Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ε καλά πόσο δίνει το rebar; 5fps ή πολλά λέω;

Ο τύπος στο Reddit λέει 10fps, και 5 να είναι, δεν θα έπρεπε να είναι λύση το να κόψω frames για να μην έχει stutters.. Απλά το παιχνίδι είναι unoptimized γενικά και ιδιαίτερα για τις Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Μόλις άλλαξα όλα τα pads, 8 βαθμοί διαφορά. Μέτρια αποτελεσμάτα, μάλλον τα στοκ pads της Palit ήταν μπόμπα

Χάνεις εγγύηση με αυτή την αλλαγή;

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

EC silver στο die, EC platinum στο backplate. Έχω πάρει και gelid extreme αλλά βαριέμαι να ξανα αλλάζω τώρα

Μια χαρα , οι διαφορες αυτες ειναι σε gaming ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Μια χαρα , οι διαφορες αυτες ειναι σε gaming ?

Ναί, 80% GPU fans στο mafia 2 με 470w constant load. Από 80-82 πήγα σε 72-74. Σε mining οι διαφορές μάλλον είναι μεγαλύτερες, αλλά δεν μπορώ να τεστάρω σε παρόμοιες συνθήκες. Πρίν αλλάξω pads είχα 2*120mm fans στο backplate και ήμουνα στους 90C με 80% gpu fans, τώρα χωρίς τα fans έκανε peak στους 88 και average 85.  Λογικά με τα fans θα πέσει 6-8 βαθμους αλλά ξέμεινα από fan headers :P 

Τσίμπησα και την u12a τώρα, θα βάλω τα 2 noctua fans στο backplate και στην ψύτρα θα κουμπώσω τα t30 της phanteks. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μείνει άφωνος πάντως, δεν ξέρω αν φταίει το κουτί η ή αλλαγή πάστας (από mx4 σε mastergel) αλλά στο new world τιγκαρισμένος από 84-86 έπεσα στους 65 😮 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Έχω μείνει άφωνος πάντως, δεν ξέρω αν φταίει το κουτί η ή αλλαγή πάστας (από mx4 σε mastergel) αλλά στο new world τιγκαρισμένος από 84-86 έπεσα στους 65 😮 

Κακή τοποθέτηση;

Την είχα πατήσει με το waterblock της EK στην 3080, έβλεπα 70αρια στον πυρήνα / 80+ στις μνήμες και νόμιζα πως έτσι είναι τα πράγματα.Λύσιμο-δέσιμο,ένα τσίκ παραπάνω σφίξιμο οι βίδες και -10ºC παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Κακή τοποθέτηση;

Την είχα πατήσει με το waterblock της EK στην 3080, έβλεπα 70αρια στον πυρήνα / 80+ στις μνήμες και νόμιζα πως έτσι είναι τα πράγματα.Λύσιμο-δέσιμο,ένα τσίκ παραπάνω σφίξιμο οι βίδες και -10ºC παντού.

Μπορεί και αυτό, αν και γενικά προσέχω στη συναρμολόγηση. Θα έπρεπε θεωρητικά, τουλάχιστον έτσι περίμενα, να έχω χειρότερα die temps γιατί έβαλα 1mm pads αντί για 0.75mm στην πλευρά του die. Δεν ξέρω τι διάολο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορεί και αυτό, αν και γενικά προσέχω στη συναρμολόγηση. Θα έπρεπε θεωρητικά, τουλάχιστον έτσι περίμενα, να έχω χειρότερα die temps γιατί έβαλα 1mm pads αντί για 0.75mm στην πλευρά του die. Δεν ξέρω τι διάολο :P 

...Ή στείλε email στην Palit και πές τους πως δέν ξέρουν τι τους γίνεται :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα 360 GPU AIO για τη 3080 τι θα το δοκιμάσω με τα thermal pads του κιλού που έχει για να είμαι σίγουρος τι πάχος να παραγγείλω σε odyssey η gp extreme

Μόλις ξεμπερδέψω με αυτό ίσως να δοκιμάσω φτιάξω custom backplate από κάποιο low profile heatshink που είναι για diy κατασκευές να βιδώνει απευθείας πάνω στο pcb και να μην κάθεται πάνω από το backplate με thermalpads 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 4:23 ΜΜ, Herald είπε

Έχω μείνει άφωνος πάντως, δεν ξέρω αν φταίει το κουτί η ή αλλαγή πάστας (από mx4 σε mastergel) αλλά στο new world τιγκαρισμένος από 84-86 έπεσα στους 65 😮 

Και το κουτί παίζει ρόλο, το συγκεκριμένο εκτός από όμορφο είναι και πολύ δυνατό στον τομέα της κυκλοφορίας αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...