Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου αυτόματου αυτοκινήτου


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mperdemeni είπε

Το πάρκινγκ το συζητώ εαν και εφόσον πάω σε καινούργιο. 

 

Νομίζω πρέπει να ξεκαθαρίσω πρώτα τι αμάξι ψάχνω και ποιο είναι το budget. Γιατί παράλληλα κοιτάω σαραβαλάκια των 4κ και καινούργια των 20κ εεε έτσι πως να καταλήξω..

Καλά εννοείται πως πρέπει να το ξεκαθαρίσεις!!! Αλλά είσαι των άκρων!!! Δεν υπάρχει σύγκριση ακόμα και ίδια κατηγορία να είναι με 4χιλ€ ή 20χιλ€. Πιό καλό θα ήταν να συγκρίνεις μεταχειρισμένο των <8χιλ€ και καινούριο με 14-16χιλ€. 

14 λεπτά πριν, terry308 είπε

Πολύ καλές επιλογές αλλά με την δυσκολία στο πάρκινγ δεν θα έπαιρνα κανένα από τα δύο (alfista με ήδη μια Alfa που θα γίνει σύντομα ιστορική) γιατί ο θυρεός στον εμπρός προφυλακτήρα είναι πολύ ευαίσθητος και σπάει... (γιατί πήγα στο πούντο νομίζεις; χεχε)

Αν και το πιο μικρό αυτοκίνητο που έχω αγοράσει είναι στα 4 μέτρα, αν έχεις δυσκολία στο πάρκινγκ θέλεις όσο πιο μικρό γίνεται, άρα κατηγορία panda...

Υ.Γ. Θα έλεγα το ignis για καινούριο αλλά το πίσω δεν μου αρέσει και είναι πανάκριβο σε σχέση με αυτά που προσφέρει αλλά και τον ανταγωνισμό... Βασικά δες και το ΚΙΑ πικαντο (3.6μέτρα) βγαίνει κάτω από 15χιλ€ το αυτόματο, αντίστοιχα και το hyundai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγε τελικά μόνος του ο σύντροφος μου σε μια vw και είδε το polo. Ο ίδιος είναι ενθουσιασμενος και θέλει να πάμε τρέχοντας να το κλείσουμε. Μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 20+ - κάτι έξτρα έξοδα που θέλουν τα καινούργια, δεν μου εξηγησε ακριβώς τι. 

Βλέπω όμως ότι έχει χιλιαρι κινητήρα. Όπως έχω πει ανα διαστήματα κάνω κάποιες εκδρομές κυρίως σε ορεινά μέρη. Δεν πιστεύεται ότι θα τα φτυσει η μηχανη? 

Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο υπάλληλος του είπε ότι καλύτερα να μην το πληρώσουμε όλο με μετρητά αλλα να δώσω μια καλή προκαταβολή και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Δεν θα αυξηθεί όμως έτσι το κόστος? Η λογική τουλαχιστον αυτό λέει. Έπρεπε να πάω να μιλήσω και εγώ, αλλά ας όψεται η δουλειά.

 

Το απόγευμα θα πάμε spotawheel αλλα μου λέει ότι είναι περιττό γιατί βρήκαμε αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε πρώτα το Ignis ,σε μαύρο όμως χρώμα απαραίτητα ,με ζάντες αλουμινίου και μετά τα υπόλοιπα.

Είναι κρίμα να πας (υποκειμενικά πάντα ) σε vw και ειδικά στο Polo αφού

11 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Όπως έχω πει ανα διαστήματα κάνω κάποιες εκδρομές κυρίως σε ορεινά μέρη.

Το Ignis μπορείς να το βρεις και μεταχειρισμένο με εγγύηση και έχει πιο δυνατό μοτερ σε σχέση με το καινούριο (κατεβάσανε την ιπποδύναμη για μηδενικά τέλη ) και βγαίνει και τετρακίνητο . Επίσης για μέσα στην πόλη είναι πολύ άνετο (είχα κάνει test drive) και αν έβγαινα οικονομικά σίγουρα θα το έπαιρνα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Mperdemeni είπε

Να κάνω λοιπόν μια ερώτηση όσον αφορά τα αυτόματα. 

Γιατί είδα σήμερα ένα και δεν καταλαβα αυτό που είπε ο πωλητής. 

Ότι ουσιαστικά το αυτοκινητο φοράει ένα κανονικό χειροκίνητο κιβώτιο, και απλά στην οδήγηση δεν αλλάζεις αλλαγές γιατί έχει έναν "αυτόματο" συμπλέκτη. Μου το πρότεινε μάλιστα ως πιο καλό, γιατί θα μπορούν, σε μια επικείμενη βλάβη να φτιαχτεί πολύ πιο εύκολα. 

