Προς το περιεχόμενο

Ενοικιο με χαμηλο μισθο παρτ ταιμ


Vigilante1319

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε τι τρολλοθέμα είναι αυτό;

Εδώ με βασικό δε μπορείς να ζήσεις. Μην ακούς κάτι καμένους που λένε ότι τα καταφέρνουν. Λέμε να ζεις, όχι να επιζείς και να μετράς από τις 15 του μήνα τα μονόλεπτα για να πάρεις τσίχλες. Γιατί αν είναι έτσι και χωρίς λεφτά ζεις, όπως οι άστεγοι. Δε νομίζω να συζητάμε τέτοια περίπτωση.

Δε ξέρω σε τι φάση είσαι, αν ζεις με τους δικούς σου και θέλεις απλά να μείνεις μόνος η απλά αν βρήκες μια δουλειά μακριά από το σπίτι σου και αναγκαστικά πρέπει να νοικιάσεις.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που ζητάς δε γίνεται. Δε βγαίνουν τα νούμερα δηλαδή. 

Και κάποιοι που λένε ότι τα καταφέρνουν (διότι ξέρω 1-2 άτομα), δε σου λένε ότι τα ταπεράκια από το σπίτι της μαμάς πηγαινοέρχονται πιο συχνά και από τα δρομολόγια του μετρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Και κάποιοι που λένε ότι τα καταφέρνουν (διότι ξέρω 1-2 άτομα), δε σου λένε ότι τα ταπεράκια από το σπίτι της μαμάς πηγαινοέρχονται πιο συχνά και από τα δρομολόγια του μετρό.

Ισχυει αυτο που λες σχετικα με μερικα ατομα που λενε οτι εχουν καταφερει να ανεξαρτοποιηθουν απο το πατρικο και σου λενε οτι ειναι δικαιολογιες  ολα αυτα αμα θες και σε τρυπα μενεις κι τα λοιπα.Το ειχα απορια κατα ποσο αληθεια ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

Ισχυει αυτο που λες σχετικα με μερικα ατομα που λενε οτι εχουν καταφερει να ανεξαρτοποιηθουν απο το πατρικο και σου λενε οτι ειναι δικαιολογιες  ολα αυτα αμα θες και σε τρυπα μενεις κι τα λοιπα.Το ειχα απορια κατα ποσο αληθεια ειναι αυτο

Δεν ισχύει με τίποτα. Προσγειώσου για όνομα του Θεού.

Επειδή μάλωσες με τους δικούς σου και ψάχνεις να "ανεξαρτητοποιηθείς" θα τρώς σκατά για μήνες ολόκληρους; Δεν γίνεται. Στην Ελλάδα του 2021 (και στον δυτικό κόσμο γενικότερα) ο μόνος τρόπος να ζήσει κάποιος ανεξάρτητα και άνετα είναι να έχει ο ίδιος κανονική δουλειά και να έχει και η συγκάτοικος κανονική δουλειά, οπότε θα μπαίνουν κάθε μήνα 1500€+ στο σπίτι και μπορούν να μοιράζονται σε νοίκι κλπ.

Εδώ ρε πούστη με βασικό και πάλι τσίμα τσίμα βγαίνουν με part time ούτε νοίκι δεν πληρώνεις. Και ο άλλος που είπε για επιδόματα, και να το πάρεις το επίδομα θα το πάρεις ύστερα από 3-4 μήνες αναδρομικά. Μέχρι τότε τι νοίκι θα πληρώνεις, τι τρόφιμα θα τρως, τι μπάνιο θα κάνεις κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Δεν ισχύει με τίποτα. Προσγειώσου για όνομα του Θεού.

Μα δν ειμαι πουθενα απογειωμενος ξερω οτι ειναι ανοητο αυτο που ρωτησα προφανως. Ηθελα να δω γνωμες για το αν μπορεις καποιος κουτσα στραβα μηπως γινοταν.Και γενικοτερα επειδη ειμαι και ατομο που μπορω να κανω καποιες θυσεις μηπως το καταφερνα με αυτον τον τροπο.Και απλα το να γυρνας σπιτι και να εισαι  μονος σου και να εχεις την ηρεμια σου ειναι ενα πολυ γλυκο αισθημα. Τελοςπαντων ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

Μα δν ειμαι πουθενα απογειωμενος ξερω οτι ειναι ανοητο αυτο που ρωτησα προφανως. Ηθελα να δω γνωμες για το αν μπορεις καποιος κουτσα στραβα μηπως γινοταν.Και γενικοτερα επειδη ειμαι και ατομο που μπορω να κανω καποιες θυσεις μηπως το καταφερνα με αυτον τον τροπο.Και απλα το να γυρνας σπιτι και να εισαι  μονος σου και να εχεις την ηρεμια σου ειναι ενα πολυ γλυκο αισθημα. Τελοςπαντων ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με αυτό, αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την φάση που είναι ο καθένας.

