Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι και μαυραγορίτες τα παιδιά επειδή αγοράζουν μεταχειρισμένα η με τιμολόγιο και πουλάνε μετά 50% πάνω... επιχειρηματίες λέγονται... κατά τα αλλα μας φταίνε ο κορονοϊός και οι miners... skip και αυτή η γενιά απ ότι φαίνεται και πάμε για next gen

Χαρακτηρίζεις κάποιον μαυραγοριτη επειδή πούλησε ένα προϊόν σε κάποιον που ήθελε να αγοράσει το εν λόγω προϊόν σε μια τιμή που ήταν διατεθειμένος να πληρώσει? 

Πάσο. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, martian είπε

Καλησπέρα φόρουμ, δεν έχω ξαναγράψει ποτέ (κάποτε είχα πάρει 1-2 πράγματα μέσω αγγελιών εδώ πέρα) και απλά θέλω να γράψω τον πόνο μου. Έχω ένα έτοιμο PC που πλέον είναι 10-11 χρόνων. Είναι στα τελευταία του, με υπηρέτησε άψογα και ακόμα βαστάει δεδομένου πως του φέρομαι καλά και παίζω και αρκετά παλιά παιχνίδια. Είπα λοιπόν το φθινόπωρο πως είναι ώρα να προχωρήσω, να φτιάξω επιτέλους ένα δικό μου σύστημα. Δεν θέλω τίποτα εξωγήινο. Είμαι απλός άνθρωπος, δεν με νοιάζουν τα FPS, δεν παίζω competitive, έχω σκεφτεί ένα μηχάνημα που θα μπορώ να απολαύσω παιχνίδια και για τα επόμενα χρόνια, αν όχι στα ultra settings, έστω στα high. Δεν με νοιάζει το 4Κ, σε 1080p παίζω και συντόμως (ελπίζω) σε 1440p. Λέω τον Σεπτέμβρη να αρχίσω να ψάχνω και να αγοράζω πράγματα. Μου λένε περίμενε να βγουν οι νέες κάρτες. Μετά μου λένε περίμενε Γενάρη να πέσουν τιμές. Ε ιδού τα αποτελέσματα. Δεν τα έχω με όποιον μου πρότεινε αυτά τα πράγματα, λογικές ήταν οι συμβουλές που δέχτηκα, απλά απ'όσο καταλαβαίνω ξέφυγε παντελώς το πράγμα. Αφήστε που τότε που οι τιμές ήταν πιο λογικές, εγώ δεν γνώριζα πως μπορώ να αγοράσω με τιμολόγιο άρα να γλιτώσω το ΦΠΑ (βρήκα κονέ αργότερα και αγόρασα έτσι τα υπόλοιπα κομμάτια) και αυτό με ξενέρωσε δις, γιατί αν το ήξερα θα είχα τσιμπήσει καμιά κάρτα με 680-720 και χωρίς το ΦΠΑ θα την πλήρωνα σε νορμάλ επίπεδα.

Δεν έχω θέμα να σκάσω κάτι παραπάνω, αλλά κάτι 800-1000 που βλέπω τώρα στις 3000 είναι τραγικά (την 3070 έχω βάλει στο μάτι κι εγώ). Επομένως έχω όλα μου τα κομμάτια σπίτι και έχω ξεμείνει χωρίς GPU και έχω χαλαστεί ακραία. Σκέφτηκα να πάρω παλιότερη κάρτα, αλλά εκεί και αν θυμώνω με τις τιμές που βλέπω, δηλαδή χίλιες φορές να κάνω τρελή υπομονή για μια σύγχρονη κάρτα παρά να αγοράσω μια 1660 2 και 3 φορές πάνω. 

Αυτά. Έχω όλα τα υπόλοιπα κομμάτια σπίτι και τα κοιτάζω μελαγχολικά. Αν μη τι άλλο το παλιό μου PC βαστάει, έχει μετακομίσει προσωρινά και το PC της κοπέλας μου (μαζί της, όχι μόνο του :Ρ) που έχει μια ταπεινή 970, η οποία μια χαρά δουλειά κάνει δεδομένου πως έχω αρκετά παιχνίδια 4-5 χρόνων πίσω που δεν έχω παίξει και έχω και ένα PS4 για κάτι ακόμα πιο σύγχρονο.