Το αυτοκίνητο δηλαδή είναι αυτόματο ή όχι? 

Εγώ ήξερα ως αυτόματο, αυτό που έχει 5-6 επιλογές ανάμεσα σε d-p-n-r-1-2-3 με ακριβή σειρά δεν τα θυμάμαι αλλά κάπως έτσι. Αυτό είχε κάτι + -.

 αυτο τον τυπο αυτοματοποιημενου συμπλεκτη χρησιμοποιεί η Fiat, στα Panda αλλα και στα 500. Ειναι παρα πολυ αξιοπιστο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, arispz είπε

 αυτο τον τυπο αυτοματοποιημενου συμπλεκτη χρησιμοποιεί η Fiat, στα Panda αλλα και στα 500. Ειναι παρα πολυ αξιοπιστο.

Ένα fiat Panda. Η αλήθεια είναι πως έλεγα να το απορρίψω ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Πήγε τελικά μόνος του ο σύντροφος μου σε μια vw και είδε το polo. Ο ίδιος είναι ενθουσιασμενος και θέλει να πάμε τρέχοντας να το κλείσουμε. Μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 20+ - κάτι έξτρα έξοδα που θέλουν τα καινούργια, δεν μου εξηγησε ακριβώς τι. 

Βλέπω όμως ότι έχει χιλιαρι κινητήρα. Όπως έχω πει ανα διαστήματα κάνω κάποιες εκδρομές κυρίως σε ορεινά μέρη. Δεν πιστεύεται ότι θα τα φτυσει η μηχανη? 

Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο υπάλληλος του είπε ότι καλύτερα να μην το πληρώσουμε όλο με μετρητά αλλα να δώσω μια καλή προκαταβολή και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Δεν θα αυξηθεί όμως έτσι το κόστος? Η λογική τουλαχιστον αυτό λέει. Έπρεπε να πάω να μιλήσω και εγώ, αλλά ας όψεται η δουλειά.

 

Το απόγευμα θα πάμε spotawheel αλλα μου λέει ότι είναι περιττό γιατί βρήκαμε αμάξι.

Μία χαρά είναι ο κινητήρας και για ταξίδια και για τα πάντα , μπορεί να σου ξινίσει αν είχες αρκετά δυνατότερο αμάξι (σε κινητήρα και ιπποδύναμη μαζί) , ειδικά σε αυτό το αμάξωμα μιλάμε για 0-100 κάτω απο 9.0s και αρκετά καλή ροπής.

Έχει μόνο μία ιδιαιτερότητα στις χαμηλές στροφές αυτός ο κινητήρας και μπορεί να σου σβήνει εν κινήσει (ενώ τσουλάς βασικά) στις αρχές μέχρι να το συνηθίσεις .

Τώρα για το οικονομικό , έχει ακουστεί αρκετές φορές ότι βγάζουν και κάποια προμήθεια προωθώντας το δάνειο για αυτό το είπε  ο πωλητής. Δεν γίνεται να είναι καλύτερα γιατί ακόμη και 0.5% επιτόκιο να είχες πάλι στο τέλος θα πληρώσεις παραπάνω.

Οπότε αν τα έχεις τα δίνεις όλα να ξεμπερδεύεις , να μην δώσεις τόκους και να μην έχεις παρακράτηση κυριότητας

Απλά δική μου γνώμη τα 20κ είναι χωράφια μεγαλύτερης κατηγορίας και μου φαίνονται πολλά για την μικρή κατηγορία. Αλλά εσύ ξέρεις τι σε ικανοποιεί

Βλέπω όμως ότι σε έχει πιάσει λίγο άγχος οπότε μην κάνεις κάτι απο βιασύνη , τόσα μοντέλα έχει πήγες να δείς και άλλα ?

Το ford fiesta ? 8 χρόνια εγγύηση δεν τα λές λίγα

Το νέο Hyundai i20 ? Μην το βγάζεις στην απέξω λόγο μάρκας

Και γενικά όλα τα υπόλοιπα της αντίστοιχης κατηγορίας

Πρφανώς αν πας πρώτα στο Polo και μετά στα υπόλοιπα θα σου ξινίσουν τα περισσότερα ώς ομορφιά και ποιότητα

Κοίτα όμως και τις εγγυήσεις , κόστος συντήρησης , χώρους , διαφορές στο κόστος απόκτησης κτλ

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Πήγε τελικά μόνος του ο σύντροφος μου σε μια vw και είδε το polo. Ο ίδιος είναι ενθουσιασμενος και θέλει να πάμε τρέχοντας να το κλείσουμε. Μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 20+ - κάτι έξτρα έξοδα που θέλουν τα καινούργια, δεν μου εξηγησε ακριβώς τι. 

