Προς το περιεχόμενο

The Sandman (2022, Netflix)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/8/2022 στις 7:12 ΠΜ, snake_plissken2112 είπε

τρομερά προσεγμένη δουλειά από τον Gaiman και το team του, πραγματικά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό μεταφέροντας ένα πολύ ιδιαίτερο και πολυσύνθετο comic στην μικρή οθόνη, χωρίς να χάσουν καθόλου την καρδιά του πρωτότυπου υλικού... ''24/7'' και ''Sound of her Wings'' από τα καλύτερα επεισόδια σειράς των τελευταίων ετών. Η παραγωγή έχει αέρα Warner και δεν δείχνει επουδενί την φτήνια που έχουν κάτι Netflix παραγωγές τύπου Witcher κτλ...cast φοβερό! Επίσης πολύ χαίρομαι που ο Gaiman συνεχίζει σήμερα να γλεντάει σεξιστές και ρατσιστές, με τον ίδιο τρόπο που το έκανε 35 χρόνια πριν κατά τη κυκλοφορία του Sandman, θλίβομαι από την άλλη που δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε μέχρι τώρα... σάρωσε σε κριτικές, ελπίζω να πάνε καλά τα views του και να συνεχιστεί, από τις καλύτερα πράγματα που έχω δει φέτος

snake_plissken2112

Χμμμμ είχαμε ακούσει ότι πε.. (φτου φτου) 

Καιρό είχα να δω κάτι δικό σου. Θα την ξεκινήσω από τον Σεπτέμβριο κι ελπίζω να είναι τόσο καλή όσο την περιγράφεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες το 1ο επεισόδιο, με 40 διακοπές (ρεύματος, μεταξύ άλλων), μόλις γύρισα από διακοπές.

Υπάρχουν 1-2 πραγματάκια για τα οποία μπορεί και να γκρινιάξω κάποια στιγμή (επειδή το έχω σχετικά πρόσφατο το διάβασμα και μου χτυπάνε κάπως), αλλά καλό, πολύ καλό.

Για NF, ανέλπιστα καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί με το κόμικ και διαβάζοντας κάποιους άλλους εδώ , λένε ότι είναι πιστή απεικόνιση. 

Κάτ αρχάς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ο πρωταγωνιστής. Ήθελα κάποιον πιο σκοτεινό, πιο τρομακτικό  ,  όχι αυτόν τον φλώρο τον Εγγλέζο. 

Η σειρά γενικά έχει πολλή καλή καλλιτεχνική διεύθυνση, αλλά είναι άνιση. 

Τα δύο πρώτα επεισόδια, καθώς και αυτά στην κόλαση  , στο φαστφουντ και με τον Θάνατο μου άρεσαν. Τα υπόλοιπα τα βρήκα κατώτερα . Επίσης ο Κορίνθιος και οι "Συλλέκτες"  μπορούσε να είναι πιο "κακός" , η Λουσιεν πιο περίπλοκη προσωπικότητα, όπως και τα άλλα "όνειρα". 

Η ιστορία με την Ονειροδίνη , πραγματικά σαν οικογενειακή σειρά. 

Δε λέω, καλή προσπάθεια, αλλά θέλει δουλειά στο σενάριο και στους χαρακτήρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στο 5ο επεισόδιο. Προφανώς το ρουμπίνι τους έκανε να

Spoiler

γ@μηθούν μεταξύ τους ενώ παράλληλα άλλαξε την σεξουαλικότητα μερικών. 😅

Τα επεισόδια μέχρι τώρα είναι ωραία γενικά. Η παραγωγή δυνατή καθώς και η κινηματογραφία. Ο David Thewlis εξαιρετικός ηθοποιός, του πάει γάντι ο ρόλος. Καλός και ο Corinthian και ο Sandman. Αν και ο τελευταίος θα ήθελα να έχει πιο dark στοιχεία σε κάτι σκηνές και να είναι πιο επιβλητικός, όπως με την

Spoiler

Constantine. Έπρεπε να της δείξει λίγο τι δύναμη έχει και να της επιβληθεί γιατί όταν τον γνώρισε είχε υφάκι και το έπαιζε chill. Σιγά μωρή ακρίδα. Έπρεπε να νιώθει δέος και σεβασμό σαν μια παρακατιανή θνητή που είναι. Anyway την κράζω κιόλας γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το παίξιμο της, δεν της πάει τόσο ο ρόλος και δεν έδειξε να κάνει κάτι τραγικό. Θα προτιμούσα male cast όπως έχουμε συνηθίσει αλλά ζητάω πολλά. (Α ρε Keanu είδωλο). 😅

Η Λούσιεν αδιάφορη μέχρι τώρα. Το κοράκι Μάθιου όλα τα λεφτά. 😅

Θα δω και τα υπόλοιπα και θα επανέλθω.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαμε και στο Διάολο (δεν βρίζω, έτσι είναι και η επίσημη μετάφραση) και το φχαριστηθήκαμε μπορώ να πω.

Οκ, μου λείπει η κάθε επιμέρους ιστορία ("επιμέρους ιστορία" η αγαπημένη του...τέλος πάντων) που αποδίδεται εντελώς επιφανειακά, μου λείπει η υπέροχη εξιστόρηση/επεξήγηση για τα αντικείμενα και τον κόσμο του, αλλά είναι πολύ καλό.

Η σειρά, ευτυχώς, μέχρι τώρα είναι "The Sandman", κι όχι "Something in the general world of Sandman", οπότε όλα καλά (μαζί και οι αλλαγές/"αλλαγές").

Θα συμφωνήσω ότι ο "ήρωας" ήθελε λίγο πιο επιβλητική γενικά παρουσία, δεν βγάζει προς το θεατή την (εξ)ουσία του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, xavier said:

ωραια τα bonus eps. φορος τιμης προς τους fans αν καταλαβα σωστα.

Υπάρχουν κανονικά μέσα στο comic αυτές οι 2 ιστορίες, αλλά φαίνονται σαν fillers οπότε καλύτερα που τις έβγαλαν έτσι στο 11ο επεισόδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...