Προς το περιεχόμενο

Τι καφετιέρα να πάρω? Nespresso vs Illy vs Εσπρεσιέρα


nikolastas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου προτεινα να μην παρεις μηχανη αποκλειστικά με καψουλες...οι τιμές τους ακριβές και εκτος αυτου δεν έχει πολλες επιλογες στα χαρμανια του καφέ.Εγω παλαιοτερα ειχα μηχανες dolce gusto και Tassimo αλλα το κοστοςαγορας για καψουλες ακριβό...ετσι αγορασα μια μηχανη espresso για αλεσμενο καφέ....η διαφορα στην ποιοτητα καφε μακραν καλυτερη...πλεον δοκιμάζω οτι χαρμανι καφε θελω και φτιαχνω  καταπληκτικους καφεδες espresso & cappuccino. H Mηχανη που αγορασα ειναι η PYREX η καλυτερη κατα την γνωμη μου που υπαρχει στην αγορα  ,εκτος απο αλεσμενο καφέ μπορεις με το καταλληλο φιλτρο να βαζεις και  χαρτινες καψουλες ESE PODS,επομενως με 2 τροπους φτιαχνεις τελειους καφεδες στην στιγμή....Με την συγκεκριμενη μηχανη  μπορεις να φτιαξεις μονό,διπλό καφέ αλλα  και σε οποια ποσοτητα θες εσυ αφου έχει επιπλεον κουμπι το οποιο επιλεγεις εσυ την ποσοτητα στο φλυτζανι....

Στις 13/2/2021 στις 7:10 ΜΜ, DimosthenisG είπε

Αν είσαι μερακλής και έχεις χρόνο να ασχοληθείς πάρε μια κανονική εσπρεσιερα.

Διαφορετικά nespresso, ο λόγος είναι ότι πουλάνε παντού τις κάψουλες τους , σούπερ μάρκετ , καφετέριες με δικό τους καφέ κλπ υπάρχει ανταγωνισμός και καλύτερες τιμες

Οι καψουλες ειναια ακριβες ειδικα οταν πινεις 2 καφεδες την ημερα ,θες  ενα σωρο χρηματα...
Η ποιοτητα του καφε βρισκεται στην κανονονικη εσπρεσιερα..επιλεγεις οτι χαρμανι καφε θες και δοκιμαζεις  καταπληκτικους καφεδες! Το κοστος χαμηλοτερο...αναφερω σε δικο μου ποστ εμπειρια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/2/2021 στις 8:14 ΜΜ, chris_chios είπε

Θα σου προτεινα να μην παρεις μηχανη αποκλειστικά με καψουλες...οι τιμές τους ακριβές και εκτος αυτου δεν έχει πολλες επιλογες στα χαρμανια του καφέ.Εγω παλαιοτερα ειχα μηχανες dolce gusto και Tassimo αλλα το κοστοςαγορας για καψουλες ακριβό...ετσι αγορασα μια μηχανη espresso για αλεσμενο καφέ....η διαφορα στην ποιοτητα καφε μακραν καλυτερη...πλεον δοκιμάζω οτι χαρμανι καφε θελω και φτιαχνω  καταπληκτικους καφεδες espresso & cappuccino. H Mηχανη που αγορασα ειναι η PYREX η καλυτερη κατα την γνωμη μου που υπαρχει στην αγορα  ,εκτος απο αλεσμενο καφέ μπορεις με το καταλληλο φιλτρο να βαζεις και  χαρτινες καψουλες ESE PODS,επομενως με 2 τροπους φτιαχνεις τελειους καφεδες στην στιγμή....Με την συγκεκριμενη μηχανη  μπορεις να φτιαξεις μονό,διπλό καφέ αλλα  και σε οποια ποσοτητα θες εσυ αφου έχει επιπλεον κουμπι το οποιο επιλεγεις εσυ την ποσοτητα στο φλυτζανι....

Οι καψουλες ειναια ακριβες ειδικα οταν πινεις 2 καφεδες την ημερα ,θες  ενα σωρο χρηματα...
Η ποιοτητα του καφε βρισκεται στην κανονονικη εσπρεσιερα..επιλεγεις οτι χαρμανι καφε θες και δοκιμαζεις  καταπληκτικους καφεδες! Το κοστος χαμηλοτερο...αναφερω σε δικο μου ποστ εμπειρια μου!

