Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στο εξωτερικό. Τι να προλάβω να διευθετήσω πριν φύγω? Τι να προσέξω κτλ, όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Bloody hell, αυτά είναι. Εδώ που είμαι δεν πληρώνω for prescriptions αλλά για νερό δεν το έχω ξανακουσει, μωρέ μπράβο  

Είσαι Σκωτία ή Ουαλία λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Iris_89 είπε

Ουαλία 

Και η Ουαλία είναι καλό value for money.
Δεν ξέρω τι γίνεται με σύνδεση με Ελλάδα, πρέπει να πας σ' ένα απ' τα αεροδρόμια του Λονδίνου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Και η Ουαλία είναι καλό value for money.
Δεν ξέρω τι γίνεται με σύνδεση με Ελλάδα, πρέπει να πας σ' ένα απ' τα αεροδρόμια του Λονδίνου ;

Για Αθήνα έχει μια στάση Amsterdam I think from Cardiff, για απευθείας πάω Λονδίνο (Heathrow) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2021 στις 10:12 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Και η Ουαλία είναι καλό value for money.
Δεν ξέρω τι γίνεται με σύνδεση με Ελλάδα, πρέπει να πας σ' ένα απ' τα αεροδρόμια του Λονδίνου ;

Ολλανδία το βρίσκω παράξενο που δεν προτιμάται πιο πολυ. 30% λιγότερη φορολογία τα πρώτα χρόνια, και οι πιο κοολ λαός και ατμόσφαιρα στην Ευρώπη με διαφορά. 

Φιξτ, 30% λιγότερη φορολογία όχι 50%.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσες χώρες έχω πάει στην Βόρεια Ευρώπη, νομίζω ότι η Ολλανδία είναι με διαφορά αυτή που επιτυγχάνει την καλύτερη ισορροπία μεταξύ οργάνωσης και καλής ζωής χωρίς να είναι αποστειρωμένη ή μουντή. Αν είσαι και expat, μπαίνεις στο 30% ruling τα πρώτα χρόνια και είσαι αρχηγός.

Επεξ/σία από salazar1991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια στην Ελβετία μπορεις να βάλεις στην άκρη περισσότερα από οποιαδήποτε ευρωπαϊκη χώρα. Επίσης η Γερμανία έχει σχετικά χαμηλό κόστος ζωης, με σχετικά υψηλούς μισθούς ( σίγουρα καλύτερο βαλιου από UK).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Ολλανδία το βρίσκω παράξενο που δεν προτιμάται πιο πολυ. 30% λιγότερη φορολογία τα πρώτα χρόνια, και οι πιο κοολ λαός και ατμόσφαιρα στην Ευρώπη με διαφορά. 

Φιξτ, 30% λιγότερη φορολογία όχι 50%.

 

20 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Βέβαια στην Ελβετία μπορεις να βάλεις στην άκρη περισσότερα από οποιαδήποτε ευρωπαϊκη χώρα. Επίσης η Γερμανία έχει σχετικά χαμηλό κόστος ζωης, με σχετικά υψηλούς μισθούς ( σίγουρα καλύτερο βαλιου από UK).

To ruling δεν δίνεται από προϋποθέσεις; Δεν το παίρνουν όλοι οι ξένοι πα που πάνε Ολλανδία.

Το Βέλγιο θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ευχάριστη χώρα από την Ολλανδία και με πολύ καλό επίπεδο ζωής (το ευχάριστη είναι υποκειμενικό φυσικά αλλά το λέω με την έννοια του ότι είναι πιο κοντά σε νοοτροπία με την Ελλάδα ενώ η Ολλανδία είναι πιο κοντά σε νοοτροπία με τη Γερμανία).

Παπακαλιάτη ο λόγος που δεν προτιμάται πολύ η Ολλανδία (ή που δεν προτιμούνταν μέχρι τώρα) ήταν καθαρά η γλώσσα. Στην Ελλάδα παραδοσιακά δεν μαθαίνουμε άλλη γλώσσα πέρα από αγγλικά οπότε γι' αυτό και η πλειοψηφία προτιμούσε το UK. Ναι οκ οι του ΙΤ βρίσκουν και δουλειές στ' αγγλικά στην Ολλανδία, δεν ισχύει όμως το ίδιο και για τους εκτός ΙΤ.

