Προς το περιεχόμενο

iPhone 13 - Οι πρώτες φήμες κάνουν λόγο για Always-on ProMotion οθόνη στα 120Hz


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liberostelios είπε

 

Είναι λίγο άδικο αυτό, όταν μιλάμε για μία εταιρεία που φτιάχνει το δικό της SoC και είναι ένα βήμα πιο μπροστά από τους άλλους και, κυρίως, όταν έφτιαξε το M1. Έχει χίλια στραβά η Apple, αλλά τα καλά να τα λέμε. Με το άπειρο χρήμα που έχει, πλέον, κάνει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Τα Hz είναι Hz, δεν είναι θέμα υλοποίησης. Αν καταλαβαίνω καλά, εσύ εννοείς ότι το Android συνήθως έχει κολληματάκια που το iOS δεν έχει οπότε στο τελευταίο θα φαίνεται πολύ καλύτερα η συγκεκριμένη λειτουργία. Πιστεύω ότι έχεις δίκιο, αλλά έτσι όπως το διατυπώνεις είναι λες και η Xiaomi έχει άλλο refresh rate από το iPad pro.

Πάντως εγώ από χθες έχω ένα Pixel 5 με 90Hz και όντως βλέπω διαφορά. Όμως το 99% των χρηστών εκεί έξω δε θα το καταλάβουν. Μάλιστα μου μοιάζει η συμπεριφορά περισσότερο με το iOS επειδή η Google έχει κάνει το ίδιο "τρικ" με την Apple (έχει ρίξει λίγο την ταχύτητα των animation για να σου φαίνονται πιο smooth).

Ακριβώς αυτό, μιλάω πάντα για την υλοποίηση μιας τεχνολογίας σε συνδυασμό με το λειτουργικό και την εμπειρία χρήσης που θα έχει ο χρήστης... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, Jts said:

Σε όλα τα μεγέθη οθονών καταλαβαίνω την διαφορά, δεν είναι pixel για να μην φαίνονται.

Δεν ξέρω απ' αυτά αλλά λογικά σκεπτόμενος πρέπει να παίζει ρόλο, αφού σε μια μεγάλη οθόνη η πραγματική απόσταση της κάθε εικόνας απ' την επόμενη, όταν υπάρχει κίνηση, είναι μεγαλύτερη, άρα και η ταχύτητα μετατόπισης θα είναι μεγαλύτερη, όσον αφορά στο ίδιο περιεχόμενο (π.χ. 10 γραμμές κειμένου, απ' τη στιγμή που το μέγεθος των γραμμάτων είναι αναλογικά μεγαλύτερο στη μεγάλη οθόνη). Αν βέβαια το software προσαρμόζει το rate ανάλογα με την κίνηση, τότε πιθανόν να μην καταλαβαίνεις διαφορά. Αν όμως είναι σταθερό (στα 120 π.χ.), τότε θα πρέπει να υπάρχει εμφανής διαφορά, τουλάχιστον στις έντονες κινήσεις. Είναι κάπου λάθος το σκεπτικό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω απ' αυτά αλλά λογικά σκεπτόμενος πρέπει να παίζει ρόλο, αφού σε μια μεγάλη οθόνη η πραγματική απόσταση της κάθε εικόνας απ' την επόμενη, όταν υπάρχει κίνηση, είναι μεγαλύτερη, άρα και η ταχύτητα μετατόπισης θα είναι μεγαλύτερη, όσον αφορά στο ίδιο περιεχόμενο (π.χ. 10 γραμμές κειμένου, απ' τη στιγμή που το μέγεθος των γραμμάτων είναι αναλογικά μεγαλύτερο στη μεγάλη οθόνη). Αν βέβαια το software προσαρμόζει το rate ανάλογα με την κίνηση, τότε πιθανόν να μην καταλαβαίνεις διαφορά. Αν όμως είναι σταθερό (στα 120 π.χ.), τότε θα πρέπει να υπάρχει εμφανής διαφορά, τουλάχιστον στις έντονες κινήσεις. Είναι κάπου λάθος το σκεπτικό μου;

