Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν νέα projects της Apple για την καταπολέμηση των φυλετικών ανισοτήτων, συνολικού κόστους 100$ εκατομμυρίων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τι εννοείς αν είναι στην ίδια κατηγορία? Υπονοείς οτι οι νόμοι δεν είναι θέσφατο και αλλάζουν? Υπονοείς οτι οι δικαστές εξαγοράζονται? Αποκλείεται.

Για φέρε παραδείγματα εξαγοράς δικαστή από την apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πολύ θετικές κινήσεις, η τηλεόραση της ειναι γεμάτη με περιεχόμενο ποικιλίας ανθρώπων, μαύρων, LGBT κτλ.

Αλλα με τα κινεζικα sweatshops; Τι να εγινε αραγε ; Περα απο μια δημόσια άρνηση το 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Για φέρε παραδείγματα εξαγοράς δικαστή από την apple...

Σου δείχνω το φεγγάρι και κοιτάς το δάχτυλο αδερφέ. Το point είναι το ότι είναι νόμιμο δεν αθωωνεί κανέναν. Οτι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό, αλλιώς οι νόμοι απλά δεν θα αλλάζαν. Ακόμα σκλάβους θα είχαμε. Οπότε το να συζητάμε για το αν αυτό που κάνει η Apple είναι νόμιμο (που btw, δεν είναι, αλλά ας πούμε for the sake of argument οτι είναι), δεν μου λέει κάτι καθεαυτού. Το έρωτημα είναι αν θα έπρεπε να είναι νόμιμο. Κάπως έτσι καταργήθηκε και η δουλία. 200 χρόνια πριν θα είμασταν στο Φαρ Ούεστ και εσύ θα μου λέγες "καλά κάνει η Apple και έχει δούλους, αφού και νόμιμο είναι και το κάνουν και άλλοι". 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι ωραία όλα αυτά βρε... Υποκρισία στο φουλ και οι χειροκροτητές τους σε έκσταση. Γιατί οι καλοί άνθρωποι δεν ξεκινούν πρότζεκτ για μια πραγματικά αποκλεισμένη κοινωνική ομάδα, η οποία ανεξαρτήτως χρώματος, φυλής, θρησκείας βρίσκεται ακόμα στο περιθώριο? Μιλώ για τα άτομα στο φάσμα του αυτισμού. Ηδη αφορά 1 στα 100 παιδιά στην Ελλάδα (ακόμα πιο αυξημένο στα αγόρια) ενώ στην Αμερική το ποσοστό είναι ακόμα μεγαλύτερο. Θεωρούν ότι αυτό το κομμάτι της κοινωνίας δεν έχει προοπτικές εξέλιξης? Ζούμε ένα θέατρο του παραλόγου κυριολεκτίκά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Drunkard είπε

Ελπίζω να κινηθούν εναντίον της αντιρατσιστικές οργανώσεις 

Τα τσούζουμε πρωί πρωί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Herald said:

Καλά και ένας δουλέμπορας το 1870 κέρδισε την υπόθεση στην οποία κατηγορήθηκε επειδή σκότωσε στο ξύλο 13 από τους σκλάβους του. Ο δικαστής δέχθηκε το επιχείρημα "τους αγόρασα, άρα μου ανήκουν". 

Σε άλλα νέα στην Σαουδική Αραβία αθωώθηκε άντρας που αποκεφάλισε την γυναίκα του με το κουζινομάχαιρο. Ο δράστης φέρεται να υποστήριξε πως "μου μίλησε στον ενικό κοιτάζωντας με στα μάτια". Ο δικαστής αποφάσισε, σύμφωνα με το νόμο, ότι ο άντρας ήταν σε αυτοάμυνα και έπραξε ορθά.

Καταλαβαίνεις που το πάω όσον αφορά το νόμο ε?

Εσύ έχεις καταλάβει το μήνυμα μου? 

