Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, gpapad20 είπε

Εγώ πάντως από οταν πούλησα 2080 ti και πήγα σε ps5 και oled c1 ησύχασα! Πλέον παίζω και δεν ασχολούμαι ούτε με γραφικά ούτε oc ούτε τιποτα απλά ΠΑΙΖΩ το παιχνίδι

Την καλύτερη δουλειά έκανες. Βάζεις και ένα series x για το gamepass και τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, gpapad20 είπε

Αδικείς το νόημα plug and play αν τα συγκρίνεις 

Καθόλου, απλά στις κονσόλες δεν περνάς νεότερους drivers..Αλλά software update στην κονσόλα κάνεις όποτε βγαίνει. Και το PC μια χαρά plug and play είναι, αν εσείς το σκαλίζετε με OC κλπ είναι δικό σας θέμα.

Forza Horizon 5 PC Performance Analysis

Και το DSOG βρήκε underwhelming performance στις κόκκινες.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 6:49 ΜΜ, gpapad20 είπε

Εγώ πάντως από οταν πούλησα 2080 ti και πήγα σε ps5 και oled c1 ησύχασα! Πλέον παίζω και δεν ασχολούμαι ούτε με γραφικά ούτε oc ούτε τιποτα απλά ΠΑΙΖΩ το παιχνίδι

Η πλειοψηφία του κόσμου εκεί έξω είναι έτσι(ειδικά όσο μεγαλώνει και σε ηλικία).

Μην βλέπεις από την τεράστια μειοψηφία των forums που αντιμετωπίζουν τα παιχνίδια σαν Heaven και Timespy.

Και στα εδώ θέματα των καρτών γραφικών, αν δεν είχαμε τα θέματα διαθεσιμότητας που είναι και το κύριο ενδιαφέρον των περισσοτέρων που σχολιάζουν, ούτε το 1/8 των συνολικών σελίδων που έχουν γραφτεί ως τώρα δεν θα είχαμε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off-topic αλλά το plug and play που πετάτε πολλοί ανήκει στις εποχές PS2. Πλέον πρέπει να κατεβάζεις patches/software updates για την κονσόλα κλπ. Και μην ξεχάσω να αναφέρω τα 80 ευρώ για games ειδικά για το PS5 που δεν έχει game pass. Οπότε ό,τι ΔΕΝ δίνεις για HW, τα δίνεις για παιχνίδια.

Επειδή πολλοί κάνετε πειραματισμούς με OC και δεν σας βγαίνουν στο PC ή τρέχετε με τις ώρες τα stress-tests, δεν σημαίνει ότι το PC δεν είναι αντίστοιχα plug and play με την κονσόλα και με αρκετά φτηνότερα τα παιχνίδια. Από τότε που πήρα τον 5900X απλά άνοιξα το PBO και το XMP και τέλος, ούτε ασχολήθηκα με stress-tests ούτε τίποτα. Βάζω το game και τρέχω άνετος και ωραίος χωρίς άγχος για crashes κλπ.

Αυτή είναι η αλήθεια και κλείνουμε με το OT.

Έχει διαγωνισμό η ZOTAC με Resident Evil: Welcome to Racoon City.

ZOTAC to give away GeForce RTX 3080Ti/3070Ti AMP Resident Evil Edition in a contest

ZOTAC-RTX3080Ti-3070Ti-Resident-Evil-2-1

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gpapad20 είπε

Αδικείς το νόημα plug and play αν τα συγκρίνεις 

Plug and pray ειναι η κονσόλα. Οσες φορες γυρισα τρέχοντας σπιτι με το καινουργιο gran turismo με περιμεναν 25-30 ωρες αναμονης για download στο ps4. Με το forza στο series x λιγο καλυτερα τα πραματα, αλλα ετρωγε συχνά πυκνα error κατα το installation και ηθελε συνεχόμενα restarts και ξανα κατεβασμα του patch για να περάσει. Οτι χειροτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Plug and pray ειναι η κονσόλα. Οσες φορες γυρισα τρέχοντας σπιτι με το καινουργιο gran turismo με περιμεναν 25-30 ωρες αναμονης για download στο ps4. Με το forza στο series x λιγο καλυτερα τα πραματα, αλλα ετρωγε συχνά πυκνα error κατα το installation και ηθελε συνεχόμενα restarts και ξανα κατεβασμα του patch για να περάσει. Οτι χειροτερο

Έχω 180 mbps δεν περιμένω ποτε όμως έτσι και αλλιώς γιατί υπάρχει ρύθμιση να κάνει τα update ακόμα και σε sleep mode

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Off-topic αλλά το plug and play που πετάτε πολλοί ανήκει στις εποχές PS2. Πλέον πρέπει να κατεβάζεις patches/software updates για την κονσόλα κλπ. Και μην ξεχάσω να αναφέρω τα 80 ευρώ για games ειδικά για το PS5 που δεν έχει game pass. Οπότε ό,τι ΔΕΝ δίνεις για HW, τα δίνεις για παιχνίδια.

