Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

KΩΔIKOΣ TAYTOΠOIHΣHΣ EΦAPMOΓHΣ KINHTOY: ******. O KΩΔIKOΣ IΣXYEI ΓIA 2 ΛEΠTA AΠO THN AITHΣH TOY.

 

OΛOKΛHPΩΘHKE H EΓΓPAΦH ΣAΣ ΣTHN YΠHPEΣIA mBanking ΣE NEA ΣYΣKEYH! ΣE ΠEPIΠTΩΣH ΠOY ΔEN ΠPAΓMATOΠOIHΣATE EΣEIΣ AYTH THN ENEPΓEIA EΠIKOINΩNHΣTE ME TO 2109555000

με το που θα κάνεις εγγραφή έρχεται πάλι sms που λέει το 2ο  δηλαδή δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε? 

το διαβασαμε. Και ειπαμε οτι δεν εκανε τιποτα μεχρι που της ηρθε η ειδοποιηση οτι 1500 ευρω κανανε φτερα. Τοτε μιλησε με την τραπεζα.

Δεν υποστηριζω οτι η TS τα εκανε ολα σωστα, το αντιθετο, τα εκανε ολα τελειως λαθος. Αλλα κανοντας οτι εκανε φτανεις στο ιδιο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

το διαβασαμε. Και ειπαμε οτι δεν εκανε τιποτα μεχρι που της ηρθε η ειδοποιηση οτι 1500 ευρω κανανε φτερα. Τοτε μιλησε με την τραπεζα.

Δεν υποστηριζω οτι η TS τα εκανε ολα σωστα, το αντιθετο, τα εκανε ολα τελειως λαθος. Αλλα κανοντας οτι εκανε φτανεις στο ιδιο σημειο.

 

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Το θέμα είναι τι κατάλαβε η TS.

Και η τράπεζα δεν έχει γνώση σε ποιον πήγαν(iban που έχει και όνομα /επώνυμο, πληρωμή με κάρτα για τις άλλες 2 συναλλαγές που λέει πληρώθηκαν σε κάτοχο αέρα κοπανιστό ενώ έχει την δυνατότητα κάποιος να αλλάξει το ημερισιο όριο) κλπ πιο πολύ για τρολλ μου φαίνεται κουβέντα να έχουμε να κάνουμε ένα πράγμα...anyway αν με κάποιον φανταστικό τρόπο αυτό έγινε στα αλήθεια ότι λέμε εδώ δεν θα βοηθήσει μόνο η τράπεζα μπορεί να βγάλει άκρη και η δίωξη ώστε να βρουν που μπορεί να πέταξαν τα χρήματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε φουστη αυτη η μανια να πιανετε το θεμα απο τελος και να μη διαβαζετε τη μεση

τα φοβερα μηνυματα που ποσταρες, τα εχει ποσταρει η ιδια οτι τα ελαβε εδω δεν ανακαλυψες την Αμερικη, της το ειπαμε οτι τα εκανε ολα στραβα

οταν καποιος κανει απατη οπως αυτη δε ειναι τοσο μακακας να στειλει τα λεφτα σε λογαριασμο με το ονομα του. Βρισκει λογαριασμο αναλωσιμο. Αλλοδαπου (κατι σα τα "πακιστανικα" κινητα), πεθαμενου (πιο δυσκολο) κλπ. Η τραπεζα (και η διωξη) ξερουν σε πιανου το λογαριασμο πηγαν τα λεφτα και εγινε αναληψη. Το θεμα ειναι οτι συνηθως αυτοι οι λογαριασμοι δεν οδηγουν στον Μπαμπη τον Ταδε να πανε να τον πιασουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Και η τράπεζα δεν έχει γνώση σε ποιον πήγαν(iban που έχει και όνομα /επώνυμο, πληρωμή με κάρτα για τις άλλες 2 συναλλαγές που λέει πληρώθηκαν σε κάτοχο αέρα κοπανιστό ενώ έχει την δυνατότητα κάποιος να αλλάξει το ημερισιο όριο)

Έχεις διαβάσει όλο το τόπικ;;; Έχει απαντηθεί.

Μπαίνετε που μπαίνετε και κάνετε τους ντετέκτιβ, τουλάχιστον διαβάστε όλα τα στοιχεία της "υπόθεσης".

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

ε ρε φουστη αυτη η μανια να πιανετε το θεμα απο τελος και να μη διαβαζετε τη μεση

👍

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχεις διαβάσει όλο το τόπικ;;; Έχει απαντηθεί.

Μπαίνετε που μπαίνετε και κάνετε τους ντετέκτιβ, τουλάχιστον διαβάστε όλα τα στοιχεία της "υπόθεσης".