Η λύση σε περιπτώσεις σαν αυτές που λες, που βέβαια δεν έχουν καμία σχέση αλλά ΟΚ, είναι να κατηγορήσουμε τους δράστες ή τη νομοθεσία που τους δίνει τη δυνατότητα? 

Αντίστοιχα σε περιπτώσεις εταιρειών που έχουν ελαφρύνσεις φόρων θα στραφούμε προς την εταιρεία ή προς τη νομοθεσία που τους δίνει την ελάφρυνση? 

Βέβαια το ζήτημα στην περίπτωση αυτή είναι λίγο πιο περίπλοκο από τα απλοϊκά σου παραδείγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Σου δείχνω το φεγγάρι και κοιτάς το δάχτυλο αδερφέ. Το point είναι το ότι είναι νόμιμο δεν αθωωνεί κανέναν. Οτι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό, αλλιώς οι νόμοι απλά δεν θα αλλάζαν. Ακόμα σκλάβους θα είχαμε. Οπότε το να συζητάμε για το αν αυτό που κάνει η Apple είναι νόμιμο (που btw, δεν είναι, αλλά ας πούμε for the sake of argument οτι είναι), δεν μου λέει κάτι καθεαυτού. Το έρωτημα είναι αν θα έπρεπε να είναι νόμιμο. Κάπως έτσι καταργήθηκε και η δουλία. 200 χρόνια πριν θα είμασταν στο Φαρ Ούεστ και εσύ θα μου λέγες "καλά κάνει η Apple και έχει δούλους, αφού και νόμιμο είναι και το κάνουν και άλλοι". 

Και πάλι για μια αντιπάθεια βάζεις στον ίδιο σάκο δουλεμπόρους και δολοφόνους μαζί με εταιρίες που πληρώνουν λιγότερα σε φόρους επειδή τους το επιτρέπουν κάποια κράτη... όλα αυτά σε ένα θέμα που έχει θέμα για ένα πρόγραμμα καταπολέμησης της ανισότητας!!! Αν όλα αυτά τα βρίσκεις φυσιολογικά σε μια συζήτηση ή αν θα είχε την ίδια εξέλιξη αν στο θέμα έγραφε μια άλλη εταιρία μόνο εσύ είσαι σε θέση να απαντήσεις...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εσύ έχεις καταλάβει το μήνυμα μου? 

Η λύση σε περιπτώσεις σαν αυτές που λες, που βέβαια δεν έχουν καμία σχέση αλλά ΟΚ, είναι να κατηγορήσουμε τους δράστες ή τη νομοθεσία που τους δίνει τη δυνατότητα? 

Αντίστοιχα σε περιπτώσεις εταιρειών που έχουν ελαφρύνσεις φόρων θα στραφούμε προς την εταιρεία ή προς τη νομοθεσία που τους δίνει την ελάφρυνση? 

Βέβαια το ζήτημα στην περίπτωση αυτή είναι λίγο πιο περίπλοκο από τα απλοϊκά σου παραδείγματα. 

Μα το θέμα εδώ είναι οτι πιστεύειες εταιρίες - κολοσσοί τύπου Google apple facebook απλά ανακάλυψαν ένα παραθυράκι και το εκμεταλεύτηκαν, ή μήπως είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι που υπάρχει αυτό το παραθύρακι? Η θα τα βάλει μια χώρα όπως η Ελλάδα με την Apple ας πούμε για να απαιτήσει να πληρώσει τους αναλογούντες φόρους για την δραστηριότητα της στην Έλλαδα?

Ξέρεις τι θα συμβεί σε εσένα αν ανοίξεις εταιρεία στην Κύπρο ας πούμε και δραστηριοποιήσε στην Έλλαδα? 