Θα διαφωνήσω στο "pyrex η καλύτερη στην αγορά". Υπάρχουν εξειδικευμένοι κατασκευαστές επαγγελματικών μηχανών εσπρέσσο και οι περισσότεροι βρίσκονται στην Ιταλία (wega, la marzocco, bellogio, la cimbali, vbm κλπ). Η lelit που προτεινω στον φίλο μας είναι και αυτή ιταλική, ένα βήμα πριν τις επαγγελματικές (ας πούμε enthusiast consumer), με κορυφαία ποιότητα κατασκευής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αυτοματη μηχανη με ενσωματωμενο μυλο που να μην κανει 1.000 ευρω (σπαταλη) και χυμα καφε απο το kudu 

Με αυτο το setup θα εισαι οκ για Χ χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Μια αυτοματη μηχανη με ενσωματωμενο μυλο που να μην κανει 1.000 ευρω (σπαταλη) και χυμα καφε απο το kudu 

Με αυτο το setup θα εισαι οκ για Χ χρονια

Με τις αυτόματες χάνεις όλο το μεράκι της προετοιμασίας. Άσε που αν χαλάσει τη πάτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πλάκα είναι ότι οι εσπρεσιέρες με το λογότυπο της γνωστής Pyrex ,
κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι καν κατασκευασμένες από την Pyrex
αλλά φασόν κινεζιές μια και η Pyrex έχει έρθει σε συμφωνία με τον εγχώριο εν Ελλάδι εισαγωγέα των λοιπών προϊόντων της
ώστε ο τελευταίος να λανσάρει φασόν μικροσυσκευές τοποθετώντας τη γνωστη επωνυμία πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας . Φυσικά με ενδιαφέρει κάτι που θα αντέξει χρόνια και σε βάθος χρόνου θα κάνω απόσβεση των χρημάτων (όσο πιο γρήγορα γίνεται) . Οπότε ξεχνάμε την Nespresso. 
Παρόλα αυτά δεν έχω δει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένα μια μηχανή . 


Θα κάνω ταγκ ορισμένα άτομα με σκοπό να με κατατοπίσουν αλλά αν κάποιος έχει άποψη θα ήθελα να την μοιραστεί. 


Επίσης να πω ότι ΕΧΩ μύλο κοπής , thermomix.


Οπότε μάλλον μειώνω το κόστος της μηχανής.

Μπατζετ :200 max

@bluesax @vagos789 @djcat @snet @konstantinos86 @big7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thermomix δεν κάνει για καφέ

 

στα λεφτά που λες πας σε φτηνό μύλο πχ graef ή χειροκίνητο και  για καφέ ή v60 (pour over) - french press - mokka brikka αλλά όχι εσπρέσο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikolastas είπε

Οπότε μάλλον μειώνω το κόστος της μηχανής.

Μπατζετ :200 max

Πάρε μια φτηνή arieli από eshop που αγοράζουν πολλοί από αυτό το forum- δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα σε αυτά τα χρήματα που θες να πας. Δυστυχώς για να κάνεις την υπέρβαση πρέπει να πας πάνω απο 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω για την υπέρβαση δεν αρκούν τα 200 και ο μύλος σίγουρα δεν κάνει, είναι ειδικοί για τον καφέ.

Το ελάχιστο μπάτζετ που αξίζει είναι 370 για gaggia classic ή ακόμα καλύτερα 460 για την lelit. Εγώ είχα πάρει στα 230 περίπου την gaggia baby αλλά βλέπω δεν υπάρχει πλέον. Πολύ τίμιος καφές, αν την βρεις κάπου παρτην. Αν βρεις το μπάτζετ δε χρειάζεται να επενδύσεις και σε μύλο απλά θα παίρνεις έτοιμο κομμένο σε αεροστεγές βαζακι.

Από τις υπόλοιπες θα έπαιρνα η το συνδυασμό μύλο και moka pot η v60 που λένε τα παιδιά, ωραίο ποιοτικό θα πιεις πάλι απλά όχι εσπρέσσο, δεν πειράζει. Η μετά κάποια φθηνή εσπρεσσιερα αλλά με αρκετά υποδεέστερο αποτελεσμα

Επεξ/σία από big7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη. ΜΗΝ επενδύσεις σε μηχανή αλλά σε μύλο. Ο μύλος που έχεις δεν ειναι μύλος για εσπρέσσο. Θρυμματίζει και χαλάει τον κόκκο, δεν τον συνθλίβει  και δεν βγαίνουν τα πολύτιμα για τη γεύση έλαιά του. Και επειδή έχεις μειωμένο budget σου προτείνω να πάρεις από Aliexpress τον μύλο 1zpresso JE. Είναι καταπληκτικός σε ποιότητα κατασκευής και λειτουργία. Και έχει κάτω από 100. Θα σου παίρνει ακριβώς 2 λεπτά να αλέσεις τον κόκκο που θες. Εγώ τον έχω για 2ο μύλο έτσι ώστε να δοκιμάζω άλλα χαρμάνια. Στον ηλεκτρικό έχω το αγαπημένο μου χαρμάνι φορτωμένο. Όσον αφορά τη μηχανή η Gaggia Classic που πρότειναν είναι εξαιρετική μηχανή. Είχα το προηγούμενο μοντέλο για πολλά χρόνια. Δεν παθαίνει τίποτα, είναι τανκ. Αλλά και να πάθει ανταλλακτικά υπάρχουν παντού. Απλά η τιμή της έχει ξεφύγει πλέον στα 400 ευρώ. 'Ισως στο εξωτερικό να τη βρεις 280-300. Αν δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσεις εκεί, στη θέση σου θα έπαιρνα μια Delonghi Dedica metal. Είναι μικρή, κομψή και κάνει τη δουλειά της. Και να θυμάσαι τη γεύση την βγάζει ο μύλος και όχι η μηχανή. Καλές αναζητήσεις στον κόσμο του εσπρέσσο!

