Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ναι, εγώ εκτίθεμαι. Εσύ που  πουλάς στις ίδιες τιμές με τους scalpers κατά δική σου ομολογία και ταυτόχρονα τους κράζεις δεν εκτίθεσαι. Έγινε αρχηγέ.

Δες τι έχω πουλήσει και πόσο.Εγραψα και τι έγινε και με αυτοκίνητο που πούλησα.Δεν έχω πουλήσει καμιά κάρτα γραφικών, το ότι βάζεις λόγια που δεν είπα δείχνει τι είσαι και τι πρεσβεύεις και ποιος είναι ο σκοπός σου.Δεν σε βόλεψε το πραγματικό παράδειγμα που σου έδωσα, είπες να επινοήσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Δες τι έχω πουλήσει και πόσο.Εγραψα και τι έγινε και με αυτοκίνητο που πούλησα.Δεν έχω πουλήσει καμιά κάρτα γραφικών, το ότι βάζεις λόγια που δεν είπα δείχνει τι είσαι και τι πρεσβεύεις και ποιος είναι ο σκοπός σου.Δεν σε βόλεψε το πραγματικό παράδειγμα που σου έδωσα, είπες να επινοήσεις κάτι.

υπάρχει μια φήμη που λέει ότι όσοι προσπαθήσουν να συνεννοηθούν με τον φίλο @Herald κατέληξαν στο ταμτουμ... αντέχεις ακόμα ? 😂😂

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

υπάρχει μια φήμη που λέει ότι όσοι προσπαθήσουν να συνεννοηθούν με τον φίλο @Herald κατέληξαν στο ταμτουμ... αντέχεις ακόμα ? 😂😂

Κι όμως αν εξαιρέσουμε το κομμάτι της κουβέντας που είναι επί προσωπικού,

το οποίο καλύτερα να αφήσουν να ξεθυμάνει και οι δύο, ο @Herald έχει σκληρή αλλά άκρως ρεαλιστική τοποθέτηση.

Μπορεί να μην ταιριάζει συναισθηματικά με τον ψυχισμό αρκετών φίλων αλλά δεν απέχει καθόλου από την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Οσοι γκρινιάζουν σαν απατημένες χήρες το κάνουν από χούι.

 

5 ώρες πριν, benign είπε

Γελασα με την καρδια μου,αλλα μετα σκεφτηκα πως γινεται να ειναι χηρες και απατημενες μαζι? 😜

 

5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

γεροντοκόρες ήθελα να πω

2 στα 2

Οι γεροντοκόρες μένουν στο ράφι και δεν παντρεύονται.

"Απατημένες σύζηγοι" είναι η έκφραση

 

57 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Νομίζω ότι ο φίλτατος @Greenday13 είναι λίγο πιο ρομαντικός και ο φίλτατος @Herald πιο ρεαλιστής.

Νομίζω ότι έχουμε εκτεθεί όλοι επαρκώς.

 

 

Φίλε δεν έχουμε εκτεθεί (πραγματικά) καθόλου. Εκτώνοση θυμού γίνεται. Άντε να τελιώσει ο covid, να βγούμε έξω, γιατί θα τρελαθούμε.

Να σκάσει καμία καταγγελία στον ΣΔΟΕ για παραεμπόριο στις αγγελίες και εκεί να δεις έκθεση.

Άντε μετά να πεί ο πωλητής (σε καμία περίπτωση scalper 😄) στον υπάλληλο του ΣΔΟΕ, που του έχει κανονίσει fake ραντεβού, ότι την κάρτα την πουλάει μετά απο 10 μέρες, σφραγισμένη, με απόδειξη, σε τιμή 200€ από ότι την αγόρασε, γιατί δεν έτρεξε το project (με ενεργό ακόμα το δικαίωμα υπαναχώρησης).

Εκεί να δεις πως σφίγγουν οι κόλοι.

Αλλά ασχολείτε κανείς ? Μπα ...

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panospeter είπε

Φίλε δεν έχουμε εκτεθεί (πραγματικά) καθόλου. Εκτώνοση θυμού γίνεται. Άντε να τελιώσει ο covid, να βγούμε έξω, γιατί θα τρελαθούμε.

