Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Προφανώς, αστειεύομαι. Απλά βλέπω πολύ παπά έχουν φάει με το brand name μερικοί. Είδαμε και τι καρτάρες βγάλανε και τα βαριά ονόματα πάλι. RIP σε όποιον πήρε 3090 Αοrus extreme.

Για πες δεν έχω ύποψην μου.

Η φάση βέβαια είναι παίρνω ότι βρίσκω, πχ εγώ ήθελα ftw3 ή xc3 ή hybrid ftw3/xc3, γενικά ήθελα evga 😍

αλλά πήρα ότι βρήκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Για την χρήση που κάνει το 90% του κόσμου (δηλαδή απλά gaming με stock settings χωρίς OC) όλες οι υλοποιήσεις είναι μια χαρά. Εκτός βέβαια αν έχουν κάποιο σοβαρό defect (να λείπουν thermal pads, να είναι οι βίδες πιο κοντές, τέτοια πράγματα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Για πες δεν έχω ύποψην μου.

Η φάση βέβαια είναι παίρνω ότι βρίσκω, πχ εγώ ήθελα ftw3 ή xc3 ή hybrid ftw3/xc3, γενικά ήθελα evga 😍

αλλά πήρα ότι βρήκα....

Τι να γράψω εγώ, μια εικόνα χίλιες λέξεις οπότε σου βάζω 2 εικόνες = 2000 λέξεις :P . Και στην 1080ti που είχα τα ίδια έκανε, το Aorus XTRM μοντέλο ήταν για τα πανηγύρια. 

1988334111_aorus3090.jpg.c87174b99f7dae0e93c09278f4119094.jpg3090.jpg.a382dc11bffdf0311552d2f3903e5a07.jpg



Το αστείο είναι με τη λαίλαπα του mining πολλοί την αγοράσαν γιαυτό ή και γιαυτό και τώρα τραβάνε τις κωλότριχες τους, κ vram είναι μόνιμα σε thermal throttling. Η 3090 FE που είναι 17 βαθμούς κάτω έχει και αυτή μεγάλο πρόβλημα σε οτιδήποτε κάνει heavy ram usage. Φαντάσου τώρα η aorus extreme τι Αχιλλέα Μπέο τρώει.

 

Και η EVGA από ότι κατάλαβα έχει θέματα και με temps και με κάποια bios της ίδιας της evga που δεν δουλεύουν σε .... Evga κάρτα.


Αλλα η PNY και η palit μας πείραξε :P 

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για την χρήση που κάνει το 90% του κόσμου (δηλαδή απλά gaming με stock settings χωρίς OC) όλες οι υλοποιήσεις είναι μια χαρά. Εκτός βέβαια αν έχουν κάποιο σοβαρό defect (να λείπουν thermal pads, να είναι οι βίδες πιο κοντές, τέτοια πράγματα)..

3090 και 3080 δεν θα πάρει ο απλός κόσμος να παίζει με stock settings stock bios κλπα. Της παίρνεις για να λαλακιστείς και λίγο

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teller είπε

Εννοείται, πλάκα κάνουμε. Άλλωστε οι τιμές είναι ίδιες, είτε κινεζιά είτε όχι. Είναι ολίγον τσιμπημένες! :lol:

Αμερικάνικη είναι η PNY πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Herald είπε

3090 και 3080 δεν θα πάρει ο απλός κόσμος να παίζει με stock settings stock bios κλπα. Της παίρνεις για να λαλακιστείς και λίγο

Εντάξει όχι πάντα. Και εδώ είναι παιδιά με τέτοιες κάρτες που τις έχουν stock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, teller είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/PNY_Technologies

Όντως! Δεν το ήξερα.

Ευκαιρία, παίδες! :mrgreen:

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=111156&search=3080+rtx

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald Σιγα μωρε, 20 βαθμοι παραπανω στο db normalized. 

Εν τω μεταξυ, τουλαχιστον στις 3070, εχουν το ιδιο cooler με τις gainward. Δεν ξερω τι παιζει με αυτες τις 2 εταιρειες

Spoiler

Jual GAINWARD GeForce RTX 3070 / RTX3070 Phoenix GS 8GB GDDR6 256 bits -  Jakarta Utara - tf com | TokopediaPNY GeForce RTX 3070 8GB XLR8 Gaming EPIC-X RGB Triple Fan Edition

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@Herald Σιγα μωρε, 20 βαθμοι παραπανω στο db normalized. 

