Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, alexmpl είπε

ως ένας από τους καταλληλότερους να μας απαντήσει,  πόσα παραπάνω αξίζει η ftw3 από την xc3?

Aπό την προσωπική μου πλευρά, επειδή θέλω να βάλω waterblock, επειδή έχω διαβάσει στο reddit για πολλές καμμένες ftw3 κατά την εγκατάσταση του waterblock, επέλεξα την xc3. Αν έμενα αέρα ή στην έκδοση με AIO, θα πήγαινα σε ftw3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Δεν θα έσκαγα 1350 αν έβρισκα fe στα 750

Ποια είναι η αναμενόμενη street price της 3070; Αν ποτέ την δούμε πραγματικά δηλαδή...

Θυμάμαι στην EVGA ξεκινά την 3070 Ti γύρω στα 520 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skritikos είπε

Ποια είναι η αναμενόμενη street price της 3070; Αν ποτέ την δούμε πραγματικά δηλαδή...

Θυμάμαι στην EVGA ξεκινά την 3070 Ti γύρω στα 520 euro.

Χωρίς φάπα εννοείς. 900-1100 βγαίνουν οι Thai 

 

14 λεπτά πριν, alexmpl είπε

ως ένας από τους καταλληλότερους να μας απαντήσει,  πόσα παραπάνω αξίζει η ftw3 από την xc3?

Ανάλογα τι αντοχή έχεις στον θόρυβο 

Εγώ την hybrid πήρα όχι την απλή. Απλά λέγεται ftw3

10 λεπτά πριν, purif είπε

Aπό την προσωπική μου πλευρά, επειδή θέλω να βάλω waterblock, επειδή έχω διαβάσει στο reddit για πολλές καμμένες ftw3 κατά την εγκατάσταση του waterblock, επέλεξα την xc3. Αν έμενα αέρα ή στην έκδοση με AIO, θα πήγαινα σε ftw3.

Ότι είπα πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Crus είπε

Ο καθενας πιστευει αυτα που θελει προφανως και αντιστοιχα γελαει ο αλλος. Το θεμα ειναι να δινουμε και 2-3 επιχειρηματα για την αποψη μας ανεξαρτητα απο το τι πιστευουμε.

Κανεις δεν δινει συμβουλες, περαν του λογικου μην πληρωνετε 2 και 3 φορες over MSRP την καρτα. Απο εκει και περα ο καθενας αξιολογει και πραττει αναλογα.

Εαν εσυ νιωθεις ικανοποιημενος που εδωσες 1350 ευρω για την 3080 FTW3 γιατι πιστευεις οτι αποκλειεται να φτασει κατω απο αυτη την τιμη σε ενα μηνα ειναι φυσικα δικαιωμα σου.

Προσωπικα πιστευω οτι σε ενα μηνα που λες θα υπαρχουν υλοποιησεις RTX 3080ti σε αυτα τα χρηματα και ισως και πιο κατω, ενω θα βρισκεις 3070ti κατω απο 800 που τωρα ειναι στα 920 ευρω.

Από πού και ως που οι κάρτες πρέπει να κοστίζουν όσο το MSRP? Οι κάρτες κάνουν, όσο κάνουν.

Έχει δίκιο και ο άλλος που μιλάει για φαντασιώσεις. Έτσι περίμενα και γω να πέσει η 2080 Ti. 

Τελικά έπεσε από τα 1500 στα 1200+ και μετά είπα να περιμένω τη νέα γενιά και την έφαγα με τη σημερινή κατάσταση των καρτών.

Το MSRP φτιάχτηκε για να μην πωλούνται οι κάρτες ΚΑΤΩ από αυτό, όχι για να είναι το όριο.

Η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί αλλά δε θα φτιάξει ποτέ.

Η βιομηχανία των ημιαγωγών δεν παράγει αρκετά και η ζήτηση έχει εκτοξευθεί. Συν του ότι οι κάρτες γραφικών είναι αγαθό που το μοιράζονται πολλές αγορές πλέον μια από αυτές και οι miners.