Αν καταφέρεις να βρεις νοίκι στο 1/3 του μισθού σου, απλά για να λες ότι μένεις μόνος, κάτι γίνεται αλλά μέχρι εκεί. Με την πρώτη έκτακτη ανάγκη τρέχεις και δεν φτάνεις.
Και αυτά με τον βασικό, γιατί νοίκι στα 100-110€ δεν το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω αν σε περίπτωση ζοριού υπάρχουν πλάτες να βοηθήσουν ή δεν υπάρχει τίποτα και θα βρεθείς ξεκρέμαστος για το παραμικρό ή και κάτι πολύ σημαντικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ να ρωτήσω αν σε περίπτωση ζοριού υπάρχουν πλάτες να βοηθήσουν ή δεν υπάρχει τίποτα και θα βρεθείς ξεκρέμαστος για το παραμικρό ή και κάτι πολύ σημαντικό;

Και πλατες να υπαρχουν,εχει νοημα να δουλευεις για το ενοικιο σου μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, μια γνωστή νοικιάζει διάρι με 180€, και παίρνει ~400€ για εξάωρο συν κάποιες αργίες/Κυριακές/νυχτερινά (προ lockdown).

Κουτσά στραβά τα βγάζει, αλλά όχι χωρίς βοήθεια από γονείς σε κάποιες περιπτώσεις.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφού είναι συνειδητοποιημένος ότι θα υποστεί άπλετη λιτότητα, αν στα δύσκολα έχει βοήθεια ώστε να μη βρεθεί να χρωστάει ενοίκια στην καλύτερη ή να μη μπορεί να αντιμετωπίσει κάποια θέματα υγείας στη χειρότερη, ίσως αξίζει να το παλέψει μόνο και μόνο για την ηρεμία που περιγράφει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι αξιοπρεπείς κατοικίες σε αυτά τα λεφτά (αν υπάρχουν) θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα των δύο χεριών.

Οπότε ξεκινάμε με γνώμονα οτι πας να ζήσεις σε μη αξιοπρεπή χώρο με πάρα πολλές στερήσεις.

Τώρα φυσικά αν υπάρχει επιτακτικός λόγος να φύγεις από το πατρικό, εσύ ξέρεις τι θα ιεραρχήσεις ψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Μπορω να ζησω σχετικα λιτα.Θερμανση δν με απασχολει. Το ρευμα/νερο/ιντερνετ με νοιαζει κυριως. Βλεπω ας πουμε καποιες αγγελιες με 120-150  ευρω κ σκεφτομουν μηπως γινοταν με καποιο τροπο. Αθηνα διαμενω. Ως παρτ ταιμ γυρω στα 330 βγαζω

με 180€ τον μήνα μπορείς να ζήσεις;40€ την εβδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βρεις γκαρσονιερα με ενοικιο το πολυ 150 ολα μαυρα και φυσικα ουτε ιντερνετ ουτε συσκευες που καινε ρευμα,μονο ετσι.

και αυτο για λιγους μηνες με την προυποθεση οτι εχεις κατι στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Κοίταξε, μια γνωστή νοικιάζει διάρι με 180€, και παίρνει ~400€ για εξάωρο συν κάποιες αργίες/Κυριακές/νυχτερινά (προ lockdown).

Κουτσά στραβά τα βγάζει, αλλά όχι χωρίς βοήθεια από γονείς σε κάποιες περιπτώσεις.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφού είναι συνειδητοποιημένος ότι θα υποστεί άπλετη λιτότητα, αν στα δύσκολα έχει βοήθεια ώστε να μη βρεθεί να χρωστάει ενοίκια στην καλύτερη ή να μη μπορεί να αντιμετωπίσει κάποια θέματα υγείας στη χειρότερη, ίσως αξίζει να το παλέψει μόνο και μόνο για την ηρεμία που περιγράφει.

 

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Μάλλον οι αξιοπρεπείς κατοικίες σε αυτά τα λεφτά (αν υπάρχουν) θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα των δύο χεριών.

Οπότε ξεκινάμε με γνώμονα οτι πας να ζήσεις σε μη αξιοπρεπή χώρο με πάρα πολλές στερήσεις.

Τώρα φυσικά αν υπάρχει επιτακτικός λόγος να φύγεις από το πατρικό, εσύ ξέρεις τι θα ιεραρχήσεις ψηλότερα.

 

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

θα βρεις γκαρσονιερα με ενοικιο το πολυ 150 ολα μαυρα και φυσικα ουτε ιντερνετ ουτε συσκευες που καινε ρευμα,μονο ετσι.

και αυτο για λιγους μηνες με την προυποθεση οτι εχεις κατι στην ακρη.

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι την ζωή που περιγράφετε ανατριχιάζω. Αναρωτιέμαι πώς δεν το έχει καταλάβει ο ΟΡ πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δοκίμασε να περάσεις ΤΩΡΑ με 150€ ένα μήνα.Πριν κάνεις όποια κίνηση.Για δοκιμή.Φαγητό,νερό,μετακίνηση.

... καθαριότητα (σκούπισμα σφουγγάρισμα, πιάτα πατώματα και λοιπά καθαριστικά), πλύσιμο (αφρολουτρο, σαμπουάν, δόντια, αποσμητικα), κούρεμα, ξύρισμα (ξυράφια, αφρός, αφτερ), είδη σπιτιού (χαρτοπετσέτες, υγείας, κουζίνας κλπ), έκτακτα (κάηκε η λάμπα, έσπασε το πιάτο, τρύπησε το παπούτσι, μου κάηκε το φαγητό για να μην πάμε σε πιο σοβαρά για υγεία,  ρούχα, εξοπλισμό κλπ )

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...