Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, D___G είπε

Πολύ καλή η καταγραφή της κίνησης.

Αν θέλεις πες μας ταχύτητα, διάφραγμα, iso

 

Ευχαριστώ. Είναι  1/17s , f 8.0 , iso 200  στα 39mm 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις πολύ δουλειά ακόμα για τις βραδυνές σου. 

Ξεκίνα από ένα καλό τρίποδο

με την ευκαιρία, να βάλω κι εγω μερικές νυχτερινές 

Burj Khalifa DSC_5664 44672017632_8a4bb1aaf5_b.jpg

 

44721544281_f9c9e8c054_b.jpg

 

 

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Agmourk είπε

Ιερα Μονή Παναγίας Στομίου, Κόνιτσα

waterfall aoos

 

 

Όμορφο κάδρο, πιθανότατα θα έδειχνε ωραίο και σε bw με λιγο τσίμπημα σε contrast λογω μη έντονων χρωμάτων.

Πως και τόσο iso αφου πήγαινες για long?

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, and_64 said:

Όμορφο κάδρο, πιθανότατα θα έδειχνε ωραίο και σε bw με λιγο τσίμπημα σε contrast λογω μη έντονων χρωμάτων.

Πως και τόσο iso αφου πήγαινες για long?

Ευχαριστώ. Ήταν σε σημείο που ήταν.. περίεργο. Απο την μια έπεφτε το φώς του ήλιου και απο την άλλη ήταν πολύ σκοτεινό. Οπότε πειραματίστηκα με το iso γιατί ανεβάζοντας τον χρόνο έκθεσης (έστω και 1sec) γινόταν όλα άσπρα στον καταρράκτη. Περιττό να πω πως ήταν η πρώτη μου προσπάθεια για τέτοια φωτογραφία. Ίσως έπρεπε να πάω σε f/12 και παρακάτω. Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά..! 

Για BW το σκέφτηκα και εγώ. Αλλά μου άρεσε η ατμόσφαιρα που δημιουργούσε και είπα να το αφήσω έτσι. 

Υγ. Ο kit 18-55 IS STM φακός της Canon, για kit, είναι πολύ καλός..! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Ευχαριστώ. Ήταν σε σημείο που ήταν.. περίεργο. Απο την μια έπεφτε το φώς του ήλιου και απο την άλλη ήταν πολύ σκοτεινό. Οπότε πειραματίστηκα με το iso γιατί ανεβάζοντας τον χρόνο έκθεσης (έστω και 1sec) γινόταν όλα άσπρα στον καταρράκτη. Περιττό να πω πως ήταν η πρώτη μου προσπάθεια για τέτοια φωτογραφία. Ίσως έπρεπε να πάω σε f/12 και παρακάτω. Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά..! 

Για BW το σκέφτηκα και εγώ. Αλλά μου άρεσε η ατμόσφαιρα που δημιουργούσε και είπα να το αφήσω έτσι. 

Υγ. Ο kit 18-55 IS STM φακός της Canon, για kit, είναι πολύ καλός..! 

Είχες nd πάνω φαντάζομαι; Τεσπα ακομα και αν δεν είχες, το να αντισταθμίσεις την έκθεση σε long exposure σίγουρα δεν το κάνεις με iso (ή είναι η τελευταία σου επιλογή να το πω αλλιως!) γιατί σου βγάζει θόρυβο κλπ αλλά ήθελε όντως πιο κλειστο διαφραγμα, μεχρι f11 θα είσαι καλά και απο diffraction φαντάζομαι.

Θέλει λίγο πειραματισμό και να καταλάβεις στην πράξη πως δουλεύει το τρίγωνο της έκθεσης ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, and_64 said:

Είχες nd πάνω φαντάζομαι; Τεσπα ακομα και αν δεν είχες, το να αντισταθμίσεις την έκθεση σε long exposure σίγουρα δεν το κάνεις με iso (ή είναι η τελευταία σου επιλογή να το πω αλλιως!) γιατί σου βγάζει θόρυβο κλπ αλλά ήθελε όντως πιο κλειστο διαφραγμα, μεχρι f11 θα είσαι καλά και απο diffraction φαντάζομαι.

Θέλει λίγο πειραματισμό και να καταλάβεις στην πράξη πως δουλεύει το τρίγωνο της έκθεσης ;)  

Οντως είχα nd filter πάνω και ήταν πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα..! Γενικότερα δεν το χρησιμοποιούσα, γιατί δεν είχα πολύ χρόνο. Τώρα που έχω άπλετο για εκδρομές θα το δουλέψω περισσότερο..! Ευχαριστώ και για το link!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...