Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν νέα projects της Apple για την καταπολέμηση των φυλετικών ανισοτήτων, συνολικού κόστους 100$ εκατομμυρίων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 λεπτά πριν, Miaou7 είπε

Η μόδα της εποχής είναι να μειώνες λευκούς άντρες γιατί τάδε και ταχαμ.

Η μόδα της εποχής είναι λευκοί άντρες να γκρινιάζουν online πως τάχαμ στοχοποιούνται και είναι θύματα ενός ιδιότυπου "αντίστροφου" ρατσισμού. Μόδα της εποχής είναι να βλέπεις να γίνεται κάτι θετικό για μια κοινωνική ομάδα στην οποία δεν ανήκεις (ως λευκός άντρας) και να ζητάς και τα ρέστα που δεν ασχολούνται με σένα, πως τάχαμ σε υποβιβάζουν κιόλας.

Bonus points φαιδρότητας αν ζεις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το μόνο που έχει σημασία είναι ποιος έχει τα καλύτερα προσόντα για μια θέση (είτε μιλάμε για εργασία είτε για θέση στο πανεπιστήμιο). Όχι το φύλο του, το χρώμα του, η εθνικότητα του, τι κάνει στο κρεβάτι ή τι ομάδα είναι. 

Ωραία αυτά τα θεωρητικά. Άλλωστε στον κόσμο δεν γίνονται διακρίσεις με βάση το φύλο του, το χρώμα του, η εθνικότητα του, τι κάνει στο κρεβάτι κτλ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το μόνο που έχει σημασία είναι ποιος έχει τα καλύτερα προσόντα για μια θέση (είτε μιλάμε για εργασία είτε για θέση στο πανεπιστήμιο). Όχι το φύλο του, το χρώμα του, η εθνικότητα του, τι κάνει στο κρεβάτι ή τι ομάδα είναι. 

Δεν διαφωνεί κανείς... για παιδεία μιλάει το άρθρο και για το πως, όλοι μας ανεξάρτητου χρώματος, φύλου, καταγωγής ή σεξουαλικής προτίμησης , θα έχουμε την δυνατότητα να αναπτύξουμε αυτά τα προσόντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Η μόδα της εποχής είναι λευκοί άντρες να γκρινιάζουν online πως τάχαμ στοχοποιούνται και είναι θύματα ενός ιδιότυπου "αντίστροφου" ρατσισμού. Μόδα της εποχής είναι να βλέπεις να γίνεται κάτι θετικό για μια κοινωνική ομάδα στην οποία δεν ανήκεις (ως λευκός άντρας) και να ζητάς και τα ρέστα που δεν ασχολούνται με σένα, πως τάχαμ σε υποβιβάζουν κιόλας.

Bonus points φαιδρότητας αν ζεις στην Ελλάδα.

Στην Αμερική δεν είναι? Οταν παίρνεις bonus πόντους για το χρώμα σου, σου φαίνεται φυσιολογικό εσένα και για μείωση του ρατσισμού? Όταν η Apple (και ο οποιοσδηποτε δηλαδη) φτιάχνει κέντρο εκπαίδευσης για που οι φοιτητές πρέπει να είναι...συγκεκριμένου χρώματος, σου φαίνεται φυσιολογικό? 

Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται :P 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια ανισορροπία εκεί στο US ρε παιδί μου. Τόσα χρόνια είχαν μαύρο Πρόεδρο, δεν κάνανε τίποτα. Τώρα που φεύγει ήδη ο επόμενος, προφασιζόμενοι όλοι ένα θάνατο, λες και πριν δεν συνέβαιναν καθημερινά παρόμοια φαινόμενα σε όλη την επικράτεια τους, άρχισαν να πουλάνε πνεύμα και ηθική, να καταργούν λέξεις και scratch the egg and cut it's hair....

Άτιμο χρήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Ωραία αυτά τα θεωρητικά. Άλλωστε στον κόσμο δεν γίνονται διακρίσεις με βάση το φύλο του, το χρώμα του, η εθνικότητα του, τι κάνει στο κρεβάτι κτλ, σωστά;

Όχι, δεν γίνονται συστημικές διακρίσεις. Ο καθένας είναι ελεύθερος οικονομικά να κάνει ότι θέλει (εντός του νόμου). Αν μια επιχείρηση θελήσει να κάνει ζημιά στον εαυτό της και να απορρίψει ικανό προσωπικό για ασήμαντους λόγους τότε πρόβλημα της, θα το προσλάβουν άλλες επιχειρήσεις. Το θέμα είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις έχουν αποδειχθεί πως είναι ελάχιστες. Το γεγονός ότι οι Ασιάτες και οι Εβραίοι έχουν μεγαλύτερο εισόδημα στις ΉΠΑ από τους λευκούς καταρρίπτει τις αστειότητες περί συστημικού ρατσισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Στην Αμερική δεν είναι? Οταν παίρνεις bonus πόντους για το χρώμα σου, σου φαίνεται φυσιολογικό εσένα και για μείωση του ρατσισμού? Όταν η Apple (και ο οποιοσδηποτε δηλαδη) φτιάχνει κέντρο εκπαίδευσης για που οι φοιτητές πρέπει να είναι...συγκεκριμένου χρώματος, σου φαίνεται φυσιολογικό? 

Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται :P 

Δεν παίρνουν bonus points (ή ό,τι άλλο) για το χρώμα, έτσι γενικά κι αόριστα. Είναι προς αντιστάθμιση της ανισότητας που για χρόνια έχει υπάρξει. Δεν πάρθηκαν μέτρα ενάντια στον ρατσισμό χτες και πιάσανε τόπο σήμερα. Δεν έγινε μια σχετική πρωτοβουλία κάπου και ξαφνικά βελτιώθηκε κατακόρυφα η ζωή των μαύρων στις ΗΠΑ. Δεν είναι τόσο απλό. Μιλάμε για την  χώρα που κάποτε είχε τουαλέτες με βάση το χρώμα. Σου φαίνεται φυσιολογικό αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δεν παίρνουν bonus points (ή ό,τι άλλο) για το χρώμα, έτσι γενικά κι αόριστα. Είναι προς αντιστάθμιση της ανισότητας που για χρόνια έχει υπάρξει. Δεν πάρθηκαν μέτρα ενάντια στον ρατσισμό χτες και πιάσανε τόπο σήμερα. Δεν έγινε μια σχετική πρωτοβουλία κάπου και ξαφνικά βελτιώθηκε κατακόρυφα η ζωή των μαύρων στις ΗΠΑ. Δεν είναι τόσο απλό. Μιλάμε για την  χώρα που κάποτε είχε τουαλέτες με βάση το χρώμα. Σου φαίνεται φυσιολογικό αυτό

Δεν αντισταθμίζεις την ανισότητα με ανισότητα. Είναι εξορισμού παράλογο. Αν θες να αντισταθμίσεις την ανισότητα, τα οριζόντια μέτρα είναι βλακώδη. Μπορείς να τα εφαρμόσεις κατα περίπτωση ανεξαρτήτος χρώματος. Πχ. φτωχή οικογενεία, μονογονεική κλπα.  

Εκτός αν μου λές οτι ο γιος του Obama ας πούμε ξεκινάει σε μειονεκτική θέση από τον random λευκό στις Ηπα και χρειάζεται ώθηση από το σύστημα επειδή πριν 40 χρόνια θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει διαφορετική τουαλέτα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δεν παίρνουν bonus points (ή ό,τι άλλο) για το χρώμα, έτσι γενικά κι αόριστα. Είναι προς αντιστάθμιση της ανισότητας που για χρόνια έχει υπάρξει. Δεν πάρθηκαν μέτρα ενάντια στον ρατσισμό χτες και πιάσανε τόπο σήμερα. Δεν έγινε μια σχετική πρωτοβουλία κάπου και ξαφνικά βελτιώθηκε κατακόρυφα η ζωή των μαύρων στις ΗΠΑ. Δεν είναι τόσο απλό. Μιλάμε για την  χώρα που κάποτε είχε τουαλέτες με βάση το χρώμα. Σου φαίνεται φυσιολογικό αυτό

Μου αρέσει που απαντάς... εδώ σου λέει ότι οι Κινέζοι και όχι κάποιοι άλλοι λαοί της Ανατολής και οι Εβραίοι που είναι όλοι μαύροι, έχουν τα υψηλότερα εισοδήματα... περιμένεις λογική επιχειρηματολογία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν αντισταθμίζεις την ανισότητα με ανισότητα. Είναι εξορισμού παράλογο. Αν θες να αντισταθμίσεις την ανισότητα, τα οριζόντια μέτρα είναι βλακώδη. Μπορείς να τα εφαρμόσεις κατα περίπτωση ανεξαρτήτος χρώματος. Πχ. φτωχή οικογενεία, μονογονεική κλπα.  

Εκτός αν μου λές οτι ο γιος του Obama ας πούμε ξεκινάει σε μειονεκτική θέση από τον random λευκό στις Ηπα και χρειάζεται ώθηση από το σύστημα...

Εσύ μου λες δηλαδή πως τα όποια προγράμματα αφορούν το γιο του Obama? Για αυτόν φτιάχνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μου αρέσει που απαντάς... εδώ σου λέει ότι οι Κινέζοι και όχι κάποιοι άλλοι λαοί της Ανατολής και οι Εβραίοι που είναι όλοι μαύροι, έχουν τα υψηλότερα εισοδήματα... περιμένεις λογική επιχειρηματολογία???

Έγραψα εγώ κάπου κάτι για Εβραίους και Κινέζους? Που ακριβώς, θες να κάνεις quote? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το γεγονός ότι οι Ασιάτες και οι Εβραίοι έχουν μεγαλύτερο εισόδημα στις ΉΠΑ από τους λευκούς καταρρίπτει τις αστειότητες περί συστημικού ρατσισμού.

Και κάπου εδώ, αγαπητοί Insomiacs, μάθαμε πως οι Εβραίοι δεν είναι λευκοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Στην Αμερική δεν είναι? Οταν παίρνεις bonus πόντους για το χρώμα σου, σου φαίνεται φυσιολογικό εσένα και για μείωση του ρατσισμού? Όταν η Apple (και ο οποιοσδηποτε δηλαδη) φτιάχνει κέντρο εκπαίδευσης για που οι φοιτητές πρέπει να είναι...συγκεκριμένου χρώματος, σου φαίνεται φυσιολογικό? 

Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται :P 

Και εγω αυτο δεν το καταλαβαινω. Κατα την γνωμη μου ο ρατσισμος μονο με εκπαιδευση και με χρονο φευγει, οχι μεταχειριζοντας μειονοτητες με ξεχωριστο τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...