Προς το περιεχόμενο

The Sandman (2022, Netflix)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Netflix ψάχνεται να βελτιώσει τα οικονομικά του και η παραγωγή του συγκεκριμένου show είναι ιδιαίτερα ακριβή, εξ' ού και η αμφιβολία. Μόνο αν είναι rewatchable, αν συνεχίσει δηλαδή να έχει views, θα δώσουνε το πράσινο φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Netflix έχει ανάγκη όμως από τέτοιες ακριβές/καλές παραγωγές γιατί είναι τίγκα στο σκουπίδι. Βασικά δεν μου κάνει εντύπωση αφού έχει κόψει τις περισσότερες καλές σειρές του. Οι τύποι έχουν αυτοκτονικές τάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και το επεισόδιο στην καφετέρεια (αλλά και το επόμενο μισό) ήταν πολύ καλό και ενδιαφέρον αλλά μετά εκεί που άρχισε η ιστορία με τις δίνες κτλ έχασε κάθε ενδιαφέρον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι το Netflix να μειώσει το budget και να αλλοιώσει το όραμα των δημιουργών και την ποιότητα της σειράς καλύτερα να πάει σε άλλο πάροχο/κανάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2022 στις 7:19 ΠΜ, Theodore1890 είπε

Δε ξέρω αν θα φτάσει τόσο μακριά το γουόκνες ώστε να δούμε στο μέλλον ταινία ww2 με μαύρο χίτλερ.

Fa8nLzEaUAYqGfj?format=jpg&name=900x900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Kasrith είπε

Fa8nLzEaUAYqGfj?format=jpg&name=900x900

Delirium...? Είναι στη σειρά; Ομολογουμένως δεν έχω δει ακόμα 10ο και 11ο, αλλά Delirium δεν έχω πετύχει.

Πάντως ασχέτως διαφορετικού... χρώματος από την original Death, άσχημη δεν τη λες τη Netflix Death.

Επίσης μου αρέσει το "I am not absolutely racist", το οποίο μεταφράζεται περισσότερο ως "δεν είμαι εντελώς ρατσιστής" παρά ως "δεν είμαι καθόλου ρατσιστής" που ήθελε μάλλον να πει (αγγλιστί "I absolutely am not racist" ή "I am absolutely not racist"). Μάλλον είναι δεύτερη γλώσσα τα αγγλικά για αυτό και το λαθάκι, αλλά... γλώσσα λανθάνουσα ένα πράγμα; Χε χε χε...

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο μέχρι τώρα επεισόδιο, το 8ο, είναι πάρα πολύ καλό.

Original υλικό + στοιχειώδης σεβασμός στη δημιουργία της μεταφοράς, τόσο απλά.

Να μην το ανανεώσουν, δεν τρέχει κάτι. Θα ανανεώσουμε κι εμείς εκεί που θα πάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2022 στις 7:54 ΜΜ, FCastor είπε

Delirium...? Είναι στη σειρά; Ομολογουμένως δεν έχω δει ακόμα 10ο και 11ο, αλλά Delirium δεν έχω πετύχει.

Πάντως ασχέτως διαφορετικού... χρώματος από την original Death, άσχημη δεν τη λες τη Netflix Death.

Επίσης μου αρέσει το "I am not absolutely racist", το οποίο μεταφράζεται περισσότερο ως "δεν είμαι εντελώς ρατσιστής" παρά ως "δεν είμαι καθόλου ρατσιστής" που ήθελε μάλλον να πει (αγγλιστί "I absolutely am not racist" ή "I am absolutely not racist"). Μάλλον είναι δεύτερη γλώσσα τα αγγλικά για αυτό και το λαθάκι, αλλά... γλώσσα λανθάνουσα ένα πράγμα; Χε χε χε...

oχι δεν ειναι στην σειρα. μαλλον την μπερδεψε με την Desire, για την οποια η αλλαγη που εγινε, εχει νοημα τουλαχιστον αφου ταιριαζει καλυτερα με τον χαρακτηρα.

οσο αφορα την αλλαγη της Death (για τον Constantine, οκ ισως ηταν και θεμα δικαιωματων), τριχες δικαιολογιες του Νeil. Θα μπορουσε σε καποια επεισοδια να την παρουσιασει ως μαυρη (οπως στα κομιξ), αλλα ο λογος ειναι καθαρα ο τοκενισμος. Η Death ειναι iconic χαρακτηρας, και σπουδαιο ρολο επαιξε μαζι με το γραψιμο της, και το σχεδιο της. Λιγο ρημαδιασμενoς σεβασμος στον καλλιτεχνη που την σχεδιασε, και στην αληθινη γυναικα πανω στην οποια βασιστηκε το σχεδιο, δεν βλαπτει. Αλλα οπως λεει και ο ιδιος, "I got the chance to tell a better story now".

κατι αλλο, ιδεα μου ειναι, η η σειρα δεν τρενταρε καθολου; στα σοσιαλ που κοιταω, λιγες αναφορες ειδα. δεν νομιζω να πηγε ασχημα, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι και η επιτυχια που ελπιζανε οτι θα γινει.

cinamondeath.png

Στις 23/8/2022 στις 7:38 ΜΜ, Kostasspil είπε

image.png.cb4c0464e157af4ecacc1e3c1cc60faf.png

Ναι ρε Netflix, μια σειρά έβγαλες που ξεχώρισε απ τη σαβούρα, μην την  ανανεώσεις.

