Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Και εννοειται πως οι εταιριες αυτες ερχονται εδω και δεν πανε στην Πολωνια, γιατι εδω υπαρχει ορεξη για δουλεια λογω ανεργιας και πολυ μεγαλα μυαλα. Δεν ερχονται επειδη ξαφνικα μας αγαπησαν.

Σωστα ολα αυτα που λες, αλλα ποιες εταιριες εννοεις; Μια Pfizer ηρθε μονο και αυτη την εφερε ο Μπουλα λογω καταγωγης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, archer100 είπε

Σωστα ολα αυτα που λες, αλλα ποιες εταιριες εννοεις; Μια Pfizer ηρθε μονο και αυτη την εφερε ο Μπουλα λογω καταγωγης. 

teleperformance μια απτα ιδια στην Αθηνα

Και αυτες που θα ερθουν, microsoft, cisco etc.

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρώσω και εγω κάποια πράγματα άσχετα με Pfizer αλλά σχετικά με τα θεματα που συζητούνται εδω

 

Συμμετείχα και γω σε ενα πρόγραμμα στυλ CodeHub για μία αρκετά εϋυπόληπτη πολυεθνική εταιρεία με σταθερά και καλά έσοδα που έχει το τεχνολογικό της κέντρο σε χώρα της μέσης ανατολής (μέσος εκεί μισθός αρκετά κάτω από αυτά (αστεία!) που αναφέρθηκαν από τις Big4 για τη Θεσσαλονίκη στην αρχή του νήματος) με τελικό στόχο την πρόσληψη απο το ελληνικό τμήμα.

Από οτι κατάλαβα το δέλεαρ είναι οτι θα παίρνετε μισθό άνω των χιλιων  (1200-1500) εφοσον επιλεγείτε μετά την ολοκλήρωση του προγραμματος για εργασία στο ελληνικό τμήμα της εταιρείας.

 

Επί παρενθέσεως να αναφέρω οτι λόγω κάποιων (μη προσοδοφόρων) ασχολιών (αναγκαστικά) πλέον έχω αρκετά ανεπτυγμένο καρπιαίο σωλήνα και δεν έχω αντοχές στις 8 αλλά στις 10 ώρες ύπνου. Προτάσεις όπως να κοιμάστε πιο γρηγορα δεν πολυ βοηθάνε.

 

Αναφορικά με τη συμμετοχή μου στο πρόγραμμα ξεκίνησα καθυστερημένα (μέρφυ) και μετά απο κάποιο στάδιο αποφάσισα να αφιερώσω το χρόνο μου σε κάποια άλλη υπόθεση  που έτρεχε (μη προσοδοφόρα). Με τα λοιπά βρέθηκα εκτός προγράμματος, διότι δεν ήταν δυνατό ακολουθήσω κάποιες προθεσμίες αναφορικά με συγκεκριμένα Projects.

Οι ελληνικής καταγωγής συμμετέχοντες δεν ηταν παραπάνω απο 3.

Σε κάποιο στάδιο της συμμετοχής μου βρέθηκα να κάνω εκπτώσεις στην υγεία μου.

Μπορώ να πώ οτι τα επιλεγέντα θέματα διδασκαλίας ήταν αρκετά καλά.

Όποιος θεωρεί οτι έχει επιδέξια οπίσθια για τα προαναφερόμενα μεταξωτά βρακιά μπορεί να μου στείλει μήνυμα, γιατί οπως ξερω το προγραμμα τρεχει σε Rolling Release.

----

Θεωρώ εναν μισθό αξιοπρεπή εκείνον που θα μου επιτρέπει να καλύπτω όπου και να είμαι ενοικιο, λογαριασμούς και έξοδα διαβίωσης και επίσης να μπορώ να βάζω 1000 με 1200 ευρώ/$/λίρες στην άκρη το μήνα για συνταξιοδοτικό πρόγραμμα δικής μου κατασκευής.

Στην Ελλάδα δεν εχω εξοδα για ενοικια και ουτε θα έχω στο μέλλον.

 

Αλλά έχω εναν περιορισμό οτι θέλω να είμαι μόνιμος κάτοικος και πολίτης χώρας που θα βασίζεται στο Αγγλοσαξωνικό σύστημα δικαίου και όχι στο Γερμανορωμαϊκό ή Γαλλικό.

 

Ενας επίσης περιορισμός που βάζω είναι οτι θέλω μόνο ζέστη/καλοκαίρι.

Το Μαϊάμι πληρεί τα κριτήρια, αλλά εφοσον είσαι αμερικανος πολιτης και στο εξωτερικό να σαι θα σε κυνηγά ο φόρος εισοδήματός τους.

Γιβραλταρ ειναι μια καλή ιδέα. Έχει γενικά ζέστη και προνομιακό φορολογικό καθεστώς

Το να πάρω το βασικό μισθό  μισθό ή να μπώ στη διαδικασία να κάνω τα Projects και να ζητήσω interview, δεν το πολυ βλεπω γιατί παλι θα με γυρίσει Ελλάδα ...

