Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, DVaderLa είπε

P8050284

 

P8050273

 

P8050281

 

P8060361

 

P8060477

 

P8070514

 

Διακοπές στην Άνδρο vol 2. Olympus em5 iii.

Φίλε DVaderLa χωρίς καμμιά παρεξήγηση θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα που παρατηρώ σε πολλές φωτογραφίες σου.

Φωτογραφίζεις και ανεβάζεις πρόσωπα δίχως προφανώς την συγκατάθεση τους και μάλιστα μικρά παιδιά.

Όντας γονέας, το τελευταίο το θεωρώ απαράδεκτο!

Δεν έχω ανεβάσει πουθενά φωτογραφία του γιού μου (forum, facebook, instagram, κτλ.) και δεν θα επέτρεπα σε κανέναν κάτι τέτοιο.

Για να είμαι ακριβής, έχω βάλει φωτογραφία του στο παρόν νήμα, η οποία επικεντρώνεται στην στιγμή και όχι στο πρόσωπο. Τέτοιες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, udroxoos είπε

Φίλε DVaderLa χωρίς καμμιά παρεξήγηση θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα που παρατηρώ σε πολλές φωτογραφίες σου.

Φωτογραφίζεις και ανεβάζεις πρόσωπα δίχως προφανώς την συγκατάθεση τους και μάλιστα μικρά παιδιά.

Όντας γονέας, το τελευταίο το θεωρώ απαράδεκτο!

Δεν έχω ανεβάσει πουθενά φωτογραφία του γιού μου (forum, facebook, instagram, κτλ.) και δεν θα επέτρεπα σε κανέναν κάτι τέτοιο.

Για να είμαι ακριβής, έχω βάλει φωτογραφία του στο παρόν νήμα, η οποία επικεντρώνεται στην στιγμή και όχι στο πρόσωπο. Τέτοιες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο!

     Κάντε το θέμα με επικεφαλίδα " Οι ηθικές στην φωτογραφία " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, udroxoos είπε

Φίλε DVaderLa χωρίς καμμιά παρεξήγηση θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα που παρατηρώ σε πολλές φωτογραφίες σου.

Φωτογραφίζεις και ανεβάζεις πρόσωπα δίχως προφανώς την συγκατάθεση τους και μάλιστα μικρά παιδιά.

Όντας γονέας, το τελευταίο το θεωρώ απαράδεκτο!

Δεν έχω ανεβάσει πουθενά φωτογραφία του γιού μου (forum, facebook, instagram, κτλ.) και δεν θα επέτρεπα σε κανέναν κάτι τέτοιο.

Για να είμαι ακριβής, έχω βάλει φωτογραφία του στο παρόν νήμα, η οποία επικεντρώνεται στην στιγμή και όχι στο πρόσωπο. Τέτοιες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο!

Θεωρώ ότι στα πλαίσια σχολιασμού στο φόρουμ μεταξύ φωτογράφων μπορώ να δημοσιεύω τέτοιες φωτογραφίες. Οι φωτογραφίες δε δημοσιεύονται με σκοπό οποιουδήποτε είδους κέρδος, και ο σκοπός είναι μόνο η καλλιτεχνική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Κατά τ' άλλα με βάση αυτά που λες, η φωτογραφία δρόμου είναι παράνομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Θεωρώ ότι στα πλαίσια σχολιασμού στο φόρουμ μεταξύ φωτογράφων μπορώ να δημοσιεύω τέτοιες φωτογραφίες. Οι φωτογραφίες δε δημοσιεύονται με σκοπό οποιουδήποτε είδους κέρδος, και ο σκοπός είναι μόνο η καλλιτεχνική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Κατά τ' άλλα με βάση αυτά που λες, η φωτογραφία δρόμου είναι παράνομη.

Για την ακρίβεια χρειάζεστε την έγγραφη συναίνεση από τους ασκούντες τη γονική μέριμνα για να ανεβάσετε οπουδήποτε ανήλικο άτομο που έχετε φωτογραφίσει. Φυσικά και ΔΕΝ επιτρέπεται και θα σας πρότεινα να μιλήσετε με δικηγόρο για να ενημερωθείτε εκτενώς μιας και υπάρχει σχετική νομοθεσία που μπορείτε να βρείτε και στο Internet αν την αναζητήσετε.

Επίσης, δυστυχώς ή ευτυχώς κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους ενήλικες. Ο φωτογράφος ΔΕΝ έχει δικαίωμα να αναρτήσει μια φωτογραφία κάποιου αν δεν έχει τη συναίνεσή του. Συνεπώς, αν το δείτε νομικά η φωτογραφία δρόμου αν περιέχει αναγνωρίσιμα άτομα τότε ενδεχομένως να είναι και παράνομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Κατά τ' άλλα με βάση αυτά που λες, η φωτογραφία δρόμου είναι παράνομη.

 

Η φωτογράφιση ανηλίκων σίγουρα είναι.

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις κάποια σκοπιμότητα, αλλά οι φωτογραφίες που ανεβάζουμε δεν ξέρουμε που μπορούν να καταλήξουν.

Μου αρέσει η φωτογραφία δρόμου όταν η σκηνή αιχμαλωτίζει το βλέμμα κι όχι τα πρόσωπα, εκτός κι αν αυτός είναι ο σκοπός της πάντα με τη συγκατάθεση τους.