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και πάλι για μια αντιπάθεια βάζεις στον ίδιο σάκο δουλεμπόρους και δολοφόνους μαζί με εταιρίες που πληρώνουν λιγότερα σε φόρους επειδή τους το επιτρέπουν κάποια κράτη... όλα αυτά σε ένα θέμα που έχει θέμα για ένα πρόγραμμα καταπολέμησης της ανισότητας!!! Αν όλα αυτά τα βρίσκεις φυσιολογικά σε μια συζήτηση ή αν θα είχε την ίδια εξέλιξη αν στο θέμα έγραφε μια άλλη εταιρία μόνο εσύ είσαι σε θέση να απαντησειες...

Και τους δουλέμπορους τους το επιτρέπουν / επέτρεπαν κάποια κράτη. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζεις σε άλλη κατηγορία. Νόμιμα είχαν δούλους κάποτε στο US. Τι θες να πείς δηλαδή, οτι ο δουλέμπορας ήταν ανήθικος ασχέτος που ήταν νόμιμο? ;) 

Δεν υπάρχει καμία αντιπάθεια, αυτά τα γράφεις γιατί δεν μπορείς να αντικρούσεις αυτά που γράφω. Είμαι το ίδιο άτομο btw που υποστήριξα σφοδρά, και με κράζανε για Apple fanboy, την επιλογή της για αφαίρεση του φορτιστή από την συσκευασία. Απλά σε αντίθεση με άλλους όταν κάποιος είναι λάθος, το λέω, δεν κουνάω την οπαδική σημαία. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ξέρεις τι θα συμβεί σε εσένα αν ανοίξεις εταιρεία στην Κύπρο ας πούμε και δραστηριοποιήσε στην Έλλαδα? 

Ξερειε πόσες ελληνικές εταιρίες έχουν έδρα Βουλγαρία και μάλιστα σε δωμάτια ξενοδοχείου;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ξερειε πόσες ελληνικές εταιρίες έχουν έδρα Βουλγαρία και μάλιστα σε δωμάτια ξενοδοχείου;;;

Δεν απαγορεύεται να έχεις έδρα στην Βουλγαρία. Τι εννοείς?

Λογιστής είμαι btw, και έχω αρκετούς. Όχι Βουλγαρία, Κύπρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα το θέμα εδώ είναι οτι πιστεύειες εταιρίες - κολοσσοί τύπου Google apple facebook απλά ανακάλυψαν ένα παραθυράκι και το εκμεταλεύτηκαν, ή μήπως είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι που υπάρχει αυτό το παραθύρακι? Η θα τα βάλει μια χώρα όπως η Ελλάδα με την Apple ας πούμε για να απαιτήσει να πληρώσει τους αναλογούντες φόρους για την δραστηριότητα της στην Έλλαδα?

Ξέρεις τι θα συμβεί σε εσένα αν ανοίξεις εταιρεία στην Κύπρο ας πούμε και δραστηριοποιήσε στην Έλλαδα? 

Και τους δουλέμπορους τους το επιτρέπουν / επέτρεπαν κάποια κράτη. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζεις σε άλλη κατηγορία. Νόμιμα είχαν δούλους κάποτε στο US. 

Δεν υπάρχει καμία αντιπάθεια, αυτά τα γράφεις γιατί δεν μπορείς να αντικρούσεις αυτά που γράφω. Είμαι το ίδιο άτομο btw που υποστήριξα σφοδρά, και με κράζανε για Apple fanboy, την επιλογή της για αφαίρεση του φορτιστή από την συσκευασία. Απλά σε αντίθεση με άλλους όταν κάποιος είναι λάθος, το λέω, δεν κουνάω την οπαδική σημαία. 

Ξανά λέω αποκήρυξε, πρώτος, οποιαδήποτε φοροαπαλλαγή σου δίνει το ελληνικό κράτος, πλήρωσε τα πάντα και μετά έλα να μιλήσουμε για τις φοροαπαλλαγές των εταιριών στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ...

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν απαγορεύεται να έχεις έδρα στην Βουλγαρία. Τι εννοείς?

Λογιστής είμαι btw, και έχω αρκετούς. Όχι Βουλγαρία, Κύπρο. 