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 11:53 ΜΜ, doctorkostis είπε

Δεν αναφερεις αν ερχεσαι για δουλεια και αν εχεις συμβολαιο, ουτε αν μετακομιζεις Στοκχολμη ή αλλου. Αν σκοπευεις να μεινεις μονιμα απαραιτητη προυποθεση ειναι να παρεις personnummer, προσωπικο αριθμο, που ειναι ΑΜΚΑ και ΑΦΜ μαζι και χωρις αυτο εισαι πρακτικα τουριστας στη χωρα. Διδεται στην εφορια, skatteverket,  αρκει να εχεις δουλεια με συμβολαιο, μπορει να κανει και πανω απο 2 μηνες απο τη στιγμη που κανεις αιτηση. Δεν προκειται να στο δωσουν αν ερχεσαι να ψαξεις για δουλεια. Μπορεις να παρεις προσωρινα νουμερα samordningsnummer (νομιζω), αλλα και παλι θελει βεβαιωση εργοδοτη. Επισης ειναι πολυ δυσκολο ως αδυνατο να νοικιασεις σπιτι χωρις personnummer. Η ανευρεση κατοικιας ειναι ενα θεμα στη Σουηδια, ειδικα στις μεγαλες πολεις. Για να μετακομιζεις τοσο συντομα υποθετω οτι το εχεις λυσει αυτο το θεμα.

Mήπως τυγχάνει να γνωρίζεις το χρόνο που χρειάζεται για να βγει το personnummer;

Επίσης μπορώ να το βγάλω ζώντας σε σπίτι που δεν φαίνεται το όνομα μου; 

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Natha είπε

Mήπως τυγχάνει να γνωρίζεις το χρόνο που χρειάζεται για να βγει το personnummer;

Επίσης μπορώ να το βγάλω ζώντας σε σπίτι που δεν φαίνεται το όνομα μου; 

Δε χρειάζεται να είναι το σπίτι στο όνομά σου, αλλά χρειάζεται να μπορείς να το δηώσεις, που σημαίνει

1. να συμφωνεί αυτός στου οποίου το όνομα είναι

2. να έχει "κένές θέσεις". Κάθε σπίτι έχει συγκεκριμένο αριθμό ανθρώπων που μπορεί να το δηλώσουν. Αν πχ έχεις ένα φίλο να σε φιλοξενήσει, μπορεί το σπίτι να "δικαιολογεί" κάποιο συγκκεριμένο αριθμό ανθρώπων. Αυτό νομίζω έχει να κάνει και με το μέγεθος του σπιτιού αλλά και με άλλα κριτήρια (πχ νομίζω αν ο φίλος σου δουλέυει ήδη άλλα κριτήρια τέλως πάντων). Δε μπορείς να δηλώσεις 20 άτομα φιλοξενούμενος σε ένα σπίτι προφανώς.

Το πόσο χρόνο μπορεί να κάνει εξαρτάται από πολλά πράγματα, όπως

- Τη κατηγορία με βάση την οποία το αιτήσε

- Τον δήμο

- τον φόρτο κάθε εποχής

Έχω ακούσει περιπτώσεις 2 μηνών έχω ακούσει και 2 εμδομάδων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Δε χρειάζεται να είναι το σπίτι στο όνομά σου, αλλά χρειάζεται να μπορείς να το δηώσεις, που σημαίνει

1. να συμφωνεί αυτός στου οποίου το όνομα είναι

2. να έχει "κένές θέσεις". Κάθε σπίτι έχει συγκεκριμένο αριθμό ανθρώπων που μπορεί να το δηλώσουν. Αν πχ έχεις ένα φίλο να σε φιλοξενήσει, μπορεί το σπίτι να "δικαιολογεί" κάποιο συγκκεριμένο αριθμό ανθρώπων. Αυτό νομίζω έχει να κάνει και με το μέγεθος του σπιτιού αλλά και με άλλα κριτήρια (πχ νομίζω αν ο φίλος σου δουλέυει ήδη άλλα κριτήρια τέλως πάντων). Δε μπορείς να δηλώσεις 20 άτομα φιλοξενούμενος σε ένα σπίτι προφανώς.