Με αυτό το σκεπτικό η γωνιά μεταξύ των δύο σημείων σε σχέση με το μάτι θα είναι παρόμοια αφού την οθόνη του κινητού την χρησιμοποιούμε σε μικρότερη απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν περιμένετε με τα 120hz να δείτε τρελές διαφορές στο BROWSING, μάλλον κάποιος σας γέλασε! Χαχα εγώ σας γέλασα! 😛

Προφανώς υπάρχουν διαφορές στα animations και στο scrolling μέσα σε apps κλπ που όλα είναι πιο smooth αλλά στο web τα πράγματα αλλάζουν μιας και εξαρτάται από το πόσο κακογραμμένη είναι η σελίδα, τι browser έχετε κλπ κλπ κλπ. Οπότε τα σκαλωματάκια θα τα έχετε ενίοτε... Γενικότερα είναι αναμενόμενο να έχουμε καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα απο τη στιγμή που διπλασιάζονται τα frames!

btw έχω το τελευταίο iPad pro με τα 120hz καθώς και ένα "ταπεινό" iPhone X...

Φαντάζομαι πως ο λόγος που δεν μπήκε στα iPhone 12 ήταν η απόδοση της μπαταρίας, κάτι που θα αλλάξει στα επόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Jts said:

Με αυτό το σκεπτικό η γωνιά μεταξύ των δύο σημείων σε σχέση με το μάτι θα είναι παρόμοια αφού την οθόνη του κινητού την χρησιμοποιούμε σε μικρότερη απόσταση.

Έχω την αίσθηση ότι η γωνία θέασης μεταξύ ενός κινητού και ενός 11αριου Tablet δεν είναι ίδια. Ίσως για τα PC Monitors να ισχύει αυτό που λες, μέχρι ενός βαθμού όμως, γιατί αμφιβάλλω αν τηρούμε τις αποστάσεις όταν έχουμε ένα 27άρι ή 32άρι Monitor. Αν βγάλουμε όμως απ' τη εξίσωση τα Monitors που τροφοδοτούνται με ρεύμα, μεταξύ Smartphone και Tablet, βρίσκω περισσότερο νόημα να έχω Hi Rate σε Tablet παρά σε Smartphone, αναλογιζόμενος πάντα την κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Αν βγάλουμε όμως απ' τη εξίσωση τα Monitors που τροφοδοτούνται με ρεύμα, μεταξύ Smartphone και Tablet, βρίσκω περισσότερο νόημα να έχω Hi Rate σε Tablet παρά σε Smartphone, αναλογιζόμενος πάντα την κατανάλωση. 

Συμφωνώ σε αυτό, αν και έχεις την επιλογή να το γυρίσεις σε 60hz, απλά πλέον αυτή η τεχνολογία δεν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβή, οπότε δεν υπάρχει κάποιο νόημα να μην το έχει τουλάχιστον το τοπ μοντέλο της apple.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας s21 ultra & αναμένοντας iPad Pro γι αγορά , έχω να πω οτι αργεί χαρακτηριστικά η Apple να ενσωματώσει βασικά χαρακτηριστικά

Έβγαλε iPhone pro τέλη του 2020 και δεν του έβαλε usb c πχ .

Μη στρουθοκαμηλίζουμε μιλώντας για εφαρμογές κακογραμμένες που δε μας αφήνουν τα ζήσουμε τα 120hz κι αλλα τέτοια. 

Οταν βγάζει κατι η Apple ναι το δινει σε εξαιρετικό βαθμό. Αλλα αργεί να το φέρει, δίνοντας με το σταγονόμετρο. Κι εκει θα «τα ακούει».