Τότε τι ήθελες να αποδείξεις με το ξέρεις τι συμβαίνει σε εσένα και σε εμένα αν πας να ανοίξεις...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ξανά λέω αποκήρυξε, πρώτος, οποιαδήποτε φοροαπαλλαγή σου δίνει το ελληνικό κράτος, πλήρωσε τα πάντα και μετά έλα να μιλήσουμε για τις φοροαπαλλαγές των εταιρικών στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ...

Δεν έχω κάποια φοροαπαλλαγή, αλλά και να είχα δεν έχει σημασία. Δηλαδή επειδή και άν τοκάνω εγώ τότε αυτόματα είναι ηθικό που το κάνει και κάποιος άλλος? 😛 
 

Έχω / έχεις εσύ την δυνατότητα να περάσεις εκ νόμου μια φοροαπαλλαγή στοχευμένη / φωτογραφική? Δεν νομίζω. Άρα τι σχέση έχει αυτό που λές? 

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε τι ήθελες να αποδείξεις με το ξέρεις τι συμβαίνει σε εσένα και σε εμένα αν πας να ανοίξεις...

Μα δεν απαγορεύεται το να έχεις έδρα στην Βουλγαρία. Απαγορεύεται η εικονική μεταφορά έδρας σαν το παράδειγμα που ανέφερες με το δωμάτιο ξενοδοχείου. Αν η μόνη δραστηριότητα σου στην Βουλγαρία είναι...να έχεις την έδρα σου εκεί, ε απαγόρευεται. Έχει πιάσει και κάμποσους η ΑΑΔΕ, να σου δώσω και στοιχεία αν θες.

Πιθανόν να μην συμβεί τίποτα βέβαια λόγω μεγεθών εταιρείας. Δηλαδή ο μπαρμπά μήτσος που γλυτώνει 2000€ φόρο το χρόνο, ε οκ δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί του γιατί το κόστος του ελέγχου είναι υψηλότερο από τα gains. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάτσε να ρίξω μια ατάκα όπως στη διαφήμιση με τη μαγιονέζα: Μα τόση υποκρισία πΧια? 
 

Και το πιο υποκριτικό ειναι πως εχουμε και λογιστές στην παρέα... 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, μπορείς να κρύψεις έναν δράκο κάτω απο το χαλί αλλα θα φαίνεται πως ειναι απο κάτω... 

Τα γράφω ολα αυτα γιατι αυτές οι συζητήσεις είναι πλέον τόσο προβλέψιμες που ...πλήττω! 
 

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν έχω κάποια φοροαπαλλαγή, αλλά και να είχα δεν έχει σημασία. Δηλαδή επειδή και άν τοκάνω εγώ τότε αυτόματα είναι ηθικό που το κάνει και κάποιος άλλος? 😛 
 

Έχω / έχεις εσύ την δυνατότητα να περάσεις εκ νόμου μια φοροαπαλλαγή στοχευμένη / φωτογραφική? Δεν νομίζω. Άρα τι σχέση έχει αυτό που λές? 

Τις κουμπάρες... εσύ μια χαρά να χρησιμοποιείς τις οποιεσδήποτε διευκολύνσεις σου προσφέρει το κράτος, οι εταιρίες όχι...

είμαστε off topic άντε απαντά να πάμε παρακάτω και στα του θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα τελικα αφορα την επενδυση-δωρεα-φοροαπαλλαγή (ψίχουλα ή οχι ας το κρινει ο καθενας) της apple ή το ποσα βγαζει,που τα βγαζει,γιατι και πως τα βγαζει,κτλ,κτλ; Δικα τους ειναι τα λεφτά οτι θελουν τα κανουν,αν θελουν ας τα καψουν κιολας,τι μας νοιαζει; Ο καθενας μας που κρινει τι εχει κανει (στο δικο του μετρο φυσικα) καλυτερο;

michael jackson lyrics GIF
 

Ουφ,ξεσκασα!
 

Επεξ/σία από fiorstel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...