Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kyr123 είπε

Παιδιά εσείς που έχετε αγοράσει από το pccomponetes πως το κάνετε?Προσπάθησα να κάνω παραγγελία δεν μπόρεσα και τους έστειλα email.Και μου απάντησαν ότι δεν στέλνουν Ελλάδα καθώς και σχεδόν σε όλοι την Ε.Ε

Πώς κάνετε τις παραγγελίες?Μέσω κάποιας υπηρεσία τύπου eshopwedrop?

pccc.png

Και γω παρηγγειλα χτες βραδυ κανονικα παντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, icenex είπε

Κοιτα λιγο πολυ με το μαρκετιγκ εχουν περασει στην νοοτροπια του gamer οτι χρειαζεται το next big thing(αλλες φορες δικαιολογημενα κ αλλες οχι) και πολλες φορες οντως αν θες να ζησεις καποιες καινουργιες τεχνολογιες ο μονοδρομος ειναι να πλερω καπελα σομπρερο και γενικοτερα υψηλες τιμες.

Να δωσω ενα μικρο προσωπικο παραδειγμα..Εβαλα προχθες το Metro exodus να το τσεκαρω λιγο και να δω επιτελους τι εστι rtx on πραγματικα και χωρις ιχνος υπερβολης οταν το γυριζα στο off ενιωθα οτι κατι ελειπε απο το οπτικο αποτελεσμα που στα δικα μου ματια εκανε μεγαλο μπαμ ισως ηταν η ιδεα μου ή placebo effect δεν ξερω αλλα το εβαλα τοσες φορες on/off με ανοιχτο dlss και επισης Off. Και εκει συνειδητοποιησα οτι με το dlss δεν ξερω μου φαινοταν blurry/ατελειες και χωρις αυτο το παιχνιδι επαιζε οριακα και μιλαμε στην αρχη που δεν εχει πολλα πολλα απο textures κτλ ολα αυτα στα 1440p.Και πραγματικα ενω μεχρι τωρα δεν με ενοιαζε αγορα νεας καρτας εκεινη την στιγμη εκανα σκεψη οτι αν κατσει μια σχετικα καλα τιμη σε 3080 ακομη κ μεταχειρισμενη ισως και να τσιμπησω μια.

Περα απο αυτο, αν καταλαβα καλα λες οτι οι τιμες θα παρουν τον κατηφορο καποια στιγμη αν ολοι αγοραζουν πιο σπανια καρτες και εν μερη συμφωνω καθως ετσι λειτουργει η αγορα. Αλλα απο την αλλη αμφιβαλω οταν βλεπεις καθε φορα που παιζει ακομη πιο τρελη τιμη στις καρτες παλι μοσχοπουλανε και ειναι λες και δεν υπαρχει ταβανι που να πεις ο κοσμος θα τσινισει.

προσωπικά δεν αγχώνομαι...μια gpu αν τέσσερα χρονάκια και τους βλέπεις και μαζεύονται αν δουν ότι πέφτουν μαζικά οι πωλήσεις...ειδάλλως αλλάζω και χόμπι αν δεν στρώσουν σε κάπως νορμάλ επίπεδα....πάμε και σε κονσόλα....B)...θυμάμαι HD 6990 με 500€ που ήταν η τοπ τότε που είχα...μιλάμε για gpus .....οκ είδαν ότι πουλάνε οι κατασκευαστές και στις ψηλές τιμές.....αλλά προσωπικά τόσο ψηλά δεν ξαναχτυπάω.....δεν αξίζει για μένα πια.....

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BabisTs είπε

προσωπικά δεν αγχώνομαι...μια gpu αν τέσσερα χρονάκια και τους βλέπεις και μαζεύονται αν δουν ότι πέφτουν μαζικά οι πωλήσεις...ειδάλλως αλλάζω και χόμπι αν δεν στρώσουν σε κάπως νορμάλ επίπεδα....πάμε και σε κονσόλα....B)...θυμάμαι HD 6990 με 500€ που ήταν η τοπ τότε που είχα...μιλάμε για gpus .....οκ είδαν ότι πουλάνε οι κατασκευαστές και στις ψηλές τιμές.....αλλά προσωπικά τόσο ψηλά δεν ξαναχτυπάω.....δεν αξίζει για μένα πια.....

