Προς το περιεχόμενο

The Sandman (2022, Netflix)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
59 minutes ago, Grim Ripper said:

Gender swap λέτε την συγκεκριμένη χαρακτήρα που υπήρχε στο κομικ;

https://sandman.fandom.com/wiki/Johanna_Constantine

Spoiler

Υπήρχε στο παρελθόν, όχι στο παρόν του κόμικ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αρχίσει το audiobook και μπορώ να πω πως αν κάποιος ψήνεται, έχουν κάνει φοβερή δουλειά με πολλούς voice actors και άψογα sound effects. Παρόλαυτα όμως, πιστεύω πως αυτό το φόρματ δεν ταιριάζει καθόλου στο σενάριο και την ατμόσφαιρα του έργου.

Επομένως, θα δω σίγουρα τη σειρά αφού έχει καλές κριτικές, αλλά το χειμώνα, όχι τώρα. 'Εχει σκοτεινή ατμόσφαιρα, άρα είναι για ουίσκι και κεριά, όχι καλοκαίρι... γιατί την έβγαλαν τώρα δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2022 στις 9:41 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Για την ώρα λέω να διαβάσω πρώτα το graphic novel (μιας και βγαίνω σε άδεια σε λίγες ημέρες) και μετά να δω τη σειρά.

Don't do it Φαίδων! 

Καλύτερα να το κάνεις ανάποδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
39 minutes ago, Bourdoulas said:

Don't do it Φαίδων! 

Καλύτερα να το κάνεις ανάποδα 

Είναι εξαίρεση στον κανόνα imo, οπότε δεν πιστεύω ότι θα τον χαλάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι εξαίρεση στον κανόνα imo, οπότε δεν πιστεύω ότι θα τον χαλάσει.

Μακάρι. Έχω αρχίσει και το βλέπω αλλά έτσι και αλλιώς δεν θυμάμαι και πολλά από το κόμικ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Bourdoulas said:

Μακάρι. Έχω αρχίσει και το βλέπω αλλά έτσι και αλλιώς δεν θυμάμαι και πολλά από το κόμικ. 

Το διάβασα πρόσφατα, δεν νομίζω ότι έχω ξαναδει σειρά τόσο κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Για μένα, η ιδέα ενός πιο ερμαφρόδιτου Εωσφόρου είναι τέλεια. Ιδανικά θα ήθελα Τίλντα Σουίντον στον ρόλο ή, αν ζούσε, τον Μπάουι. Η ηθοποιός που επέλεξαν φυσιογνωμικά θυμίζει λίγο την Σουίντον, ενώ έχει και το πρόσθετο πλεονέκτημα το ότι ρίχνει 2 κεφάλια στους συμπρωταγωνιστές της. Βέβαια, στο επεισόδιο με την κόλαση η ερμηνεία της δεν με ξετρέλανε, αφού 

Spoiler

φάνηκε να τα χάνει πολύ εύκολα και γενικά έδειξε ευάλωτη / θυμωμένη όταν έχασε τη μάχη, κάτι που δεν μου ταιριάζει τόσο στον συγκεκριμένο χαρακτήρα - θα ήθελα κάτι πιο αμφιλεγόμενο, σαν να εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο παρά το ότι ηττήθηκε. 

Εδώ βέβαια κυρίως φταίει και το ότι (κακώς κατά τη γνώμη μου) απέκλιναν από το κόμικ, όπου η μάχη έγινε με τον ίδιο δαίμονα, και όχι με τον/την Λούσιφερ. 

- παρόλα αυτά ως επιλογή, φυσιογνωμικά και ως παρουσιαστικό, μου φάνηκε πολύ καλή.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερά προσεγμένη δουλειά από τον Gaiman και το team του, πραγματικά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό μεταφέροντας ένα πολύ ιδιαίτερο και πολυσύνθετο comic στην μικρή οθόνη, χωρίς να χάσουν καθόλου την καρδιά του πρωτότυπου υλικού... ''24/7'' και ''Sound of her Wings'' από τα καλύτερα επεισόδια σειράς των τελευταίων ετών. Η παραγωγή έχει αέρα Warner και δεν δείχνει επουδενί την φτήνια που έχουν κάτι Netflix παραγωγές τύπου Witcher κτλ...cast φοβερό! Επίσης πολύ χαίρομαι που ο Gaiman συνεχίζει σήμερα να γλεντάει σεξιστές και ρατσιστές, με τον ίδιο τρόπο που το έκανε 35 χρόνια πριν κατά τη κυκλοφορία του Sandman, θλίβομαι από την άλλη που δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε μέχρι τώρα... σάρωσε σε κριτικές, ελπίζω να πάνε καλά τα views του και να συνεχιστεί, από τις καλύτερα πράγματα που έχω δει φέτος

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά τις μη straight σχέσεις στη σειρά, τουλάχιστον μέχρι και το 4ο επεισόδιο που έχω δει:

Spoiler

1) Ο Alex Burgess και ο Paul που βλέπουμε στο 1ο επεισόδιο είναι, αν δε με απατά η μνήμη μου, ζευγάρι και στα comics.

2) Σχετικά με τη Johanna Constantine και τη Rachel του 3ου επεισοδίου, στο comic είναι ο John Constantine με Rachel. Ωστόσο τόσο ο John των comics όσο και η Johanna της σειράς είναι bi, οπότε no problem από τη στιγμή που για διάφορους λόγους (ένας εκ των οποίων είναι ποιος έχει τα δικαιώματα του χαρακτήρα John Constantine) δεν υπάρχει ο John στη σειρά.

 

Επεξ/σία από FCastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα gender swaps και LGBTQ δεν με πείραξαν καθόλου.

Το μονο που με ξένισε πολύ ηταν οι απαραδεκτες vortex και η φιλη της. Τι αγγουροπαιξιμο ήταν αυτό. Εχεις όλο το αλλο εξαιρετικό cast, μεχρι και τους δεύτερους χαρακτηρες (πχ cereals ή στο καφέ) και βάζεις αυτές τις δύο που δεν μπορούν να παίξουν ούτε στις Οικογενειακές Ιστορίες.

Ειδικα η vortex κάνει κάτι Kristen Stewart να μοιάζουν Merryl Streep.

Κατα τα αλλα η σειρα εξαιρετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...