Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, babisskg είπε

        Όσο πάει και γίνεται καλύτερο ........... 👏👏👏 ....... 

Καθώς έβγαζα τους κορμορανους πέρασε τυχαία το καραβάκι πίσω! 

😅

Τους κορμορανους ήθελα βασικά....το καραβακι ηταν bonus..που ισως τελικα να παραφορτώνει το καδρο..

Τους εχω και μονους τους, δεν ξερω τι προτιμώ!..

 

_DSC4406_copy_2716x1811.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Καθώς έβγαζα τους κορμορανους πέρασε τυχαία το καραβάκι πίσω! 

😅

Τους κορμορανους ήθελα βασικά....το καραβακι ηταν bonus..που ισως τελικα να παραφορτώνει το καδρο..

Τους εχω και μονους τους, δεν ξερω τι προτιμώ!..

 

_DSC4406_copy_2716x1811.jpg

       Σωστή παρατήρηση ....... να λοιπόν ένας καλός λόγος πρώτον για να αποφασίσεις ...... 🤣🤣🤣 ....... δεύτερον για να κριτικάρεις το έργο σου ..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα τι θες να πεις , χωρις το καραβακι ειναι nature photography , μια αξαιρετικη φωτογραφια αγριας ζωης .

με το βαπορακι ομως μπαινει η ανθρωπινη πραγματικοτητα , απομακρυνεσαι αρκετα απο την πρωτη οπτικη κ την διαβαζεις αλλιως πλεον , αλλο συναισθημα πλεον με την ανθρωπινη κατασκευη στην μεση . 

κρατας φυσικα κ τις 2 κ παιζεις μπαλα με οτι θες να περασεις .

bonus οπως το ειπες !

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

_DSC4425

 

_DSC4250

 

Εξαιρετικές! Αν έπρεπε ντε και καλά να κριτικάρω θα ήθελα το κάδρο της πρώτης λίγο πιο ανοιχτό για να μην κόβεται ο κορμός στα δεξιά και στη δεύτερη το πουλί τοποθετημένο αριστερά ώστε να έχει "χώρο" δεξιά να πετάξει.

Όμως επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια και να 'χαμε να λέγαμε και δύο πουλάκια κάθονταν, ένα είναι το ρεζουμέ...

@Ntinlanden σωραίος! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NickSyk είπε

καλησπέρα , από βόλτα πριν πέσει η νύχτα.. στο χέρι με iso 800 , 1/20 sec , f5 , vr ναι και χωρίς επεξεργασία.  

DSC_9927.jpg

Πανέμορφη μινιμαλιστική φωτό,...όμορφη σύληψη .....θα ήταν ενδιαφέρον, αν μπορείς να μας πείς , με ποιά camera και ποιό φακό ειναι τραβηγμένη.
Για να μην ψάχνω, .......είναι με CCD sensor ή με CMOS?
Congrats 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Πανέμορφη μινιμαλιστική φωτό,...όμορφη σύληψη .....θα ήταν ενδιαφέρον, αν μπορείς να μας πείς , με ποιά camera και ποιό φακό ειναι τραβηγμένη.
Για να μην ψάχνω, .......είναι με CCD sensor ή με CMOS?
Congrats 👍

καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ. Με nikon d610 (sensor cmos) , ο δε φακός είναι ο nikon 24 - 120 f4 με vr , εδώ στα 82mm σε jpg. H εικόνα είναι από ένα λευκό  λιτό αλλά γοητευτικό μικρό  εκκλησάκι , επάνω απ΄' το λιμάνι της Ραφήνας Αττικής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Πανέμορφη μινιμαλιστική φωτό,...όμορφη σύληψη .....θα ήταν ενδιαφέρον, αν μπορείς να μας πείς , με ποιά camera και ποιό φακό ειναι τραβηγμένη.
Για να μην ψάχνω, .......είναι με CCD sensor ή με CMOS?
Congrats 👍

     Χαρές και πανηγύρια θα κάναμε να φορούσε CCD η D610 , εγώ δλδ πρωτίστως , αλλά ας όψεται η τεχνολογία . 

