Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου αυτόματου αυτοκινήτου


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κυριότερο βέβαια είναι να γίνει test drive, καλή η ομορφιά και τα gadgets, αλλά πρέπει να είναι άνετο οδηγικα.... 

 

(Θα κοιτούσα και μεταχειρισμένη Alfa Romeo Giulletta....μιας και πολλοί αναφέρουν ότι είναι fun to drive και ομορφο σκάφος, μιας και είσαι κοπέλα και το mito (3πορτο) ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, terry308 είπε

Το κυριότερο βέβαια είναι να γίνει test drive, καλή η ομορφιά και τα gadgets, αλλά πρέπει να είναι άνετο οδηγικα.... 

 

(Θα κοιτούσα και μεταχειρισμένη Alfa Romeo Giulletta....μιας και πολλοί αναφέρουν ότι είναι fun to drive και ομορφο σκάφος, μιας και είσαι κοπέλα και το mito (3πορτο) ) 

να είναι άνετο οδηγικα

Πολύ βασικό αυτό που λες

Τελικά όμως κακός σύμβουλος  ο :

www.youtube.com/watch?v=s48ZZEXNnXY

 

δεν με αφήνει να το κάνω ελεύθερα χωρίς ταμπού και περιορισμούς

πχ γουστάρω αυτό το αμάξι ,πληρώνω όσο όσο και το παίρνω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Shyn είπε

Δεν θα το προτεινα! Δυστυχως στα 4 χιλιαρικα δεν θα βρεις κατι αξιολογο. Θα χασεις χρονο, διαθεση και χρηματα για μαζεματα. 

 

Η βελτιστη επιλογη ειναι να βρεις αυτοκινητο απο καποιον ιδιωτη με λιγα χιλιομετρα (πχ σαν και μενα και τον τσοφρα που θελουμε να πουλησουμε αυτοκινητα μερικων μηνων :D ).  H επομενη επιλογη ειναι καινουργιο. 

 

Γενικα δεν θα προτεινα σε καμια περιπτωση να παρεις αυτοκινητο απο μαντρα-εμπορο. Ακομα και εαν το αυτοκινητο ειναι σε αριστη κατασταση (δυσκολο) οταν τους χρειαστεις θα σε κουρασουν. Η αδερφη μου πηρε ενα 208 με 10,000 χιλιομετρα, και ενω το αυτοκινητο ειναι μια χαρα, την εχουν ταλαιπωρησει με μια αντλια πετρελαιου εδω και μηνες. Απο μερα σε μερα, απο βδομαδα σε βδομαδα κ.ο.κ. 

 

Αν πάω σε καινούργιο, υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι, ετοιμοπαραδοτο;

Το καλο, στην θεωρία τουλάχιστον, είναι ότι μετρητά υπάρχουν να "υποστηρίξουν" μια αγορα από ιδιώτη άμεσα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο ιδιώτης με πόση χασούρα να πουλήσει πια; Και για αυτήν την, μικρή, διαφορά, αξίζει το ρισκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Αν πάω σε καινούργιο, υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι, ετοιμοπαραδοτο;

Το καλο, στην θεωρία τουλάχιστον, είναι ότι μετρητά υπάρχουν να "υποστηρίξουν" μια αγορα από ιδιώτη άμεσα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο ιδιώτης με πόση χασούρα να πουλήσει πια; Και για αυτήν την, μικρή, διαφορά, αξίζει το ρισκο;

πάντα υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα , απλά πολλές φορές δεν έχει τον επιθυμητό εξοπλισμό και χρώμα.

Mazda 2 που είναι διαρκής έρωτας για μένα, ρίχνεις μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SchinasN είπε

πάντα υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα , απλά πολλές φορές δεν έχει τον επιθυμητό εξοπλισμό και χρώμα.

Mazda 2 που είναι διαρκής έρωτας για μένα, ρίχνεις μια ματιά.

Ναι αλλά και στο ελαφρά μεταχειρισμενο πάλι δεν έχεις επιλογή. 

Περιμένω να ακούσω από vw τι μπορεί να γίνει άμεσα και βλέπουμε. 

 

Εδώ να σημειώσω ότι, εκτός φορουμ, δεν έχω βρει κάποιον που θεωρει λογική την αγορά καινούργιου αυτοκινήτου για νεα οδηγο.

