Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/9/2022 στις 12:34 ΜΜ, aler45 είπε

Ξέρετε αν υπαρχει τρόπος να κάνω downgrade το oxygen hdi34201

Πήρε την έκδοση ΟΤΕ1 5.4.0

fw2022071316

Και δεν μπορώ να μπω με admin

 

Τι νέα στοιχεία προσφέρει , αυτό το νέο firmware ?

Αξίζει τον κόπο, να το βάλουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/9/2022 στις 12:34 ΜΜ, aler45 είπε

Ξέρετε αν υπαρχει τρόπος να κάνω downgrade το oxygen hdi34201

Πήρε την έκδοση ΟΤΕ1 5.4.0

fw2022071316

Και δεν μπορώ να μπω με admin

 

Καλησπέρα.
Από το 13888 μου είχαν πει ότι στα firmware που είναι μεταγενέστερα του fw2021100512 δεν υπάρχει λογαριασμός admin, τον έχει αφαιρέσει ο κατασκευαστής, για λόγους ασφαλείας (υποθέτω επειδή μέχρι πρότινος έδιναν από το τηλέφωνο το password σε όσους το ζητούσαν αλλά και στους τεχνικούς οι οποίοι με τη σειρά τους το κοινοποιούσαν στον χρήστη).

Σε ότι αφορά το fw rollback θεωρητικά είναι εφικτό, θα χρειαζόταν όμως UART access και καλές γνώσεις ανάλυσης firmware.
Το Uboot bootloader πάντως διαθέτει εντολή για απευθείας εγγραφή στη NAND flash.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 08/11/2022 at 10:28, zerocoolgr said:

Μπορείτε να προσθέσετε το ΝΟΚΙΑ G-2425G-A που δίνει η ΝOVA για FTTH?

Αυτό όντως θα μου έκανε τη ζωή πολύ πιο εύκολη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας και Χρονια Πολλά 

Εχω wind με το καινούριο ρουτερ Zyxel VGM8623-T50B  προσπαθώ από το αρχείο backup και με το visual της microsoft να βρω τον κωδικό root αλλά δεν βρισκω το roοτ και είναι όλα enycript πως θα τον βρω? Γιατί θέλω να βρω της ρυθμίσεις του voip λογού ότι εχω freePBX  και gateway grantstream δεν μου φαίνεται η αναγνώριση. Πιστευτώ πως εκεί είναι το θέμα!!

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2022 στις 3:12 ΜΜ, Makist3 είπε

User: W1nSuPp@dM1n8623

Pass: vMGd8623-Ppa$S*SvPp

Που τους είχες βρει εσύ;

Στις 7/6/2022 στις 9:23 ΜΜ, Makist3 είπε

Είχαμε, δεν δουλεύουν πιά ούτε εμένα.

Στις 26/12/2022 στις 2:30 ΠΜ, dmilonas26 είπε

Καλησπέρα σας και Χρονια Πολλά 

Εχω wind με το καινούριο ρουτερ Zyxel VGM8623-T50B  προσπαθώ από το αρχείο backup και με το visual της microsoft να βρω τον κωδικό root αλλά δεν βρισκω το roοτ και είναι όλα enycript πως θα τον βρω? Γιατί θέλω να βρω της ρυθμίσεις του voip λογού ότι εχω freePBX  και gateway grantstream δεν μου φαίνεται η αναγνώριση. Πιστευτώ πως εκεί είναι το θέμα!!

 

Ευχαριστω!

Ας δοκιμάσει κάποιος αυτήν την μέθοδο και να μας πει εάν λειτουργεί και ποιοι είναι οι κωδικοί ROOT/SV. θα το έκανα εγώ αλλά ακόμα δεν έχω παραλάβει το router και δεν ξέρω εάν θα είναι αυτό. 
https://forum.donanimhaber.com/zyxel-vmg-serisi-root-ve-supervisor-password--149374179
ή
https://forum.turk.net/t/zyxel-vmg8623-t50b-root-ve-supervisor-sifresi-ogrenme/13292

Επεξ/σία από SpiderAang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άπο άλλο φόρουμ. Αν κάνετε reset το router δουλεύουν αυτοί οι κωδικοί πριν συγχρονίσει με TR-069. Επίσης είναι εφυκτό να φτιάξουμε και admin account (όχι supervisor) με όλες τις ρυθμίσεις. 

Επεξ/σία από Makist3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα απο την Vodafone το Power Station

Δοκιμασα τους γνωστους κωδικους για το h300 αλλα δεν δουλεψαν

Δοκιμασα το κολπο με το browser console μου δειχνει τις επιλογες αλλα οταν  τις παταω δειχνει μια ασπρη σελιδα

Ξερετε καποιον αλλο τροπο?

