Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιλάτε για το νέο ρούτερ της Zyxel που δίνει η WIND το οποίο υποστηρίζει VoIP.?

δύσκολο το βλέπω για το καθαρό Firmware καθώς θα χάσεις την VoIP Τηλεφωνία αν βάλεις κάτι τέτοιο

όσο για τους κωδικούς εντάξει θα βρεθούν πιστεύω (αλλά δεν θα αλλάξει κάτι)

επίσης ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω την μανία σας με τα ρούτερ (ξεκλείδωμα , κτλ) όλοι οι πάροχοι ανά τον κόσμο προσφέρουν στις οικιακές τους συνδέσεις κλειδωμένες τις συσκευές δεν βλέπω να ενδιαφέρονται οι ξένοι όσο εμείς για να τις ξεκλειδώσουν...

υπάρχει η ελεύθερη αγορά να αγοράσεις όποιο ρούτερ θες ανάλογα την οικονομική σου δυνατότητα (τσέπη) μετά μένει να σου επιτρέπει ο πάροχος την τοποθέτηση/εγκατάσταση του αν όχι τότε παντρεύεσαι το ρουτερ του παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

μιλάτε για το νέο ρούτερ της Zyxel που δίνει η WIND το οποίο υποστηρίζει VoIP.?

δύσκολο το βλέπω για το καθαρό Firmware καθώς θα χάσεις την VoIP Τηλεφωνία αν βάλεις κάτι τέτοιο

όσο για τους κωδικούς εντάξει θα βρεθούν πιστεύω (αλλά δεν θα αλλάξει κάτι)

επίσης ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω την μανία σας με τα ρούτερ (ξεκλείδωμα , κτλ) όλοι οι πάροχοι ανά τον κόσμο προσφέρουν στις οικιακές τους συνδέσεις κλειδωμένες τις συσκευές δεν βλέπω να ενδιαφέρονται οι ξένοι όσο εμείς για να τις ξεκλειδώσουν...

υπάρχει η ελεύθερη αγορά να αγοράσεις όποιο ρούτερ θες ανάλογα την οικονομική σου δυνατότητα (τσέπη) μετά μένει να σου επιτρέπει ο πάροχος την τοποθέτηση/εγκατάσταση του αν όχι τότε παντρεύεσαι το ρουτερ του παρόχου.

σε αυτο αναφερόμαστε. 

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφέρει η τηλεφωνια της wind. 

αλλωστε στο καθαρο firmware που δινει η zyxel το μενου της τηλεφωνιας ειναι ανοιχτο για να βαλεις εσυ μονος σου οποιον sip provider θελεις.

απλως μεσω του μενου του δεν γινεται update/upgrade με το εργοστασιακο firmware. Προφάνως εχει κάποιον ελεγχο και το απορριπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

σε αυτο αναφερόμαστε. 

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφέρει η τηλεφωνια της wind. 

αλλωστε στο καθαρο firmware που δινει η zyxel το μενου της τηλεφωνιας ειναι ανοιχτο για να βαλεις εσυ μονος σου οποιον sip provider θελεις.

απλως μεσω του μενου του δεν γινεται update/upgrade με το εργοστασιακο firmware. Προφάνως εχει κάποιον ελεγχο και το απορριπτει

Αν δεν σε ενδιαφέρει η VoIP τηλεφωνία από την WIND δεν βλέπω πρόβλημα

Πηγαίνεις και αγοράζεις από το ελεύθερο εμπόριο ένα ρούτερ της Zyxel ή όποιο άλλο και κάνεις την δουλειά σου με όποιον VoIP πάροχο θες

το συγκεκριμένο ρούτερ που δίνει η WIND όπως και κάθε άλλος πάροχος είναι κλειδωμένο

αυτά τα λέω καθώς εγώ αυτή την στιγμή έχω FTTH μέσω της COSMOTE και επειδή δεν μου άρεσαν τα Speedport Plus / Smart πήγα και αγόρασα της AVM Fritz!Box 7590 και κάνω ότι θέλω και στην σύνδεση με το διαδίκτυο και στην VoIP τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 12:06 ΠΜ, dreamkey είπε

Κάντε κάτι και γι' αυτό το Zyxel VMG8623-T50B της wind. 😑

Υπάρχει provisioning model για το Zyxel της Wind, απλά δεν είναι public ακόμα, θα γίνει release (μαζί με πολλά άλλα) στο επόμενο major update.

Στις 15/10/2021 στις 9:52 ΠΜ, NeCrOmAnCeR19 είπε

τους root κωδικους αν καταφερουν να βρουν τουλαχιστον ..... η αν βρεθει τροπος να περαστει ενα καθαρο firmware οπως το δινει η zyxel θα ηταν όνειρο ! 