 

Αυτή η ιστορία ξεκίνησε και κορυφώθηκε με τον 2080 ti. Είδαν ότι τσίμπησαν πολλοί σου premium, ότι υπάρχει ζήτηση και υπάρχει και χρήμα, έπεσε και η κατάσταση με το bitcoin και έγιναν τρισεκατομυριούχοι.

Εννοείται πως μια κονσόλα πλέον με μια καλή τηλεόραση και μια καλή soundbar επαρκούν για να έχεις κορυφαία εμπειρία χωρίς να ανησυχείς για drivers, μπλε οθόνες, συμβατότητες και τα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

χωρίς να ανησυχείς για drivers, μπλε οθόνες, συμβατότητες και τα σχετικά.

Πρέπει να έχεις καιρό να παίξεις σε κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως πώς σταδιακά μας τουμπαραν και γαληνεψαμε όλοι με μια πτώση τιμών παρόλο που κάναμε μεταξύ μας πλάκα για τις υψηλές τιμές ή τσακωνόμασταν είναι αξιοσημείωτο. Τη "πατήσαμε" καθώς δε μπορούσαμε και δε μπορούμε ακόμη να κάνουμε αλλιώς. 

Πχ ήδη σε δύο φίλους που έψαχναν "οικονομική" (!!) κάρτα γραφικών και δε τους ενδιαφέρει κάτι πέρα από ξερά fps ( ούτε παίζουν με rt/dlss ) για CoD Warzone πρότεινα την 6700ΧΤ από pccomponetes ( μάλιστα ο ένας ρωτούσε αν παίζει τίποτα περίεργο με το μαγαζί αλλά τον καθησύχασα - και μιλάμε για παιδί με GTX 970 )

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πάντως πώς σταδιακά μας τουμπαραν και γαληνεψαμε όλοι με μια πτώση τιμών παρόλο που κάναμε μεταξύ μας πλάκα για τις υψηλές τιμές ή τσακωνόμασταν είναι αξιοσημείωτο. Τη "πατήσαμε" καθώς δε μπορούσαμε και δε μπορούμε ακόμη να κάνουμε αλλιώς. 

Πχ ήδη σε δύο φίλους που έψαχναν "οικονομική" (!!) κάρτα γραφικών και δε τους ενδιαφέρει κάτι πέρα από ξερά fps ( ούτε παίζουν με rt/dlss ) για CoD Warzone πρότεινα την 6700ΧΤ από pccomponetes ( μάλιστα ο ένας ρωτούσε αν παίζει τίποτα περίεργο με το μαγαζί αλλά τον καθησύχασα - και μιλάμε για παιδί με GTX 970 )

Μέχρι 500 λέγαμε και πολλά είναι.:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω όποιος έμαθε το pccomponents από το post π είχα κάνει να Μ αφήνει ένα 50 ευρο τιμής ένεκεν.Θα ανεβάσω μετά τραπεζικό λογαριασμό😆

Πέρα απτή πλάκα,νομίζω δεν είναι τυχαίο που "κόψανε" αποστολές (θεωρητικά τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας) καμιά δεκαριά μέρες μετά το post.Θα μπήκανε όλοι οι γνωστοι-άγνωστοι κ θα μας σιχάθηκαν κ αυτοί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Προτείνω όποιος έμαθε το pccomponents από το post π είχα κάνει να Μ αφήνει ένα 50 ευρο τιμής ένεκεν.Θα ανεβάσω μετά τραπεζικό λογαριασμό😆

Πέρα απτή πλάκα,νομίζω δεν είναι τυχαίο που "κόψανε" αποστολές (θεωρητικά τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας) καμιά δεκαριά μέρες μετά το post.Θα μπήκανε όλοι οι γνωστοι-άγνωστοι κ θα μας σιχάθηκαν κ αυτοί.

το σαιτ ειναι πολυ δυνατο εγω προσωπικα γλυτωσα πολλα ευρωπολουκια ;) αν αγοραζα απο ελλαδα

4 λεπτά πριν, nikos760 είπε

το σαιτ ειναι πολυ δυνατο εγω προσωπικα γλυτωσα πολλα ευρωπολουκια ;) αν αγοραζα απο ελλαδα

σημερα μου ηρθε και αυτο και πιστευω θα ειμαι ετοιμος σε λιγες μερες

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-06-26 170347.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Προτείνω όποιος έμαθε το pccomponents από το post π είχα κάνει να Μ αφήνει ένα 50 ευρο τιμής ένεκεν.Θα ανεβάσω μετά τραπεζικό λογαριασμό😆

Μόνο BTC/ΕΤΗ wallet 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 10:13 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

Σάκη παιδί μου... Μην γίνεσαι τζογαδόρος με τέτοια πράγματα.. Όταν πήρα την πρώτη 3070 στα 650€ όλοι λέγαν εγώ θα την πάρω στα 400-500 κλπ κλπ... Ξέρεις που καταλήξαμε? Όταν κάποιο μαγαζί την έχει στοκ είτε είναι 900€ είτε 1200€ αυτές δεν είναι τιμές για να λες υπάρχει στοκ και το ωραίο? Ένα καλό round 2 από mining και θα δεις κάρτα γραφικών το 2023. 

