Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν νέα projects της Apple για την καταπολέμηση των φυλετικών ανισοτήτων, συνολικού κόστους 100$ εκατομμυρίων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν αντισταθμίζεις την ανισότητα με ανισότητα. Είναι εξορισμού παράλογο. Αν θες να αντισταθμίσεις την ανισότητα, τα οριζόντια μέτρα είναι βλακώδη. Μπορείς να τα εφαρμόσεις κατα περίπτωση ανεξαρτήτος χρώματος. Πχ. φτωχή οικογενεία, μονογονεική κλπα.  

Εκτός αν μου λές οτι ο γιος του Obama ας πούμε ξεκινάει σε μειονεκτική θέση από τον random λευκό στις Ηπα και χρειάζεται ώθηση από το σύστημα επειδή πριν 40 χρόνια θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει διαφορετική τουαλέτα.

Ωραίο παράδειγμα... για πες 50 - 50 ξεκινάνε σήμερα σχολείο, σε 20 χρόνια που θα είναι οι μεν που θα είναι οι δε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Εσύ μου λες δηλαδή πως τα όποια προγράμματα αφορούν το γιο του Obama? Για αυτόν φτιάχνονται;

Mα οριζόντια δεν είναι αυτά τα μέτρα? Αν είναι κατα περίπτωση τότε ποιο το νόημα να έχουν φυλετικά κριτήρια? 

Και ποιό το νόημα κιόλας αυτών των μέτρων? Οτι τι επιτυγχάνουν? Ποιό το νόημα? Είναι οι έγχρωμοι ΣΗΜΕΡΑ σε δυσμενή θέση επειδή οι προπροπρογιαγιά τους έπρεπε να πάει σε διαφορετική τουαλέτα ας πούμε? 

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ωραίο παράδειγμα... για πες 50 - 50 ξεκινάνε σήμερα σχολείο, σε 20 χρόνια που θα είναι οι μεν που θα είναι οι δε...

Τι εννοείς 50-50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Ωραία αυτά τα ρεντερινγκ του κτιρίου και η ελεημοσύνη στους μαύρους, αλλά θα ξεκινήσουν επιτέλους να πλερώνουν τίποτα φόρους ή αυτά είναι για την πλέμπα;

Γιατί εάν έδιναν αυτά που χρωστάνε, δίχως να εκμεταλλεύονται τις πόρτες και παράθυρα στους νόμους, μια χαρά θα είχε λεφτά το κράτος για να χτίσει πανεπιστήμια και σχολεία.

Χίλιες φορές καλύτερα να πηγαίνουν τα λεφτά σε παραγωγικές δουλειές που και παράγουν κάτι και αξιολογούνται ανα δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αντισταθμίζεις την ανισότητα με ανισότητα. Είναι εξορισμού παράλογο.

Δεν μπορείς να εξαναγκάσεις τον κόσμο να μην είναι ρατσιστής, ούτε μπορείς να πας τον χρόνο πίσω.

Για να εξισορροπίσεις μια κατάσταση που έχει γείρει προς μια πλευρά, πρέπει να βάλεις κάτι περισσότερο από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Δεν μπορείς να εξαναγκάσεις τον κόσμο να μην είναι ρατσιστής, ούτε μπορείς να πας τον χρόνο πίσω.

Για να εξισορροπίσεις μια κατάσταση που έχει γείρει προς μια πλευρά, πρέπει να βάλεις κάτι περισσότερο από την άλλη.

Aρά μου λές οτι επειδή υπήρχε συστημικός ρατσισμός ΚΑΠΟΤΕ, πρέπει να υπάρχει και συστημικός ρατσισμός σήμερα. Ντάξει.

Ποια είναι η κατάσταση που εξισορροπείς ΣΗΜΕΡΑ? Ξεκινάνε οι έγχρωμοι από χειρότερο επίπεδο από τους λευκούς δηλαδή, λόγω του συστημικού ρατσισμού του περασμένου αιώνα? Το πιστευείς αυτό? 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς 50-50?