Επεξ/σία από bluesax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, big7 είπε

Θα συμφωνήσω για την υπέρβαση δεν αρκούν τα 200 και ο μύλος σίγουρα δεν κάνει, είναι ειδικοί για τον καφέ.

Το ελάχιστο μπάτζετ που αξίζει είναι 370 για gaggia classic ή ακόμα καλύτερα 460 για την lelit.

Αυτό είναι η βασική αρχή για ένα αξιοπρεπές ρόφημα στο σπίτι. Οι φίλοι που το σκέφτονται ή ξεκινάνε την αναζήτησή τους τώρα, πρέπει να δουν και το μεσομακροπρόθεσμο του πράγματος.

Μια μηχανή όπως αυτές που αναφέρθηκαν στην παράθεση συνεχίζουν να έχουν αξία μεταπώλησης αρκετά χρόνια μετά την αγορά τους, με μία σχετική τακτική συντήρηση, πάντα. Οι μηχανές των 100€ είναι παλιοσίδερα (παλιοπλαστικά, βασικά) ήδη από την πρώτη μέρα χρήσης.

'Εχοντας πολλά χρόνια εμπειρίας με Gaggia Classic+σοβαρό μύλο άλεσης, πρόσφατα ήρθα σε επαφή με μία Illy Francis και ό,τι αυτό συνεπάγεται με κάψουλες, κλπ.
Πέρα από τον αισχρό περιορισμό στην γκάμα των κάψουλων που μπορεί να πάρει η κάθε καψουλομηχανή (πχ, η Ίλλυ παίρνει μόνο κάψουλες Ίλλυ, ροφλ), το κόστος για ένα διπλό εσπρέσο ή φρέντο εσπρέσο με κάψουλες είναι ακριβώς διπλάσιο από ένα αντίστοιχο καφεδάκι με specialty φρεσκοψημένο καφέ, αλεσμένο δευτερόλεπτα πριν την εκχύλιση :) 

Για να μην τα πολυλογούμε, η οικονομικότερη λύση σε πραγματικές συνθήκες είναι η αγορά μιας Classic και ενός καλού χειροκίνητου μύλου (Porlex mini, η Classic των χειροκίνητων μύλων) σε πρώτη φάση, η οποία θα είναι και το μεταβατικό στάδιο όπου θα εξερευνήσει κάποιος τις δυνατότητες του εξοπλισμού του και θα έχει την άνεση χρόνου για προσεκτική έρευνα αγοράς αυτόματου μύλου άλεσης που θα λύσει σχεδόν* οριστικά το ζήτημα "καφές στο σπίτι".

* Το "σχεδόν" αναφέρεται στο γεγονός ότι δεν υπάρχει ταβάνι στο κόστος αγοράς εξοπλισμού και κακά τα ψέματα, αν σου μπει το μικρόβιο, πίνοντας καλό καφέ ανοίγει η όρεξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επειδή το budget με μυλους και τα λοιπα ξεφεύγει,  χτυπα αλύπητα μια nespresso inissia στα, 59ε και πάρε καψουλες Borbone  που είναι νούμερο 1 στο ιταλικό Amazon  με 0,19 η καψουλα και μεσα σε λιγότερο απο 1 λεπτό  απ' τη στιγμή  που πατάς το κουμπάκι  έχεις το καφεδάκι σου στο φλιτζάνι χωρίς πολλα πολλά... 

