Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Βασικά η αλήθεια είναι ότι με το HD texture pack είναι ΠΑΝΤΟΥ high-res τα textures..Δεν βλέπεις πουθενά θολούρα.

Οκ, αλλά και πάλι ,αυτό που ρωτάει ο Arkin, δε φτάνουν τα 12gb για 1440p? Ξεκάθαρα "πρόβλημα" του παιχνιδιού είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, itanium είπε

Φτάνουν μια χαρά, του απάντησα πιο πανω και ξανα γραφει τα ίδια, δε θα κάψουμε ότι εγκεφαλικό κυτταρο υπάρχει

Ναι το είδα και όντως στο performance είναι κομπλέ. Απλά για την καθαρότητα των textures παίζει ρόλο η VRAM και μου φάνηκε πολύ περίεργο να μην φτάνουν τα 12 για 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι το είδα και όντως στο performance είναι κομπλέ. Απλά για την καθαρότητα των textures παίζει ρόλο η VRAM και μου φάνηκε πολύ περίεργο να μην φτάνουν τα 12 για 1440p.

Amd marketing + ubisoft optimization..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xartemporas είπε

Amd marketing + ubisoft optimization..

Αν όντως δεν φτάνουν και θολώνουν τα textures είναι μεγάλο θέμα και πρέπει να διορθωθεί άμεσα. Στις 3070 είδα πέφτουν τα FPS στα 6 7 σε 4k όπως και στο breakpoint. Να θολώνουν τα textures είναι πρωτοφανές χωρίς να πέφτουν τα FPS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά η 3070 με τα 8GB δεν πάει πουθενά έτσι κι αλλιώς..Αλλά να μην φτάνουν τα 10/12GB για 1440P παραπάει..

50 λεπτά πριν, itanium είπε

Φτάνουν μια χαρά, του απάντησα πιο πανω και ξανα γραφει τα ίδια, δε θα κάψουμε ότι εγκεφαλικό κυτταρο υπάρχει

Φτάνουν για το benchmark που έτρεξες, παίξε κάνα 3ωρο-4ωρο και όταν δεις θολά textures σε όπλα/NPCs τα ξαναλέμε.

44 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Οκ, αλλά και πάλι ,αυτό που ρωτάει ο Arkin, δε φτάνουν τα 12gb για 1440p? Ξεκάθαρα "πρόβλημα" του παιχνιδιού είναι.

Επίτηδες έγινε λόγω AMD sponsorship για να ''ανεβάσει'' τις 16άρες κάρτες της. Επίσης να πω ότι μιλάω για πριν βγει το patch, δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν χρειαζονται τα thermal pads. Για μεσα στην κάρτα κοίταξε αυτα που ειναι στη πλευρα του die να εχουν μικρότερο hardness, τα odyssey δεν κανουν. Στο backplate θες το ακριβώς αναποδο, μεγαλο hardness για να μη λιωνουν. 

Tα odyssey τα υπολόγιζα για το backplate αλλά μιας και η gpu δεν έχει vram στη πίσω πλευρά στην αρχή θα μείνω με τα standard και βλέπω.
Για τη πλευρά του die λέω για Gelid gp extreme shore 30. Έχω βρει και κάποια ec360 shore 20 στα ίδια W/mK αλλά ίσως να μην αντέξουν αρκετά με τις θερμοκρασίες της vram μιας και  είναι  πολύ μαλακά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peiraiask είπε

αγορασε τωρα, πουλα 15 Δεκεμβρη να πιασεις διπλα σκαλπ double prices κ ασε τους αλλους να λενε😄 

γραψε εγγυηση οι αξιολογησεις μου κλπ, μια χαρα θα ειναι..

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Και τι ειναι το σκαλπ double prices;

 

 

3 ώρες πριν, Herald είπε

Τιμιότητα είνια να την πουλάς παραπάνω από όσο την αγόρασες?  Ε όλοι τίμιοι είμαστε τότε.

Ο αλλος την πουλαει 300-500 ευρω παραπανω, εγω 50. Μαθηματικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Lazostat said:

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Και τι ειναι το σκαλπ double prices;

 

 

Ο αλλος την πουλαει 300-500 ευρω παραπανω, εγω 50. Μαθηματικα;

Μου αρέσει που κάποιοι πουλάνε την 5700 1000-1200€ και μετά θέλουν να αγοράσουν 3080/3080ti με 1200-1300 γιατί είναι παράλογο να δώσεις 1500+ για αυτές 😁

Irony intended.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ίδιο με το 12pino της NVIDIA στις Founders Editions.

