Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ASFE είπε

Αστοχο παραδειγμα. Για να δωσεις 1000 για 980 πρεπει ο αλλος να την εχει βαλει αγγελια τοσο...Εκτος αν πηγαινεις απο μονος σου να προσφερεις λεφτα για μεταχειρισμενες καρτες

Τι σημασία έχει, ο φίλος έχει συλλεκτική 980 που την θέλω, την είδα στην υπογραφή του. Άρα εσύ μου λες ότι θα την πουλαγε 1000?

 

Εγώ είχα βάλει αγγελία 300 πάντως και κάποιος μου δίνε 400. Άρα δεν ισχύει αυτό που λες

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

αυτά παθαίνει κάποιος όταν περιμένει να πέσει η 3070 στην τιμή τον 500?550? κάπου τόσο θα κυκλοφορούσε... 😅μια χαρά τιμή τελικά ήταν τα 650 κοτσοβολος και παράδοση σε 3 μέρες 😂

Από 525 μέχρι 580€ πήρα τις δικές μου από αμαζον μέσα στο Δεκέμβριο και αρχές Ιανουαρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

γιατί οοοοοσοι εδώ μέσα και αλλού κλαίνε για τις τιμές ήταν επειδή πούλησε ο καθένας την 5700ΧΤ την 2070,2080ti κλπ στην τότε τιμή και τώρα που δεν υπάρχει απόθεμα 

η κάτι δε καταλαβαίνω εγώ η δε μπορούμε να συνεννοηθούμε τελοσπάντων οποιος κατάλαβε κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Αστοχο παραδειγμα. Για να δωσεις 1000 για 980 πρεπει ο αλλος να την εχει βαλει αγγελια τοσο...Εκτος αν πηγαινεις απο μονος σου να προσφερεις λεφτα για μεταχειρισμενες καρτες

Δηλαδή εμένα αν μου στείλει κάποιος μήνυμα και μου πει, καλησπέρα light1ng βλέπω έχεις μια 3070 στείλε μου iban να σου βάλω 1000€ να την αγοράσω και εγώ του πω οκ ο κακός θα είμαι εγώ ή αυτός που διατίθεται να δώσει 1000 επειδή του λείπει η κάρτα και έχει βαρέσει κόκκινο απτή καραντίνα? μην λέμε χαζομάρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην νομίζει πάντως ο φίλος ότι ειρωνεύομαι, φυσικά και διαφωνώ με το να πουλάς κάτι μεταχειρισμένο σε τεράστια τιμή και δεν θα το κάνω ποτέ, αλλά δεν είναι παράνομο, δεν είναι αισχροκέρδεια αφού αυτή αναφέρεται σε είδη πρώτης ανάγκης, αν συμφωνεί ο αγοραστής τότε εμένα δεν μου πέφτει λόγος και τέλος, δεν έχει νόημα να μιρλιάζω γι' αυτό, γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

Δηλαδή εμένα αν μου στείλει κάποιος μήνυμα και μου πει, καλησπέρα light1ng βλέπω έχεις μια 3070 στείλε μου iban να σου βάλω 1000€ να την αγοράσω και εγώ του πω οκ ο κακός θα είμαι εγώ ή αυτός που διατίθεται να δώσει 1000 επειδή του λείπει η κάρτα και έχει βαρέσει κόκκινο απτή καραντίνα? μην λέμε χαζομάρες 

Κάνεις απτους 2 είναι η σωστή απάντηση. Εφόσον πρόκειται για συμφωνία μεταξύ 2 ενηλίκων, δεν ξέρω στους υπόλοιπους τι λόγος μας πέφτει να χαρακτηρισουμε τον καθένα. 

Και εγω έψαχνα 3090 μεταχειφο στα 1500 τον Νοέμβριο, τις δίνανε 2k, απλα προσπέρασα και πήρα καινούργια 

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για να μην νομίζει πάντως ο φίλος ότι ειρωνεύομαι, φυσικά και διαφωνώ με το να πουλάς κάτι μεταχειρισμένο σε τεράστια τιμή και δεν θα το κάνω ποτέ, αλλά δεν είναι παράνομο, δεν είναι αισχροκέρδεια αφού αυτή αναφέρεται σε είδη πρώτης ανάγκης, αν συμφωνεί ο αγοραστής τότε εμένα δεν μου πέφτει λόγος και τέλος, δεν έχει νόημα να μιρλιάζω γι' αυτό, γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει..

Δεν υπάρχει ρε συ τεράστια τιμή. Όταν μια 3090 σου βγάζει κοντά 350 400 το μήνα θα είσαι απλά χαζός να την δώσεις στα 1500 ας πούμε. Οι τιμές είναι απλά θέμα προσφοράα ζήτησης, τίποτα άλλο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει ρε συ τεράστια τιμή. Όταν μια 3090 σου βγάζει κοντά 350 400 το μήνα θα είσαι απλά χαζός να την δώσεις στα 1500 ας πούμε. Οι τιμές είναι απλά θέμα προσφοράα ζήτησης, τίποτα άλλο. 

