Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, NickSyk είπε

 

χαίρετε, πολλές φιλοφρονήσεις παιδιά και δεν έχω συνηθήσει σ" αυτά.. Όντως το σημείο αυτό δίνει ενδιαφέροντα πλάνα σε διάφορες εποχές και ώρες όπως έχω διαπιστώσει αρκετές φορές.                                            Τώρα για την σταθερότητα που αναφέρετε, η λήψη είναι όρθια  χωρίς να στηρίζεται κάπου η μηχανή ή εγώ. Απλά θεωρώ  ότι η ενασχόληση μου - ερασιτεχνικά πάντα -  για πολλά χρόνια με αναλογικές μηχανές χωρίς αυτοματισμούς και τα συναφή μου δίνει ακόμα  αρκετή σταθερότητα  στο χέρι - όπως και σε πολλούς άλλους βέβαια - αν και φτάσαμε τα εξήντα πλέον.. καλά να είμαστε όλοι..                                                                         Σίγουρα οι σταθεροποιητές δεν είναι πανάκεια  ούτε χρειάζονται σε αρκετές περιπτώσεις, και σε άλλες αντίθετα δυσκολεύουν, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε την κατάσταση..                                                               παραθέτω άλλη μια από εκεί ίδια ώρα, πάλι στο χέρι σε jpg.

DSC_0078.jpg

      60 ........ τι σειρά είσαι λέγε γρήγορα ........ 🤣🤣🤣 .......   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκα σε κήπο , περαστικός , με τη D610 και τον αρχαίο Nikon 70-210 mm f/4-5.6 D. Ο φακός δεν είναι μάκρο, η κοντινότερη απόσταση εστίασής του είναι 4ft=1.21m .Έβγαλα τα λουλούδια, σε απόσταση που μπορεί να ήταν και μικρότερη , οπότε η εστίαση ίσως να ήταν αποτυχημένη και με ταχύτητα μάλλον αργή ( 1/160) αφού είχε  αέρα και μπορεί τα λουλούδια να τα κουνούσε .  Το αποτέλεσμα μου αρέσει και μου φέρνει στο νου εποχές φιλμ , χαρακτηριστικό αυτών των φακών . 

DSC_1415.jpg.d2ec78f9bbc700c9785826561fa35c01.jpg

 

DSC_1423.jpg.5127fe74dc0fc31c24aa3fc16ac71e52.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

TTArtisan 35mm f/1.4  σε Sony A5000 

Άρα μέσα έπεσα ! Αφού έχει crop factor X1.5, ισοδυναμεί με 52.5mm . Θα ήθελες κάτι πιο wide ; Εγώ ναι σε ελληνικούς δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Άρα μέσα έπεσα ! Αφού έχει crop factor X1.5, ισοδυναμεί με 52.5mm . Θα ήθελες κάτι πιο wide ; Εγώ ναι σε ελληνικούς δρόμους.

Βασικα δεν με πειραζει στην φαση που είμαι γιατί τώρα μαθαίνω.. Αλλωστε ο συγκεκριμένος ειναι ο πιο φωτεινός φακός που εχω αυτην την στιγμη οποτε με αυτόν ασχολουμαι. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Βασικα δεν με πειραζει στην φαση που είμαι γιατί τώρα μαθαίνω.. Αλλωστε ο συγκεκριμένος ειναι ο πιο φωτεινός φακός που εχω αυτην την στιγμη οποτε με αυτόν ασχολουμαι. :) 

     Μιά χαρά είναι οι εικόνες , χρειάζεται χρόνος για να καταλήξει κανείς στην εστιακή απόσταση που τον εκφράζει περισσότερο , όχι βέβαια ότι μπορεί να του αρέσουν και όλες τελικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...