Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 06/01/2022 at 12:21, pehlis said:

Δε πρέπει να ισχύει στη νόβα το κλείδωμα συσκευής. Αν βάλω άλλο router τραβάει κ εκείνο στοιχεία

δεν ισχυει.σωστο.

 

 

On 06/01/2022 at 10:16, pehlis said:

Αυτό ακριβώς, παίζει μέσω IP over ethernet και χρησιμοποιεί user ID για να πάρει διεύθυνση.
 

αλλιως ναι δεν θα παιξει ποτε χωρις dhcp id.

 

On 06/01/2022 at 10:49, YPhot said:

Στην Wind μου είχαν πει ότι οι κωδικοί πάνε πακέτο με το modem (serial number ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι) οπότε και να τους βάλεις σε άλλο δεν θα δουλέψει το voip, ίσως τώρα να είναι τι ίδιο και στην Nova

nova oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!
Παρατήρησε κανείς ότι με το τελευταίο FW update (OTE01_5.4.0, fw2021100512) του Oxygen multiGateway (HDI34201.N3A2UV), με πάροχο την COSMOTE, πλέον δε γίνεται δεκτός ο admin level κωδικός πρόσβασης για το UI του modemrouter? Ο κωδικός που το RouterHAK δίνει είναι ο σωστός και είναι ήδη διασταυρωμένος με το backoffice του ISP.
Το δοκίμασα μέχρι στιγμής σε 2 διαφορετικές συσκευές Oxygen Plus, με το ίδιο αποτέλεσμα.
Προσεχώς θα καλέσω το τηλ κέντρο τους, για να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αλλαγή που επηρεάζει και θα γράψω πάλι εδώ.

Επεξ/σία από pavlos_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 8:44 ΜΜ, pavlos_m είπε

Γεια σας!
Παρατήρησε κανείς ότι με το τελευταίο FW update (OTE01_5.4.0, fw2021100512) του Oxygen multiGateway (HDI34201.N3A2UV), με πάροχο την COSMOTE, πλέον δε γίνεται δεκτός ο admin level κωδικός πρόσβασης για το UI του modemrouter? Ο κωδικός που το RouterHAK δίνει είναι ο σωστός και είναι ήδη διασταυρωμένος με το backoffice του ISP.
Το δοκίμασα μέχρι στιγμής σε 2 διαφορετικές συσκευές Oxygen Plus, με το ίδιο αποτέλεσμα.
Προσεχώς θα καλέσω το τηλ κέντρο τους, για να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αλλαγή που επηρεάζει και θα γράψω πάλι εδώ.

Καλημερα,

 

Ειχα επικοινωνησει με τον knackrack πριν δυο εβδομαδες , ενημερωνοντας τον για την νεα εκδοση του 34201.

Δυστυχως, τα ατομα στην ομαδα του routerhak εχουν ελλειψη χρονου αυτη την περιοδο και το project ειναι λιγο στασιμο.

Μου εδωσε καποιες ιδεες/συμβουλες να δοκιμασω, αλλα δεν πετυχε κατι.

Το βασικοτερο προβλημα ειναι πως δε μπορει να γινει rollback το firmware σε κανενα απο τα παλαιοτερα. Δοκιμασα ανεπιτυχως ολα τα παλια firmware.

Δεν ξερω εαν γινεται με αλλον τροπο το rollback. Με ανοιγμα της συσκευης? Καλωδιωση UART/TTL κλπ κλπ ... Με programmer ???

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Το βασικοτερο προβλημα ειναι πως δε μπορει να γινει rollback το firmware σε κανενα απο τα παλαιοτερα. Δοκιμασα ανεπιτυχως ολα τα παλια firmware.

Δεν ξερω εαν γινεται με αλλον τροπο το rollback. Με ανοιγμα της συσκευης? Καλωδιωση UART/TTL κλπ κλπ ... Με programmer ???

Γεια! Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε νόημα, σε βάθος χρόνου, το rollback, αν το Oxygen παίρνει άμεσα νέο firmware απο DSLAM, παρακάμποντας χειροκίνητες ρυθμίσεις DNS (που δίνουν δυνατότητα για dns trap).

Λογικά πάντως το fw downgrade θα γίνεται και externally, μέσω SPI. Έχω το CH341 programmer ωστόσο κωλύομαι να πειραματιστώ με fw transplant, επειδή οι συσκευές μου είναι σε production environment. Έχω πρόσβαση σε ένα εφεδρικό HDI34201, που δεν πρόλαβε την αναβάθμιση, αφού βρίσκεται εκτός δικτύου.
Επίσης, το rollback θα προϋπέθετε να αναλυθούν firmware file και EEPROM dump, ώστε, μετά το flashing, τα μοναδικά στοιχεία της συσκευής (serial #, MAC addresses κλπ) να διατηρηθούν ως έχουν.