Εν τω μεταξυ, τουλαχιστον στις 3070, εχουν το ιδιο cooler με τις gainward. Δεν ξερω τι παιζει με αυτες τις 2 εταιρειες

  Απόκρυψη περιεχομένων

Jual GAINWARD GeForce RTX 3070 / RTX3070 Phoenix GS 8GB GDDR6 256 bits -  Jakarta Utara - tf com | TokopediaPNY GeForce RTX 3070 8GB XLR8 Gaming EPIC-X RGB Triple Fan Edition

 

H gainward είναι η Palit. Τα coolers φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο με της PNY, εξού και τα similarities.

 

Για τη θερμοκρασία φαντάζομαι τρολλάρις? Αν το δείς σε ΔΤ μιλάμε για 50% πάνω η θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Προφανως 😐

Ε ξέρω γώ με αυτά που διαβάζω σε αυτό το forum είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τα όρια μεταξύ βλακείας και τρολλινγ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς, αστειεύομαι. Απλά βλέπω πολύ παπά έχουν φάει με το brand name μερικοί. Είδαμε και τι καρτάρες βγάλανε και τα βαριά ονόματα πάλι. RIP σε όποιον πήρε 3090 Αοrus extreme.

Για ποιο λόγο αν επιτρέπεται rip?Επειδή έβγαλε ένα γράφημα το hu?Η δικιά μου σε πληροφορω ήταν μια κλάση πάνω από strix.Καμία σχέση με το γράφημα.Καλο είναι κάποιες φορές να λέμε πράγματα π τα έχουμε δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έβγαλε ένα γράφημα, review έκανε ο άνθρωπος. Και δεν είναι μόνο το hwunboxed, παντού υπάρχει κόσμος που παραπονιέται. Και εδώ έχει άτομο αγγελία που ανταλλάζει την aorus του με άλλη υλοποίηση. Γιατί άραγε....


Όταν λές είναι ανώτερη από την strix σε τι αναφέρεσαι? Γιατί σε θερμοκρασίες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, και χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλή από θερμοκρασίες η strix, είναι 3 σκάλες πάνω από την Aorus. 


ΥΓ1. Διαβάζω και ήτανε....κατάλαβα 😛 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν έβγαλε ένα γράφημα, review έκανε ο άνθρωπος. Και δεν είναι μόνο το hwunboxed, παντού υπάρχει κόσμος που παραπονιέται. Και εδώ έχει άτομο αγγελία που ανταλλάζει την aorus του με άλλη υλοποίηση. Γιατί άραγε....


Όταν λές είναι ανώτερη από την strix σε τι αναφέρεσαι? Γιατί σε θερμοκρασίες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, και χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλή από θερμοκρασίες η strix, είναι 3 σκάλες πάνω από την Aorus. 


ΥΓ1. Διαβάζω και ήτανε....κατάλαβα 😛 

Είχες aorus φίλε;Εγώ είχα.Καλυτερη από strix,τέλος.Η δικιά μου τουλάχιστον.Βάλε strix να τραβάει 500w+ σε metro κ τα λέμε.Τώρα μπορεί εγώ να ήμουν κωλόφαρδος,αλλά ειδικά για θερμοκρασίες άστο.74 βαθμοί η κάρτα στα 500w+,68 στα 0.95ν,63 στα 0.9.Max θερμοκρασίες.

Τώρα γιατί την έδωσα αστo,όπως είπα κ πριν σχολιάζω ότι βλέπω με τα μάτια Μ.

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Είχες aorus φίλε;Εγώ είχα.Καλυτερη από strix,τέλος.Η δικιά μου τουλάχιστον.Βάλε strix να τραβάει 500w+ σε metro κ τα λέμε.Τώρα μπορεί εγώ να ήμουν κωλόφαρδος,αλλά ειδικά για θερμοκρασίες άστο.74 βαθμοί η κάρτα στα 500w+,68 στα 0.95ν,63 στα 0.9.Max θερμοκρασίες.

Τώρα γιατί την έδωσα αστo,όπως είπα κ πριν σχολιάζω ότι βλέπω με τα μάτια Μ.Αν μετά από 6 3090 δεν βαριόμουν να συνεχίσω,ευχαρίστως θα ξαναεπαιρνα την extreme

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...