Ναι για την προκείμενη συμφωνώ. Απλά λέω γενικά, για οτιδήποτε μεταχειρισμένο, όχι μόνο κάρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, omitziz είπε

Από 525 μέχρι 580€ πήρα τις δικές μου από αμαζον μέσα στο Δεκέμβριο και αρχές Ιανουαρίου

Δεν είχα όρεξη να κάθομαι 24/7 μέχρι να γράψει στοκ, ήθελα κάτι που να κάνει άμεση αποστολή και να είναι εντός 7 ημερών σπίτι αν είναι να έκανα προπαραγγελια 2 μήνες και να κου έφτανε Ιανουάριο άστο, 650€ αντικαταβολή κιόλας ούτε να μου δεσμευτούν τα χρήματα τίποτα, οπότε αν δεν γούσταρα κιόλας τους έλεγα δεν την παραλαμβάνω και την έπαιρνε άλλος. 

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάνεις απτους 2 είναι η σωστή απάντηση. Εφόσον πρόκειται για συμφωνία μεταξύ 2 ενηλίκων, δεν ξέρω στους υπόλοιπους τι λόγος μας πέφτει να χαρακτηρισουμε τον καθένα. 

Και εγω έψαχνα 3090 μεταχειφο στα 1500 τον Νοέμβριο, τις δίνανε 2k, απλα προσπέρασα και πήρα καινούργια 

Αυτό ακριβώς απλά λυτά και όμορφα.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι για την προκείμενη συμφωνώ. Απλά λέω γενικά, για οτιδήποτε μεταχειρισμένο, όχι μόνο κάρτες..

Spoiler

παίζουν ρόλο πολλά πράγματα πχ. πουλάω το Χ αυτοκίνητο στα 5κ μου έρχεται ένας και μου λέει σου δίνω 4κ και στο παίρνω λέμε τυπικό ναι να κανονίσουμε συνάντηση και μετά από μια ώρα σε παίρνει άλλος και σου λέει 4.5κ (αλλά να σε έχει πάρει όχι μπαρούφες) δεν θα το έδινες σε αυτόν που θα σου έδινε 4.5? θα είμαι μα.... αν δεν το έδινα σε αυτόν με τα 4? παζάρι μου έκανε δεν ήρθε να μου το πάρει στην αρχική τιμή τον 5 που το είχα 

παράδειγμα είναι το παραπάνω σε μια σκέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Δεν είχα όρεξη να κάθομαι 24/7 μέχρι να γράψει στοκ, ήθελα κάτι που να κάνει άμεση αποστολή και να είναι εντός 7 ημερών σπίτι αν είναι να έκανα προπαραγγελια 2 μήνες και να κου έφτανε Ιανουάριο άστο, 650€ αντικαταβολή κιόλας ούτε να μου δεσμευτούν τα χρήματα τίποτα, οπότε αν δεν γούσταρα κιόλας τους έλεγα δεν την παραλαμβάνω και την έπαιρνε άλλος. 

Αυτό ακριβώς απλά λυτά και όμορφα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

παίζουν ρόλο πολλά πράγματα πχ. πουλάω το Χ αυτοκίνητο στα 5κ μου έρχεται ένας και μου λέει σου δίνω 4κ και στο παίρνω λέμε τυπικό ναι να κανονίσουμε συνάντηση και μετά από μια ώρα σε παίρνει άλλος και σου λέει 4.5κ (αλλά να σε έχει πάρει όχι μπαρούφες) δεν θα το έδινες σε αυτόν που θα σου έδινε 4.5? θα είμαι μα.... αν δεν το έδινα σε αυτόν με τα 4? παζάρι μου έκανε δεν ήρθε να μου το πάρει στην αρχική τιμή τον 5 που το είχα 

παράδειγμα είναι το παραπάνω σε μια σκέψει. 

Εμένα μου συνέβη με την 1080ti και την έδωσα στον πρώτο :P Δεν είχαμε κλείσει καν συμφωνία, απλά έστειλε πρώτος.

Αλλά τελικά εγώ δεν κατάλαβα, την 980 θα την πάρω η όχι? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

παίζουν ρόλο πολλά πράγματα πχ. πουλάω το Χ αυτοκίνητο στα 5κ μου έρχεται ένας και μου λέει σου δίνω 4κ και στο παίρνω λέμε τυπικό ναι να κανονίσουμε συνάντηση και μετά από μια ώρα σε παίρνει άλλος και σου λέει 4.5κ (αλλά να σε έχει πάρει όχι μπαρούφες) δεν θα το έδινες σε αυτόν που θα σου έδινε 4.5? θα είμαι μα.... αν δεν το έδινα σε αυτόν με τα 4? παζάρι μου έκανε δεν ήρθε να μου το πάρει στην αρχική τιμή τον 5 που το είχα 

 

Spoiler

Αυτό είναι άλλο. Εγώ εννοούσα ότι εξ' αρχής δεν θα θέσω κάτι που πουλάω σε μία τιμή που δεν το αξίζει. Τώρα αν έρθει κάποιος και μου κάνει "one offer I can't refuse" ε εντάξει εννοείται θα πω ναι, δεν είμαι χαζός..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες μην το ζαλίζουμε.