Να σκάσει καμία καταγγελία στον ΣΔΟΕ για παραεμπόριο στις αγγελίες και εκεί να δεις έκθεση.

Άντε μετά να πεί ο πωλητής (σε καμία περίπτωση scalper 😄) στον υπάλληλο του ΣΔΟΕ, που του έχει κανονίσει fake ραντεβού, ότι την κάρτα την πουλάει μετά απο 10 μέρες, σφραγισμένη, με απόδειξη, σε τιμή 200€ από ότι την αγόρασε, γιατί δεν έτρεξε το project (με ενεργό ακόμα το δικαίωμα υπαναχώρησης).

Εκεί να δεις πως σφήγγουν οι κόλοι.

Αλλά ασχολείτε κανείς ? Μπα ...

Μακάρι να εκτονώνονται, αν κι εγώ όταν μπλέκομαι σε τέτοια φάση συγχύζομαι περισσότερο.

Νομίζω είναι ανάξια σημασίας για την εφορία αυτή η δραστηριότητα, εδώ μπάζουμε αλλού για αλλού.

Τώρα για αυτούς που βγάζουν κέρδος από αυτή την κατάσταση εφόσον δεν μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης καλά κάνουν κι όποιος θέλει αγοράζει.

Εγώ ας πούμε έκατσα πάνω από μήνα χωρίς κάρτα επειδή δεν ήθελα να πάρω από scalper.

Απ'την άλλη όμως ήμουνα με το δάχτυλο στην σκανδάλη και δεν είχα ευχολόγια στο μυαλό μου,

για πτώση τιμών, ηθικά msrp, ανήθικα σομπρέρο κλπ,  είδα την xtreme 1100 και πυροβόλησα.

Καλή αγορά? Όχι. Έχω καρτάρα? Ναι.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μακάρι να εκτονώνονται, αν κι εγώ όταν μπλέκομαι σε τέτοια φάση συγχύζομαι περισσότερο.

Εκτώνοση είναι.

Πιστεύεις ότι αν μπορούσαμε να πάμε μια βόλτα θα καθόμασταν μέσα να γράφουμε εκθέσεις ιδεών ?

ή να στενοχωριούνται κάποιοι για μια κολοκάρτα ?

ή να έχουν κάποιοι πρόβλημα να βγάλουνε εισόδημα ?

Όσα είπες για την εφορία είναι ορθά (σιγά μην ασχοληθούν). Αλλά όχι μόνο στην Ελλάδα. Παντού. Έχουν μεγαλύτερα ψάρια να πιάσουνε.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Greenday13 είπε

Δες τι έχω πουλήσει και πόσο.Εγραψα και τι έγινε και με αυτοκίνητο που πούλησα.Δεν έχω πουλήσει καμιά κάρτα γραφικών, το ότι βάζεις λόγια που δεν είπα δείχνει τι είσαι και τι πρεσβεύεις και ποιος είναι ο σκοπός σου.Δεν σε βόλεψε το πραγματικό παράδειγμα που σου έδωσα, είπες να επινοήσεις κάτι.

Αν είχες, όπως ο ίδιος είπες, θα πούλαγες σε τιμή scalper. 2-3 φόρες το έχεις γράψει, μη με τρελάνεις. 

Οπότε αν μη τι άλλο, εσύ είσαι το πρόβλημα και όχι ο scalper. Και όπου το έσυ, μην το πάρεις προσωπικά, βάλε όποιον έχει την ίδια νοοτροπία με εσένα που από την μία κράζει τους scalper αλλά από την άλλη και την δικιά του κάρτα θα την πούλαγε με τιμές στο θεό. Όπως το παλικάρι χτές με την μαγευτική 1080. Γιατί μεταξύ μας, αν εσύ και αυτός και άλλα 10 άτομα πουλάγαν σε κανονικές τιμές οι scalpers θα βάζανε τις κάρτες στα οπίσθια τους γιατί θα τους μέναν απούλητες. 