Δυστυχώς τα fw αυτά δεν υπάρχουν online καθώς και γίνονται customize από τον OEM (Zyxel) για τον κάθε ISP.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, knackrack είπε

Υπάρχει provisioning model για το Zyxel της Wind, απλά δεν είναι public ακόμα, θα γίνει release (μαζί με πολλά άλλα) στο επόμενο major update.

Για το technicolor tg 788 v3 υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, knackrack είπε

Υπάρχει provisioning model για το Zyxel της Wind, απλά δεν είναι public ακόμα, θα γίνει release (μαζί με πολλά άλλα) στο επόμενο major update.

Δυστυχώς τα fw αυτά δεν υπάρχουν online καθώς και γίνονται customize από τον OEM (Zyxel) για τον κάθε ISP.

ftp://ftp.zyxel.com/VMG8623-T50B/firmware/

Επειδή είμαι απο κινητό εδω αν θυμάμαι υπαρχουν τα γνήσια firmwares 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, knackrack είπε

Υπάρχει provisioning model για το Zyxel της Wind, απλά δεν είναι public ακόμα, θα γίνει release (μαζί με πολλά άλλα) στο επόμενο major update.

Ουάο! Ανυπομονώ..  ☺️

Επεξ/σία από dreamkey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το RouterHAK λειτουργεί σε H288 και Nova; Από τα προηγούμενα μηνύματα (awtms) φαίνεται ότι τον Μάρτιο λειτουργούσε, αλλά τον Απρίλιο σταμάτησε να λειτουργεί. Όσο το δοκίμασα, η διαδικασία εκτελείται κανονικά χωρίς να γίνεται provisioning:

 

[RouterHAK] Build 1.0.0.0 Initialized.
[RouterHAK] Creating PPP connection.
[RouterHAK] PPP connection already exists.
[RouterHAK] Dialing PPP connection.
[RouterHAK] Now connected through PPP.
[Module] Successfully sent initial request!
[Module] Challenge Code: null
[Module] Challenge Code: SPV-1-1634980210.702488
[Module] Challenge Code: GPV-1-1634980212.286684
[Module] Challenge Code: SPV-1-1634980214.155839
[Module] Challenge Code: AX_MONITOR_CWMPID_1634980215.78658
[Module] Challenge Code: AX_MONITOR_CWMPID_1634980220.404732


[Module] Script finished!

[RouterHAK] Provision completed but no credentials were retrieved.
[RouterHAK] Closing PPP connection.
[RouterHAK] Removing PPP connection.
[RouterHAK] PPP connection removed.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Βρήκα χθες τον κωδικό του σταθερού μου μέσω της εφαρμογής RouterHAK του t.s. στο ρούτερ της Cosmote που έχω και έχω μια απορία. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το σταθερό μου στο κινητό με τα στοιχεία από το VOIP με κάποια εφαρμογή όπως π.χ. τη Linphone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Βρήκα χθες τον κωδικό του σταθερού μου μέσω της εφαρμογής RouterHAK του t.s. στο ρούτερ της Cosmote που έχω και έχω μια απορία. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το σταθερό μου στο κινητό με τα στοιχεία από το VOIP με κάποια εφαρμογή όπως π.χ. τη Linphone;

Η τηλεφωνία «δένεται» με την γραμμή σου και δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με τον τρόπο που αναφέρει Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις βάζοντας πχ κάποιο fritzbox στην γραμμή και έπειτα χρησιμοποιώντας, μέσω vpn, την αντίστοιχη εφαρμογή του.

Έχει συζητηθεί κάτι ανάλογο κι εδώ 

https://www.adslgr.com/forum/threads/1175369-Φορητότητα-σε-VoIP-πάροχο-για-διατήρηση-του-αριθμού?p=6934109#post6934109

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η τηλεφωνία «δένεται» με την γραμμή σου και δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με τον τρόπο που αναφέρει Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις βάζοντας πχ κάποιο fritzbox στην γραμμή και έπειτα χρησιμοποιώντας, μέσω vpn, την αντίστοιχη εφαρμογή του.

Έχει συζητηθεί κάτι ανάλογο κι εδώ 

https://www.adslgr.com/forum/threads/1175369-Φορητότητα-σε-VoIP-πάροχο-για-διατήρηση-του-αριθμού?p=6934109#post6934109

Μάλιστα! Έριξα μια ματιά, αλλά εκτός του ότι είναι κάπως ακριβό το ''ρούτερ'', δεν μπορεί και να παίξει ταυτόχρονα και στο κινητό και στο σταθερό. 