Επίσης έψαξα για πάρκινγκ, και με 80€ πάνω κάτω έχω βρει δύο σε γειτονικές πολυκατοικίες, πιστεύετε αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτόματο του panda είναι ένα χειροκίνητο κιβώτιο που αντί να πατάς εσύ τον συμπλέκτη και να αλλάζεις σχέση τα κάνει ένα "ρομποτικό χέρι". Αυτό έχει τα θετικά ότι είναι σαν το χειροκίνητο σε κόστος επισκευής βλαβών, με την προσθήκη ενός απλού μηχανισμού σε σχέση με ένα πιό πολύπλοκο αυτόματο. Δεν σε κουράζει μέσα στην πόλη να αλλάζεις ταχύτητα γενικά εύκολο με μικρό κόστος αγοράς και προστατεύει από φθορές μιάς που είναι πιο ομαλές οι αλλαγές του από τις άτσαλες αλλαγές που κάνουμε σαν οδηγοί. Ένα μειονέκτημα που είδα εγώ είναι ότι ενώ είναι ίσως πιο γρήγορο στις αλλαγές από έναν οδηγό (εκτός του 3->4 και 4->3), αργεί να καταλάβει ότι πρέπει να αλλάξει. Αυτό το μειονέκτημα η θεία μου δεν το έχει καταλάβει, αλλά όταν το πήρα εγώ βγαίνοντας εθνική ήθελα να προσπεράσω (που πας με 70-80ίππους και θέλεις και εθνική με >100χλμ/ώρα) ήθελα το μέγιστο, ε άργησε να κατεβάσει 2-3 σχέσεις και να επιταχύνει (μπορείς βέβαια να του το πεις με το μοχλό).

Βασικό όμως είναι ότι από εκεί που άλλαζε δίσκο πλατό κάθε 20 με 25χιλχλμ (στο wagon r) τώρα εδώ και 100χιλχλμ δεν έχει αλλάξει...

 

Σε ποιά περιοχή μένεις;

Θεωρώ τα 80€/μήνα πολύ μεγάλο έξοδο για πάρκινγ και θα τα έδινα μόνο αν είχα ακριβό αυτοκίνητο. Που και φίλος με πάρκινγκ στο κέντρο της Αθήνας έχει αρκετά χτυπήματα από το μπες βγες με τις ράμπες που έχουν, δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Εγώ θα πρότεινα ένα μικρό <3.8μ μετά του 2010 όπου και να γίνουν και μερικές γρατζουνιές δεν πειράζει. 

Υ.Γ. Λέω μεγάλο έξοδο γιατί εγώ ξοδεύω περίπου 100€ σε καύσιμα τον μήνα, αν είχα και 80€ για πάρκινγ είναι σαν να "καίω" τα διπλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filarhos είπε

Το αυτόματο του panda είναι ένα χειροκίνητο κιβώτιο που αντί να πατάς εσύ τον συμπλέκτη και να αλλάζεις σχέση τα κάνει ένα "ρομποτικό χέρι". Αυτό έχει τα θετικά ότι είναι σαν το χειροκίνητο σε κόστος επισκευής βλαβών, με την προσθήκη ενός απλού μηχανισμού σε σχέση με ένα πιό πολύπλοκο αυτόματο. Δεν σε κουράζει μέσα στην πόλη να αλλάζεις ταχύτητα γενικά εύκολο με μικρό κόστος αγοράς και προστατεύει από φθορές μιάς που είναι πιο ομαλές οι αλλαγές του από τις άτσαλες αλλαγές που κάνουμε σαν οδηγοί. Ένα μειονέκτημα που είδα εγώ είναι ότι ενώ είναι ίσως πιο γρήγορο στις αλλαγές από έναν οδηγό (εκτός του 3->4 και 4->3), αργεί να καταλάβει ότι πρέπει να αλλάξει. Αυτό το μειονέκτημα η θεία μου δεν το έχει καταλάβει, αλλά όταν το πήρα εγώ βγαίνοντας εθνική ήθελα να προσπεράσω (που πας με 70-80ίππους και θέλεις και εθνική με >100χλμ/ώρα) ήθελα το μέγιστο, ε άργησε να κατεβάσει 2-3 σχέσεις και να επιταχύνει (μπορείς βέβαια να του το πεις με το μοχλό).