...και 'γω σου το ξαναλεω οτι οι τιμες θα ειναι κανονικες (ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΒΓΗΚΑΝΕ) μετα το 15αυγουστο για μερικους πολυ απλους λογους...
1) το 15αυγουστο παντα πεφτουν οι τιμες ( τουλαχιστον τα τελευταια χρονια που θυμαμαι)
2) οι περισοτεροι θα φανε τα ωραια τους λεφτα σε διακοπες, γιατι ειναι σκασμενοι
3) παλιο στοκ απο καρτες δεν υπαρχει ουτε για δειγμα στα μαγαζια, οπτε δεν εχουν να χασουν και τιποτα
4) οσο για το mining μη φοβασαι...κατι γραφικοι ψιλικατζιδες μεινανε και αυτοι αρχισαν να αραιωνουν σιγα σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakis han είπε

...και 'γω σου το ξαναλεω οτι οι τιμες θα ειναι κανονικες (ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΒΓΗΚΑΝΕ) μετα το 15αυγουστο για μερικους πολυ απλους λογους...
1) το 15αυγουστο παντα πεφτουν οι τιμες ( τουλαχιστον τα τελευταια χρονια που θυμαμαι)
2) οι περισοτεροι θα φανε τα ωραια τους λεφτα σε διακοπες, γιατι ειναι σκασμενοι
3) παλιο στοκ απο καρτες δεν υπαρχει ουτε για δειγμα στα μαγαζια, οπτε δεν εχουν να χασουν και τιποτα
4) οσο για το mining μη φοβασαι...κατι γραφικοι ψιλικατζιδες μεινανε και αυτοι αρχισαν να αραιωνουν σιγα σιγα

Επιπλέον 1,5 χρόνο τώρα ηταν και τα lockdowns και η πανδημία που έπαιξαν μεγάλο ρόλο στις αυξημένες τιμές, πέρα απο mining και το shortage που είχε δημιουργηθεί στα υλικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μέχρι 500 λέγαμε και πολλά είναι.:D

Όντως. The rest is history. Ενδιαφέρουσα κυκλοφορία και χρονια που θα θυμόμαστε για καιρό. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πηρα ενα xbox και ξεμπερδεψα προς το παρον.

Οταν με το καλο πεσουν οι τιμες θα παρω μια καρτα και πουλαω το xbox γιατι εχω τουμπανο pc και καθεται.

Παντως pccomponents υπαρχει και 3080 lhr στα 1200. Ακομα way to expensive.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Προτείνω όποιος έμαθε το pccomponents από το post π είχα κάνει να Μ αφήνει ένα 50 ευρο τιμής ένεκεν.Θα ανεβάσω μετά τραπεζικό λογαριασμό😆

Πέρα απτή πλάκα,νομίζω δεν είναι τυχαίο που "κόψανε" αποστολές (θεωρητικά τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας) καμιά δεκαριά μέρες μετά το post.Θα μπήκανε όλοι οι γνωστοι-άγνωστοι κ θα μας σιχάθηκαν κ αυτοί.

Το είχα δει το site αλλά κρίνοντας από τιμές και διαθεσιμότητες λέω είναι μούφα. Ωραίος.

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Εγω παντως πηρα ενα xbox και ξεμπερδεψα προς το παρον.

Οταν με το καλο πεσουν οι τιμες θα παρω μια καρτα και πουλαω το xbox γιατι εχω τουμπανο pc και καθεται.

Παντως pccomponents υπαρχει και 3080 lhr στα 1200. Ακομα way to expensive.

Να πέσει λίγο δύσκολο το κόβω, η Nvidia ίσως κόψει την παραγωγή και συνεχίσει μόνο με 3080ti που έχει και μεγαλύτερο δηλωμένο msrp άρα και περισσότερο κέρδος για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...