Με CLI γίνεται τίποτα, μήπως γνωρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pavlos_m είπε

Γεια! Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε νόημα, σε βάθος χρόνου, το rollback, αν το Oxygen παίρνει άμεσα νέο firmware απο DSLAM, παρακάμποντας χειροκίνητες ρυθμίσεις DNS (που δίνουν δυνατότητα για dns trap).

Λογικά πάντως το fw downgrade θα γίνεται και externally, μέσω SPI. Έχω το CH341 programmer ωστόσο κωλύομαι να πειραματιστώ με fw transplant, επειδή οι συσκευές μου είναι σε production environment. Έχω πρόσβαση σε ένα εφεδρικό HDI34201, που δεν πρόλαβε την αναβάθμιση, αφού βρίσκεται εκτός δικτύου.
Επίσης, το rollback θα προϋπέθετε να αναλυθούν firmware file και EEPROM dump, ώστε, μετά το flashing, τα μοναδικά στοιχεία της συσκευής (serial #, MAC addresses κλπ) να διατηρηθούν ως έχουν.

Με CLI γίνεται τίποτα, μήπως γνωρίζεις;

Για το firmware upgrade, μπορεις να κανεις disable το remote management απο CLI . Το ειχα απενεργοποιημενο στο παρελθον και με κρατησε με παλιο firmware .

Μπες telnet με την backup συσκεη σου και δες εδω : system tr069 show status

Εαν το κανεις disabled, κλεινεις ολο το remote management.

 

Το αστειο ειναι οτι 1-2 εβδομαδες αφοτου διαβασα οτι βγηκε το τελευταιο firmware ειπα να το ξαναενεργοποιησω. Και ακριβως το επομενο πρωι, μου περασε το upgrade. Γιατι το εκανα αυτο το λαθος ... δεν ξερω. :(

 

CLI telnet ανοιγει το παραθυρο , αλλα δεν δεχεται κανενα username. Ουτε το user (προφανως γιατι δεν επιτρεπεται by default το login του user απο το telnet) , αλλα ουτε και το admin.

Επισης, να κανω restore configuration δε μπορω, γιατι μου λεει οτι το backup εγινε με αλλον χρηστη (admin) αντι του user που κανω πλεον login.

 

Εαν ηξερα οτι γινεται μεσω SPI , θα το σκεφτομουν σοβαρα. Ελπιζω καποιο απο τα παιδια της ομαδας να μας δωσει , εστω, μια μικρη καθοδηγηση.

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην ίδια φάση. 😕

Μου είχε δοθεί το admin pass από τεχνικό παλαιότερα και τις τελευταίες βδομάδες δε το δεχόταν. Σήμερα που έκατσα να το ψάξω έμαθα για το RouterHAK και δυστυχώς (όπως κι εγώ περίμενα μιας και το upgrade έγινε πρόσφατα deploy) δίνει τον παλιό κωδικό.

Εντωμεταξύ, πριν λίγο κατέβασα το latest fw που έχει στη σελίδα της Cosmote με την ιδέα να το κάνω downgrade, μέχρι που μου κόπηκε και αυτή η ελπίδα διαβάζοντας τα παραπάνω. 😂

Ελπίζω κι εγώ σε κάποια εξέλιξη...

Κακώς είχα αφήσει κι εγώ το TR-69 ανοικτό, ας πρόσεχα, δε φανταζόμουν ότι θα αλλάξουν το admin pass generation algorithm.

Επίσης κάλεσα κι εγώ την Cosmote και αφού το έψαξαν λίγο μου απάντησαν (αφού φυσικά πρώτα επέμεναν ότι δεν υπάρχει άλλο account πέρα από αυτό που γράφει στο sticker) ότι ναι άλλαξαν οι κωδικοί και σε επόμενο update θα καταργηθεί τελείως το admin account και ότι όλο το functionality τώρα γίνεται provide από το user account και αν έχω ενδείξεις ότι λείπουν menu items κλπ. να τους τα υποδείξω να τα αναφέρουν στο team που ασχολείται με τα firmware. Απλά κλαίω... 😂

Πραγματικά θα ήθελα να έχω πρόσβαση σε δεύτερη συσκευή για A/B comparison με screenshots να δω τι άλλο θα δοκιμάσουν να πουν μετά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AcidGreg είπε

Επίσης κάλεσα κι εγώ την Cosmote και αφού το έψαξαν λίγο μου απάντησαν (αφού φυσικά πρώτα επέμεναν ότι δεν υπάρχει άλλο account πέρα από αυτό που γράφει στο sticker) ότι ναι άλλαξαν οι κωδικοί και σε επόμενο update θα καταργηθεί τελείως το admin account και ότι όλο το functionality τώρα γίνεται provide από το user account

Αυτά ακριβώς έμαθα και εγώ, μιλώντας με 13888. Ήταν απόλυτοι σε ό,τι αφορά τη συγκεκριμένη μεταβολή, δεν υπάρχει περίπτωση να (ξανα)δοθεί admin πρόσβαση σε χρήστη. Λογικά εφεξής όλες οι προχωρημένες ρυθμίσεις που δε θα βλέπουμε στο UI θα γίνονται μέσω Active management/TR-069.