 Και σε υπαρκτό παράδειγμα, όταν έβαλα εγώ την Ti αγγελία στα 300€ μάντεψε τι πήρανε όσοι είχαν τις 1070 τους σε αυτά τα χρήματα. Όταν μεθαύριο βάλω την 1060 80€ μάντεψε τι θα πάρουν αυτοί πους τις έχουν στα 200 και στα 300. Αν το ίδιο έκανε και ο φίλος χτες με την 1080 του αντί να την πουλήσει χρυσάφι τα πράματα θα ήταν καλύτερα. Αλλά βρίσκεται αφορμή τους scalpers, το εκμεταλευέστε να πουλήσετε σκουπίδια για χρυσάφι και ταυτόχρονα τους κράζετε.

ΥΓ1. Και επειδή με προέτρεψες να δώ τις αγγελίες σου, το έκανα. . Ο καημένος ο developer του οποίου αγοραπουλάς τα παιχνίδια αβέρτα μεταχειρισμένα βγάζει τα παπάκια μου από έσοδα. Καλύτερα να τα κατεβάζεις πειρατικά, να μην έχεις και την ψευδαίσθηση. 
 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Θα μειώσουν την παραγωγή αφού τα δεδομένα ζήτησης(και κατ' επέκτασης οριακών εσόδων) θα έχουν αλλάξει. Εάν τα κοστολογικά τους δεδομένα φυσικά είναι περίπου στα ίδια. Συνολικά θα πέσει παραγωγή ΚΑΙ τιμή όπως και προ mining.

τα hi end θα γινουν ακριβοτερα κ λιγοτερα, με πολλη φιγουρα βιτρινα γκλάμουρ στυλ apple 8 καρoσταρικα χωρις usb 

τα λαικης καταναλωσης ελαφρα πιο ακριβα αρχικα κ μετα  φτηνοτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25 του μηνός με την κυκλοφορία της φθηνότερης 30xx σειράς και τηβ επανακυκλοφορία των παλιών  2060 και 1050 πιστεύετε ότι θα πέσουν οι τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GolDRoger είπε

Στις 25 του μηνός με την κυκλοφορία της φθηνότερης 30xx σειράς και τηβ επανακυκλοφορία των παλιών  2060 και 1050 πιστεύετε ότι θα πέσουν οι τιμές;

μαλλον θα συνεχισουν να ανεβαινουν επειδη πολλων παραγοντων εγινε αδειασμα στα ραφια . ειδικα στα ακριβα.

στα φτηνα παιρνεις ενα παλιο λιγο πιο ακριβα για λιγο καιρο κ ολα οκ

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον δεν μπορείς να βρεις 2060 263€ ούτε με 500€ δεν βρίσκεις 

Κατά την γνώμη από την στιγμή που ένα μαγαζί πουλάει gpu 800€ κάποιος που την είχε είδη ασ την πουλήσει 799€ γιατί όχι ψάχνω κάρτα γραφικών εδώ και 2μηνες αλλά καταλαβαίνω την λογική από τα άτομα που την πουλάνε τόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GolDRoger είπε

πρώτον δεν μπορείς να βρεις 2060 263€ ούτε με 500€ δεν βρίσκεις 

Κατά την γνώμη από την στιγμή που ένα μαγαζί πουλάει gpu 800€ κάποιος που την είχε είδη ασ την πουλήσει 799€ γιατί όχι ψάχνω κάρτα γραφικών εδώ και 2μηνες αλλά καταλαβαίνω την λογική από τα άτομα που την πουλάνε τόσο 

Έχεις δίκιο... 261€ είναι...

Open order από Νοέμβριο... Μόλις βγει σε στοκ θα την στειλουν.

 

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν είχες, όπως ο ίδιος είπες, θα πούλαγες σε τιμή scalper. 2-3 φόρες το έχεις γράψει, μη με τρελάνεις. 

Οπότε αν μη τι άλλο, εσύ είσαι το πρόβλημα και όχι ο scalper. Και όπου το έσυ, μην το πάρεις προσωπικά, βάλε όποιον έχει την ίδια νοοτροπία με εσένα που από την μία κράζει τους scalper αλλά από την άλλη και την δικιά του κάρτα θα την πούλαγε με τιμές στο θεό. Όπως το παλικάρι χτές με την μαγευτική 1080. Γιατί μεταξύ μας, αν εσύ και αυτός και άλλα 10 άτομα πουλάγαν σε κανονικές τιμές οι scalpers θα βάζανε τις κάρτες στα οπίσθια τους γιατί θα τους μέναν απούλητες. 