Εγώ θα πρότεινα ένα μικρό <3.8μ μετά του 2010 όπου και να γίνουν και μερικές γρατζουνιές δεν πειράζει. 

Υ.Γ. Λέω μεγάλο έξοδο γιατί εγώ ξοδεύω περίπου 100€ σε καύσιμα τον μήνα, αν είχα και 80€ για πάρκινγ είναι σαν να "καίω" τα διπλά... 

Ετσι μου το εξηγησε και ο πωλητής το αυτόματο του panda.

 

Εκεί ήταν και η δική μου πρώτη σκέψη.  Αλλά αυτά τα αμαξακια, έχουν καινούργια 10-12κ και τα βρίσκεις μεταχειρισμένα με 7-8. Αξίζει άραγε? Ή καλύτερα δωσε ολο το ποσο και πάρτο καινούργιο. Αλλά εάν είναι να πάρεις καινούργιο δωσε κάτι-τι παραπάνω και πάρε κανονικό αυτοκίνητο και όχι αυτοκινητάκι. 

Και κάπως έτσι μπλεκομαι και γυρνάω πάλι στον άσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mperdemeni είπε

Ναι αλλά και στο ελαφρά μεταχειρισμενο πάλι δεν έχεις επιλογή. 

Περιμένω να ακούσω από vw τι μπορεί να γίνει άμεσα και βλέπουμε. 

 

Εδώ να σημειώσω ότι, εκτός φορουμ, δεν έχω βρει κάποιον που θεωρει λογική την αγορά καινούργιου αυτοκινήτου για νεα οδηγο.

Επίσης έψαξα για πάρκινγκ, και με 80€ πάνω κάτω έχω βρει δύο σε γειτονικές πολυκατοικίες, πιστεύετε αξίζει; 

@filarhos έχει πει ήδη που μένει , Αθήνα κοντά κέντρο , πρώτη φορά το άκουσα , δεν το συγκράτησα σαν όνομα.

Το αν αξίζει το πάρκινγ , έχει να κάνει με δεδομένα όπως προστασία αυτοκινήτου από τον καιρό και άλλα πράγματα , την ανεύρεση πάρκινγκ ( αν κάνεις πάνω από 30 λεπτά να βρεις πάρκινγκ , είναι θέμα , αν το πας και στα 200 μέτρα και βρίσκεις σε 5 λεπτά , τότε δεν είναι θέμα ) και φυσικά αν αντέχει η τσέπη, 80 ευρώ για κάποιον είναι τα τσιγάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SchinasN είπε

@filarhos έχει πει ήδη που μένει , Αθήνα κοντά κέντρο , πρώτη φορά το άκουσα , δεν το συγκράτησα σαν όνομα.

Το αν αξίζει το πάρκινγ , έχει να κάνει με δεδομένα όπως προστασία αυτοκινήτου από τον καιρό και άλλα πράγματα , την ανεύρεση πάρκινγκ ( αν κάνεις πάνω από 30 λεπτά να βρεις πάρκινγκ , είναι θέμα , αν το πας και στα 200 μέτρα και βρίσκεις σε 5 λεπτά , τότε δεν είναι θέμα ) και φυσικά αν αντέχει η τσέπη, 80 ευρώ για κάποιον είναι τα τσιγάρα.

Όπως έχω πει το πάρκινγκ στην περιοχή που μένω είναι δύσκολο. 

 

Τα 80€ όντως δεν είναι κάνα μεγάλο ποσο, 1 αντε 2 βολτες εξω (προ covid)

Απλά δεν ξέρω πως είναι να νοικιάζεις και να χρησιμοποιείς έναν χώρο σε μια ξένη πολυκατοικία. Αυτο είναι που με προβληματίζει.

Υγ το πάρκινγκ είναι Περίπου δύο σπίτια κάτω από το δικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα κέντρο ανάμεσα σε Πανεπιστημίου και Αλεξάνδρας θέμα με το πάρκινγκ είχα αλλά όχι κάτι τραγικό, συνήθως έβρισκα να παρκάρω εκτός από τις ώρες αιχμής. Αν είσαι κάτοικος κέντρου δικαιούσαι θέση στους μόνιμους κατοίκους. Εγώ δεν πρόλαβα γιατί έφυγα, ευτυχώς... Πιό πολλές ζημιές είχα βρει στα βόρεια προάστια που είναι το πατρικό μου παρά στο κέντρο...