Σόρρυ για το σεντόνι, δεν προσφέρω κάτι ουσιαστικό στην κουβέντα αλλά ήθελα να πω και εγώ το παράπονό μου. 

Ε αυτοί είμαστε όμως. Η χώρα του βρήκα τα κονε μου. Μπήκες να μας πεις κρίμα που δεν έκανες απάτη με τον ΦΠΑ και το φόρο εισοδήματος επιχείρησης για να αγοράσεις φτηνή κάρτα. Noted. 

Και στα γράφω αυτά όντας ο ίδιος λογιστής, με ενεργή επιχείρηση, στη ζωή μου ακόμα τέτοιο πράμα δεν έχω κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είναι ψωμί ή φάρμακα. Ας τις πουλάνε και 100%, σημαίνει ότι πρέπει σόνι και ντε να αγοράσεις;

φιλε sorry αλλα οποιος σιγοντάρει την όλη φάση η έχει το σύνδρομο τις στοκχόλμης η τα κάνει ο ίδιος επίσης δεν αγοράζουν κάρτες μονο όσοι παίζουν games...

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Χαρακτηρίζεις κάποιον μαυραγοριτη επειδή πούλησε ένα προϊόν σε κάποιον που ήθελε να αγοράσει το εν λόγω προϊόν σε μια τιμή που ήταν διατεθειμένος να πληρώσει? 

Πάσο. 

φιλε ο κάθε ένας κάνει ότι γουστάρει στη ζωή του και ο κάθε ένας έχει τους δικούς του ηθικούς φραγμούς... το βιντεάκι το είδες? διαφωνείς κάπου? αν ναι συνέχισε έτσι όσοι έχουν αυτό το σκεπτικό πάνε μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Χαρακτηρίζεις κάποιον μαυραγοριτη επειδή πούλησε ένα προϊόν σε κάποιον που ήθελε να αγοράσει το εν λόγω προϊόν σε μια τιμή που ήταν διατεθειμένος να πληρώσει? 

Πάσο. 

Αυτό ακριβώς... φαντάσου τι θα λένε για τους τοκογλυφους 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

φιλε sorry αλλα οποιος σιγοντάρει την όλη φάση η έχει το σύνδρομο τις στοκχόλμης η τα κάνει ο ίδιος επίσης δεν αγοράζουν κάρτες μονο όσοι παίζουν games...

Είπα εγώ ότι σιγοντάρω; Απλά λέω ότι ο καθένας μπορεί να πουλήσει όσο θέλει, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέξουμε να αγοράσουμε όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

φιλε ο κάθε ένας κάνει ότι γουστάρει στη ζωή του και ο κάθε ένας έχει τους δικούς του ηθικούς φραγμούς... το βιντεάκι το είδες? διαφωνείς κάπου? αν ναι συνέχισε έτσι όσοι έχουν αυτό το σκεπτικό πάνε μπροστά

Μα τι να διαφωνώ, δεν μου πέφτει καν λόγος να διαφωνήσω. Είναι μια συμφωνία μεταξύ 2 ιδιωτών. Θα μου δώσεις Χ ευρώ και θα σου δώσω το ψ κοκοψονι που φτύνει frames. Με τι θα μπορούσα να διαφωνήσω? Εκτός και αν ο πωλητής εκβιασε λεκτικά η σωματικά τον αγοραστή και τον ανάγκασε να αγοράσει την κάρτα, δεν καταλαβαίνω με τι να διαφωνήσω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

φιλε sorry αλλα οποιος σιγοντάρει την όλη φάση η έχει το σύνδρομο τις στοκχόλμης η τα κάνει ο ίδιος επίσης δεν αγοράζουν κάρτες μονο όσοι παίζουν games...

