Προς το περιεχόμενο

χρονος ζωης πολυκατοικιων στην αθηνα


mike7766

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το ζητημα του θορυβου και τις παλιές κατασκευεές, ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις.

Κτιρια μετά το 95, ακους τον άλλον να περπατάει ξυπόλητος και να κατουράει, τη στιγμη που σε κτιρια του 70, δεν ακους τιποτε.

Για κατασκευές από το 2010 και μετά δεν έχω εμπειρία, ωστοσο σε όσα κτιρια έμεινα αλλά και μένουν γνωστοι μου μετά το 95, η ηχομωνωση ειναι ανυπαρκτη.

Δεν αναφέρομαι σε θέματα σεισμικής ασφάλειας, που προφανως τα νέα κτιρια έχουν νεότερους κανονισμους απο τα παλαιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Insane84 said:

Μάλλον δεν έχεις δώσει μεγάλη σημασία στους θορύβους στο πατρικό σου ή έχετε πιο ήσυχους γείτονες.

Σε αυτή τη χώρα επίσης έχουμε την τάση να εκμηδενίζουμε ό,τι νέο και να αναπολούμε ότι παλιό. Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Οι έλεγχοι από την ΥΔΟΜ στα στάδια κατασκευής μιας πολυκατοικίας είναι πολλοί και γίνονται από συνεργάτες ιδιώτες, νέους σε ηλικία, μηχανικούς που δεν θα ρισκάρουν τη καριέρα τους βάζοντας την υπογραφή τους χωρίς να έχουν ελέγξει και το χιλιοστό. Σπάνια υπάρχει περίπτωση να μην εφαρμοστεί ο ΓΟΚ από κατασκευαστή-έμπορο ακινήτων γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κολλήσει όλη η επένδυσή του. Εντωμεταξύ οι προδιαγραφές των οικοδομών κατασκευαστή της δεκαετίας που τρέχει απέχουν παρασάγγας όχι απλά από την δεκαετία που 80 αλλά και από την προηγούμενη. Αν κάποιοι δεν θέλετε να ακούτε το καζανάκι του από πάνω, να μείνετε σε ρετιρέ ή να φτιάξετε ιδιόκτητη με 60 πόντους ηχομόνωση μεταξύ των ορόφων ή να μείνετε σε μονοκατοικία καλύτερα.

Tις χειρότερες εμπειρίες μου από ελλιπή ηχομόνωση και περίεργους θορύβους τις είχα σε κτίρια της εποχής 1990-2000. Προσωπικά θεωρώ μεσοσταθμικά καλύτερες τις κατασκευές του 70-80. 

 

Αν κάτι εκμηδενίζεται/ισοπεδώνεται αυτή τη στιγμή, αυτό είναι η ποιότητα των κτιρίων εκείνης της εποχής, με το σκεπτικό ότι το νέο είναι πάντα καλύτερο και οτιδήποτε παλαιότερο της εικοσαετίας θεωρείται περίπου κατεδαφιστέο από τους "ειδικούς" σχολιαστές.

 

Τώρα τα όσα αναφέρεις στο τυπικό είναι σωστά (άλλωστε στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλλειψη νομοθεσίας, αλλά απουσία σοβαρού/αδέκαστου ελέγχου και τιμωρίας). Αυτή είναι η άποψη μου καλώς ή κακώς και αυτός είναι ο λόγος που κρατάω μικρό καλάθι στο θέμα "νεόδμητο", "νέος κανονισμός", κλπ

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Tις χειρότερες εμπειρίες μου από ελλιπή ηχομόνωση και περίεργους θορύβους την είχα σε κτίρια της εποχής 1990-2000. Προσωπικά θεωρώ μεσοσταθμικά καλύτερες τις κατασκευές του 70-80. 

 

Αν κάτι εκμηδενίζεται/ισοπεδώνεται αυτή τη στιγμή, αυτό είναι η ποιότητα των κτιρίων εκείνης της εποχής, με το σκεπτικό ότι το νέο είναι πάντα καλύτερο και οτιδήποτε παλαιότερο της εικοσαετίας θεωρείται περίπου κατεδαφιστέο από τους "ειδικούς" σχολιαστές.

 

Τώρα τα όσα αναφέρεις στο τυπικό είναι σωστά (άλλωστε στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλλειψη νομοθεσίας, αλλά απουσία σοβαρού/αδέκαστου ελέγχου και τιμωρίας). Αυτή είναι η άποψη μου καλώς ή κακώς και αυτός είναι ο λόγος που κρατάω μικρό καλάθι στο θέμα "νεόδμητο", "νέος κανονισμός", κλπ

 

Πρώτον, όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής της μέσης οικοδομής, δηλαδή κατηγορία σκυροδέματος, οπλισμός κλπ, δεν έχει καμία μα καμία σχέση το 2020 με το 1970. Είναι αστείο ακόμα και να το συζητάμε. Τα υλικά και οι ελάχιστες απαιτήσεις κάνουν άλματα από δεκαετία σε δεκαετία. Δεύτερον, καλύτερη ποιότητα κατασκευής δεν σημαίνει και καλύτερη ηχομόνωση. Και τούμπαλιν. Είναι λάθος να κρίνουμε το ποσό ποιοτική είναι μια κατασκευή από το αν ακούγεται ο γείτονας. Τρίτον, κανείς μέσος εργολάβος κατασκευαστής που έχει σκοπό να πουλήσει δεν χρησιμοποιεί ηχομονωτικά υλικά στην οικοδομή του και πολύ αμφιβάλλω αν κάτι τέτοιο έκαναν στις πολυκατοικίες του 1970. Προσωπικά έχω μείνει και σε σπίτι του 80 και του 90 και του 2000 και τώρα του 2023. Σε όλα ακουγόντουσαν θόρυβοι. Μάλιστα στου 80 άκουγα καθαρά τις ομιλίες στο διπλανό διαμέρισμα γιατί ο τοίχος ήταν μονότουβλος και σίγουρα με 6οπο. Τέτοιος τοίχος μεταξύ δύο διαμερίσματων στην εποχή μας αποκλείεται να χτιστεί. 