Γενικώς χρησιμοποιούνται πολλαπλοί Junior/πρακτικάριοι προγραμματιστές, αντί για Seniors γιατί δεν διαπραγματεύονται και παρακαλάνε για τη θέση και γι' αυτό μπορούν να τους κάνουν οτι θελουν.

 

Μια αλλη καλή ιδεα ειναι να αναζητήσω μια Junior θέση στον τομέα Finance. έτσι θα έχω καλύτερη εικόνα για την επενδυση των αποταμιεύσεων μου και τις συνθηκες στη διεθνη οικονομία.

-----

Επίσης να φωνάξω το καθεστώς της αντικατάστασης της μισθολογικής πληρωμής απο εργοδότες πάσης φύσεως με subsidies, τύπου ΕΣΠΑ/ΟΑΕΔ. Όπου βλέπω ζητείται άτομο με καρτα ανεργίας ή ατομο για ΕΣΠΑ τρεχω και όπου φύγει-φύγει....

  

 

 

Επεξ/σία από Addendi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2022 στις 2:21 ΜΜ, Allan-Wake είπε

teleperformance μια απτα ιδια στην Αθηνα

 

Teleperformance είχα κάνει αίτηση για μια θεση τεχνικής εξυπηρέτησης λιγο κατω των χιλιων καθαρα το 2019.

έκανα το πρώτο interview μεσω τηλεφωνου. ΟΚ

Προγραμματίζεται δεύτερο interview μεσω τηλεφώνου πιο formal. ΟΚ

Έρχεται η ώρα για το interview και λιγα λεπτα πριν γινει το interview, ο interviewer στελνει αίτημα skype.

Μόνο που το αίτημα του interviewer δεν εφτασε για μερικές ώρες, λόγω κόλλημα Skype και απο την εφαρμογή του android και απο το web.

Και μαλιστα επειδή το profile στο skype ήταν για συνεντευξεις δεν μπορουσες να το βρεις publicly.

Υποσημίωση οτι η μόνη πρόσβαση που είχα στο internet για το interview ήταν απο public wifi σε πλατεία μέσω κινητής συσκευής.

Μετά απο ενα μισάωρο απο την ώρα του interview με καλεί ο interviewer  μέσω τηλεφώνου και μου λέει που είστε; γιατί δεν απαντάτε στην ώρα σας;

 

Εξηγώ τι συμβαίνει λεει OK, και λεω να προχωρήσουμε στο interview κρίμα να χανουμε χρονο. Δεχεται.

 

Ξεκινά το interview και μου ρωτά συνεχώς να πάτε κάπου ήσυχα δεν εχετε; οχι λεω μόνο εδώ μπορώ (ήμουν σε πλατεία μεσημέρι).

Αφού σχεδον δεν ειπαμε τιποτα στα Αγγλικά, μου λεει κρινω οτι δεν γνωρίζετε καθόλου Αγγλικά και τελιώνει εκεί η συνέντευξη.

 

Φυσικά κάποιες μετέπειτα αιτήσεις που ήταν για ελληνική εξυπηρέτηση ούτε καν ελαβα καμια ενημερωση ....

 

Καλως ορίσατε το βασιλιά του self-sabotage ....

 

 

Επεξ/σία από Addendi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Addendi είπε

Αλλά έχω εναν περιορισμό οτι θέλω να είμαι μόνιμος κάτοικος και πολίτης χώρας που θα βασίζεται στο Αγγλοσαξωνικό σύστημα δικαίου και όχι στο Γερμανορωμαϊκό ή Γαλλικό.

Το Μαϊάμι πληρεί τα κριτήρια, αλλά εφοσον είσαι αμερικανος πολιτης και στο εξωτερικό να σαι θα σε κυνηγά ο φόρος εισοδήματός τους.

με αυτες τις χαζομαρες που γραφεις περιμενεις να σε παρει κανεις στα σοβαρα? Τα ποστ σου δεν βγαζουν καν νοημα, ειναι μπουρδολογιες...

Εκανες Interview απο την πλατεια? επρεπε να στο κλεισει αμεσως... δεν καταλαβαινεις ουτε καν τα βασικα

 

 

 

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Εκανες Interview απο την πλατεια? επρεπε να στο κλεισει αμεσως... δεν καταλαβαινεις ουτε καν τα βασικα

 

Ναι προσπάθησε εσυ να κάνεις interview χωρίς συσκευή χωρίς internet χωρίς data ....

Επεξ/σία από Addendi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 8:58 ΜΜ, archer100 είπε

Σωστα ολα αυτα που λες, αλλα ποιες εταιριες εννοεις; Μια Pfizer ηρθε μονο και αυτη την εφερε ο Μπουλα λογω καταγωγης. 

Τι ποιες εταιρειες? Οι big-4 δε σου κανουν δηλαδη? H Accenture? Πολυεθνικες ειναι κι αυτες. Και επονται Microsoft, IBM, Amazon κ.α.