Θυμάστε κάποτε που το high end έκανε 300 ευρώ;

Ε δε θα το ξαναδούμε ποτέ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X 12 GB GDDR6X  τα 2 χρόνια της εγγύησης καλύπτονται από την PcComponentes. και εγω ρωταω αν καταχωρησω το  προιον στην MSI παλι 2 χρονια θα εχω? η θα μου προσθεση κανα χρονο extra ξερει κανεις μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Χωρίς φάπα εννοείς. 900-1100 βγαίνουν οι Thai 

Ναι χωρίς αλλά και με το ΦΠΑ δεν θα φτάσει τα 900. ΑΝ ΠΟΤΕ είναι πάλι διαθέσιμες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikos760 είπε

MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X 12 GB GDDR6X  τα 2 χρόνια της εγγύησης καλύπτονται από την PcComponentes. και εγω ρωταω αν καταχωρησω το  προιον στην MSI παλι 2 χρονια θα εχω? η θα μου προσθεση κανα χρονο extra ξερει κανεις μηπως?

3 από την msi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mike0402 είπε

οποιος ενδιαφερεται για 3070ti ας μου στειλει μηνυμα ευχαριστω!

 εχουμε βρει τον σωστο δρομο τωρα πλεον, σε ευχαριστουμε παντως για την ενημερωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nikos760 said:

 εχουμε βρει τον σωστο δρομο τωρα πλεον, σε ευχαριστουμε παντως για την ενημερωση

να διευκρινησω οτι ηταν να την αγορασω εγω αλλα τελικα δεν εχω τα χρηματα.απλα θα δωσω την παραγγελια σε οποιον θελει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, thanosAIAS said:

Από πού και ως που οι κάρτες πρέπει να κοστίζουν όσο το MSRP? Οι κάρτες κάνουν, όσο κάνουν.

Έχει δίκιο και ο άλλος που μιλάει για φαντασιώσεις. Έτσι περίμενα και γω να πέσει η 2080 Ti. 

Τελικά έπεσε από τα 1500 στα 1200+ και μετά είπα να περιμένω τη νέα γενιά και την έφαγα με τη σημερινή κατάσταση των καρτών.

Το MSRP φτιάχτηκε για να μην πωλούνται οι κάρτες ΚΑΤΩ από αυτό, όχι για να είναι το όριο.

Η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί αλλά δε θα φτιάξει ποτέ.

Η βιομηχανία των ημιαγωγών δεν παράγει αρκετά και η ζήτηση έχει εκτοξευθεί. Συν του ότι οι κάρτες γραφικών είναι αγαθό που το μοιράζονται πολλές αγορές πλέον μια από αυτές και οι miners.

Θυμάστε κάποτε που το high end έκανε 300 ευρώ;

Ε δε θα το ξαναδούμε ποτέ.

 

 

 

Καταρχας δεν ειπε κανεις οτι οι καρτες κοστιζουν οσο το MSRP. Το MSRP σημαινει market suggested retail price. Οταν η ζητηση ειναι μεγαλυτερη της προσφορας, η τιμη θα ειναι παραπανω του MSRP, οπως τωρα. Οταν η ζητηση ειναι χαμηλοτερη θα ειναι ειναι και η τιμη σε σχεση με το MSRP.

Σε καθε κυκλο νεας γεννιας καρτων περναμε αυτη την κατασταση, οταν πρωτοβγαινουν οι νεες καρτες και λογω αυξημενης ζητησης οι τιμες ειναι υψηλοτερες του "κανονικου" που εχουμε ως βαση το MSRP. Aυτο συνηθως κραταει μερικους μηνες απλα η φαση λογω covid σε συνδιασμο με το Mining ειχε ως αποτελεσμα αυτη να παραταθει.

Οσο περναει ο καιρος και ομαλοποιειται η κατασταση θα πλησιαζουμε το MSRP και καποια στιμη αν δεν υπαρξει αλλος λογος (καραντινα ή mining κλπ) θα πεσουμε και κατω απο το MSRP. To ποσο κατω θα πεσουμε το οριζει η αγορα (αλλα) και η παραγωγη.