PCIe-Gen5-600W-768x262.png

Ναι με τις αυξησεις στη ΔΕΗ οτι πρεπει ειναι να βαρανε οι καρτες 600αρια και ακομα 200 το υπολοιπο συστημα θελουμε 800watt για 1 ωρα παιχνιδιου. Δηλαδη για ενα παιχνιδι 60 ωρων θελουμε και 10 ευρω για να το τερματισουμε. Βεβαια χειμωνα θα λεει πολυ με τη ζεστη που θα βγαζει ουτε καλοριφερ θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι με τις αυξησεις στη ΔΕΗ οτι πρεπει ειναι να βαρανε οι καρτες 600αρια και ακομα 200 το υπολοιπο συστημα θελουμε 800watt για 1 ωρα παιχνιδιου. Δηλαδη για ενα παιχνιδι 60 ωρων θελουμε και 10 ευρω για να το τερματισουμε. Βεβαια χειμωνα θα λεει πολυ με τη ζεστη που θα βγαζει ουτε καλοριφερ θες. 

Η αλήθεια είναι ότι βγάζει καλή ζέστη στο δωμάτιο το PC, lol..Πάντως ναι, οι καταναλώσεις πάνε να ξεφύγουν. Όσο για τις αυξήσεις στη ΔΕΗ, να μπεις στο πρόγραμμα myhomeenter να κλειδώσεις τιμή για τα επόμενα δύο χρόνια γιατί έρχονται αυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Η αλήθεια είναι ότι βγάζει καλή ζέστη στο δωμάτιο το PC, lol..Πάντως ναι, οι καταναλώσεις πάνε να ξεφύγουν. Όσο για τις αυξήσεις στη ΔΕΗ, να μπεις στο πρόγραμμα myhomeenter να κλειδώσεις τιμή για τα επόμενα δύο χρόνια γιατί έρχονται αυξήσεις.

Enter εχω φιλε μου το εκανα περσι γιατι την εβλεπα τη δουλεια τσιμπησα και το 100ευρω που ειχε στην αρχη. Βεβαια μετα τη ληξη τι θα γινει δεν ξερω. Οταν παιζεις ωρες ανεβαινει δυσαναλογα ο λογαριασμος με μεγαλες καταναλωσεις του υπολογιστη. Βεβαια με 280watt που τρωει η 6700xt/8700k σε gaming στα full δεν υπαρχει προβλημα. Αν καποια στιγμη παει αυτο στα 800 εκει θα υπαρξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Enter εχω φιλε μου το εκανα περσι γιατι την εβλεπα τη δουλεια τσιμπησα και το 100ευρω που ειχε στην αρχη. Βεβαια μετα τη ληξη τι θα γινει δεν ξερω. Οταν παιζεις ωρες ανεβαινει δυσαναλογα ο λογαριασμος με μεγαλες καταναλωσεις του υπολογιστη. Βεβαια με 280watt που τρωει η 6700xt/8700k σε gaming στα full δεν υπαρχει προβλημα. Αν καποια στιγμη παει αυτο στα 800 εκει θα υπαρξει. 

Αν δεν καίγεσαι δεν έχεις θέμα όσο κι αν καίει. Αν λιώνεις 4ωρα-5ωρα τη μέρα όμως με 700-800W θα είναι κάνα 50-60άρι το PC μόνο στη ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν δεν καίγεσαι δεν έχεις θέμα όσο κι αν καίει. Αν λιώνεις 4ωρα-5ωρα τη μέρα όμως με 700-800W θα είναι κάνα 50-60άρι το PC μόνο στη ΔΕΗ.

Ναι εκει το εβγαλα με τα 800watt που δεν ειναι λιγα. Γενικα τι θελουν να κανουν? Να βγαλουν 600watt καρτες γιατι? Για τον gamer? Για τον miner? Και οι 2 θα μεινουν μακρια. Για τους benchmarkers? Για αυτους ισως εχουν λογο. Το ειχε κανει καποτε η amd με την 295x τερας 2 καρτες σε μια και απλα δεν την ακουμπησε κανεις. Μεχρι 200watt ειναι οκ για μενα για μια καρτα. Παραπανω ξεφευγουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lazostat είπε

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Και τι ειναι το σκαλπ double prices;

 

 

Ο αλλος την πουλαει 300-500 ευρω παραπανω, εγω 50. Μαθηματικα;

καλημερα,θελω να πω μπορεις να προσπαθησεις να κερδισεις εστω κ 100 ή 150 ευρω παραπανω, λογω γιορτων, που αυξανει η ζητηση,.

ειδικα αν ειναι σε καλη κατασταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...