Δεν έδωσα 17,5Κ για να πάρω το polo με το φυσικό , πήρα σχεδόν 2000€ πιο οικονομικά το ibiza , δε πρόκειται σε ΚΑΜΙΑ να έδινα 20Κ αλλά κι ούτε να το πρότεινα στη κοπέλα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Ένα fiat Panda. Η αλήθεια είναι πως έλεγα να το απορρίψω ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Καθε αλλο, στην ανανεωση που εκανε στο 500 τον μονο κινητηρα που κρατησε απο τους ατμοσφαιρικους ηταν ο 1.2 και μονο με συνδυασμο το dualogic κιβωτιο ταχυτητων, που τελικα οι ελληνικες αντιπροσωπειες δεν το εισαγουν διοτι εχουν καλυτερο περιθωριο κερδους απο τους νεους υβριδικους (μουφα) κινητηρες. Το ιδιο ισχυει και για τα panda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μία χαρά είναι ο κινητήρας και για ταξίδια και για τα πάντα , μπορεί να σου ξινίσει αν είχες αρκετά δυνατότερο αμάξι (σε κινητήρα και ιπποδύναμη μαζί) , ειδικά σε αυτό το αμάξωμα μιλάμε για 0-100 κάτω απο 9.0s και αρκετά καλή ροπής.

Έχει μόνο μία ιδιαιτερότητα στις χαμηλές στροφές αυτός ο κινητήρας και μπορεί να σου σβήνει εν κινήσει (ενώ τσουλάς βασικά) στις αρχές μέχρι να το συνηθίσεις .

Τώρα για το οικονομικό , έχει ακουστεί αρκετές φορές ότι βγάζουν και κάποια προμήθεια προωθώντας το δάνειο για αυτό το είπε  ο πωλητής. Δεν γίνεται να είναι καλύτερα γιατί ακόμη και 0.5% επιτόκιο να είχες πάλι στο τέλος θα πληρώσεις παραπάνω.

Οπότε αν τα έχεις τα δίνεις όλα να ξεμπερδεύεις , να μην δώσεις τόκους και να μην έχεις παρακράτηση κυριότητας

Θεωρητικά όμως το ότι θα είναι αυτόματο δεν σε "σωζει" από το προβλημα των χαμηλων στροφων;

 

Η λογική ήταν ότι χρήματα μετρητά ποτε δεν ξέρεις που θα χρειαστούν. Ενώ άμα το σπάσω σε δόσεις δεν θα μου φανεί. 

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δεν έδωσα 17,5Κ για να πάρω το polo με το φυσικό , πήρα σχεδόν 2000€ πιο οικονομικά το ibiza , δε πρόκειται σε ΚΑΜΙΑ να έδινα 20Κ αλλά κι ούτε να το πρότεινα στη κοπέλα μου 

Μωρέ το ibiza πήγα και το είδα και δεν μου άρεσε εμφανισιακά. Το polo δεν το έχω δει από κοντά είναι η αλήθεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mperdemeni είπε

Θεωρητικά όμως το ότι θα είναι αυτόματο δεν σε "σωζει" από το προβλημα των χαμηλων στροφων;

 

Η λογική ήταν ότι χρήματα μετρητά ποτε δεν ξέρεις που θα χρειαστούν. Ενώ άμα το σπάσω σε δόσεις δεν θα μου φανεί. 

Μωρέ το ibiza πήγα και το είδα και δεν μου άρεσε εμφανισιακά. Το polo δεν το έχω δει από κοντά είναι η αλήθεια. 

 

Ναι έχεις δίκιο ξέχασα ότι είναι αυτόματο , οκ δεν θα τα έχεις αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Μωρέ το ibiza πήγα και το είδα και δεν μου άρεσε εμφανισιακά. Το polo δεν το έχω δει από κοντά είναι η αλήθεια. 

Το κυριότερο είναι να κάνεις test drive και να θέλεις να ( το ) οδηγάς , να σε τραβάει και να το απολαμβάνεις , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω θα σου αρεσει το Πολο! Επειδη το εχω οδηγησει το θεωρω απο τα καλυτερα στην κατηγορια του, και οταν το κοιταζα υπηρχαν και δυνατες εκτπωσεις. Επειδη μεσα του 21 βγαινει το facelift, πιεσε τους για εκπτωση. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2021 στις 3:16 ΜΜ, Mperdemeni είπε

Ένα fiat Panda. Η αλήθεια είναι πως έλεγα να το απορρίψω ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

https://www.iefimerida.gr/aytokinito/xoris-teli-kykloforias-fiat-panda-cng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...