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν περιμένετε με τα 120hz να δείτε τρελές διαφορές στο BROWSING, μάλλον κάποιος σας γέλασε! Χαχα εγώ σας γέλασα! 😛

Προφανώς υπάρχουν διαφορές στα animations και στο scrolling μέσα σε apps κλπ που όλα είναι πιο smooth αλλά στο web τα πράγματα αλλάζουν μιας και εξαρτάται από το πόσο κακογραμμένη είναι η σελίδα, τι browser έχετε κλπ κλπ κλπ. Οπότε τα σκαλωματάκια θα τα έχετε ενίοτε... Γενικότερα είναι αναμενόμενο να έχουμε καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα απο τη στιγμή που διπλασιάζονται τα frames!

btw έχω το τελευταίο iPad pro με τα 120hz καθώς και ένα "ταπεινό" iPhone X...

Φαντάζομαι πως ο λόγος που δεν μπήκε στα iPhone 12 ήταν η απόδοση της μπαταρίας, κάτι που θα αλλάξει στα επόμενα...

"Μαγικα" ουτε εδω μπορει να κανει με τη διαχειριση της μπαταριας...λογικα θα βαλει λιγο μεγαλυτερη αφου και τα 120Hz και το AoD ειναι ενεργοβορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, ScorpioX777 said:

"Μαγικα" ουτε εδω μπορει να κανει με τη διαχειριση της μπαταριας...λογικα θα βαλει λιγο μεγαλυτερη αφου και τα 120Hz και το AoD ειναι ενεργοβορα.

Δεν υπάρχουν «μαγικά» στην τεχνολογία. Θα αυξηθεί η χωρητικότητα της μπαταρίας, θα βελτιωθεί η διαχείριση ενέργειας στο νέο επεξεργαστή και μαζί με τη νέα οθόνη θα μπορεί να έχει τους ίδιους χρόνος αυτονομίας που έχει και τώρα (αν όχι καλύτερους). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, margaritagr είπε

Έχοντας s21 ultra

 

 

Ολοι εχουμε κανει λαθη στην ζωη μας δεν  πειραζει ,μικρη εισαι θα τα  διορθωσεις χαχαχα.

Παρε μου το 13 pro max  μολις βγει δωρο να εξιλεωθεις !

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

"Μαγικα" ουτε εδω μπορει να κανει με τη διαχειριση της μπαταριας...λογικα θα βαλει λιγο μεγαλυτερη αφου και τα 120Hz και το AoD ειναι ενεργοβορα.

 

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεν υπάρχουν «μαγικά» στην τεχνολογία. Θα αυξηθεί η χωρητικότητα της μπαταρίας, θα βελτιωθεί η διαχείριση ενέργειας στο νέο επεξεργαστή και μαζί με τη νέα οθόνη θα μπορεί να έχει τους ίδιους χρόνος αυτονομίας που έχει και τώρα (αν όχι καλύτερους). 

Τα μαγικα θα γινουν απο το variable refresh rate:
η apple ειναι πισω απο τον ανταγωνισμο και δεν ειχε την τεχνογνωσια για variable refresh rate σε oled οθονες. Η λογικη λεει οτι θα καταφερει να βαλει αυτην την τεχνολογια στις οθονες της και ετσι θα προσφερει ουσιαστικα χαμηλοτερη καταναλωση και 120hz, προσφεροντας την ανωτερη εμπειρια χρησης που απολαμβανοουν ηδη οι χρηστες ανταγωνιστικων συσκευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

 

Τα μαγικα θα γινουν απο το variable refresh rate:
η apple ειναι πισω απο τον ανταγωνισμο και δεν ειχε την τεχνογνωσια για variable refresh rate σε oled οθονες. Η λογικη λεει οτι θα καταφερει να βαλει αυτην την τεχνολογια στις οθονες της και ετσι θα προσφερει ουσιαστικα χαμηλοτερη καταναλωση και 120hz, προσφεροντας την ανωτερη εμπειρια χρησης που απολαμβανοουν ηδη οι χρηστες ανταγωνιστικων συσκευων.

Το ProMotion ειναι η ορολογια της Apple για το VRR, και η χαμηλοτερη καταναλωση ειναι παντα σχετικο και αναλογα με τη χρηση που κανει ο καθενας...