👍

είχα φτάσει ως την 9 σελίδα την πρώτη μέρα που όλοι ρωτούσαν για τα otp και δεν υπήρχε καμία επαφή συγνώμη που χρειάστηκε κάποιος 11 σελίδες για να γράψει και την υπόλοιπη πατάτα που έκανε, αρα πρακτικά την κλέψανε με νόμιμο δικαίωμα και τρόπο το χειρότερο ξέρετε πιο είναι? πως θα αποδειχθεί ότι την έκλεψε κάποιος από μια fishing σελίδα? ανοίγουν και κλείνουν 5000 την μέρα αν θέλουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια αυτό το  email  που της ήρθε γιατί δεν πήγε στα spam?Γιατί δεν της έβγαλε ότι είναι επικίνδυνο όταν το άνοιξε;Σε εμένα όσα τέτοια έχουν ερθει πάνε κατευθείαν σπαμ αλλά και δεν σε αφήνει να πατησεις το λινκ.

Τοσο καλή είναι η google και τα φιλτράρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

της ήρθε γιατί δεν πήγε στα spam?Γιατί δεν της έβγαλε ότι είναι επικίνδυνο όταν το άνοιξε;Σε εμένα όσα τέτοια έχουν ερθει πάνε

Έλα ντε...

Πάντως 2 παράμετροι έτσι για να ξέρετε τι γίνεται...
1/ Επειδή πήγα να πέσω κι εγώ θύμα απάτης την οποία ψυλλιάστηκα (όχι phishing, αλλά το κλασσικό αν δεν το ξέρετε τρικ πελάτη-προμηθευτή, θα έρθω να πάρω τα τάδε πράγματα πόσο κάνουν 100€, σου βάζει "κατά λάθος" 1000€ και σου στέλνει καταθετήριο και σου ζητάει να του επιστρέψεις την διαφορά, σε άλλο λογαριασμό)...
Ο συγκεκριμένος "πελάτης" ήταν από την αρχή της συναλλαγής περίεργος αλλά με το που έσκασε το παραμύθι της λάθος κατάθεσης, πήραμε κατευθείαν τηλέφωνο την αστυνομία, όπου μας είπαν ότι συνήθως οι λογαριασμοί που ζητούν να τους κάνεις κατάθεση είναι από κλεμμένα στοιχεία, κλπ, οπότε δεν τους έλεγε κάτι ο αρ. λογαριασμού που τους δώσαμε για να εντοπίσουν τους ενόχους! Μας σύστησαν να προσπαθήσουμε να τους φέρουμε κάπου με φυσική παρουσία, ώστε να συλληφθούν...Όταν τους είπαμε ότι η επιστροφή θα γίνει με μετρητά με την παράδοση της παραγγελίας, δεν είχαμε ξανά νέα τους.
2/ Κάποτε έκανα λάθος κατάθεση αντί για έναν προμηθευτή μου, σε έναν άσχετο λογαριασμό. Η τράπεζα παρότι είδα την συναλλαγή και έκανα άμεσα αίτημα ακύρωσης, μου ανέφερε ότι από την στιγμή που είναι από λογαριασμό σε λογαριασμό ίδιας τράπεζας η συναλλαγή διεκπεραιώνεται αμέσως, και μόνο με την συναίνεση του δικαιούχου του λογαριασμού θα μπορούσε να γίνει η επιστροφή  από τον λογαριασμό του στον δικό μου. Τέλος πάντων άκρη δεν βγήκε.

Οπότε, τα 1500 της TS έχουν κάνει φτερά σε άσχετο λογαριασμό, τα οποία τα έχουν ήδη κάνει ανάληψη οι επιτήδειοι.
Προσοχή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Όχι ότι νάνε, εγώ που έκανα μεταφορά φάνηκε σε μέρες...

Aυτο που λες δεν υπαρχει. Μεταφορα σε λογαριασμο ιδιας τραπεζας γινεται αμεσως. Ουτε μια φορα δεν μου εχει τυχει να καθυστερησει σε Εθνικη και Alpha. Με εναν μικρο αστερισκο οπου ισως να υπηρχε καποιο προβλημα στο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι για αυτό το γεγονός. Η τράπεζα δεν έχει ευθύνη? Πως είναι δυνατόν να στάλθηκαν χρήματα χωρίς επιβεβαίωση με SMS? Εγώ ξέρω ακόμα και έμβασμα να κάνεις σου έρχεται SMS στο κινητό για επιβεβαίωση. Εκτός αν σου είχαν πάρει και το κινητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Aυτο που λες δεν υπαρχει. Μεταφορα σε λογαριασμο ιδιας τραπεζας γινεται αμεσως. Ουτε μια φορα δεν μου εχει τυχει να καθυστερησει σε Εθνικη και Alpha. Με εναν μικρο αστερισκο οπου ισως να υπηρχε καποιο προβλημα στο συστημα.

 

13 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Εγώ όχι, γιατί η συναλλαγές μου είναι πάντα άμεσες με αποδείξεις. Και κάνω συναλλαγές σχεδόν κάθε εβδομάδα.

