Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη πως λειτουργεί. Ακόμη και με τους hotfix drivers μου βγάζει το "NIS" και στη native ανάλυση..

Και τι είναι; Απλά κατεβάζει την ανάλυση και βάζει sharpening όπως το FSR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δημιουργεί κάποιες αναλύσεις κάτω από την native όταν το ενεργοποιείς. Αν θες native + sharpening per application όπως πριν, μόνο με το GFE..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό το sharpening per app που δεν γίνεται απ' το control panel πλέον, είναι φουστιά. Πρέπει να υποστούμε το gfe. Άντε να δούμε πότε θα φτιάξει ένα σύγχρονο control app η nvidia, να τα κάνεις όλα από εκεί. Αν και θεωρώ ότι κάποια στιγμή τον ρόλο αυτόν θα τον πάρει το gfe. Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να αλλάξεις και τα gpu settings (core, memory, fan) μέσα απ' το gfe..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα fans δοκιμάστε την εφαρμογή fan control. Κάνει παπάδες, και ελέγχει και τα fans της κάρτας και του κουτιού. Και το κυριότερο, μπορείς να βάλεις του κουτιού (αυτά ας πούμε που είναι κάτω από την κάρτα) με fan curve που θα βασίζεται στην θερμοκρασία της κάρτας. Δεν υπάρχει άλλο πρόγραμμα να το κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Για τα fans δοκιμάστε την εφαρμογή fan control. Κάνει παπάδες, και ελέγχει και τα fans της κάρτας και του κουτιού. Και το κυριότερο, μπορείς να βάλεις του κουτιού (αυτά ας πούμε που είναι κάτω από την κάρτα) με fan curve που θα βασίζεται στην θερμοκρασία της κάρτας. Δεν υπάρχει άλλο πρόγραμμα να το κάνει αυτό.

Και αν έχεις profile στο msi ab; Δεν έχεις conflict μεταξύ των δύο προγραμμάτων; Το argus monitor δεν έχει παρόμοιες λειτουργίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DEADLAZARUS είπε

Και αν έχεις profile στο msi ab; Δεν έχεις conflict μεταξύ των δύο προγραμμάτων; Το argus monitor δεν έχει παρόμοιες λειτουργίες;

Έχω και το MSI AB, εκτός και αν αλλάξεις την μπάρα στο afterburner χειροκίνητα δεν υπάρχει conflict, το fan control έχει priority. To argus δεν το ξέρω ομολογώ, κάνει τέτοια κόλπα? Το fan control γενικά κάνει παπάδες, με 3-4 διαφορετικά είδη fan curves που μπορείς να φτιάξεις (linear curve, target curve, mix curve, graph curve  κλπα). Απλά είναι μπελαλίδικο στην  αρχή μέχρι να καταλάβεις πως δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Έχω και το MSI AB, εκτός και αν αλλάξεις την μπάρα στο afterburner χειροκίνητα δεν υπάρχει conflict, το fan control έχει priority. To argus δεν το ξέρω ομολογώ, κάνει τέτοια κόλπα? Το fan control γενικά κάνει παπάδες, με 3-4 διαφορετικά είδη fan curves που μπορείς να φτιάξεις (linear curve, target curve, mix curve, graph curve  κλπα). Απλά είναι μπελαλίδικο στην  αρχή μέχρι να καταλάβεις πως δουλεύει

Το argus έχει tab για τον έλεγχο των fans της κάρτας γραφικών. Λογικά, θα πρέπει να μην το ενεργοποιήσεις, ώστε να μην έχεις conflict με το profile που τυχόν έχεις στο ab (ή να μην ενεργοποιήσεις το profile του ab, αφήνοντας το argus ν' αναλάβει τον έλεγχο).

Για να μην μιλάω στον άερα: θέλω να ρυθμίσω τα fans του κουτιού βάσει της θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών και όχι του επεξεργαστή. Να δοκιμάσω, λες, το fan control; Και αν το δοκιμάσω, να μην ενεργοποιήσω το fan profile που έχω στο ab, αφήνοντας το fan control να κάνει τα πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Το argus έχει tab για τον έλεγχο των fans της κάρτας γραφικών. Λογικά, θα πρέπει να μην το ενεργοποιήσεις, ώστε να μην έχεις conflict με το profile που τυχόν έχεις στο ab (ή να μην ενεργοποιήσεις το profile του ab, αφήνοντας το argus ν' αναλάβει τον έλεγχο).

Για να μην μιλάω στον άερα: θέλω να ρυθμίσω τα fans του κουτιού βάσει της θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών και όχι του επεξεργαστή. Να δοκιμάσω, λες, το fan control; Και αν το δοκιμάσω, να μην ενεργοποιήσω το fan profile που έχω στο ab, αφήνοντας το fan control να κάνει τα πάντα;

Αν δεν πειράξεις την μπάρα του fan στο afterburner έχει priority το fan control. Για να χάσει το priority το fancontrol πρέπει στο afterburner να πατήσεις το κουμπάκι auto, να σύρεις την μπάρα σε κάποιο fan percent και να πατήσεις apply. Τα προφίλ του ab τα αλλάζεις κανονικά χωρίς θέμα. Για παράδειγμα στο προφιλ 5 του ab έχω βάλει lock τα fans στο 80%, αλλά με το fan control ανοιχτό δεν πάνε τα fans στο 80%, ακολουθούν το curve του fan control 

Δες την φώτο, πάτησα το profile 5 και apply αλλά το fan control δεν ίδρωσε, συνέχισε με το δικο του curve.  Tώρα αν θες μπορείς να χρησιμοποιείς το fan control μόνο για τα fans του κουτιού και να αφήσεις το ab να ελέγχει τα fans της κάρτας. Ότι προτιμάς

 

Spoiler

Untitledff.jpg.66a960dce564343b3d56c81b9c8d8d5a.jpg

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το prefer maximum performance στα global settings το έχουν φτιάξει ή και στο desktop μένει στα boost clocks η gpu;

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Το prefer maximum performance στα global settings το έχουν φτιάξει ή και στο desktop μένει στα boost clocks η gpu;

Μα αυτό σημαίνει global settings, ότι εφαρμόζεται παντού. Αν δεν θες να ανεβαίνουν τα ρολόγια στο desktop, πρέπει να το βάζεις per application.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μα αυτό σημαίνει global settings, ότι εφαρμόζεται παντού. Αν δεν θες να ανεβαίνουν τα ρολόγια στο desktop, πρέπει να το βάζεις per application.

Υποτίθεται μόνο για 3d applications είναι. Απλά δεν δουλεύει, στο κάνει και στο desktop που δεν θα έπρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Μα αυτό σημαίνει global settings, ότι εφαρμόζεται παντού. Αν δεν θες να ανεβαίνουν τα ρολόγια στο desktop, πρέπει να το βάζεις per application.

κανονικά πρέπει να ανεβαίνουν μόνο σε 3d εφαρμογές, το λέει. Στο desktop πρέπει να μένουν χαμηλά. Όταν μπαίνεις σε game είναι locked στο boost όπως πρέπει αλλά όταν γυρνάς στο desktop έχουν μείνει κολλημένα εκεί και στρώνει μόνο με restart..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Υποτίθεται μόνο για 3d applications είναι. Απλά δεν δουλεύει, στο κάνει και στο desktop που δεν θα έπρεπε

Μα το desktop είναι 3D application, χρησιμοποιεί HW acceleration για να είναι πιο ομαλό. Επίσης αν κλείσεις το v-sync σto global, κλείνει και στα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...