Το πόσο χρόνο μπορεί να κάνει εξαρτάται από πολλά πράγματα, όπως

- Τη κατηγορία με βάση την οποία το αιτήσε

- Τον δήμο

- τον φόρτο κάθε εποχής

Έχω ακούσει περιπτώσεις 2 μηνών έχω ακούσει και 2 εμδομάδων

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Διάβασα κάτι ιστορίες για αναμονή ακόμα και 6μηνο και με έβαλαν λίγο σε σκέψεις. Αλλά αν δεν χρειάζεσαι διευθυνση που να φαίνεσαι στη χειρότερη και το airbnb (δωμάτιο) είναι μια λύση. Γιατί απ' ότι μου λένε δύσκολα να νοικιάσεις σπίτι χωρίς τον αριθμό. Και απ' ότι κατάλαβα αν δεν τον έχεις δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Natha είπε

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Διάβασα κάτι ιστορίες για αναμονή ακόμα και 6μηνο και με έβαλαν λίγο σε σκέψεις. Αλλά αν δεν χρειάζεσαι διευθυνση που να φαίνεσαι στη χειρότερη και το airbnb (δωμάτιο) είναι μια λύση. Γιατί απ' ότι μου λένε δύσκολα να νοικιάσεις σπίτι χωρίς τον αριθμό. Και απ' ότι κατάλαβα αν δεν τον έχεις δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα.

Δνση από airBnB ή ξενονδοχείο/hostel δε "πιάνεται" για αίτηση για PN. Πρέπει να είναι δνση σπιτιού και από όσο ξέρω η "πλήρης" δνση του σπιτιού δεν είναι όπως εδώ "Οδός+αριθμός" είναι "Οδός+αριθμός+διαμέρισμα", δηλαδή δηλώνοντας την δνση σου ξέρει η εφορία ποιο ακριβώς διαμέρσιμα είναι, τετραγωνικά, πόσοι άλλοι μένουν εκεί, τι ενοικιαστήρια έχει κλπ. Σαν να δηλώνεις εδώ τον κωδικό του διαμερίσματος από το Ε9 ένα πράγμα.

"technically" δεν απαιτείται PN για να νοικιάσεις σπίτι. Ξέρω σίγουρα γίνεται και με Samordningsnummer (ή τα λεγόμενα "προσωρινά" νούμερα), δε αποκλείω να γίνεται και χωρίς τίποτα από τα 2 (αυτό δε το ξέρω 100%). Το θέμα δεν είναι αν μπορείς, ΜΠΟΡΕΙΣ, απλά αποφευγεται.

 Για 6 μήνες μου ακούγεται υπερβολικό, κάτι δεν ήταν ΟΚ στην αίτηση πιθανόν.

από την άλλη το Samordningsnummer είναι ακόμα πιο μπερδεμένη πε΄ριπτωση καθώς είναι ακόμα πιο "random" κατάσταση και σε πιο γραφείο θα πέσεις. Μπορεί σε μια περίπτωση να πέσεις σε αντίληψη "α, είσαι πολίτης ΕΕ πήγαινε και κάνε κατευθείαν για PN" ενώ σε άλλη πε΄ριπτωση να βγουν αμέσως. Samordningsnummer βγαίνουν νομίζω και απλά γραφόμενος στον αντίστοιχο "ΟΑΕΔ". Δε ξέρω όμως την διαδικασία με σιγουριά.

υπάρχουν μερικοί "πατεντιάρικοι" τρόπο να βγάλεις σχετικά ευκολα PN χωρίς συμβόλαιο εργασίας.