α τωρα το δα. αρα σωστο το ένστικτο μου. oh well.

Spoiler

ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΨΕ

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, KilliK said:

κατι αλλο, ιδεα μου ειναι, η η σειρα δεν τρενταρε καθολου; στα σοσιαλ που κοιταω, λιγες αναφορες ειδα. δεν νομιζω να πηγε ασχημα, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι και η επιτυχια που ελπιζανε οτι θα γινει.

Ούτε βγήκαν όμως videos των κλασικών ΥΤs τα οποία θα έκραζαν αν "τους μάγευε" όπως έγραψες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, KilliK είπε

oχι δεν ειναι στην σειρα. μαλλον την μπερδεψε με την Desire, για την οποια η αλλαγη που εγινε, εχει νοημα τουλαχιστον αφου ταιριαζει καλυτερα με τον χαρακτηρα.

οσο αφορα την αλλαγη της Death (για τον Constantine, οκ ισως ηταν και θεμα δικαιωματων), τριχες δικαιολογιες του Νeil. Θα μπορουσε σε καποια επεισοδια να την παρουσιασει ως μαυρη (οπως στα κομιξ), αλλα ο λογος ειναι καθαρα ο τοκενισμος. Η Death ειναι iconic χαρακτηρας, και σπουδαιο ρολο επαιξε μαζι με το γραψιμο της, και το σχεδιο της. Λιγο ρημαδιασμενoς σεβασμος στον καλλιτεχνη που την σχεδιασε, και στην αληθινη γυναικα πανω στην οποια βασιστηκε το σχεδιο, δεν βλαπτει. Αλλα οπως λεει και ο ιδιος, "I got the chance to tell a better story now".

κατι αλλο, ιδεα μου ειναι, η η σειρα δεν τρενταρε καθολου; στα σοσιαλ που κοιταω, λιγες αναφορες ειδα. δεν νομιζω να πηγε ασχημα, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι και η επιτυχια που ελπιζανε οτι θα γινει.

 

α τωρα το δα. αρα σωστο το ένστικτο μου. oh well.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΨΕ

 

https://top10.netflix.com/tv?week=2022-08-07

καλα πηγε. δεν εγινε τοπ χιτ τυπου stranger things, αλλα π.χ. απο τη τριτη σεζον του umbrella academy πηγε καλυτερα.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Thresh είπε

Ούτε βγήκαν όμως videos των κλασικών ΥΤs τα οποία θα έκραζαν αν "τους μάγευε" όπως έγραψες.

 

μα αυτο ειναι το θεμα. ουτε καν ασχοληθηκαν. σε αυτα που παρακολουθω τουλαχιστον, ηταν ολοι σε μια meh φαση, δεν ειχαν κατι να πουν, ειτε κακο, ειτε καλο. γιαυτο εγραψα οτι μου φανηκε οτι υπηρξε μια ψιλαδιαφορια για την σειρα.

11 ώρες πριν, xavier είπε

https://top10.netflix.com/tv?week=2022-08-07

καλα πηγε. δεν εγινε τοπ χιτ τυπου stranger things, αλλα π.χ. απο τη τριτη σεζον του umbrella academy πηγε καλυτερα.

ωραια. μενει να δουμε αν επιασε και τους στοχους του Netflix. λογικα θα παρει και 2η σεζον, εστω και με μειωμεο budget.

υποψιν οτι υπαρχει full arc για τον Sandman απο τα comics, συν καποιες spinoff ιστοριες. Δεν ξερω ποσες σεζον εχει σχεδιασει ο Νeil, αλλα μην εχει και αυτη η σειρα την μοιρα που ειχαν και οι υπολοιπες σειρες του Νετφλιξ που κοπηκανε αποτομα, και η ιστορια τους εμεινε ανοκληρωτη.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, KilliK said:

μα αυτο ειναι το θεμα. ουτε καν ασχοληθηκαν. σε αυτα που παρακολουθω τουλαχιστον, ηταν ολοι σε μια meh φαση, δεν ειχαν κατι να πουν, ειτε κακο, ειτε καλο. γιαυτο εγραψα οτι μου φανηκε οτι υπηρξε μια ψιλαδιαφορια για την σειρα.

Αν ήταν material για κράξιμο θα ασχολιόντουσαν.

Κατά τα άλλα η σεζόν ήταν πολύ καλή.

Υποθέτω ότι κλασικά δεν την έχεις δει. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, παρα το γεγονος οτι ειναι απ τα πιο iconic comics των 80ς/90ς, δεν φαινεται να εχει το ιδιο appeal οπως τα αλλα πιο mainstream superhero comics. αν ηταν κανας Batman θα το ειχαν ισοπεδωσει τωρα. νομιζω ξαφνιαστηκε με αυτο και το Νετφλιξ, λογικα περιμενανε ναναι το επομενο ST.

οχι, περιμενω να ολοκληρωθει σαν σειρα, απο τα λιγα που ειδα παντως, σαν προσαρμογη καλη φαινεται.  δυο μειον που βρηκα ειναι ο αδυναμος ηθοποιος που ενσαρκωνει τον Moρφεα, δεν ειναι επιβλητικος και μυστηριωδης οσο θα πρεπε, και επρεπε να προχωρησουν την ιστορια στο 80ς/90ς και οχι στο σημερα, διοτι οι ηλικιες δεν βγαζουν νοημα ετσι οπως το κανανε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...