Επειδή πολλοί κάνετε πειραματισμούς με OC και δεν σας βγαίνουν στο PC ή τρέχετε με τις ώρες τα stress-tests, δεν σημαίνει ότι το PC δεν είναι αντίστοιχα plug and play με την κονσόλα και με αρκετά φτηνότερα τα παιχνίδια. Από τότε που πήρα τον 5900X απλά άνοιξα το PBO και το XMP και τέλος, ούτε ασχολήθηκα με stress-tests ούτε τίποτα. Βάζω το game και τρέχω άνετος και ωραίος χωρίς άγχος για crashes κλπ.

Αυτή είναι η αλήθεια και κλείνουμε με το OT.

Έχει διαγωνισμό η ZOTAC με Resident Evil: Welcome to Racoon City.

ZOTAC to give away GeForce RTX 3080Ti/3070Ti AMP Resident Evil Edition in a contest

ZOTAC-RTX3080Ti-3070Ti-Resident-Evil-2-1

Τα graphics options και οι πολλοί συνδυασμοί που τους ακολουθούν τα ξέχνας βλέπω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gpapad20 είπε

Έχω 180 mbps δεν περιμένω ποτε όμως έτσι και αλλιώς γιατί υπάρχει ρύθμιση να κάνει τα update ακόμα και σε sleep mode

Τα graphics options και οι πολλοί συνδυασμοί που τους ακολουθούν τα ξέχνας βλέπω!

Τα graphics options είναι η ελευθερία που προσφέρει το PC που προσωπικά γουστάρω. Στο XSX στο Forza Horizon 5 π.χ. σου δίνει επιλογή για performance mode και 60FPS ή quality mode και 30FPS. Στο PC τα παραμετροποιώ όπως γουστάρω και έχω τα FPS που γουστάρω.

Μην μιλήσουμε για την έλλειψη FoV κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα graphics options είναι η ελευθερία που προσφέρει το PC που προσωπικά γουστάρω. Στο XSX στο Forza Horizon 5 π.χ. σου δίνει επιλογή για performance mode και 60FPS ή quality mode και 30FPS. Στο PC τα παραμετροποιώ όπως γουστάρω και έχω τα FPS που γουστάρω.

Μην μιλήσουμε για την έλλειψη FoV κλπ..

Συμφωνώ με την ελευθερία που προσφέρει την έχω χαρεί χρόνια αλλά η ελευθερία που λες δεν συμβαδίζει  με το plug and play αυτό προσπαθώ να σου εξήγησω

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gpapad20 είπε

Συμφωνώ με την ελευθερία που προσφέρει την έχω χαρεί χρόνια αλλά η ελευθερία που λες δεν συμβαδίζει  με το plug and play αυτό προσπαθώ να σου εξήγησω

Μπορείς κάλλιστα να μην ασχοληθείς με τα settings και να τα αφήσεις όπως τα έβαλε το παιχνίδι μόνο του. Εδώ στο GTA: San Andreas έδωσαν performance και fidelity mode όπου το δεύτερο σε κλειδώνει στο Xbox Series X στα 30FPS..Σε παιχνίδι του 2004..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια απο τη στιγμη που δεν κλεινει το motion blur στις κονσολες αν μαθεις με υπολογιστη δεν ξανα γυρνας σε κονσολα.  Plug and play ειναι και ο υπολογιστης το οτι εδω μεσα σκαλιζουμε τις ρυθμισεις βαζουμε reshades και mods δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι. Το 90% κατεβαζει το παιχνιδι απο steam το τρεχει και παιζει με τις ρυθμισεις που εχει βαλει το παιχνιδι για το συστημα που εχει. Drivers μπαινουν αυτοματα πια οποτε γιατι δεν ειναι plug and play.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Παιδια μερικες γρηγορες ερωτησεις γιατι σκεφτομαι να παω για πωληση/ανταλλαγη της καρτας μου:

Η Gigabyte GeForce RTX 3060 LHR Eagle 12G 12GB GDDR6 GV-N3060EAGLE-12GD Rev. 2.0 ειναι LHR η οχι;

Αν παιζουν και οι 2 περιπτωσεις πως μπορω να το μαθω; Επειδη ειμαι εντελως ασχετος με αυτο το LHR, αν καταλαβα καλα κατι εχει να κανει με bitcoin, ποτε εχει μεγαλυτερη αξια; Σαν LHR η χωρις;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

EDIT: Το Googlara και κατα πασα πιθανοτητα ειμαι LHR. Θα το επιβεβαιωσω με το κουτι μολις γυρισω σπιτι.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vste είπε

Παιδια μερικες γρηγορες ερωτησεις γιατι σκεφτομαι να παω για πωληση/ανταλλαγη της καρτας μου:

Η Gigabyte GeForce RTX 3060 LHR Eagle 12G 12GB GDDR6 GV-N3060EAGLE-12GD Rev. 2.0 ειναι LHR η οχι;

Το αναφέρει στο μοντέλο ότι είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...