 Και σε υπαρκτό παράδειγμα, όταν έβαλα εγώ την Ti αγγελία στα 300€ μάντεψε τι πήρανε όσοι είχαν τις 1070 τους σε αυτά τα χρήματα. Όταν μεθαύριο βάλω την 1060 80€ μάντεψε τι θα πάρουν αυτοί πους τις έχουν στα 200 και στα 300. Αν το ίδιο έκανε και ο φίλος χτες με την 1080 του αντί να την πουλήσει χρυσάφι τα πράματα θα ήταν καλύτερα. Αλλά βρίσκεται αφορμή τους scalpers, το εκμεταλευέστε να πουλήσετε σκουπίδια για χρυσάφι και ταυτόχρονα τους κράζετε.

ΥΓ1. Και επειδή με προέτρεψες να δώ τις αγγελίες σου, το έκανα. . Ο καημένος ο developer του οποίου αγοραπουλάς τα παιχνίδια αβέρτα μεταχειρισμένα βγάζει τα παπάκια μου από έσοδα. Καλύτερα να τα κατεβάζεις πειρατικά, να μην έχεις και την ψευδαίσθηση. 


 

Αγαπητέ Σεφερλη: Πουλαω συνήθως μεταχειρισμένα video games.Αρα είμαι scalper ή κλέφτης των devs? Αρα όλο το insomnia είναι scalpers και κλεφτες. Που όμως δεν παραδέχεσαι ότι υπάρχουν scalpers και επίσης δεν θεωρείς (και δεν είναι) παράνομες οι αγγελιες . Είδες λοιπόν, να πουλάω κάτι σε εξωφρενική τιμή; Μέχρι και αμάξι σκοτωσα και τήρησα όσα υποσχέθηκαν στην αγγελία μου.

Είπα ότι ΑΝ είχα κάρτα παλιά όπως εσύ, εννοείται πως θα κοιτούσα σε τι τιμή πωλείται καινούρια . Αν δεν υπήρχε κάτι τέτοιο σαν πληροφορια θα την έβαζα μάλλον κοντά και συνήθως ΚΑΤΩ στην τιμή των αγγελιών.Αναλογα πόσο καιγομουν να τη δώσω.Και συνήθως ο,τι δίνω το σκοτώνω.Εσυ λες ότι σκότωσες τη δική σου.Και 200 € να την έβαζες τι με νοιάζει; Έγραψα πουθενά ότι αυτοί οι χρήστες είναι scalpers?όχι.

Αλλά λες ότι αυτό είναι μέρος του προβληματος.Αλλα στο εμπόριο δεν βλέπεις ούτε πρόβλημα ούτε scalpers.Αλλα τελικά ο μόνος scalper είμαι εγώ, που έγραψα τι ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ έκανα ΑΝ πουλούσα κάρτα. Ο,τι να'ναι.

Ίσως φταίει ότι εγώ έχω βγάλει Πολυτεχνείο κι εσύ τη Λογιστική και έτσι δεν υπάρχει κάποιο επίπεδο συνεννοησης και πέφτεις και αρκετά εύκολα σε λογικά σφαλματα. Σορρυ, αλλά αναφέρθηκες αρκετά απαξιωτικά στους σουβλατζηδες πολλάκις, οπότε νομίζω δεν σε ενοχλεί να μιλάμε και για τα δικά μας  επαγγέλματα.

Έτσι για να καταλαβαίνουμε και το επίπεδο λογικής του καθενός.

11 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Τώρα , εάν εγώ αγοράσω 2060 στα 263 και την πουλήσω 350, λέγομαι scalper???

@Greenday13

Φυσικά, αφού προφανώς την πηρες για να την πουλήσεις, όχι για να την χρησιμοποιήσεις. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Φυσικά, αφού προφανώς την πηρες για να την πουλήσεις, όχι για να την χρησιμοποιήσεις. 

Χαχαχαχα οκ!!!

Πάλι καλά που δεν πήγα Πολυτεχνείο να σκέφτομαι όπως εσύ.....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...