Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, psou είπε

Ίδιο σημείο, σίγουρα άλλος χρόνος :)

Zoulakis Panagiotis 1.jpg

αν έχεις αρχείο απο εκείνη τη φωτογράφιση , θα μπορουσες να ανεβασεις μια σε πορτρέτο χωρίς τη κολώνα που φωτιζεται στα αριστερά και περισσότερη σκιά χαμηλά ;

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

αν έχεις αρχείο απο εκείνη τη φωτογράφιση , θα μπορουσες να ανεβασεις μια σε πορτρέτο χωρίς τη κολώνα που φωτιζεται στα αριστερά και περισσότερη σκιά χαμηλά ;

ευχαριστώ

 

Έχω αλλά η λήψη έγινε σκόπιμα σε landscape και δε θα τη κροπάρω. Τετράγωνη θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα από portrait πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συγκεκριμένο σημείο στον εθνικό κήπο , πρέπει όλοι να έχουμε βγάλει κάμποσες φωτογραφίες. Τουλάχιστον όσοι δεν τρομάζουμε από το αφόρητο βάρος μιας dslr . Μια δοκιμή του 50ρη afd σε f/4 , για να δω πόσο χάνει ανοιχτός στο f/4. Πιστεύω όχι πολύ !

DSC_2822.jpg.e7e3d5df5d3eaea167f4e592bd3b969e.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στο συγκεκριμένο σημείο στον εθνικό κήπο , πρέπει όλοι να έχουμε βγάλει κάμποσες φωτογραφίες. Τουλάχιστον όσοι δεν τρομάζουμε από το αφόρητο βάρος μιας dslr . Μια δοκιμή του 50ρη afd σε f/4 , για να δω πόσο χάνει ανοιχτός στο f/4. Πιστεύω όχι πολύ !

DSC_2822.jpg.e7e3d5df5d3eaea167f4e592bd3b969e.jpg

Ο φακός είναι αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Ναι αυτός. 

Τον σκεφτόμουν για την D7200 αλλά στα μειονεκτήματα διάβασα πως

"It is very difficult to achieve a sharp image at wide open aperture f/1.8. The lens becomes very sharp from f/2.8 to f/8"

και με φρέναρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Τον σκεφτόμουν για την D7200 αλλά στα μειονεκτήματα διάβασα πως

"It is very difficult to achieve a sharp image at wide open aperture f/1.8. The lens becomes very sharp from f/2.8 to f/8"

και με φρέναρε...

Λογικα ισχυει αν και ούτε ο g που εχω ειναι ξυράφι <f2.8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Τον σκεφτόμουν για την D7200 αλλά στα μειονεκτήματα διάβασα πως

"It is very difficult to achieve a sharp image at wide open aperture f/1.8. The lens becomes very sharp from f/2.8 to f/8"

και με φρέναρε...

Στην D7200 , θα ισοδυναμεί με 75mm .

Οξύτητα έχει παντού στο σημείο εστίασης . Και στο f/1.8 . Με δεδομένα τα 50mm εστιακής απόστασης, σε f/1.8 δεν περιμένεις το ίδιο εύρος πεδίου με έναν 35mm ή έναν 20mm , σε ίδιο διάφραγμα. Περιμένεις πολύ μικρότερο . 

Αντίστροφα, έχει περισσότερο bokeh , με ίδια διάφραγμα, από έναν ευρύτερο !

Αν αυτός που έγραψε το κείμενο που διάβασες, περιμένει να εστιάζει σε σημείο σε απόσταση 5 μέτρα , με f/1.8 και να έχει οξύτητα σε επιγραφή που βρίσκεται σε άλλο σημείο του κάδρου, στα 40 μέτρα , μάλλον ζητάει πολλά. Κανείς φακός δεν το κάνει αυτό . Όλοι  έχουν καλύτερη οξύτητα σε f/8 από f/1.8 ή f/1.4 .  Πρέπει να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε . 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν αυτός που έγραψε το κείμενο που διάβασες, περιμένει να εστιάζει σε σημείο σε απόσταση 5 μέτρα , με f/1.8 και να έχει οξύτητα σε επιγραφή που βρίσκεται σε άλλο σημείο του κάδρου, στα 40 μέτρα , μάλλον ζητάει πολλά. Κανείς φακός δεν το κάνει αυτό . Όλοι  έχουν καλύτερη οξύτητα σε f/8 από f/1.8 ή f/1.4 . 