Σε καθε περιπτωση δε θα υπαρξει προβλημα και θα προσασαρμοσει τη χωρητικοτητα της μπαταριας και λογω του AoD ωστε να εχει τουλαχιστον την αυτονομια του 12 Pro max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Το ProMotion ειναι η ορολογια της Apple για το VRR, και η χαμηλοτερη καταναλωση ειναι παντα σχετικο και αναλογα με τη χρηση που κανει ο καθενας...

Σε καθε περιπτωση δε θα υπαρξει προβλημα και θα προσασαρμοσει τη χωρητικοτητα της μπαταριας και λογω του AoD ωστε να εχει τουλαχιστον την αυτονομια του 12 Pro max.

Η τεχνολογια που εχει τωρα η apple για το variable refresh rate ειναι για lcd οθονες(ipad pro) και δεν μπορει να εφαρμοστει στις oled των iphone.
Χρειαζεται αλλη τεχνολογια σαν αυτη που εχει πχ το galaxy note 20 ultra και το galaxy s21 ultra, που πιστευω θα δουμε στο iphone 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Η τεχνολογια που εχει τωρα η apple για το variable refresh rate ειναι για lcd οθονες(ipad pro) και δεν μπορει να εφαρμοστει στις oled των iphone.
Χρειαζεται αλλη τεχνολογια σαν αυτη που εχει πχ το galaxy note 20 ultra και το galaxy s21 ultra, που πιστευω θα δουμε στο iphone 13.

https://www.macrumors.com/2020/12/28/120hz-promotion-display-iphone-13/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, haHa said:

Η τεχνολογια που εχει τωρα η apple για το variable refresh rate ειναι για lcd οθονες(ipad pro) και δεν μπορει να εφαρμοστει στις oled των iphone.
Χρειαζεται αλλη τεχνολογια σαν αυτη που εχει πχ το galaxy note 20 ultra και το galaxy s21 ultra, που πιστευω θα δουμε στο iphone 13.

Όταν η Apple ψωνίσει τις σχετικές οθόνες, θα έχει ήδη έτοιμη τη σχετική τεχνογνωσία ώστε να τις προσαρμόσει στα τηλέφωνά της. Έχουμε δει εξάλλου πολλές φορές περιπτώσεις που ενώ χρησιμοποιεί οθόνες από τη Samsung, καταφέρνει να τις "καλιμπράρει" καλύτερα από τη Samsung στις δικές της συσκευές...

Από κει και πέρα, εκτιμώ πως ένας από τους λόγους που η Apple δεν υιοθετεί γρήγορα νέες τεχνολογίες στα διάφορα parts που χρησιμοποιεί στο iPhone, έχει να κάνει με το μέγεθος της γραμμής παραγωγής της. Η Apple πρακτικά κατασκευάζει ένα μοντέλο τηλεφώνου (σε διαφορετικές εκδόσεις) το οποίο συνολικά πουλάει πολλαπλάσια σε σχέση με τις ναυαρχίδες άλλων εταιριών που ταυτόχρονα πουλάνε δεκάδες άλλα διαφορετικά μοντέλα με low specs. Δεν θα μπορούσε ποτέ να επιλέξει μια νέα οθόνη ή κάποιο άλλο εξάρτημα αν δεν εξασφάλιζε τη γραμμή παραγωγής για όλη τη χρονιά, τη ζήτηση, καθώς και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικα που αναζητούν οι πελάτες της στα προϊόντα της. 

Εκτός κι αν νομίζουμε πως η απόφαση για μια αλλαγή στις οθόνες και την προετοιμασία της γραμμής παραγωγής γίνονται μέσα σε ένα χρόνο... Προφανώς υπάρχουν άλλοι κατασκευαστές που το κάνουν αυτό αλλά συνήθως τα μοντέλα που παρουσιάζουν πουλάνε εξωφρενικά λιγότερα κομμάτια σε σχέση με τα iPhones... :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...