πχ βρίσκεις ένα MSc εντελώς "παίρνουμε τους πάντες" (2ετές), γράφεσαι και βγάζεις PN ως φοιτητής. Αν δεν έχεις στο μεταξύ και τίποτα άλλο να κάνεις γιατί όχι και να το κάνεις πραγματικά. Όταν κάποια στιγμή θα βρεις δουλειά ή δε θα μπορείς να το κάνεις για άλλους λόγους, είτε το πας στο 50%, είτε το "παγώνεις", είτε ζητάς απλά να σε διαγράψουν.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

"technically" δεν απαιτείται PN για να νοικιάσεις σπίτι. Ξέρω σίγουρα γίνεται και με Samordningsnummer (ή τα λεγόμενα "προσωρινά" νούμερα), δε αποκλείω να γίνεται και χωρίς τίποτα από τα 2 (αυτό δε το ξέρω 100%). Το θέμα δεν είναι αν μπορείς, ΜΠΟΡΕΙΣ, απλά αποφευγεται.

 Για 6 μήνες μου ακούγεται υπερβολικό, κάτι δεν ήταν ΟΚ στην αίτηση πιθανόν.

από την άλλη το Samordningsnummer είναι ακόμα πιο μπερδεμένη πε΄ριπτωση καθώς είναι ακόμα πιο "random" κατάσταση και σε πιο γραφείο θα πέσεις. Μπορεί σε μια περίπτωση να πέσεις σε αντίληψη "α, είσαι πολίτης ΕΕ πήγαινε και κάνε κατευθείαν για PN" ενώ σε άλλη πε΄ριπτωση να βγουν αμέσως. Samordningsnummer βγαίνουν νομίζω και απλά γραφόμενος στον αντίστοιχο "ΟΑΕΔ". Δε ξέρω όμως την διαδικασία με σιγουριά.

υπάρχουν μερικοί "πατεντιάρικοι" τρόπο να βγάλεις σχετικά ευκολα PN χωρίς συμβόλαιο εργασίας.

πχ βρίσκεις ένα MSc εντελώς "παίρνουμε τους πάντες" (2ετές), γράφεσαι και βγάζεις PN ως φοιτητής. Αν δεν έχεις στο μεταξύ και τίποτα άλλο να κάνεις γιατί όχι και να το κάνεις πραγματικά. Όταν κάποια στιγμή θα βρεις δουλειά ή δε θα μπορείς να το κάνεις για άλλους λόγους, είτε το πας στο 50%, είτε το "παγώνεις", είτε ζητάς απλά να σε διαγράψουν.

Δουλειά (όχι εποχική) έχω βρει και γι αυτό πάω εκεί (σύμβαση δεν έχω ακόμα βέβαια). Γενικά έχω σκοπό να κάτσω πάνω από χρόνο. Αξίζει λες να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο που λες για MSc? 

Έχω γνωστό εκεί, απλά επειδή έβγαλε το PN ως φοιτητής που λες δεν έχει άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Natha είπε

Δουλειά (όχι εποχική) έχω βρει και γι αυτό πάω εκεί (σύμβαση δεν έχω ακόμα βέβαια). Γενικά έχω σκοπό να κάτσω πάνω από χρόνο. Αξίζει λες να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο που λες για MSc? 

Έχω γνωστό εκεί, απλά επειδή έβγαλε το PN ως φοιτητής που λες δεν έχει άποψη.

αν έχεις δουλειά full-time, πάνω από 6 μήνες, επίσημη, με συμβόλαιο, κανονική/νόμιμη δε χρειάζεσαι κάτι άλλο (πέρα από δνση). Αυτό αρκεί.

οπότε δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία του "φοιτητή".

Από εκεί και πέρα, ανεξάρτητα από το θέμα PN, εξαρτάται αν ενδιαφέρει εσένα.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

αν έχεις δουλειά full-time, πάνω από 6 μήνες, επίσημη, με συμβόλαιο, κανονική/νόμιμη δε χρειάζεσαι κάτι άλλο (πέρα από δνση). Αυτό αρκεί.

οπότε δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία του "φοιτητή".

Από εκεί και πέρα, ανεξάρτητα από το θέμα PN, εξαρτάται αν ενδιαφέρει εσένα.

Τέλεια. Τα έχω όλα αυτά, απλά όπως είπα η διεύθυνση είναι στην ουσια φιλοξενεια σε σπίτι φίλου.

Fingers crossed. Ευχαριστώ για το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...