Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, peterako είπε

Ακυρο παράδειγμα. Θα ήταν σωστό να πεις ότι ψάχνεις ένα golf GTI που κάνει γύρο στα 30 χιλιάρικα αλλά το πουλάνε 150, και υπάρχουν Καμμένοι που πάνε και το αγοράζουν τόσο. 

η τιμή του καινούριου ορίζει την τιμή του μεταχειρισμένου

αν το GOLF gti ανέβει στα 250Κ , τότε όποιος το έχει μεταχειρισμένο σωστά θα ζητάει 150Κ

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

image.png.e02da1d8707743716628620271bd36c8.png

Spoiler

image.png.1c1694e24e2ca11dd14493f0374a81a6.png

 

αυτα καποτε θα τα θυμομαστε και θα γελαμε?/κλαιμε? ...ποιος ξερει..

Λογικα αυτη η κατασταση θα εχει και μακροπροθεσμα συνεπειες στον τομεα Gaming. Kαι δεν μιλω στο actual gaming στο pc. Αλλα για την οικονομια που εχει αναπτυχθει γυρω απο αυτο.

θεωρω οτι αρκετοι παικτες αυτη την στιγμη εχουν αφησει πισω δυνατους τιτλους γιατι περιμενουν την καρτα που χρειαζονται για να εχουν την καλυτερη δυνατη εμπειρια.  Δεν μιλαω για competitive gamers που ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν αλλα για τον λαοουτζικο..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος που θα ψάξει λίγο πιο βαθιά το θέμα με την δυνατότητα παραγωγής τσιπ για τις κάρτες, θα καταλάβει ότι τους επόμενους 5/6 μήνες θα αντιμετωπίσουμε έλλειψη. Αν μειωθεί η ζήτηση από miners, από αύριο κιόλας η AMD και η NVIDIA θα πρεπει να δουλέψουν για τις αυτοκινητοβιομηχανιες για αρκετούς μήνες ακόμα, ώστε να καλύψουν την έλλειψη και  να ανατρέψουν την μείωση παραγωγής κάποιων μοντέλων με "έξυπνες" τεχνολογιες - Τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν, ανάλογα με το μοντέλο, από 50 εως 150 μικροεπεξεργαστές. Μπορούμε να μιλάμε συνέχεια, για τους τομείς που χρειάζονται τις GPU. Η τεχνητή νοημοσύνη που βρίσκει όλο κ περισσότερες εφαρμογές σε όλους τους τομείς. Δεν θέλω να κάνω μια μεγάλη ανάλυση, απλά δεν είναι εύκολο να πούμε τι φταίει που ανέβηκαν οι τιμές. Αν μπορείτε να περιμένετε - περιμένετε αλλά ίσως κρατήσει παραπάνω από όσο νομίζετε. Κουράγιο 

Επεξ/σία από Βασίλης Θεσσαλονίκη2
Ορθογραφικά λαθη
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοιν θα ανεβει οσο μπορουν οι αμερικανοξ να το εκμεταλλευτουν με νυχια κ δοντια γιατι παραγουν με φουσκες κ μετοχες κλπ.

αρα 4κ gaming ο λαος ας το ξεχασει καλυτερα, 

να διαβαζουμε κοκκινοσκουφιτσα οπως παλια κ ολα οκ.

στην τελικη να κ εμενα αμα παει η καρτα 2χιλιαρικα,

να κ αμα πεσει τι κοιν σε 7 μηνες κ τις πουλανε 100 ευρω μετα

ειναι αρπαχτες με παπαγαλους κ οποιος προλαβει κ οποιος την γλυτωσει κ οποιος πιαστει κότσος θα του πουν μετα εε,,γιατι το εκανες ετσι μεγαλε κλπ.

αμα δεις ποσα μαγαζια εχουν κλεισει κ τρωνε ρυζια μακαρονια παιδια συνταξιουχοι πρωην μαγαζατορες κ υπαλληλοι τί να λεμε 

πηγαν δωσαν φουκαραδες 1000ευρω , 

τις πουλησαν 400,500 πανικοβλητοι

κ μετα ξαναπηγαν 1000 στο καπακι.

κότσος στην αγορα,

κότσος στην πώληση

τωρα κ ξανά κότσος λογω μπιτκοιν

μπραβο στις εταιριες που ξερουν κ αρμεγουν κ τις παρακαλανε

αντι για να ψωνιζει ο κοσμος στα 50 100 ευρω τρολαροντας τις εξελιξεις

κ τελικα εκει θα καταληξει για πολλους.

κότσος αμερικαν forever 

τελικα εχουμε ελπιδες επιβιωσης

οσο υπαρχουν κότσοι

κ εγώ ενας απο αυτους

 

κατσε να βγουν οι κονσολες να αρμεξουν σε λιγο ...

