Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά των ΤΕΙ εντός των Πανεπιστημίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό το βρίσκω, 4 χρόνια για πολλές ελληνικές σχολές είναι πολλά χρόνια. Περνάνε τα χρόνια χωρίς ουσία, απλώς για να ταιζεται η τοπική κοινωνία. 

Επίσης πολλά ΤΕΙ με την πανεπιστημοποιηση τους έχασαν πρακτικά μαθήματα και ώρες. Τι να την κάνει ο ηλεκτρονικός μηχανικός τη θεωρία ή ο μηχανικός πληροφορικής αν δεν έχει ακουμπήσει κύκλωμα;

Επεξ/σία από george1807
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, george1807 είπε

Λογικό το βρίσκω, 4 χρόνια για πολλές ελληνικές σχολές είναι πολλά χρόνια. Περνάνε τα χρόνια χωρίς ουσία, απλώς για να ταιζεται η τοπική κοινωνία. 

Επίσης πολλά ΤΕΙ με την πανεπιστημοποιηση τους έχασαν πρακτικά μαθήματα και ώρες. Τι να την κάνει ο ηλεκτρονικός μηχανικός τη θεωρία ή ο μηχανικός πληροφορικής αν δεν έχει ακουμπήσει κύκλωμα;

Φίλε μου σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει αυτό. Μόνο στη ΒΑΛΚΑΝΟΜΠΑΝΑΝΙΑ. Και τι θα γίνει με ενα που τελείωσα 4ετές ΤΕΙ , έχω μεταπτυχιακό και εργάζομαι σε μια πολυεθνική? Είναι ανύκουστο σε ολο τον υπολοιπο κοσμο το πτυχιο μου στο Εξωτερικό να είναι 4ετες bachelor, 240 ects, επιπέδου 6 Συνθήκη Μπολόνια και στη Μπανανία να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, airtrelomike13 said:

Φίλε μου σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει αυτό. Μόνο στη ΒΑΛΚΑΝΟΜΠΑΝΑΝΙΑ. Και τι θα γίνει με ενα που τελείωσα 4ετές ΤΕΙ , έχω μεταπτυχιακό και εργάζομαι σε μια πολυεθνική? Είναι ανύκουστο σε ολο τον υπολοιπο κοσμο το πτυχιο μου στο Εξωτερικό να είναι 4ετες bachelor, 240 ects, επιπέδου 6 Συνθήκη Μπολόνια και στη Μπανανία να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός

Aκριβώς έτσι είναι. Συντεχνίες όμως σαν τις ελληνικές που επέβαλαν τόσα χρόνια κάθε τρελό διαχωρισμό προκειμένου να διατηρούν τα κεκτημένα δε θα βρεις σε άλλες χώρες...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Φίλε μου σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει αυτό. Μόνο στη ΒΑΛΚΑΝΟΜΠΑΝΑΝΙΑ. Και τι θα γίνει με ενα που τελείωσα 4ετές ΤΕΙ , έχω μεταπτυχιακό και εργάζομαι σε μια πολυεθνική? Είναι ανύκουστο σε ολο τον υπολοιπο κοσμο το πτυχιο μου στο Εξωτερικό να είναι 4ετες bachelor, 240 ects, επιπέδου 6 Συνθήκη Μπολόνια και στη Μπανανία να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός

Είσαι πολύ λάθος. Μια χαρά υπάρχει και bachelor με 3ετη φοίτηση στο εξωτερικό, όπως φυσικά και 4ετη που είναι πιο συνηθισμένο. 

Υπάρχουν αρκετές σχολές στην Ελλάδα που τραβάνε το πρόγραμμα σπουδών όσο δεν πάει. Άνετα σε 3 χρόνια βγαίνεις εξίσου εκπαιδευμένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, george1807 είπε

Είσαι πολύ λάθος. Μια χαρά υπάρχει και bachelor με 3ετη φοίτηση στο εξωτερικό, όπως φυσικά και 4ετη που είναι πιο συνηθισμένο. 

Υπάρχουν αρκετές σχολές στην Ελλάδα που τραβάνε το πρόγραμμα σπουδών όσο δεν πάει. Άνετα σε 3 χρόνια βγαίνεις εξίσου εκπαιδευμένος. 

Δεν εννοούσα αυτό. Αλλά σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο που έχω πάει, δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός. Μόνο Πανεπιστημια- Πανεπιστημια εφαρμοσμένων επιστημών εχω συναντησει που και αυτα ειναι πανεπιστημια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν εννοούσα αυτό. Αλλά σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο που έχω πάει, δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός. Μόνο Πανεπιστημια- Πανεπιστημια εφαρμοσμένων επιστημών εχω συναντησει που και αυτα ειναι πανεπιστημια

Υπάρχει το πανεπιστήμιο και το κολλέγιο, αλλά και πάλι. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ούτε όλες οι σχολές στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν πανεπιστήμια, αλλά ούτε και αυτός ο διαχωρισμός πρέπει να υπάρχει μεταξύ ΤΕΙ και πανεπιστημίων. Αν και βέβαια στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης βρίσκονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το άρθρο καταλαβαίνεις οτι δεν ξέρουν τι λένε ή κ τι θέλουν να κάνουν.