Έκανα μια δοκιμή προ ολίγου με την ''MizuDroid'' και δούλεψε κανονικά το κινητό (ως προς τις εξερχόμενες, γιατί οι εισερχόμενες δεν χτύπαγε τίποτα...). Σηκώνω το σταθερό, φαινόταν να λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν μπορούσα να καλέσω, μόλις τελείωνα τη πληκτρολόγηση του αριθμού ακουγόταν σαν κατειλημμένο. Κλείνω την εφαρμογή στο κινητό, το βάζω και σε λειτουργία πτήσης και ξαναδοκιμάζω από το σταθερό. Τα ίδια. Μπαίνω στο ρούτερ και κάνω restart. Περνάνε 2-3 λεπτά και τίποτα. Ούτε internet, ούτε τηλέφωνο. Πανικός! Από την άλλη περίμενα μήπως ήθελε λίγο παραπάνω χρόνο να συντονιστεί και τελικά μάλλον αυτό ήθελα. Μέχρι τώρα λειτουργεί κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μάλιστα! Έριξα μια ματιά, αλλά εκτός του ότι είναι κάπως ακριβό το ''ρούτερ'', δεν μπορεί και να παίξει ταυτόχρονα και στο κινητό και στο σταθερό. 

Τι ακριβώς εννοείς ταυτόχρονα; Να χτυπάει σε κινητό και σταθερό/ασύρματο, ώστε να απαντάς σε οποίο σε βολεύει ή να απαντάς/καλείς πχ στο σταθερό/ασύρματο σε έναν αριθμό και να μπορείς να καλέσεις/απαντήσεις σε κάποιον άλλο από το κινητό;

Η πρώτη περίπτωση δουλεύει μια χαρά, το έχω κάνει και με την Acrobits. Η δεύτερη περίπτωση προϋποθέτει 2 κανάλια φωνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Τι ακριβώς εννοείς ταυτόχρονα; Να χτυπάει σε κινητό και σταθερό/ασύρματο, ώστε να απαντάς σε οποίο σε βολεύει

Αν κατάλαβα καλά, ναι. Ήδη, έτσι όπως είναι συνδεδεμένα έχω VOIP στο τηλέφωνο του δωματίου μου, όπου βρίσκεται του βασικό ρούτερ (έχω και ένα 2ο ίδιο με του παρόχου και το χρησιμοποιώ σαν AP/ πλέον έχω το Speedport Plus), το οποίο σπάνια χρησιμοποιούμε. Τα κυρίως τηλέφωνα βρίσκονται στη κουζίνα και στο σαλόνι (αν σηκώσω ή μιλώ από το τηλέφωνο της κουζίνας, μπορώ να σηκώσω και του σαλονιού και να μιλήσω, ενώ από του δωματίου μου κάνει του-του για να καλέσω νούμερο, αλλά στην πραγματικότητα δεν γίνεται. Το αντίθετο γίνεται αν σηκώσω του δωματίου μου) και συνδέονται στη βασική γραμμή από την επιστροφή Phone 2 του ρούτερ. Αυτό που περιέγραψα είναι η φυσιολογική (ελπίζω) λειτουργία τα τελευταία 5 χρόνια.

Το δεύτερο που αναφέρατε δεν κατάλαβα. Εννοείται να χρησιμοποιώ κάτι σαν τηλεφωνικό κέντρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αν κατάλαβα καλά, ναι. Ήδη, έτσι όπως είναι συνδεδεμένα έχω VOIP στο τηλέφωνο του δωματίου μου, όπου βρίσκεται του βασικό ρούτερ (έχω και ένα 2ο ίδιο με του παρόχου και το χρησιμοποιώ σαν AP/ πλέον έχω το Speedport Plus), το οποίο σπάνια χρησιμοποιούμε. Τα κυρίως τηλέφωνα βρίσκονται στη κουζίνα και στο σαλόνι (αν σηκώσω ή μιλώ από το τηλέφωνο της κουζίνας, μπορώ να σηκώσω και του σαλονιού και να μιλήσω, ενώ από του δωματίου μου κάνει του-του για να καλέσω νούμερο, αλλά στην πραγματικότητα δεν γίνεται. Το αντίθετο γίνεται αν σηκώσω του δωματίου μου) και συνδέονται στη βασική γραμμή από την επιστροφή Phone 2 του ρούτερ. Αυτό που περιέγραψα είναι η φυσιολογική (ελπίζω) λειτουργία τα τελευταία 5 χρόνια.

Το δεύτερο που αναφέρατε δεν κατάλαβα. Εννοείται να χρησιμοποιώ κάτι σαν τηλεφωνικό κέντρο;

Το φυσιολογικό είναι να μπορείς να απαντήσεις/καλέσεις με οποία συσκευή επιθυμείς, αλλά να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα 2η συσκευή (είτε να καλέσεις κάποιον αριθμό είτε να απαντήσεις σε κάποια άλλη κλήση). Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν είχες 2 κανάλια φωνής, όπου θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις 2 συσκευές, συνδεδεμένες στον ίδιο αριθμό, ταυτόχρονα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...