Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@knackrack Συγχαρητήρια για το όλο πρότζεκτ σε εσένα και σε όλη την ομάδα...απλά θα ήθελα λίγο την βοήθεια σου-σας εγώ προσπαθώ να το κάνω σε forthnet και μου βγάζει challenge code: null και έτσι δεν βρίσκει και τους κωδικούς κάποια βοήθεια παρακαλώ;; ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους σας.  Έχουμε αρκετό καιρό να σας ενημερώσουμε για την κατάσταση του RouterHAK και οφείλουμε να σας δώσουμε μερικές εξηγήσεις. Δυστυχώς όπως έχετε ήδη καταλάβει, η ομάδα μας είναι απασχολημένη με άλλα Projects τον τελευταίο καιρό και αυτός είναι και ο κύριος λόγος για την έλλειψη ενημερώσεων στο RouterHAK.

Πρόσφατα έγινε μια ενημέρωση behind the scenes, με αποτέλεσμα να είναι και πάλι λειτουργικό το provisioning για τις γραμμές της Wind. Το provisioning για γραμμές ΟΤΕ δουλεύει ως είχε, ενώ το provisioning για γραμμές Forthnet/Nova παραμένει under development (υπάρχει working prototype, απλά δεν είναι έτοιμο για το γενικό κοινό).

Επίσης πρόσφατα αποκτήσαμε DSLAM με αποτέλεσμα να μπορούμε να κάνουνε «Plug + Dump» όλων τον ειδών Routers. Αυτό θα βοηθήσει εξαιρετικά στο development καθώς και πλέον έχουμε την ίδια υποδομή όπως ένας ISP.

 

DSLAM Showcase: Video

 

Αυτή τη στιγμή έχουμε στα χέρια μας όλα τα Router που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και δίνουν οι ISP οπότε η γκάμα με τα models θα μεγαλώσει πολύ!

Στα πλάνα μας είναι και η δημιουργία Electron App με σκοπό το RouterHAK να λειτουργεί σε όλα τα Operating Systems.

Ζητούμε και πάλι συγγνώμη για το lack of updates και ελπίζουμε ότι είστε όσο ενθουσιασμένοι είμαστε εμείς για το μέλλον του RouterHAK.
 

  • Like 11
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, knackrack είπε

Καλησπέρα σε όλους σας.  Έχουμε αρκετό καιρό να σας ενημερώσουμε για την κατάσταση του RouterHAK και οφείλουμε να σας δώσουμε μερικές εξηγήσεις. Δυστυχώς όπως έχετε ήδη καταλάβει, η ομάδα μας είναι απασχολημένη με άλλα Projects τον τελευταίο καιρό και αυτός είναι και ο κύριος λόγος για την έλλειψη ενημερώσεων στο RouterHAK.

Πρόσφατα έγινε μια ενημέρωση behind the scenes, με αποτέλεσμα να είναι και πάλι λειτουργικό το provisioning για τις γραμμές της Wind. Το provisioning για γραμμές ΟΤΕ δουλεύει ως είχε, ενώ το provisioning για γραμμές Forthnet/Nova παραμένει under development (υπάρχει working prototype, απλά δεν είναι έτοιμο για το γενικό κοινό).

Επίσης πρόσφατα αποκτήσαμε DSLAM με αποτέλεσμα να μπορούμε να κάνουνε «Plug + Dump» όλων τον ειδών Routers. Αυτό θα βοηθήσει εξαιρετικά στο development καθώς και πλέον έχουμε την ίδια υποδομή όπως ένας ISP.

 

DSLAM Showcase: Video

 

Αυτή τη στιγμή έχουμε στα χέρια μας όλα τα Router που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και δίνουν οι ISP οπότε η γκάμα με τα models θα μεγαλώσει πολύ!

Στα πλάνα μας είναι και η δημιουργία Electron App με σκοπό το RouterHAK να λειτουργεί σε όλα τα Operating Systems.

Ζητούμε και πάλι συγγνώμη για το lack of updates και ελπίζουμε ότι είστε όσο ενθουσιασμένοι είμαστε εμείς για το μέλλον του RouterHAK.
 

Πανάκριβο. Εγώ το προσεγγίζω υπό την reverse engineering οδό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/9/2021 στις 6:46 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Πανάκριβο. Εγώ το προσεγγίζω υπό την reverse engineering οδό.

