Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, kkatzos είπε

Και πες τα 10GB της 3080 θα κρατήσουν για κάνα χρόνο ακόμα.

Τα 8GB της 3070Ti τι να πουν; 🤣

Εδω θα μαστε σε κανα χρονο και θα δεις οτι περα απο 4Κ ,μια χαρα θα παιζουν και τα 10 γιγα και τα 8.

Εδω και μια 5ετια κλαιτε για τα 8 γιγα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο γρήγορα θα σκάσει το raster παρά η vram. Για το σύνολο των games λέω, ότι να βγουν 1-2 amd σπονσοροντ με κατανάλωση 10,001 gb :P

Y.Γ. Σε κάθε περίπτωση είναι tragic να έχει η 3060 περισσότερη vram από την 3080..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πιο γρήγορα θα σκάσει το raster παρά η vram. Για το σύνολο των games λέω, ότι να βγουν 1-2 amd σπονσοροντ με κατανάλωση 10,001 gb :P

Y.Γ. Σε κάθε περίπτωση είναι tragic να έχει η 3060 περισσότερη vram από την 3080..

Για να ευλογήσω τα γένια μου, εγώ το έβλεπα το δράμα με την vram της 3080 και πήγα yolo.  Φέρτε μου amd sponsored να τα φάω λάχανο, θα τα κάνω install στην vram :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Εδω θα μαστε σε κανα χρονο και θα δεις οτι περα απο 4Κ ,μια χαρα θα παιζουν και τα 10 γιγα και τα 8.

Εδω και μια 5ετια κλαιτε για τα 8 γιγα...

Χωρίς τα texture pack ή με αυτά ; Σαν το Far Cry 6 θα βγουν κι' άλλα να 'σαι σίγουρος.

2 ώρες πριν, Herald είπε

Για να ευλογήσω τα γένια μου, εγώ το έβλεπα το δράμα με την vram της 3080 και πήγα yolo.  Φέρτε μου amd sponsored να τα φάω λάχανο, θα τα κάνω install στην vram :P 

Καλά αν είχαν μείνει οι τιμές στο MSRP η 3090 θα ήταν εντελώς εκτός..Χίλιες φορές 3080 στα 699$ και μετάβαση σε RTX 4000 μόλις βγουν, παρά 1500$ για 3090 και αναμονή για RTX 5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσους υπολογίζουν να πάρουν κάρτα στην επομένη φουρνιά ζήτημα αν θα αγοράσουν οι μισοί και πολλούς λέω...
Το test με τις εξωπραγματικές τιμές έπιασε η πράσινη και η κάθε πράσινη γλυκάθηκαν με τα μεγαλύτερα κέρδη.
Το θα πάρω κάρτα με την επόμενη gen είναι σαν να συζητάμε τώρα για αγορά κάρτας με βάση το msrp ενώ βλέπουμε τις τιμές που παίζουν  στην αγορά. Να έχουμε να λέμε...
Κάτι μου λέει πως όταν βγουν οι 4χχχ 8α μάς δακρύσουν τα μάτια με τις τιμές που θα δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε... όλα θα κριθούν από το mining... άμα συνεχιστεί έτσι η κατάσταση το bitcoin πάει τρένο, θα τις περνούν με παλέτες οι miners κατευθείαν από τα εργοστάσια... άμα μέχρι τότε το minig δεν είναι υποφερτό μια χαρά κάρτες θα πάρουμε όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MSRP για το top dog σίγουρα θα πάει στο 2000$ από τα 1500$ της 3090(Ήδη με την 3090Ti θα γίνει λογικά αυτό). Αυτό σημαίνει ότι θα αυξηθεί το MSRP και για τις κατώτερες και πάνω στο MSRP θα μπει το όποιο καπέλο λόγω κακής διαθεσιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά αν είχαν μείνει οι τιμές στο MSRP η 3090 θα ήταν εντελώς εκτός..Χίλιες φορές 3080 στα 699$ και μετάβαση σε RTX 4000 μόλις βγουν, παρά 1500$ για 3090 και αναμονή για RTX 5000.

Δεν παει έτσι. Σκεψου στην προηγούμενη γενιά ας πουμε ειχα παρει 1080ti. Θα ηταν προτιμοτερο να ειχα πάρει 1080 και μετά να αναβαθμιζα σε 2080? 

Επισης πιστευω η ψαλιδα θα ανοιγει σιγά σιγα μεταξύ 3080 και 3090 λογω vram.

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το MSRP για το top dog σίγουρα θα πάει στο 2000$ από τα 1500$ της 3090(Ήδη με την 3090Ti θα γίνει λογικά αυτό). 

To 2000 το θεωρώ πολυ αισιοδοξο, μακαρι. Μην γραψει 2500-3000 το κοντερ φοβαμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν παει έτσι. Σκεψου στην προηγούμενη γενιά ας πουμε ειχα παρει 1080ti. Θα ηταν προτιμοτερο να ειχα πάρει 1080 και μετά να αναβαθμιζα σε 2080? 

Επισης πιστευω η ψαλιδα θα ανοιγει σιγά σιγα μεταξύ 3080 και 3090 λογω vram.

To 2000 το θεωρώ πολυ αισιοδοξο, μακαρι. Μην γραψει 2500-3000 το κοντερ φοβαμαι. 

Το Pascal ήταν εξαίρεση και κάρτα σαν την 1080Ti(Performance/price ratio) χλωμό να ξαναδούμε. Το texture pack στο FC6 πάντως τα σπάει, όπου κι αν κοιτάξεις βλέπεις υψηλής ανάλυσης textures.

Για την 3090Ti λογικά 2000$ θα είναι, τώρα για μια 4090 δεν ξέρω που θα φτάσουν..Αν έχουν σκοπό να την βγάλουν με 48GB VRAM το 3000άρο MSRP είναι σίγουρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2021 στις 5:10 ΜΜ, malakudi είπε

Αν ήταν με GDDR6 και 352bit bus με τις 2GHz GDDR6 που έχουν και οι RDNA2, θα έπιανε 704GB/sec. Τώρα πιάνει 760GB/sec. Ίσως αυτό το 8% είναι σημαντικό, δε ξέρω. Έβαλα την δικιά μου -502 που επιτρέπει το MSI Afterburner αλλά έπεσε στα 720GB/sec. Υπάρχει άλλο πρόγραμμα να μπορεί να πάει πιο κάτω από -502 η GDDR6X στις Ampere; Για να κάνουμε δοκιμή.

EVGA Precision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά φτιάχνει τα stutters λένε το κλειστό ReBar στο FC6..

Δηλαδη ή θα εχω stutters ή θα χασω fps.. Φοβερο optimization το παιχνιδι, ειδικα για nvidia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Δηλαδη ή θα εχω stutters ή θα χασω fps.. Φοβερο optimization το παιχνιδι, ειδικα για nvidia..

ε καλά πόσο δίνει το rebar; 5fps ή πολλά λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...