Κλείνω παρένθεση σχετικά με το ηθικό μέρος.

Κατά τ' άλλα έχεις ενδιαφέρουσες λήψεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, psou είπε

Για την ακρίβεια χρειάζεστε την έγγραφη συναίνεση από τους ασκούντες τη γονική μέριμνα για να ανεβάσετε οπουδήποτε ανήλικο άτομο που έχετε φωτογραφίσει. Φυσικά και ΔΕΝ επιτρέπεται και θα σας πρότεινα να μιλήσετε με δικηγόρο για να ενημερωθείτε εκτενώς μιας και υπάρχει σχετική νομοθεσία που μπορείτε να βρείτε και στο Internet αν την αναζητήσετε.

Επίσης, δυστυχώς ή ευτυχώς κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους ενήλικες. Ο φωτογράφος ΔΕΝ έχει δικαίωμα να αναρτήσει μια φωτογραφία κάποιου αν δεν έχει τη συναίνεσή του. Συνεπώς, αν το δείτε νομικά η φωτογραφία δρόμου αν περιέχει αναγνωρίσιμα άτομα τότε ενδεχομένως να είναι και παράνομη.

https://street-photography.gr/νομικές-συμβουλές/

Αν έχει αλλάξει κάτι μπορείτε να το βάλετε. Συγκεκριμένα όπως λέει και μέσα 
image.png.7611baa603c4240d052095c0b3099748.png
 

Οπότε αν δεν υπάρχει ακριβής νομοθεσία είναι λίγο αφηρημένο το "κεντρικό θέμα".  Για τα παιδιά πιθανόν και να υπάρχει δεν το έχω κοιτάξει καθώς δεν θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να υπάρχει δημόσια η φωτογραφία κάποιου παιδιού. 

Αν πάντως υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που απαγορεύει γενικά τη φωτογράφιση προσώπων με οποιοδήποτε τρόπο ( ακόμα και φόντο π.χ.) θα με ενδιέφερε καθώς είναι το είδος που αφιερώνω τον περισσότερο χρόνο. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, udroxoos είπε

Φίλε DVaderLa χωρίς καμμιά παρεξήγηση θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα που παρατηρώ σε πολλές φωτογραφίες σου.

Φωτογραφίζεις και ανεβάζεις πρόσωπα δίχως προφανώς την συγκατάθεση τους και μάλιστα μικρά παιδιά.

Όντας γονέας, το τελευταίο το θεωρώ απαράδεκτο!

Δεν έχω ανεβάσει πουθενά φωτογραφία του γιού μου (forum, facebook, instagram, κτλ.) και δεν θα επέτρεπα σε κανέναν κάτι τέτοιο.

Για να είμαι ακριβής, έχω βάλει φωτογραφία του στο παρόν νήμα, η οποία επικεντρώνεται στην στιγμή και όχι στο πρόσωπο. Τέτοιες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο!

 

2 ώρες πριν, pifilos είπε

https://street-photography.gr/νομικές-συμβουλές/

Αν έχει αλλάξει κάτι μπορείτε να το βάλετε. Συγκεκριμένα όπως λέει και μέσα 
image.png.7611baa603c4240d052095c0b3099748.png
 

Οπότε αν δεν υπάρχει ακριβής νομοθεσία είναι λίγο αφηρημένο το "κεντρικό θέμα".  Για τα παιδιά πιθανόν και να υπάρχει δεν το έχω κοιτάξει καθώς δεν θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να υπάρχει δημόσια η φωτογραφία κάποιου παιδιού. 

Αν πάντως υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που απαγορεύει γενικά τη φωτογράφιση προσώπων με οποιοδήποτε τρόπο ( ακόμα και φόντο π.χ.) θα με ενδιέφερε καθώς είναι το είδος που αφιερώνω τον περισσότερο χρόνο. 

     Ανοίξτε ένα καινούργιο νήμα , διότι είναι γνωστό το ζήτημα ότι υπάρχουν ethics στην φωτογραφία γενικά . 

    Τα περισσότερα νήματα με τέτοιου είδους σοβαρά θέματα προς συζήτηση αλλά και ενημέρωση , είναι αυτά που χρειάζεται ο χώρος . 

    Ένα νήμα με λίγο απ' όλα , χάνει την ουσία του . 

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το βρίσκω γελοίες και αντιαισθητικές όλες αυτές τις φώτο με τα παπ@κια στα πρόσωπα των μωρών...

Λίγο καλύτερη είναι η αφηρημένη τέχνη με την πατούσα σε 1ο πλάνο (και μέγεθος στο καρέ σαν του Πατούχα).

Γιατί να κρύψεις το πρόσωπο ενός μωρού ή παιδιού? Τί προστατεύεις ακριβώς? Την προσωπικότητά του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους . Ελπίζω να περάστε ένα όμορφο καλοκαίρι και να βγάλατε  όμορφες φωτογραφίες . Αυτές οι τρείς ειναι απο Λευκάδα οι δύο απο Εγκρεμνούς και η άλλη απο τον φάρο του Δουκάτου 

_ANE2889.jpg

_ANE3031.jpg

_ANE3079.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Από τον αγώνα δρόμου SNF Nostos Run του ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. 

DSCF4501 2.jpg

Πολύ καλή η καταγραφή της κίνησης.

Αν θέλεις πες μας ταχύτητα, διάφραγμα, iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...