50 λευκούς - 50 μειονότητες...

ΥΓ: έχεις δίκιο δεν το έγραψες εσυ αυτό για τους Κινέζους και τους Εβραίους... mea culpa!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

50 λευκούς - 50 μειονότητες...

ΥΓ: έχεις δίκιο δεν το έγραψες εσυ αυτό για τους Κινέζους και τους Εβραίους... mea culpa!!! 

Τι εννοείς μειονότητες? Πιάνεις και Ασιάτες? Προφανώς θα γεμίσουν τα πανεπιστήμια και όλες οι υψηλόβαθμες δουλειές από τους Ασιάτες - μειονότητες. Έχουν το μεγαλύτερο average εισόδημα και από λευκούς και από έγχρωμους. 

Αλλά και να μην ίσχυε, τι σημασία έχει? Το θέμα δεν είναι που θα καταλήξουν, το θέμα είναι το γιατί. Το ότι οι 50 μειονότητες θα ξύνουν τον πάτο ενώ οι 50 λευκοί θα γίνουν όλοι Πρόεδροι των ΗΠΑ δεν σημαίνει οτι υπάρχουν συστημικοί λόγοι. Και εγώ λογικά δεν θα καταλήξω εκεί που θα καταλήξει ο γιος του Οbama. Δεν πρόκειται για συστημικό ρατσισμό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι οι έγχρωμοι ΣΗΜΕΡΑ σε δυσμενή θέση επειδή οι προπροπρογιαγιά τους έπρεπε να πάει σε διαφορετική τουαλέτα ας πούμε?

Αν θες να μαθεις γιατι οι μαύροι είναι σε δυσμενή θέση σήμερα (όχι 100% όλοι βέβαια, αλλά για την μάζα μιλάμε) σου προτείνω να το ψάξεις αλλού, όχι εδώ.

Η προπροπρογιαγιά που λες, μάλλον σκλάβος ήταν. Από αυτούς που τρώγανε ξύλο και βγαίναν και χαμένοι στις δίκες!

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Aρά μου λές οτι επειδή υπήρχε συστημικός ρατσισμός ΚΑΠΟΤΕ, πρέπει να υπάρχει και συστημικός ρατσισμός σήμερα. Ντάξει.

Είπα εγώ πως δεν υπάρχει πλέον; Επειδή κάποιες μεγάλες εταιρίες της Καλιφόρνια έχουν άλλες πολιτικές έχει εξαλειφθεί;

Δεν φυτρώνουμε και διαλέγουμε αν θέλουμε να είμαστε πλούσιοι/φτωχοί, χαζοί/έξυπνοι κτλ. Αν οι γονείς μου ή οι γονείς τους  είχαν υποστεί τις συνέπειες του συστημικού ρατσισμού (που να πω εδώ πως εγώ κι εσύ μάλλον δεν έχουμε νιώσει καν περί τίνος πρόκειται στην πραγματικότητα) τότε μπορεί κι εγώ να έχω χαμηλότερες πιθανότητες επιτυχίας.

Ξαναλέω, δεν αλλάζει κάτι αυτόματα επειδή η Apple ή οποιοσδήποτε παίρνει μια θετική πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά γράφω μπας και βγούμε από αυτό το ατελέσφορο off topic...

Η παιδεία είναι η μόνη σωστή λύση για να μειωθεί η ανισότητα... μακάρι να πετύχει!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση , μία καλή κίνηση χωρίς αμφιβολία ,  το  Silicon Valley ομως και το Cuppertino θα πρέπει να κοιτάξουν και λίγο πιο κοντα σε αυτούς στο Los Angeles και την πολιτεία της California οπου ο αριθμός των ανθρώπων που ζούνε σε προχειρες τέντες και αντίσκηνα το λεγόμενο Skid Row παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις  που επηρεάζει και το Real Estate και τις επιχειρησεις που φεύγουν και τους κατοίκους που εγκαταλείπουν  μετακομίζοντας σε άλλες πολιτείες

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...