Οκ πλάκα κάνω αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το σπορ πάρε καλή ακριβή Espresso μηχανή με portafilter ,  απλα μου κάνει πολλη διαδικασία να τρίβεις τον καφέ να προθερμάνεις καφετέρια να κάνεις πειραματισμους με κοψιματα καφέ κτλ. Και δεν νομίζω ότι η nespresso δεν κάνει απόσβεση  τα λεφτά της,  ισα ισα που αμα βρεις μια κάψουλα να σου  ταιριάζει σε προσφορά η αγορά μεγάλες ποσότητες οπως εγώ με τον  borbone, πινω καφεδουμπα διπλή με 0,40 περίπου,  καλύτερη από κάποια ξεφτιλισμενα take away/φούρνους με πωλητές που δεν είναι baristas  και χαρμάνια που δεν ταιριάζουν στα γούστα σου με 1,50 και 1,80.. Μια χαρα dealaki είναι μια φθηνή nespresso  μηχανή + φθηνες καψουλες απλά είναι τι  θέλει ο καθένας,  τι ποιότητα καφέ, budget,  προσδοκίες,  ευκολία κτλ. 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνή πρακτική λύση μπορεί να είναι αλλά αν θες να πίνεις εσπρεσο κάψουλα που να σου ταιριάζει δε θα βρεις. Πολλοί καταλήγουν και να μη τις χρησιμοποιούν. Ακούγεται ελιτίστικο αλλά όντως παιδιά ο καφές δεν συγκρίνεται.

Πορλεξ μίνι είχα πάρει και εγώ αλλά η αλήθεια είναι δε με βόλεψε πολύ φασαρία το δεκάλεπτο άλεσμα όντως. Αλλά με μια ακριβή καφετιέρα και ένα αεροστεγές βαζακι η ρουτίνα μου είναι ξυπνάω, ανάβω μηχανή να ζεστάνει, πλένομαι ντύνομαι και μέχρι τότε έχει ζεστάνει και φτιάχνω καφεδάκι σε δύο λεπτά. Ο εσπρέσσο από τη στιγμή που τον μάθεις είναι πολύ γρήγορος καφές, για αυτό δημιουργήθηκε κι όλας σε αντίθεση με τον γαλλικό πχ. Θέλω να πω η ταλαιπωρία μην αποτελέσει αρνητικό παράγοντα γιατί δεν υπάρχει ένα λεπτό δουλειά είναι, μόνο το κόστος είναι το θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καψουλες θα ελεγα οτι μονο η nespresso εχει ενα αποδεκτο αποτελεσμα και σιγουρα καλυτερο απο καποιες πολυ φτηνες αυτοματες μηχανες

Τωρα για gaggia κτλ να πω οτι κι εγω τετοια εχω αλλα δεν ειναι απιθανο να βγαλουν προβληματα, στα ευρωπαικα amazon βρισκεις καλυτερες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Miatakias είπε

Και επειδή το budget με μυλους και τα λοιπα ξεφεύγει,  χτυπα αλύπητα μια nespresso inissia στα, 59ε και πάρε καψουλες Borbone  που είναι νούμερο 1 στο ιταλικό Amazon  με 0,19 η καψουλα και μεσα σε λιγότερο απο 1 λεπτό  απ' τη στιγμή  που πατάς το κουμπάκι  έχεις το καφεδάκι σου στο φλιτζάνι χωρίς πολλα πολλά... 

Οκ πλάκα κάνω αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το σπορ πάρε καλή ακριβή Espresso μηχανή με portafilter ,  απλα μου κάνει πολλη διαδικασία να τρίβεις τον καφέ να προθερμάνεις καφετέρια να κάνεις πειραματισμους με κοψιματα καφέ κτλ. Και δεν νομίζω ότι η nespresso δεν κάνει απόσβεση  τα λεφτά της,  ισα ισα που αμα βρεις μια κάψουλα να σου  ταιριάζει σε προσφορά η αγορά μεγάλες ποσότητες οπως εγώ με τον  borbone, πινω καφεδουμπα διπλή με 0,40 περίπου,  καλύτερη από κάποια ξεφτιλισμενα take away/φούρνους με πωλητές που δεν είναι baristas  και χαρμάνια που δεν ταιριάζουν στα γούστα σου με 1,50 και 1,80.. Μια χαρα dealaki είναι μια φθηνή nespresso  μηχανή + φθηνες καψουλες απλά είναι τι  θέλει ο καθένας,  τι ποιότητα καφέ, budget,  προσδοκίες,  ευκολία κτλ. 

Δεν είναι τόσο τραγική η προετοιμασία. Αρκεί μια πριζα wi fi να ανοίγει τη μηχανή 15 λεπτά πριν. Το άλεσμα κάνει 10 δευτερόλεπτα με ηλεκτρικό μύλο και 1 λεπτό με χειροκίνητο. Τους πειραματισμούς θα τους κάνεις στην αρχή και μετά οι ρυθμίσεις μένουν ως έχει. Είναι όπως είπες τι ανάγκες και τι προσδοκίες έχει ο καθένας. Η κάψουλα κάνει αυτό που υπόσχεται πολύ καλά αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...