14 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Όπως έχω πει το πάρκινγκ στην περιοχή που μένω είναι δύσκολο. 

 

Τα 80€ όντως δεν είναι κάνα μεγάλο ποσο, 1 αντε 2 βολτες εξω (προ covid)

Απλά δεν ξέρω πως είναι να νοικιάζεις και να χρησιμοποιείς έναν χώρο σε μια ξένη πολυκατοικία. Αυτο είναι που με προβληματίζει.

Υγ το πάρκινγκ είναι Περίπου δύο σπίτια κάτω από το δικό μου. 

Είδα ότι μένεις Μπραχάμι (πυκνοκατοικημένη περιοχή), μου είχε διαφύγει. Δεν είναι τόσο δύσκολο το πάρκινγκ όμως εκεί (με την σκέψη ότι μπορεί να παρκάρεις και 500μέτρα μακριά)... Ίσως σου φαίνεται γιατί είσαι νέα οδηγός, θα συνηθίσεις... Αυτά τα 4+χιλ€ τα κρατάς και τα ρίχνεις στο επόμενο ή σε πάρκινγκ για το επόμενο... 

Για αυτό είπα μετά το 2010 που τουλάχιστον το panda είναι σαν αυτό που πουλάνε τώρα...

 

Υ.Γ. Θυμάμαι στη σχολή φαινόταν μακριά σε συμφοιτητές μου που πάρκαρα έξω από τα δύο πάρκινγκ της σχολής μέσα στο δάσος, μακριά από όλους. (πολλοί νέοι οδηγοί = πολλές πιθανότητες να βρεις χτύπημα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filarhos είπε

 

Είδα ότι μένεις Μπραχάμι (πυκνοκατοικημένη περιοχή), μου είχε διαφύγει. Δεν είναι τόσο δύσκολο το πάρκινγκ όμως εκεί (με την σκέψη ότι μπορεί να παρκάρεις και 500μέτρα μακριά)... Ίσως σου φαίνεται γιατί είσαι νέα οδηγός, θα συνηθίσεις... Αυτά τα 4+χιλ€ τα κρατάς και τα ρίχνεις στο επόμενο ή σε πάρκινγκ για το επόμενο... 

Για αυτό είπα μετά το 2010 που τουλάχιστον το panda είναι σαν αυτό που πουλάνε τώρα...

 

Υ.Γ. Θυμάμαι στη σχολή φαινόταν μακριά σε συμφοιτητές μου που πάρκαρα έξω από τα δύο πάρκινγκ της σχολής μέσα στο δάσος, μακριά από όλους. (πολλοί νέοι οδηγοί = πολλές πιθανότητες να βρεις χτύπημα)

 

 

Το πάρκινγκ το συζητώ εαν και εφόσον πάω σε καινούργιο. 

 

Νομίζω πρέπει να ξεκαθαρίσω πρώτα τι αμάξι ψάχνω και ποιο είναι το budget. Γιατί παράλληλα κοιτάω σαραβαλάκια των 4κ και καινούργια των 20κ εεε έτσι πως να καταλήξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Γιατί παράλληλα κοιτάω σαραβαλάκια των 4κ και καινούργια των 20κ εεε έτσι πως να καταλήξω

Ανεβα καμποσο απο τα 4 

https://www.car.gr/31434400-opel-corsa-auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, WireFire είπε

Ανεβα καμποσο απο τα 4 

https://www.car.gr/31434400-opel-corsa-auto

Το όριο στα μεταχειρισμένα είναι 8κ το έχω πει αυτό απο την αρχή. Καλή περίπτωση φαίνεται αυτό, μάλλον θα κάνω ένα τηλέφωνο. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Το όριο στα μεταχειρισμένα είναι 8κ το έχω πει αυτό απο την αρχή. Καλή περίπτωση φαίνεται αυτό, μάλλον θα κάνω ένα τηλέφωνο. Ευχαριστω.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34039034-alfa-romeo-mito

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34204801-alfa-romeo-mito

θα κοιτούσα άμεσα και το https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34683925-alfa-romeo-giulietta

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τα alfa romeo μου φαίνονται λίγο... άσχημα να το πω? Γουστα είναι αυτά βέβαια. 

 

Επίσης να πω ότι ψάχνω μονο σε 5πορτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...