Αν νομιζεις οτι ηρθε εδω η Pfizer για συναισθηματικους λογους, επειδη ο Μπουρλα ειναι Ελληνας, μαλλον δεν εχεις ιδεα απο επιχειρησεις και επιχειρηματικα πλανα.

Δε χωρανε συναισθηματα σε καμια πολυεθνικη κ κανεις δε σου κανει χαρη που ερχεται εδω! Οσοι ερχονται, εχουν καταρτισει ολοκληρα business plan 100 σελιδων, δικαιολογωντας με λεπτομερεια την καθε επεκτατικη τους κινηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

με αυτες τις χαζομαρες που γραφεις περιμενεις να σε παρει κανεις στα σοβαρα? Τα ποστ σου δεν βγαζουν καν νοημα, ειναι μπουρδολογιες...

Εκανες Interview απο την πλατεια? επρεπε να στο κλεισει αμεσως... δεν καταλαβαινεις ουτε καν τα βασικα

 

 

 

Τουλαχιστον γελαμε με αυτες τις μπουρδολογιες. Απο δημόσια τουαλέτα την επόμενη φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dark_panel είπε

Τι ποιες εταιρειες? Οι big-4 δε σου κανουν δηλαδη? H Accenture? Πολυεθνικες ειναι κι αυτες. Και επονται Microsoft, IBM, Amazon κ.α.

Αν νομιζεις οτι ηρθε εδω η Pfizer για συναισθηματικους λογους, επειδη ο Μπουρλα ειναι Ελληνας, μαλλον δεν εχεις ιδεα απο επιχειρησεις και επιχειρηματικα πλανα.

Δε χωρανε συναισθηματα σε καμια πολυεθνικη κ κανεις δε σου κανει χαρη που ερχεται εδω! Οσοι ερχονται, εχουν καταρτισει ολοκληρα business plan 100 σελιδων, δικαιολογωντας με λεπτομερεια την καθε επεκτατικη τους κινηση.

Η απαντηση μου αφορουσε αυτο το μηνυμα. Αυτο ειναι το business plan των 100 σελιδων;

Θα σου ανταπαντησω λεγοντας πως δεν εχεις ιδεα πως λαμβανονται οι αποφασεις σε μεγαλες εταιριες και ποσο καταλυτικο ρολο μπορουν να παιξουν τα διοικητικα στελεχη επιπεδου Μπουρλα

image.png.af3875689c844ddf79af3cd4e3dd0496.png

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τουλαχιστον γελαμε με αυτες τις μπουρδολογιες.

Φυσικά και μπορείτε. 

Αν ήταν σε τουαλέτες θα πήγαινε πολύ καλύτερα γιατί θα είχε ησυχία. Αλλα εκει δεν είχε wifi.

Όπως σας είπα δοκιμάστε να γίνετε δημιουργικοί ώστε να κάνετε interview χωρίς internet. Να σας δω πως θα σας κοπεί ραμα το γελιο.

------

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Θα σου ανταπαντησω λεγοντας πως δεν εχεις ιδεα πως λαμβανονται οι αποφασεις σε μεγαλες εταιριες και ποσο καταλυτικο ρολο μπορουν να παιξουν τα διοικητικα στελεχη επιπεδου Μπουρλα

 

 

4 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Αν νομιζεις οτι ηρθε εδω η Pfizer για συναισθηματικους λογους, επειδη ο Μπουρλα ειναι Ελληνας, μαλλον δεν εχεις ιδεα απο επιχειρησεις και επιχειρηματικα πλανα.

Δε χωρανε συναισθηματα σε καμια πολυεθνικη κ κανεις δε σου κανει χαρη που ερχεται εδω! Οσοι ερχονται, εχουν καταρτισει ολοκληρα business plan 100 σελιδων, δικαιολογωντας με λεπτομερεια την καθε επεκτατικη τους κινηση.

Υπάρχει μια φραση πές μου ποιος έκανε την ανάλυση για ποιόν και για ποιό λόγο και θα σου πώ τι γράφει.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

 

Επεξ/σία από Addendi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Aν δεν έχεις μέσον, δεν μπαίνεις στη pfizer

Ξέρω άτομο που μπήκε Pfizer πριν ακομη ανοιξει το κεντρο καινοτομίας περνώντας απο CodeHub και συνεντευξη με αμερικανους managers για  θέση developer.

Δεν ξερω αν κάποιος τον πρότεινε ή απλά έκανε αίτηση. Δεν μου φανηκε να τον πρότεινε κανείς aka χωρίς μέσον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Addendi είπε

Ξέρω άτομο που μπήκε Pfizer πριν ακομη ανοιξει το κεντρο καινοτομίας περνώντας απο CodeHub και συνεντευξη με αμερικανους managers για  θέση developer.

Δεν ξερω αν κάποιος τον πρότεινε ή απλά έκανε αίτηση. Δεν μου φανηκε να τον πρότεινε κανείς aka χωρίς μέσον.

 

Ξερω κοπελα που δεν στροφαρει μια, και μπηκε εκει με μεσον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...