Ενώ αυτό δεν είναι reverse engineering?

Well done @knackrack και RouterHAK team. Πάντα τέτοια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Ενώ αυτό δεν είναι reverse engineering?

Well done @knackrack και RouterHAK team. Πάντα τέτοια!

Well ναι είναι απλά σκεύτηκα να προσεγγίσω στο ίδιο το hardware του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά...

Γιατί αυτό το τραγούδι στο βίντεο ρε παιδιά...

Γιατί ρε παιδιά;

Ούτε ξέρω για πόσες ώρες το έχω ακούσει περιμένοντας έναν τεχνικό του ΟΤΕ ρε παιδιά...

 

Πέρα από την πλάκα, συγχαρητήρια για την δουλειά σας και συνεχίστε έτσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2021 στις 9:24 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Well ναι είναι απλά σκεύτηκα να προσεγγίσω στο ίδιο το hardware του router.

Η nand στα Sercomm είναι encrypted και έχει ένα περίεργο Quad SPI…

Επίσης έχουν CPU+RAM στο ίδιο SoC…

Στις 21/9/2021 στις 10:43 ΜΜ, ultraex2003 είπε

δουλευει στη τελευταια  αναβαθμιση του Η300s;

Καλησπέρα, ναι το dumper δουλεύει κανονικά, εκτός από το VoIP password που το κρύψανε και τώρα δείχνει «************»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 11:52 ΠΜ, knackrack είπε

Η nand στα Sercomm είναι encrypted και έχει ένα περίεργο Quad SPI…

Επίσης έχουν CPU+RAM στο ίδιο SoC…

Καλησπέρα, ναι το dumper δουλεύει κανονικά, εκτός από το VoIP password που το κρύψανε και τώρα δείχνει «************»

Φοβούμε πως και εγώ και ο DanielGR αλλά και το team του RouterHak πατούσαμε στην ίδια ευπάθεια που πλέον patchaρίστηκε.

So here's a regex 4 us /^F.*k$/i ;)

Προσωπικά να πρέπει να δούμε τη serial/side channel attack οδόν.
Η Flash μνήμη είναι η Macronix MX35LFxGE4AB σε WSON8 πακετάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπερδεύτηκα λίγο στην αρχή. Μόλις όμως μπλόκαρα το Defender για τον φάκελο στο %appdata%, έκανα επανεκκίνηση στο pc και έτρεξα το routerhak μέσα από αυτόν φάκελο, δούλεψε πένα. Με provisioning για cosmote, μου έδωσε κανονικά τους κωδικούς για ΙΡ τηλεφωνία που χρειαζόμουν και δεν ήθελα να περιμένω στην γραμμή του ΟΤΕ και να παρακαλάω, ως ιδιώτης.
Είχα στήσει κι ένα rasPBX, του έβαλα τους κωδικούς και έκανε κανονικότατα register. Έκοψα τα SIP από το speedport και τώρα έχω καθαρά τηλεφωνία μέσω του rPi.
Το μόνο που ψάχνω τώρα, είναι μήπως υπάρχει τρόπος να κάνει το speedport register στο rPi για να χρησιμοποιήσω αναλογικές συσκευές, γιατί το έχουν κλειδώσει να κάνει register μόνο στο ims.otenet.gr. 

Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση: έχω το Speedport Entry 2i και δούλεψε τέλεια!

trunk.png

routerHAK.png

Επεξ/σία από akentakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, akentakas said:

μου έδωσε κανονικά τους κωδικούς για ΙΡ τηλεφωνία που χρειαζόμουν και δεν ήθελα να περιμένω στην γραμμή του ΟΤΕ και να παρακαλάω, ως ιδιώτης.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κατι τέτοιο στην Cosmote, απλά τα ζητάς και τους δίνουν, στους άλλους 3 ναι και πάλι θα έπεφτε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2021 στις 1:58 ΜΜ, alexisnik19911 είπε

καλημερα εχει υποστηριξη το συγκεκριμενο για το zte zxhn h267a της κοκκινης?

ΣΤΟ H267A ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dreamkey είπε

Κάντε κάτι και γι' αυτό το Zyxel VMG8623-T50B της wind. 😑

τους root κωδικους αν καταφερουν να βρουν τουλαχιστον ..... η αν βρεθει τροπος να περαστει ενα καθαρο firmware οπως το δινει η zyxel θα ηταν όνειρο ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...