φιλε ο κάθε ένας κάνει ότι γουστάρει στη ζωή του και ο κάθε ένας έχει τους δικούς του ηθικούς φραγμούς... το βιντεάκι το είδες? διαφωνείς κάπου? αν ναι συνέχισε έτσι όσοι έχουν αυτό το σκεπτικό πάνε μπροστά

Κοίτα να δεις φίλε την δική του άποψη, γνώμη κλπ έφερε το παιδί στο βίντεο του υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά,αν κάποιος διατίθεται να δώσει 1000 ή 2000 για 3070 όπως ο άλλος που έσκασε 50κ day 1 3090 στο ebay εεε ρε φίλε απλά περιμένεις να έρθει η αγορά στα ίσια τις γιατί οοοοοσοι εδώ μέσα και αλλού κλαίνε για τις τιμές ήταν επειδή πούλησε ο καθένας την 5700ΧΤ την 2070,2080ti κλπ στην τότε τιμή και τώρα που δεν υπάρχει απόθεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

φιλε sorry αλλα οποιος σιγοντάρει την όλη φάση η έχει το σύνδρομο τις στοκχόλμης η τα κάνει ο ίδιος επίσης δεν αγοράζουν κάρτες μονο όσοι παίζουν games...

φιλε ο κάθε ένας κάνει ότι γουστάρει στη ζωή του και ο κάθε ένας έχει τους δικούς του ηθικούς φραγμούς... το βιντεάκι το είδες? διαφωνείς κάπου? αν ναι συνέχισε έτσι όσοι έχουν αυτό το σκεπτικό πάνε μπροστά

Εγω το είδα το βίντεο, να σου κάνω κι εγώ ένα που με κρέμασε αγοραστής ενω περίμενα στο σημείο του ραντεβού και δεν εμφανίστηκε ποτε; Πόσες φορές άκουσα κράτα το θα το πάρω σίγουρα και δεν ξαναεπικοινωνησαν; Για το ότι έστειλα με αντικαταβολή και δεν παρελαβαν ποτε; Για το ότι μου είπαν ενω είχαμε κλείσει αστο φιλε βρήκα φθηνοτερα αμα θες να κάνεις κάτι καλύτερο να το παρω;

Δυο όψεις έχουν τα νομίσματα πάντα.

Οσο για το παλληκαρι, είναι σπασμένος και με το δίκιο του με την όλη φάση όπως και παρα πολλοί άλλοι. Ετσι είναι η κατάσταση δυστυχως στην αγορα και τους επηρεάζει όλους.

Και αν ψάχνεις κάρτα για δουλειά και δεν μπορείς χωρίς, δυστυχως αναγκαστικά αγοράζεις και αναπροσαρμοζεις κοστολογιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τι να διαφωνώ, δεν μου πέφτει καν λόγος να διαφωνήσω. Είναι μια συμφωνία μεταξύ 2 ιδιωτών. Θα μου δώσεις Χ ευρώ και θα σου δώσω το ψ κοκοψονι που φτύνει frames. Με τι θα μπορούσα να διαφωνήσω? Εκτός και αν ο πωλητής εκβιασε λεκτικά η σωματικά τον αγοραστή και τον ανάγκασε να αγοράσει την κάρτα, δεν καταλαβαίνω με τι να διαφωνήσω. 

Ναι ρε δεν το ήξερες; Μόλις μπεις στην αγγελία, μετά από 1 λεπτό χτυπάει το τηλέφωνο και μία φωνή λέει "7 days. Ιt just works" και μετά από 7 μέρες μπαίνει ένας με δερμάτινο στο σπίτι σου, στις 3 τη νύχτα, σου βάζει ένα όπλο στο κεφάλι για να αγοράσεις την gt710 999 ευρώ. Συνέβη σε έναν φίλο απ' το χωριό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι ρε δεν το ήξερες; Μόλις μπεις στην αγγελία, μετά από 1 λεπτό χτυπάει το τηλέφωνο και μία φωνή λέει "7 days. Ιt just works" και μετά από 7 μέρες μπαίνει ένας με δερμάτινο στο σπίτι σου, στις 3 τη νύχτα, σου βάζει ένα όπλο στο κεφάλι για να αγοράσεις την gt710 999 ευρώ. Συνέβη σε έναν φίλο απ' το χωριό..

Δράμα δηλαδή η κατάσταση. 