Αν υπαρχει overflow καρτων οπως υπηρχε σε προηγουμενα mining booms μπορει να δεις και 50% κατω του MSRP, οπως το 2014-2015.

Αυτο που αναφερεις εσυ οτι οι τιμες γενικα αυξανονται και πλεον το high end δεν εχει 300 ευρω αλλα 1500, δεν εχει να κανει με ολα αυτα που συζηταμε αλλα περισσοτερο (αλλα οχι αποκλειστικα) με τον πληθωρισμο.

Θα ηταν παραλογο το high end πχ να ειχε εν ετη 2021 300 ευρω γιατι τα 600 ευρω του 2006 που ειχαν οι High end καρτες σημερινα χρηματα ειναι περιπου 900.

Απο εκει και περα το γεγονος οτι υπαρχουν καρτες με 1500 ευρω MSRP οι οποιες πωλουνται 2500 και 3000 ευρω συμβαινει γιατι υπαρχει απλα κοσμος που τις αγοραζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαίνεται ότι ίσως τα νέα είναι ενθαρρυντικά σε ότι αφορά την διαθεσιμότητα και κατ επέκταση τις τιμές 
Μιας και πλέον δεν τις δίνει με τις παλέτες στους miners στην κίνα θυμήθηκε ότι υπάρχουν και οι gamers και σε πρώτη φάση τις δίνει με τις  παλέτες στα internet cafe (για να μη σπασει η παραδοση της παλετας) και μετα βλεπουμε για τo retail…
Μια σκέψη είναι ίσως και άκυρη…
https://www.techspot.com/news/90179-nvidia-increasing-supply-rtx-3060-next-month.html
 

Spoiler

The initial production is reportedly being prioritized for internet cafés in China. The cards are said to arrive on July 10, and café owners can pay a deposit now to secure shipments, but the extra numbers will eventually start moving down the supply lines to the retail sector.


Nvidia has discontinued the GeForce RTX 3060 with the old GA106-300 GPU chip and replaced it with the new GA106-302 GPU. It will be listed as the LHR version


 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Φαίνεται ότι ίσως τα νέα είναι ενθαρρυντικά σε ότι αφορά την διαθεσιμότητα και κατ επέκταση τις τιμές 
Μήπως η nvidia τρέχει να προλάβει την αγορά πριν οι κάρτες από τα mining operations που κατέβασαν διακόπτη την κίνα γεμίσουν την αγορά …
Μια σκέψη είναι ίσως και άκυρη…

https://www.techspot.com/news/90179-nvidia-increasing-supply-rtx-3060-next-month.html

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

The initial production is reportedly being prioritized for internet cafés in China. The cards are said to arrive on July 10, and café owners can pay a deposit now to secure shipments, but the extra numbers will eventually start moving down the supply lines to the retail sector.


 

Άκυρη σκέψη. Οι φάρμες δεν χρησιμοποιούν gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 9:29 ΜΜ, leros2004 είπε

Σου αντικατέστησαν κάρτα δλδ ? Γιατί το 1ο που γράφουν πάντα, είναι επικοινωνία με το κατάστημα που αγοράστηκε. 

Προσωπικά όταν μου είχε χαλάσει μια asus και είχα επικοινωνήσει απευθείας με την Asus, με προέτρεψαν να απευθυνθώ με το κατάστημα που την αγόρασα. Αφού τους έγραψα ότι το κατάστημά έχει κλείσει, μου είχαν στείλει τα στοιχεία της Octabit όπου ήταν και ο γενικός εισαγωγέας τους τότε.... Εκεί πήγα την χαλασμένη και ξεκίνησε η διαδικασία του RMA  

Mητρική απο την Asus, καρτα απο MSI και EVGA. Αsus στην αρχή μιλησα με το support τους και μου λεγανε καντε αυτο δοκιμαστε εκεινο, και αφου δεν δουλεψαν μου στειλαν φόρμα για RMA. MSI και EVGA φορμα για RMA χωρις μα και μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...