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυριοι καλησπερα, διαβασα το ολο νημα, και σωστα υπαρχει προβληματισμος γιατι απ ότι καταλαβαίνω η συντριπτικη πλειοψηφια του πλυθησμου ζει σε σπιτια ανω των 40 ετων.

Εμεις προκειται να αγορασουμε ενα μικρο κτιριο αποτελουμενο απο ισογειο και πρωτο οροφο. Το ισογειο με αδεια του 1964 και ο πρωτος του 1998. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο χυμα ηταν το 1964 τα χαρτια του και γενικα το τι χαμος γινοταν με τα αυθαιρετα. Ο 1ος ειναι αυθαιρετος ο οποιος νομιμοποιηθηκε το 2015. Υπαρχει υπογειο και αυτο νομιμοποιημενο, αλλα δεν ξερει κανεις ποτε χτιστηκε. Περιμενουμε ακομα απο πολεοδομια καποια αντιγραφα, αλλα προς το παρον ενα χαος. Ο μηχανικός μου, που εκανε την εκτιμηση οπτικα δεν βρηκε κανενα θεμα στην αυτοψια(ρωγμές κτλ) αλλα δεν ηταν προθυμος να δωσει αποψη/εκτιμηση για το κτιριο. Παλιο κτισμα αγοραζεις και κανενας δεν μπορει να σου πει τιποτα σχετικα με την στατικοτητα του σε ενδεχομενο σεισμο χωρις να κανεις στατικο ελεγχο με μετρησεις. 

Σε καφενειακες κουβεντες με φιλους και συγγενεις, επικρατουσα αποψη ειναι οτι ενα κτισμα ισογειου+α οροφου σε συνδυασμο με το υπογειο που ριχνει το κεντρο βαρους ή τουλαχιστον βοηθα στατικα, δεν θα επρεπε να με ανησυχει και τοσο η στατικοτητα. Φυσικα η δομηση του ισογειου ειναι με μπετα/κολωνες/δοκαρια. Για την ιστορια στατικος ελεγχος εγινε το 1998 αλλα μου ειπε ο μηχανικος οτι αφορα εναν κανονισμο πριν αλλα και παλι ο ελεγχος δειχνει απλα οτι εχει για την εποχη καποιες προδιαγραφες τυπικα και στα χαρτιά οπότε απλά υποθέτουμε ότι έχει γίνει έλεγχος. 

Το ερωτημα ειναι εάν συνεχιζω για αγορά του, δηλαδή το κτίριο (ισογειο+πρωτος+οικόπεδο) το οποιο θα με βολεψει απειρως επενδυτικα (το ενοικιο του ισογειου θα αποπληρωνει το δανειο) ή να παω με τα ιδια χρηματα σε ενα νεοτερο διαμερισμα με τα μειονεκτηματα τις πολυκατοικιας? (στην προκειμενη αγοραζω, δυο διαμερισματα/οικοπεδο/παρκινγκ/αποθηκη με τα ιδια χρηματα βρισκω διαμερισματα πολυκατοικιας μικροτερα σε τμ με μικροτερη αποθηκη και ενδεχομενως μια θεση παρκινγκ) 

Για την ιστορια εχω μεγαλωσει σε αντιστοιχο σπιτι(1965+α οροφος το 1992), δηλαδη το πατρικο μου ηταν α οροφος οπου στο ισογειο εμεναν οι γονεις του πατερα μου, οποτε για λιγο καιρο που εμεινα σε πολυκατοικία έπειτα στην ζωή μου, το κονσεπτ μου ηταν αρκετα πιεστικο. (κομμενα τα παπουτσια εξω απο το σπιτι, μουσικη φιλους καλεσματα πλέον σε μερες/ωρες που δεν ενοχλω και λοιπα πραγματα που δεν ειχα συνηθισει)

Επεξ/σία από bill7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, bill7 said:

Κυριοι καλησπερα, διαβασα το ολο νημα, και σωστα υπαρχει προβληματισμος γιατι φανταζομαι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια του πλυθησμου ζει σε σπιτια ανω των 40 ετων.

Βασικά αν ισχύει αυτό που γράφεις - δλδ ότι η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού ζει σε σπίτια άνω των 40 ετών - δεν δημαιουργεί προβληματισμό, μάλλον τον εξαλείφει.

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη στο παλιό. Κατά τα άλλα εσύ θα κρίνεις αν ειδικά για σένα αξίζει να έχεις "πιεστικό κονσεπτ", να ζοριστείς οικονομικά ή ότι άλλο προκειμένου να έχεις αυξημένη αντοχή σε πιθανό σεισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...