"Στην πραγματικότητα πρόκειται για την επαναφορά των ΤΕΙ που έγιναν ΑΕΙ από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, με στόχο να εισάγονται σε αυτά οι υποψήφιοι με χαμηλότερες βαθμολογίες ούτως ώστε, σε συνδυασμό με τη θέσπιση βαθμολογικής βάσης από τα ΑΕΙ, να μη δημιουργείται συνωστισμός χαμηλόβαθμων υποψηφίων στις περισσότερες σχολές."

Τα μαμημενα ΤΕΙ εδώ κ 20 χρόνια είναι ΑΕΙ. Επίσης κάποια ΤΕΙ είχαν/έχουν μεγαλύτερες βάσεις απο πανεπιστήμια αλλά αυτό ειναι ψιλά γράμματα.

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Υπάρχει το πανεπιστήμιο και το κολλέγιο, αλλά και πάλι. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ούτε όλες οι σχολές στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν πανεπιστήμια, αλλά ούτε και αυτός ο διαχωρισμός πρέπει να υπάρχει μεταξύ ΤΕΙ και πανεπιστημίων. Αν και βέβαια στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης βρίσκονται. 

Aυτός ο διαχωρισμός δημιούργησε ΚΟΝΤΡΕΣ, ίντριγκες, ρατσισμό και πολλά άλλα... Ειδικά στους μηχανικούς. Εγώ έτσι και αλλιώς ανήκω σε ένα πεδίο, όπου το Οικονομικό επιμελητήριο δεν λειτουργεί ως νταβατζής σε καμία περίπτωση. Λογιστής είμαι και έχω τα ιδια Ε.Δ με το λογιστη του πανεπιστημίου. Απλα το Ο.Ε μου λεει οτι πρεπει να κανω ενα μαστερ για να γινω μελος του. Περισσότερο μπελαδες θα βαλω στο κεφαλι μου παρα κατι καλο. Έτσι και αλλιώς, το βλέπω το έργο και καποιοι δεν το βλεπουν. Στο τελος ολοι, ανεξαρτήτως πανεπιστημιου-τει θα φυγουμε στο Εξωτερικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα δεν ολοκληρώθηκε η ευθυγράμμιση Πανεπιστημίων και πρώην ΤΕΙ και πάνε πάλι να τα κάνουν μπάχαλο.

ΥΓ. Φυσικά συντεχνειακά συμφέροντα πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν και παίζουν το ρόλο τους αλλά αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα καταντάει φαρσοκωμωδία.

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

η νίκη σε εντεταλμένη υπηρεσία. θα δουμε πολλά ακομα.

Σε έξαλλη κατάσταση στη τοποθεσία Υπουργείο Παιδείας και Βουλή. Γιατί δεν δίνει και χαιρετίσματα στη λέσχη που συχνάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Σε έξαλλη κατάσταση στη τοποθεσία Υπουργείο Παιδείας και Βουλή. Γιατί δεν δίνει και χαιρετίσματα στη λέσχη που συχνάζει?

Εσύ ξες πολλά τύπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς μπάχαλο και από τους προηγούμενους και από τους τωρινούς. Δεν έπρεπε με τη μία να γίνουν τα ΤΕΙ-ΑΕΙ γίνανε και βρεθήκαμε με τμήμα πανεπιστημίου κατασκευής επίπλων και 100 παρόμοιες σχολές πανελλαδικά. Από την άλλη η τεχνική εκπαίδευση είναι απαραίτητη, αλλά ποιος θα την κάνει; Τα ΑΕΙ να κάνουν τμήματα λέει το υπουργείο. Ποιος θα τα τρέχει; Που θα βρούνε χρήματα;Τι δικαιώματα θα έχουν οι απόφοιτοι (σε σχέση και με τους τωρινούς επαγγελματίες). Προφανώς τις τριετείς σχολές δεν θα τις έχουν προνόμιο τα κρατικά ΑΕΙ αλλά και άλλοι (αποκλείεται να τα δώσουν αποκλειστική εργολαβία), ποιος θα τα αξιολογεί όλα αυτά; Είναι σταυρόλεξο για γερούς λύτες και δεν γίνεται κατά τη γνώμη μου με μια απόφαση να τα φέρεις όλα τούμπα χωρίς συναίνεση και συνεννόηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...