Προς το περιεχόμενο

(Aliexpress) LiitoKala lii-500 Battery Charger € 12,84 [ΤΕΛΟΣ]


insomnia1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Ρε σεις, έχω κολλήσει εδώ. Στο Αλί αλί και τρισαλί, μου λέει "Your order will be closed in: 10 days 6 hours 37 minutes"

Εγώ τι κάνω; Περιμένω τις 10 μέρες 6 ώρες και 37 λεπτά και μετά κάνω αίτηση για refund?

firefox_2021-05-08_22-37-02.png.7195085de55b0ce2cee34c7eac15d900.png

επειδη μου ετυχε κατι παρομοιο σε μικροβλακια βεβαια του 1,5 ε οταν έληξε μου εδινε καποιο περιθωριο για refund δε θυμαμαι ακριβως νομίζω ηταν 15 μερες. το κανα κανονικα μετα τη ληξη κ με πιστωσανε μεσα σε 10 μερες το 1,5 ε. (οποτε πρακτικα έχεις 25 μερες ακομα μέχρι να 'ρθει) 

εντομεταξυ στη πορεια εσκασε κ το δεμα σπιτι.

επισης εχω την εντυπωση κ τωρα αν πατησεις refund θα σου βγαλει μυνημα οτι πρεπει να περιμενεις 10 μερες 6 ωρες κ 37 λεπτα. 

βασικα καντε υπομονη .. απο το νοεμβριο εχω παρει ενα καρο βλακιες απο το allι, ολα κολημενα για καιρο ηταν στην Ελλαδα  κ ολα ηρθαν στο τέλος 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Στις 4/3/2021 στις 10:49 ΠΜ, matrixxx είπε

Εγω δεν θα του την χαρισω τοσο ευκολα, δεν θα πεσω στην πιθανη παγιδα του να ακυρωσω μονος μου μια καλη προσφορα που πληρωσα. Κακως ανοιγετε dispute και ζητατε refund τοσο βιαστικα.

Του εχω στειλει μηνυμα ρωτωντας τον γιατι γραφει αυτο που γραφει στο τρακιν και οτι θελω να αποστειλει αυτο που παρηγγειλα (χωρις dispute εννοειται ακομα) προχθες, το διαβασε μετα απο 15 ωρες, αλλα ακομα δεν εχει απαντησει κατι.

Θα περιμενω οσο μπορεσω αν δεν ακυρωσει ο ιδιος την παραγγελια, ωστε να μπορω να κανω και αξιολογηση (feedback) της συναλλαγης στο αλι, η οποια δεν υπαρχει ακομα ως δυνατοτητα, ανοιγει μετα απο καποιες ημερες, δεν θυμαμαι ποσες.

Πρεπει να φαει τις αρνητικες και  το 1 αστερακι του ο τυπος για να προφυλαξουμε επομενους πιθανους πελατες του, αν δεν κανει καλα την δουλεια του.

 

Στις 6/3/2021 στις 10:18 ΠΜ, matrixxx είπε

Τα ιδια ακριβως και σε μενα απο χθες το πρωι, εστειλε ξανα. (Τον ειχα ρωτησει πριν 3 ημερες οπως ειχα γραψει και στο σχολιο μου εδω και μετα απο 2η ενοχληση μου, απαντησε. Φανταζομαι οτι εψαχναν την λυση αρχικα).

 

Ελπιζω να μην μας εδωσε το ιδιο νεο ναμπερ.

Παρελαβα πριν λιγες μερες, μας ταλαιπωρησε λιγο και 3 μηνες αναμονης, αλλα ολα πηγαν καλα τελικα. 

Αξιζει, αρκετα καλος ειναι! Ηταν σπανια τιμη και δυνατη προσφορα απο τις λιγες στα 12.84€ πληρης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, babinosman είπε

καλησπέρα σας, σήμερα παρέλαβα.

υπάρχει καποια ρυθμιση που πρέπει να κάνω?η τον μπουμπουνάω στο ρεύμα κατευθείαν?

τον θέλω για 18650 

Αν αυτό που θέλεις είναι μόνο φόρτιση τον μπουμπουνάς στο ρεύμα και περιμένεις πότε θα τελειώσει με το default ρεύμα φόρτισης που είναι 0.5Α.

Αν θέλεις την πιο γρήγορη φόρτιση που μπορείς να επιτύχεις μετά που τον μπουμπουνάς στο ρεύμα ανεβάζεις το ρεύμα φόρτισης στο 1Α.