Προχτές την έστησα μπροστά από ένα περίπτερο και διαφωνούσα με τους αγοραστές. Μαρλμπορο με 4€? Παίρνεις καμελ ρε μην είσαι χαζός 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Κοίτα να δεις φίλε την δική του άποψη, γνώμη κλπ έφερε το παιδί στο βίντεο του υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά,αν κάποιος διατίθεται να δώσει 1000 ή 2000 για 3070 όπως ο άλλος που έσκασε 50κ day 1 3090 στο ebay εεε ρε φίλε απλά περιμένεις να έρθει η αγορά στα ίσια τις γιατί οοοοοσοι εδώ μέσα και αλλού κλαίνε για τις τιμές ήταν επειδή πούλησε ο καθένας την 5700ΧΤ την 2070,2080ti κλπ στην τότε τιμή και τώρα που δεν υπάρχει απόθεμα 

φιλε δε ξέρω γιατί πράγμα παραπονιέται ο κάθε ένας εγώ μίλησα για μια γενική συμπεριφορά και μια απληστία που υπάρχει γενικά... (όπως τότε που τρέχαν να αγοράσουν όλοι κωλόχαρτα και αντισηπτικά για να τα πουλήσουν μετά χρυσαφι αν θυμάσαι...) όσο για τις κάρτες μια 980 έχω και αλλάζω κάρτες κάθε 2-3 γενιές ανάλογα... και αυτή σε φιλαράκι θα την δώσω τσάμπα άμα πάρω άλλη οποτε άστοχο το παράδειγμα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

φιλε δε ξέρω γιατί πράγμα παραπονιέται ο κάθε ένας εγώ μίλησα για μια γενική συμπεριφορά και μια απληστία που υπάρχει γενικά... (όπως τότε που τρέχαν να αγοράσουν όλοι κωλόχαρτα και αντισηπτικά για να τα πουλήσουν μετά χρυσαφι αν θυμάσαι...) όσο για τις κάρτες μια 980 έχω και αλλάζω κάρτες κάθε 2-3 γενιές ανάλογα... και αυτή σε φιλαράκι θα την δώσω τσάμπα άμα πάρω άλλη οποτε άστοχο το παράδειγμα σου..

Άμα σου δώσω 1000 € ζεστά για την 980 σου θα μου πεις όχι δηλαδή? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά παθαίνει κάποιος όταν περιμένει να πέσει η 3070 στην τιμή τον 500?550? κάπου τόσο θα κυκλοφορούσε... 😅μια χαρά τιμή τελικά ήταν τα 650 κοτσοβολος και παράδοση σε 3 μέρες 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Άμα σου δώσω 1000 € ζεστά για την 980 σου θα μου πεις όχι δηλαδή? 

Αστοχο παραδειγμα. Για να δωσεις 1000 για 980 πρεπει ο αλλος να την εχει βαλει αγγελια τοσο...Εκτος αν πηγαινεις απο μονος σου να προσφερεις λεφτα για μεταχειρισμενες καρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

φιλε δε ξέρω γιατί πράγμα παραπονιέται ο κάθε ένας εγώ μίλησα για μια γενική συμπεριφορά και μια απληστία που υπάρχει γενικά... (όπως τότε που τρέχαν να αγοράσουν όλοι κωλόχαρτα και αντισηπτικά για να τα πουλήσουν μετά χρυσαφι αν θυμάσαι...) όσο για τις κάρτες μια 980 έχω και αλλάζω κάρτες κάθε 2-3 γενιές ανάλογα... και αυτή σε φιλαράκι θα την δώσω τσάμπα άμα πάρω άλλη οποτε άστοχο το παράδειγμα σου..

άστοχο? ανάθεμα αν κατάλαβες τι λέω ρε φίλε για την γενική πλειοψηφία σου λέω που μου λες. 

Μόλις τώρα, Herald είπε

Άμα σου δώσω 1000 € ζεστά για την 980 σου θα μου πεις όχι δηλαδή? 

ξεκάθαρα θα σου πει όχι την έταξε στον φίλο τσάμπα σου δίνω την 3070 μου 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...