Η συγκεκριμένη ανάδρομη εξέλιξη εκτός από θλιβερή είναι και περίεργη, σε σημείο να αναρωτιέμαι για τους λόγους που στην cosmote αποφάσισαν αίφνης, μετά από 1 ολόκληρο χρόνο χωρίς feature updates και bugfixes, να παραγγείλουν από τον κατασκευαστή και να σπρώξουν νέο fw, με στέρηση προνομίων για όσους ψάχνονται περισσότερο με ΙΤ.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι, αν και μου το έχουν αλλάξει 3 φορές (τη μία λόγω καμένης LAN port, την άλλη λόγω μη εκπομπής wifi στα 2.4 GHz, την τρίτη λόγω βλάβης συνεπεία καταιγίδας) το συμπάθησα επειδή είναι ίσως το δυνατότερο, σταθερότερο και πλουσιότερο σε δυνατότητες ISP modemrouter.

Ερώτηση προς άπαντες. Έχει κανείς φωτό από το Oxygen Plus, ανοιγμένο, να τσεκάρουμε την PCB του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2022 στις 1:53 ΜΜ, steliosdj είπε

Για το firmware upgrade, μπορεις να κανεις disable το remote management απο CLI . Το ειχα απενεργοποιημενο στο παρελθον και με κρατησε με παλιο firmware.

Σήμερα έπαιζα λιγάκι με το Oxygen Plus, αυτό με το παλιο firmware.

Είδα ότι με το remote management απενεργοποιημένο δε γίνεται να ανακτηθούν αυτόματα τα στοιχεία σύνδεσης στον ims server, για την τηλεφωνία, αν και η πρόσβαση Internet είναι ενεργή.
Αν τα πάρεις από την COSMOTE (κατά βάση το password) και τα εισαγάγεις χειροκίνητα (όπως γίνεται προκειμένου για VoIP τηλεφωνικά κέντρα), θα παίξει κανονικά η τηλεφωνία, χωρίς μεσο/μακροπρόθεσμο πρόβλημα;
Έχεις δοκιμάσει να πάρεις τον κωδικό μέσω RouterHAK και provisioning;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavlos_m είπε

Σήμερα έπαιζα λιγάκι με το Oxygen Plus, αυτό με το παλιο firmware.

Είδα ότι με το remote management απενεργοποιημένο δε γίνεται να ανακτηθούν αυτόματα τα στοιχεία σύνδεσης στον ims server, για την τηλεφωνία, αν και η πρόσβαση Internet είναι ενεργή.
Αν τα πάρεις από την COSMOTE (κατά βάση το password) και τα εισαγάγεις χειροκίνητα (όπως γίνεται προκειμένου για VoIP τηλεφωνικά κέντρα), θα παίξει κανονικά η τηλεφωνία, χωρίς μεσο/μακροπρόθεσμο πρόβλημα;
Έχεις δοκιμάσει να πάρεις τον κωδικό μέσω RouterHAK και provisioning;

Ευχαριστώ.

Σωστα. Μεσω του provisioning ειχα παρει τους κωδικους. Μου φανηκε οτι δεν αλλαζουν οι κωδικοι , παρα μονο εαν εσυ πας και βαλεις username/password τα κλασσικα [email protected]/otenet ωστε να ενημερωθουν τα στοιχεια σου. Ειχα τους ιδιους κωδικους (ακομα τους εχω) για περισσοτερο απο 8-9 μηνες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxygen HDi34201 (Oxygen Plus) PCB, με το πλέον πρόσφατο firmware το οποίο ακυρώνει τα εν ισχύ συνθηματικά για τον λογαριασμό admin.

Με κόκκινο βέλος επισημαίνεται το 2x2 pin header και με κόκκινο κύκλο η NAND flash που αποθηκεύει το λειτουργικό σύστημα και τις ρυθμίσεις.

20220120_000512_resized.jpg

20220119_233944_resized.jpg

20220119_231829.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως έψαχνα για κωδικους root για το oxygen έπεσα πανω σε αυτο 

https://www.oxygenbroadband.com/downloads/Firmware/

αλλα μετα δεν μπορω να προχωρήσω μπορει καποιος να το τσεκάρει και να μου πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, aler45 είπε

Οπως έψαχνα για κωδικους root για το oxygen έπεσα πανω σε αυτο 

https://www.oxygenbroadband.com/downloads/Firmware/

αλλα μετα δεν μπορω να προχωρήσω μπορει καποιος να το τσεκάρει και να μου πει 

Έχει λήξει το SSl τους αλλάζοντας στην συσκευή σου την ημερομηνία μπορείς να μπεις αλλά θα σου ζητήσει username και password οπότε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα πριν λιγο με τον ΟΤΕ και του ανεφερα οτι πια δεν μπαινω με τους παλιους κωδικους

και αμεσως μου ειπε οτι οντως μετα την ενημερωση αλλαξαν οι κωδικοι και μου στειλαν καινουργιους μεσω SMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...