Καλά μπουμπουνητά! 💣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω , αν βαλεις χαλασμενη μπαταρια την αναγνωριζει σαν χαλασμενη ? Εχει καποια λειτουργια να τσεκαρεις την ζωη της μπαταριας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Να ρωτησω , αν βαλεις χαλασμενη μπαταρια την αναγνωριζει σαν χαλασμενη ? Εχει καποια λειτουργια να τσεκαρεις την ζωη της μπαταριας?

Το «χαλασμένη» μπαταρία μπορεί να χρησιμοποιείται για πολλά διαφορετικά προβλήματα. Στις δοκιμές που του έκανα έβαλα 3 Νi-ΜH μπαταρίες  2/3 sub C - 1500mAh από ένα σκουπάκι που δεν δούλευε.  Η μία πήρε 1300mah, η δεύτερη 163mAh, η τρίτη 0mAh. Μήνυμα defect δεν έβγαλε στη 2 και 3 που ήταν προβληματικές.

Άλλωστε η μόνη ένδειξη που μπορεί να βγάλει έιναι το "null" αν δεν έχει μπει μπαταρία η αν η τάση της μπαταρίας είναι εκτός ορίων και δεν εναγνωρίζεται ως μπαταρία.

Γενικά αν θέλεις να αξιοποιήσεις όλες τις δυνατότητές του πρέπει να ξέρεις μερικά περι μπαταριών και να ξέρεις τι περιμένεις απο κάθε μπαταρία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Να ρωτησω κατι.Ανοιξα μια μπαταρια λαπτοπ και εχει μεσα 9 μπαταριες 18650.τις βαζω να φορτισουν με τον φορτιστη.Τις φορτιζει για μερικα δευτερολεπτα και τα βολτ της μπαταριας πανε μεχρι 2 volt.Δεν εχω εμπειρια με μπαταριες 18650.Για να τις φορτιζει σε δευτερόλεπτα σημαινει οτι εχουν πεθανει οι μπαταριες?Η μπαταρια λαπτοπ που εβγαλα απο μεσα τις 18650 ηταν για χρονια σε μια κουτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Να ρωτησω κατι.Ανοιξα μια μπαταρια λαπτοπ και εχει μεσα 9 μπαταριες 18650.τις βαζω να φορτισουν με τον φορτιστη.Τις φορτιζει για μερικα δευτερολεπτα και τα βολτ της μπαταριας πανε μεχρι 2 volt.Δεν εχω εμπειρια με μπαταριες 18650.Για να τις φορτιζει σε δευτερόλεπτα σημαινει οτι εχουν πεθανει οι μπαταριες?Η μπαταρια λαπτοπ που εβγαλα απο μεσα τις 18650 ηταν για χρονια σε μια κουτα.

εννοειται οτι εχουν πεθανει αν ηταν χρονια παρατημενες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να δώσεις πρώτα για 5 λεπτά μία τάση 3-3,5 βολτ απ ευθείας στις μπαταρίες και μετά βάλτες να φορτίσουν. Πολλές φορές αν η τάση τους πέσει κάτω από 1 (συνηθως χαλάνε τότε αλλα όχι πάντα) ο φορτιστής δε τις φορτίζει γιατί τις θεωρεί χαλασμένες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Να ρωτησω κατι.Ανοιξα μια μπαταρια λαπτοπ και εχει μεσα 9 μπαταριες 18650.τις βαζω να φορτισουν με τον φορτιστη.Τις φορτιζει για μερικα δευτερολεπτα και τα βολτ της μπαταριας πανε μεχρι 2 volt.Δεν εχω εμπειρια με μπαταριες 18650.Για να τις φορτιζει σε δευτερόλεπτα σημαινει οτι εχουν πεθανει οι μπαταριες?Η μπαταρια λαπτοπ που εβγαλα απο μεσα τις 18650 ηταν για χρονια σε μια κουτα.

Ανακύκλωση, μην κάνουν κανένα "μπαμ" και ψάχνεσαι.

Spoiler

GIF by Mashable

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι εδωσα ταση στην μπαταρια και τωρα τωρα φορτιζει.Σε 2 ωρες φορτιση που κανει εχει φτασει στα 3,95v και εχει παρει 0959 mAh μεχρι στιγμης.Η αντισταση της μπαταριας που μετραει (mR) οσο μεγαλυτερο νουμερο ειναι καλυτερο η χειροτερο για τις μπαταριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr_Terror είπε

Η αντισταση της μπαταριας που μετραει (mR) οσο μεγαλυτερο νουμερο ειναι καλυτερο η χειροτερο για τις μπαταριες?

Χειρότερο.

Με τη φθορά αλλάζει η σύσταση εσωτερικά και δημιουργούνται κρύσταλλοι που ανεβάζουν την αντίσταση, με αποτέλεσμα να φορτίζει δυσκολότερα και να ζεσταίνεται περισσότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...