θα πουν ακριβηναν τα τσιπ κ τα καλωδια λογω ζητησης

ενα κατοσταρικο πιο ακριβα ακομη παιδια..

τα μαγαζια θα πουν κ εμεις θα σκαλπαρουμε αναγκαστικα αλλο ενα κατοσταρι. ευχαριστουμε ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω κανεναν οδηγο στο internet, στο diy gpu build , make your own gpu, οπότε μάλλον πως θα μείνω με την παλιά. Ετσι και αλλιως το AOE2 και το tropico 6 παιζουν παντού. Μεχρι να πεσουν οι τιμες θα εχει στρωσει το cyberpunk 2077.

Δηλαδή τώρα κάτι laptop με τιποτα rtx 2060-3060 στα 1,5+2k ειναι vfm.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι δεν θα ξαναδούμε προσιτές κάρτες...σύντομα θα γυρίσουμε σε εποχές που 1 PC ηταν υπόθεση σοβαρή (2-3-4) μηνιάτικα και ήταν για αυτούς που τα έχουν ή που για κάποιο λόγο θεώρησαν το PC επένδυση

Αν συνεχιστεί το κάζο με τα Crypto ίσως το καλοκαίρι 1 μέσο PC να κοστίζει 1500€ και ίσως αργότερα να περάσει τα 2Κ (και δεν μιλάμε για 3090 με όλα τα καλούδια μέσα ...κάτι μικρομεσαίο)

Οι επόμενες μέρες είναι ιδιαίτερα κρίσιμες καθώς αν Apple και Google ακολουθήσουν την Tesla το BTC θα ξεπεράσει χαλαρά τα 100Κ και το ETH τα 20Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φόρουμ, δεν έχω ξαναγράψει ποτέ (κάποτε είχα πάρει 1-2 πράγματα μέσω αγγελιών εδώ πέρα) και απλά θέλω να γράψω τον πόνο μου. Έχω ένα έτοιμο PC που πλέον είναι 10-11 χρόνων. Είναι στα τελευταία του, με υπηρέτησε άψογα και ακόμα βαστάει δεδομένου πως του φέρομαι καλά και παίζω και αρκετά παλιά παιχνίδια. Είπα λοιπόν το φθινόπωρο πως είναι ώρα να προχωρήσω, να φτιάξω επιτέλους ένα δικό μου σύστημα. Δεν θέλω τίποτα εξωγήινο. Είμαι απλός άνθρωπος, δεν με νοιάζουν τα FPS, δεν παίζω competitive, έχω σκεφτεί ένα μηχάνημα που θα μπορώ να απολαύσω παιχνίδια και για τα επόμενα χρόνια, αν όχι στα ultra settings, έστω στα high. Δεν με νοιάζει το 4Κ, σε 1080p παίζω και συντόμως (ελπίζω) σε 1440p. Λέω τον Σεπτέμβρη να αρχίσω να ψάχνω και να αγοράζω πράγματα. Μου λένε περίμενε να βγουν οι νέες κάρτες. Μετά μου λένε περίμενε Γενάρη να πέσουν τιμές. Ε ιδού τα αποτελέσματα. Δεν τα έχω με όποιον μου πρότεινε αυτά τα πράγματα, λογικές ήταν οι συμβουλές που δέχτηκα, απλά απ'όσο καταλαβαίνω ξέφυγε παντελώς το πράγμα. Αφήστε που τότε που οι τιμές ήταν πιο λογικές, εγώ δεν γνώριζα πως μπορώ να αγοράσω με τιμολόγιο άρα να γλιτώσω το ΦΠΑ (βρήκα κονέ αργότερα και αγόρασα έτσι τα υπόλοιπα κομμάτια) και αυτό με ξενέρωσε δις, γιατί αν το ήξερα θα είχα τσιμπήσει καμιά κάρτα με 680-720 και χωρίς το ΦΠΑ θα την πλήρωνα σε νορμάλ επίπεδα.

Δεν έχω θέμα να σκάσω κάτι παραπάνω, αλλά κάτι 800-1000 που βλέπω τώρα στις 3000 είναι τραγικά (την 3070 έχω βάλει στο μάτι κι εγώ). Επομένως έχω όλα μου τα κομμάτια σπίτι και έχω ξεμείνει χωρίς GPU και έχω χαλαστεί ακραία. Σκέφτηκα να πάρω παλιότερη κάρτα, αλλά εκεί και αν θυμώνω με τις τιμές που βλέπω, δηλαδή χίλιες φορές να κάνω τρελή υπομονή για μια σύγχρονη κάρτα παρά να αγοράσω μια 1660 2 και 3 φορές πάνω. 