   Όσο για το σημείο , βρήκες φλέβα και πρέπει να ξαναπερνάς 👍👍👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Χαρές και πανηγύρια θα κάναμε να φορούσε CCD η D610 , εγώ δλδ πρωτίστως , αλλά ας όψεται η τεχνολογία . 

   Όσο για το σημείο , βρήκες φλέβα και πρέπει να ξαναπερνάς 👍👍👍

Εδώ όμως χτύπησε και την δική μου φλέβα.....μπλε ώρα 1/20 sec,και χωρίς τριποδο? και ακούνιτη ? .......τέτοια σταθερό χέρι δεν έχω ξαναδεί ....ή κάτι μου διαφεύγει , ή έχει  ακουμπήσει σε τοίχο, ή έχει πάρει αγκαλιά κάποιο στύλο .....εάν όχι υποκλίνομαι .

όπως και να έχει, είναι πάντως αξία θαυμασμού η συγκεκριμένη φωτο

Επεξ/σία από Snorky.GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Εδώ όμως χτύπησε και την δική μου φλέβα.....μπλε ώρα 1/20 sec,και χωρίς τριποδο? και ακούνιτη ? .......τέτοια σταθερό χέρι δεν έχω ξαναδεί ....ή κάτι μου διαφεύγει , ή έχει  ακουμπήσει σε τοίχο, ή έχει πάρει αγκαλιά κάποιο στύλο .....εάν όχι υποκλίνομαι .

      Και γιατί να μην έχει σταθερό χέρι , παρόλο που αναφέρει πως ο φακός είναι VR . Φυσικά και μπορεί να έχει ακουμπήσει και και και ....... 

      Έχουν τρελαθεί να πείσουν πως χωρίς οπτική σταθεροποίηση δεν γίνεται η δουλειά . Στην K10d που χρησιμοποιώ , είναι μόνιμα κλειστό . 

      Όχι ότι κάνει κακό η οπτική σταθεροποίηση , όπως τα μάθεις από μικρά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, babisskg είπε

     Χαρές και πανηγύρια θα κάναμε να φορούσε CCD η D610 , εγώ δλδ πρωτίστως , αλλά ας όψεται η τεχνολογία . 

   Όσο για το σημείο , βρήκες φλέβα και πρέπει να ξαναπερνάς 👍👍👍

 

7 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Εδώ όμως χτύπησε και την δική μου φλέβα.....μπλε ώρα 1/20 sec,και χωρίς τριποδο? και ακούνιτη ? .......τέτοια σταθερό χέρι δεν έχω ξαναδεί ....ή κάτι μου διαφεύγει , ή έχει  ακουμπήσει σε τοίχο, ή έχει πάρει αγκαλιά κάποιο στύλο .....εάν όχι υποκλίνομαι .

όπως και να έχει, είναι πάντως αξία θαυμασμού η συγκεκριμένη φωτο

χαίρετε, πολλές φιλοφρονήσεις παιδιά και δεν έχω συνηθήσει σ" αυτά.. Όντως το σημείο αυτό δίνει ενδιαφέροντα πλάνα σε διάφορες εποχές και ώρες όπως έχω διαπιστώσει αρκετές φορές.                                            Τώρα για την σταθερότητα που αναφέρετε, η λήψη είναι όρθια  χωρίς να στηρίζεται κάπου η μηχανή ή εγώ. Απλά θεωρώ  ότι η ενασχόληση μου - ερασιτεχνικά πάντα -  για πολλά χρόνια με αναλογικές μηχανές χωρίς αυτοματισμούς και τα συναφή μου δίνει ακόμα  αρκετή σταθερότητα  στο χέρι - όπως και σε πολλούς άλλους βέβαια - αν και φτάσαμε τα εξήντα πλέον.. καλά να είμαστε όλοι..                                                                         Σίγουρα οι σταθεροποιητές δεν είναι πανάκεια  ούτε χρειάζονται σε αρκετές περιπτώσεις, και σε άλλες αντίθετα δυσκολεύουν, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε την κατάσταση..                                                               παραθέτω άλλη μια από εκεί ίδια ώρα, πάλι στο χέρι σε jpg.

DSC_0078.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...