Περισσότερο με άνευ λόγου παραλήρημα μου μοιάζει η απάντηση αυτή.

Προφανώς αναφέρεται στην οξύτητα του σημείου εστίασης και όχι σε όλο το κάδρο απ' άκρη σε άκρη στο f/1.8. Πιστεύω ο τύπος θα έχει κάποια εμπειρία με το shutter button και δεν θα είναι σαν τον Νικόλα, "φωτογράφος του youtube"...

Αν ισχύει αυτό που αναφέρεις τότε ο εν λόγω κύριος ουδεμία σχέση έχει με τη φωτογραφία και δεν γνωρίζει για ποιο λόγο υπάρχουν διαφορετικά διαφράγματα σε έναν φακό...

 

37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πρέπει να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε . 

:blink:  Εγώ είμαι ο αφελής που διαβάζει αφιλτράριστα;

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πάνω από μια φορά το προηγούμενο κείμενο σου για να καταλάβω αν όντως εννοείς αυτό που γράφεις.

Επεξ/σία από udroxoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, udroxoos είπε

Τον σκεφτόμουν για την D7200 αλλά στα μειονεκτήματα διάβασα πως

"It is very difficult to achieve a sharp image at wide open aperture f/1.8. The lens becomes very sharp from f/2.8 to f/8"

και με φρέναρε...

      Ο φακός είναι αυτός , πάνω στην D610 .......... εικόνα as is . Για την D7200 και ναι και όχι . Ναι διότι είναι αξιόλογος φακός , θα ζήσει αρκετά , δεν έχει πολλά ηλεκτρονικά , είναι μικρός και ελαφρύς και θα μου μείνει   . Στα όχι , διότι μετατρέπεται σε κάτι μεγαλύτερο , 70κατι νομίζω , έχοντας δοκιμάσει τον 50 stm της Canon πάνω σε 100D δεν βρήκα ενδιαφέρουσα την γωνία θέασης . 

sketch-1632888584861.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, costas_ είπε

49277154378_2dca1bf6bd_b.jpg 49277831692_926567342f_b.jpg

 

@costas_ τέκνον μου, κι εσύ το ίδιο εκκλησάκι με τον @NickSyk ?... και μάλιστα μπλε ώρα ? 👍
μα τι έχει τέλος πάντων αυτό το εκκλησάκι και σας τραβάει την φωτογραφική σας ματιά επάνω του ?

P.S. Πανέμορφο θέμα......ισως με HDR να απέδιδε καλύτερα?(μια σκέψη έκανα)🙂

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα τώρα ότι  στην παραπάνω σελίδα, γράφει , ότι δεν δίνει εικόνες μεγάλης οξύτητας ο Nikon 50mm f/1.8D , μεταξύ f/1.8 & f/2.8 όπως λέει ο αρθρογράφος της σελίδας .  Ωστόσο τον προτείνει τελικά για αγορά! Για την οξύτητα , συμφωνώ με όσα γράφει άλλος διάσημος ιντερνετικός σχολιαστής, ο Ken Rockwell εδώ και άλλοι  εδώ ή εδώ που γράφει ότι η έλλειψη οξύτητας είναι συχνά μια καλή δικαιολογία και άλλες ενδιαφέρουσες απόψεις , όπως αυτή

Σίγουρο είναι ότι  εδώ γράφουμε τις γνώμες μας όλοι , σχετικά με ένα χόμπι . 

13 ώρες πριν, udroxoos είπε

Περισσότερο με άνευ λόγου παραλήρημα μου μοιάζει η απάντηση αυτή.

Mη αποδεκτή έκφραση στο παραπάνω . Δεν θέλω τέτοιο διάλογο  .  Δεν το ξανακάνω. Απάντηση σε μένα δεν έχει λόγο να γράψει ξανά ο χρήστης udroxoos, γιατί τον βάζω στην ignore list

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...