Είναι ένας φαύλος κύκλος.

Αν μπορείτε βρείτε μια μεταχειρισμένη κάρτα από κάποιο γνωστό σας, που λόγω προσωπικής σχέσης θα κάνει κάτι καλό για εσάς.

Απο τον καθένα άγνωστο εδω μέσα μπορείς να περιμένεις το οτιδήποτε.

Να σου πουλάει δηλαδή σε τιμή μαυραγορητη, αλλά και το αντίστροφο. Δηλαδή ως πωλητής να πουλήσεις την κάρτα σου σε άγνωστο σε λογική τιμή (και όχι εκμεταλευόμος τους καιρούς) και αυτός με την σειρά του να είναι ο μαυραγορήτης που θα την πουλήση την επόμενη μέρα 200€ πάνω.

Αν δεν σε ενοχλεί ο μαυραγορήτης που θα πουλήσει την κάρτα σου παραπάνω την επόμενη μέρα και είσαι οκ με αυτό πουλάς. Αν σε ενοχλεί, γίνεσαι και εσύ μαυραγορήτης και τελειώνει η υπόθεση.

Μόνο απο γνωστούς / φίλους λοιπόν.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Εμένα μου συνέβη με την 1080ti και την έδωσα στον πρώτο :P Δεν είχαμε κλείσει καν συμφωνία, απλά έστειλε πρώτος.

Αλλά τελικά εγώ δεν κατάλαβα, την 980 θα την πάρω η όχι? 

κοίτα δε ξέρω άμα είσαι τόσο μεγάλος τρολακος η έχεις τόσο μεγάλη αδυναμία στη κατανόηση αυτού που λες... άμα θεωρείς το ίδιο να έρθεις εσύ να μου δώσεις 1000 ευρο επειδή είσαι pepegas, με το να μπω εγώ στη διαδικασία να τα ΖΗΤΉΣΩ εκμεταλλευόμενος τι κατάσταση ok δε ξέρω καν γιατί σου απαντάω εσένα...αλλα επειδή με διασκέδασες θα στη δώσω 900 ρε μπαγάσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κοίτα δε ξέρω άμα είσαι τόσο μεγάλος τρολακος η έχεις τόσο μεγάλη αδυναμία στη κατανόηση αυτού που λες... άμα θεωρείς το ίδιο να έρθεις εσύ να μου δώσεις 1000 ευρο επειδή είσαι pepegas, με το να μπω εγώ στη διαδικασία να τα ΖΗΤΉΣΩ εκμεταλλευόμενος τι κατάσταση ok δε ξέρω καν γιατί σου απαντάω εσένα...αλλα επειδή με διασκέδασες θα στη δώσω 900 ρε μπαγάσα

Δηλαδή μαυραγορίτης δεν είναι αυτός που θα πουλήσει μια 980 1000€ αλλά αυτός που την βάζει αγγελία 1000€. Kk, gotcha.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί αυτό που λές είναι παράλογο. Αν όχι μπορώ να εμβαθύνω.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald Πρώτον και κύριον, οι υποθέσεις για κλεψιές και τα λοιπά να λείπουν γιατί δεν κανείς δεν ξέρει κανέναν επί προσωπικού. ΟΚ; Και αν θες να ξέρεις και με τους φόρους μου είμαι απολύτως εντάξει και στο μαγαζί μου και για το 1 ευρώ, κόβω αποδείξεις. Αν έβλεπα μια βαλίτσα γεμάτη μετρητά, δεν θα την έπαιρνα και γενικά ας προσέχουμε λίγο τα λόγια μας. Είναι πολύ προσβλητικό και απολύτως αφελές να χαρακτηρίζεις κάποιον που δεν ξέρεις με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, martian είπε

@Herald Πρώτον και κύριον, οι υποθέσεις για κλεψιές και τα λοιπά να λείπουν γιατί δεν κανείς δεν ξέρει κανέναν επί προσωπικού. ΟΚ; Και αν θες να ξέρεις και με τους φόρους μου είμαι απολύτως εντάξει και στο μαγαζί μου και για το 1 ευρώ, κόβω αποδείξεις. Αν έβλεπα μια βαλίτσα γεμάτη μετρητά, δεν θα την έπαιρνα και γενικά ας προσέχουμε λίγο τα λόγια μας. Είναι πολύ προσβλητικό και απολύτως αφελές να χαρακτηρίζεις κάποιον που δεν ξέρεις με αυτόν τον τρόπο.

Με συγχωρείς. Δεν ξέρω από που μπορεί να το σκαρφίστηκα. 

 

"εγώ δεν γνώριζα πως μπορώ να αγοράσω με τιμολόγιο άρα να γλιτώσω το ΦΠΑ"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...