Αυτά. Έχω όλα τα υπόλοιπα κομμάτια σπίτι και τα κοιτάζω μελαγχολικά. Αν μη τι άλλο το παλιό μου PC βαστάει, έχει μετακομίσει προσωρινά και το PC της κοπέλας μου (μαζί της, όχι μόνο του :Ρ) που έχει μια ταπεινή 970, η οποία μια χαρά δουλειά κάνει δεδομένου πως έχω αρκετά παιχνίδια 4-5 χρόνων πίσω που δεν έχω παίξει και έχω και ένα PS4 για κάτι ακόμα πιο σύγχρονο.

Σόρρυ για το σεντόνι, δεν προσφέρω κάτι ουσιαστικό στην κουβέντα αλλά ήθελα να πω και εγώ το παράπονό μου. 

Επεξ/σία από martian
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα μόλις τελειώσει το lockdown και με την προυπόθεση ότι θα λειτουεγήσει το click away και δεν θα ανήξουν τα μαγαζιά, να κάνεις μια απέλπιδα προσπάθεια. Αν θες λεπτομέρειες στείλε PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Μλκια έκανα δηλαδή που έδωσα 5700xt, 500€ ?!

😐

λογικά όχι. Το πλαίσιο τέλη Μαρτίου λέει ότι μάλλον θα φέρει τις νεες gpu. Αν ισχύει αυτό θα δείς όλες τις 5700 (και λοιπές) σε πολύ πολύ μικρότερες τιμές. Αν κόψει και το mining απο την άλλη για κάποιον λόγο τοτέ την πούλησες σε πολύ καλή τιμή.  

 

16 ώρες πριν, Arkin είπε

Εξωτερικο παιζουν 1000+ Ελλαδα 8-9 εκατοσταρικα.

Που δεν σημαίνει κιολάς ότι αγοράζονται σε αυτές τις τιμές πόσο δε μεταχειρισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

unknown.png Έφυγαν σε δευτερόλεπτα, σήμερα το πρωί, ναι, με αυτές τις τιμές που μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες έβρισκες 3070αρες να φιγουραρουν σε αυτό ακριβώς το εύρος τιμών. 

 

Η παρακάτω φωτογραφία είναι πριν μια βδομάδα 

 

Screenshot_20210129-103244.jpg

Παιδιά μην λέμε και πολλά για τα μαγαζιά, γιατί  "εμείς" είμαστε χειρότεροι. Αξίζει κάποιος να δει το βίντεο!

 

Επεξ/σία από exopctrela
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_13 είπε

λογικά όχι. Το πλαίσιο τέλη Μαρτίου λέει ότι μάλλον θα φέρει τις νεες gpu. Αν ισχύει αυτό θα δείς όλες τις 5700 (και λοιπές) σε πολύ πολύ μικρότερες τιμές. Αν κόψει και το mining απο την άλλη για κάποιον λόγο τοτέ την πούλησες σε πολύ καλή τιμή.  

 

Που δεν σημαίνει κιολάς ότι αγοράζονται σε αυτές τις τιμές πόσο δε μεταχειρισμένες.

Το πλαίσιο στο είπε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkp είπε

Το πλαίσιο στο είπε αυτό?

Nαι. Όταν κάλεσα και ρώτησα τι ακριβώς σημαίνει το κατόπιν παραγγελίας  και ποιά είναι η πιθανή ημερομηνία που θα φέρουν τις νεες gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, exopctrela είπε

Παιδιά μην λέμε και πολλά για τα μαγαζιά, γιατί  "εμείς" είμαστε χειρότεροι. Αξίζει κάποιος να δει το βίντεο!

 

δεν εχει και αδικο το παιδι. Εχοντας δει το βιντεο τσεκαρα τις αγγελίες και βρηκα εναν που εχει αγορασει και πουλησει εδω μεσα 6 καρτες γραφικων απο τον νοεμβριο. Αν δεν ειναι αυτος μαυραγοριτης τοτε τι ειναι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thaninho είπε

δεν εχει και αδικο το παιδι. Εχοντας δει το βιντεο τσεκαρα τις αγγελίες και βρηκα εναν που εχει αγορασει και πουλησει εδω μεσα 6 καρτες γραφικων απο τον νοεμβριο. Αν δεν ειναι αυτος μαυραγοριτης τοτε τι ειναι;

όχι και μαυραγορίτες τα παιδιά επειδή αγοράζουν μεταχειρισμένα η με τιμολόγιο και πουλάνε μετά 50% πάνω... επιχειρηματίες λέγονται... κατά τα αλλα μας φταίνε ο κορονοϊός και οι miners... skip και αυτή η γενιά απ ότι φαίνεται και πάμε για next gen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...