Παρακατω επισυναπτω το config file του, δεν το εχω συνδεσει σε γραμμη οποτε δεν εχει στοιχεια

Ο κωδικος encryption που εβαλα ειναι 12345678

configurationBackup.cfg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

 

Για το Zyxel VMG8623-T50B με V5.50(ABRV.2)b4 

όπως γράφουν άλλοι δε δουλεύουν οι κωδικοί

username: W1nSuPp@dM1n8623
password: vMGd8623-Ppa$S*SvPp

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε Telnet? Το modem απαντάει σε telnet αλλά με τα δικά μου credentials admin/(password changed) αρνείται να συνδεθεί. Το H288A δεν απαντάει καν σε telnet.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Περί H300s και vodafone voip το πόστ.

Παίζει να έχω ολικό conf backup του h300s πριν αλλάξει ο κωδικός του SU, αλλά παρμένο με admin κωδικούς. παίζει να μπορέσω από αυτό να βρω κάτι;

Άλλος τρόπος χωρίς να βρω παλιό h300 δεν ξέρω αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 12:33 ΠΜ, aiantas είπε

Στο δικό μου δουλεύει.

Μήπως να δοκιμάσεις να το γράψεις και όχι copy-paste...

Εμένα δούλεψε ακολουθώντας τη συμβουλή του "aiantas".

Απαιτείται χειροκίνητη εισαγωγή User/Pass

VMG8623-T50B /  Firmware Version V5.50(ABRV.2)b7

Στις 11/2/2023 στις 1:56 ΜΜ, majingo είπε

 

Για το Zyxel VMG8623-T50B με V5.50(ABRV.2)b4 

όπως γράφουν άλλοι δε δουλεύουν οι κωδικοί

username: W1nSuPp@dM1n8623
password: vMGd8623-Ppa$S*SvPp

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε Telnet? Το modem απαντάει σε telnet αλλά με τα δικά μου credentials admin/(password changed) αρνείται να συνδεθεί. Το H288A δεν απαντάει καν σε telnet.

 

Εμένα δούλεψε ακολουθώντας τη συμβουλή του "aiantas".

Απαιτείται χειροκίνητη εισαγωγή User/Pass

VMG8623-T50B /  Firmware Version V5.50(ABRV.2)b7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, εγώ τελικά τους δοκίμασα αλλά πριν βάλω το ρουτερ στο dsl(με την πρώτη εγκατάσταση δηλαδή μόλις το παρέλαβα), έβαλα τους κωδικούς χειροκίνητα και στην συνέχεια έχει μια έξτρα επιλογή που σου επιτρέπει να φτιάξεις admin χρήστη, από εκεί πείραξα τον χρήση admin και του έδωσα όλα τα δικαιώματα που έχει ο supervisor. Οπότε όταν το κούμπωσε στο dsl, δεν δούλευαν οι supervisor κωδικοί αλλά δεν τους χρειαζόμουν γιατί είχα όλα όσα χρειαζόμουν στον admin. 

Δεν θυμάμαι τι έκδοση είχε πριν το κουμπώσω στο dsl για να κάνει αναβάθμιση. 

Επεξ/σία από SpiderAang
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/3/2023 στις 8:45 ΠΜ, SpiderAang είπε

Λοιπόν, εγώ τελικά τους δοκίμασα αλλά πριν βάλω το ρουτερ στο dsl(με την πρώτη εγκατάσταση δηλαδή μόλις το παρέλαβα), έβαλα τους κωδικούς χειροκίνητα και στην συνέχεια έχει μια έξτρα επιλογή που σου επιτρέπει να φτιάξεις admin χρήστη, από εκεί πείραξα τον χρήση admin και του έδωσα όλα τα δικαιώματα που έχει ο supervisor. Οπότε όταν το κούμπωσε στο dsl, δεν δούλευαν οι supervisor κωδικοί αλλά δεν τους χρειαζόμουν γιατί είχα όλα όσα χρειαζόμουν στον admin. 

Δεν θυμάμαι τι έκδοση είχε πριν το κουμπώσω στο dsl για να κάνει αναβάθμιση. 

Μηπως έχεις generic router και οχι κλειδωμένο απο Nova? Επισης τι εννοεις πριν κανει αναβάθμιση? Αποτι βλέπω κανει αναβάθμιση μονο χειροκινητα (αν έχεις το κατάλληλο αρχείο φυσικα).

 

Επισης μπορείς να μου πεις ή να βάλεις καποιο screenshot με τις όλες τις ρυθμίσεις wireless που έχει. Προσπαθώ να συνδέσω μια συσκευή daikin atherma (που υποστηριζει μονο wpa2) και δε συνεεται με τιποτα στο zyxel VMG8623-T50B ενώ συνδέεται κανονικα σε ενα ZTE που είχα απο την wind. Ψάχνω να βρώ μήπως υπάρχιε κάποια κλειδωμένη ρύθμιση που επιτρέπει σύνδεση συσκευών με wpa2 ή κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...