Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zipo είπε

Ας μοιραστώ μια φωτογραφία από όταν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε. Είναι από την Πράγα. Πέτυχα μια νύφη, η οποία κάτι περίμενε και -λόγω θερμοκρασίας μάλλον- είχε κάτσει στον ήλιο. Φακός: Canon 55-250 STM στα 235mm στο f8, 1/320 και iso 250. Αυτός ο φακός νομίζω είναι ο,τι πιο value for money έχω αγοράσει. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και εγώ δεν είχα τόσο καλή ενασχόληση τότε. Αλλά την ανεβάζω γιατί πρόκειται για ένα φακό που κάνει λίγα λεφτά και δίνει τέτοια αποτελέσματα. Επίσης, ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν, αλλά η απόσταση που μου δίνει κάποιες φορές στη φωτογραφία δρόμου, με κάνει να βγάζω πράγματα που από κοντά θα δίσταζα.

IMG_9011.jpg

καταρχάς η φωτογραφία σου ειναι πολύ ομορφη...👌👌👍👍  συμφωνώ οτι χρειάζεται ένας ζουμ φακός για κάποιες περιπτώσεις στο street ,ειχα εναν 18-250 της sigma τίμιος θα έλεγα . Άλλαξα γνώμη όμως οταν πήρα τον samyang 14 mm πυροβολώ εξ αποστάσεως ..δέν χρειάζεται να σηκώσεις κάν την μηχανή απο το μισο μέτρο βγάζω .... έχουν βέβαια μια παραμόρφωση που άν θες εύκολα την διορθώνεις βάζω απο κάτω δυο τρείς φωτο για να καταλάβεις τι λέω . όλες ειναι απο το ένα μέτρο !!!  

_ANE9192.jpg

_ANE9238.jpg

_ANE9243.jpg

_ANE9642.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, RaKa είπε

Καλό μήνα σε όλους περιμένοντας την ελευθερία...

Καλό μήνα! Αν μου επιτρέπετε μια παρατήρηση, στην οποία συνηγορεί και η ιστορική μας πείρα σα λαός. Την ελευθερία δε την περιμένεις, την κερδίζεις. Ελπίζω αυτό το μήνα, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση, να αναστοχαστούμε πόσο ακριβό αγαθό είναι. Νομίζω προς την κατεύθυνση αυτή, βρίσκεται και το έργο του εξαιρετικού φωτογράφου Ηλία Περγαντή, που ξαναζωντανεύει με τις απίστευτες συνθέσεις του, το πνεύμα εκείνου του αγράμματου αλλά απόλυτα αποφασισμένου λαού, να ζήσει ελεύθερος ή να πεθάνει προσπαθώντας. Προσωπικά, βρίσκω το φωτογραφικό αυτό έργο όχι μόνο εξαιρετικής αισθητικής αλλά και απολύτως επίκαιρο.

Και σαν προέκταση αυτών των συνειρμών να μου επιτρέψετε να προτείνω και το εκπληκτικό βιβλίο, της Αθηνάς Κακουρή: "1821, η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε".

Παραθέτω δύο δείγματα της δουλειάς του κυρίου Περγαντή καθώς και ένα σύνδεσμο που βρήκα με περισσότερες αναφορές:

https://krinitrikalon.gr/nea/stin-faneromeni-vrethike-o-pasignosto/

Στο διαδίκτυο πάντως θα βρείτε πολύ περισσότερα έργα του.

Περγαντής2.jpg

Περγαντής1.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια από τις 2 εικόνες σας αρέσει περισσότερο; Και οι 2 είναι τραβηγμένες με ταχύτητα κλείστρου 1 δευτερόλεπτο και φυσικά η πρώτη είναι κάπως κουνημένη.

FH45CO9.jpg

NlPQzbD.jpg

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν καδρο η ένα..

Εχει τρελές γραμμές...

Και ολες οδηγουν στον άνθρωπο...

 

Τρελες γραμμές κλαιω...

👏👏👏👏

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zipo είπε

Εξαιρετική λήψη.

      Ευχαριστώ πολύ , ο πολύ παρεξηγημένος Nikkor 75 - 300 στο ανώτερο άκρο του , στηριγμένος στα χέρια , βαθιά ανάσα κλπ ....... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...