Οι τράπεζες μεταθέτουν τις άμεσες συναλλαγές σε επόμενες ημέρες... το έχω δει να συμβαίνει ουκ ολίγες φορές.

Θα κανω το δικηγορο του διαβολου. 

Αρχικα φιλε Νικο,δεν εισαι ο μονος που κανει μεταφορες καθε βδομαδα,και εμεις κανουμε,και εμεις γνωριζουμε .
Αυτο επειδη μου ελεγες οτι δεν καταλαβαινω πως λειτουγει απο το ενα iban στο αλλο ( που μαλλον δε γνωριζεις,για να το θετεις ετσι ) . 
Θα συμφωνησω οτι υπαρχει πιθανοτητα να υπηρξε καποιο προβλημα,και να καθυστερησε η μεταφορα,ΑΛΛΑ,κατα κανονα η μεταφορες μεσα σε λογαριασμους της ιδιας τραπεζας,γινονται ΑΜΕΣΩΣ.

Μια φορα μου ετυχε καθυστερηση απο αλφα σε αλφα,και αυτη ηταν 2-3 λεπτα.

Η μοναδικη αλλη καθυστερηση,ηταν οταν καποιος αλλος μου εκανε μεταφορα,και κλικαρε να γινει μεταχρονολογημενα η συναλλαγη. 

Μια φορα παλι μου ετυχε να θελω να συναλλαχθω με μια κοπελα,που ηθελε καποιο ps4,η οποια μου ελεγε οτι θα μου κανει καταθεση,αλλα θα φανουν σε 2 μερες τα λεφτα,παρ'ολο που ειχαμε ιδια τραπεζα.Οταν της ειπα το προφανες,οτι τα χρηματα θα εμφανιστουν την ιδια στιγμη,αυτη επεμεινε οτι κανουν 2 μερες να φανουν. Οποτε,ειτε κατι συνεβαινε με το δικο της λογαριασμο,που συμβαινει και με το δικο σου λογαριασμο,ειτε ηταν απατεωνισα και το ελεγε για να με φαει.
Επειδη ειδα οτι οι γνωσεις της πανω στις μεταφορες ηταν ανυπαρκτες,και επειδη δε μου αρεσε ο τροπος που μιλουσε,την ακυρωσα,οποτε δε θα μαθουμε ποτε αν ελεγε αληθεια.

 

Τελος,φιλε Νικο,γω δεν ειμαι απολυτος,κραταω μια πισινη οτι μπορει σε εσενα να ετυχε στραβη,αλλα καλο θα ηταν οταν σου λενε 10 ατομα το ιδιο,να μην επιμενεις στο δικο σου. Επισης,αν γινεται συχνα στις συναλλαγες σου,καλο θα ηταν να μιλησεις με την τραπεζα σου. 

 

 

 

Να τονισω οτι κανω μεταφορες εβδομαδιαιως και στις 4 τραπεζες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

 

Θα κανω το δικηγορο του διαβολου. 

Αρχικα φιλε Νικο,δεν εισαι ο μονος που κανει μεταφορες καθε βδομαδα,και εμεις κανουμε,και εμεις γνωριζουμε .
Αυτο επειδη μου ελεγες οτι δεν καταλαβαινω πως λειτουγει απο το ενα iban στο αλλο ( που μαλλον δε γνωριζεις,για να το θετεις ετσι ) . 
Θα συμφωνησω οτι υπαρχει πιθανοτητα να υπηρξε καποιο προβλημα,και να καθυστερησε η μεταφορα,ΑΛΛΑ,κατα κανονα η μεταφορες μεσα σε λογαριασμους της ιδιας τραπεζας,γινονται ΑΜΕΣΩΣ.

Μια φορα μου ετυχε καθυστερηση απο αλφα σε αλφα,και αυτη ηταν 2-3 λεπτα.

Η μοναδικη αλλη καθυστερηση,ηταν οταν καποιος αλλος μου εκανε μεταφορα,και κλικαρε να γινει μεταχρονολογημενα η συναλλαγη. 

Μια φορα παλι μου ετυχε να θελω να συναλλαχθω με μια κοπελα,που ηθελε καποιο ps4,η οποια μου ελεγε οτι θα μου κανει καταθεση,αλλα θα φανουν σε 2 μερες τα λεφτα,παρ'ολο που ειχαμε ιδια τραπεζα.Οταν της ειπα το προφανες,οτι τα χρηματα θα εμφανιστουν την ιδια στιγμη,αυτη επεμεινε οτι κανουν 2 μερες να φανουν. Οποτε,ειτε κατι συνεβαινε με το δικο της λογαριασμο,που συμβαινει και με το δικο σου λογαριασμο,ειτε ηταν απατεωνισα και το ελεγε για να με φαει.
Επειδη ειδα οτι οι γνωσεις της πανω στις μεταφορες ηταν ανυπαρκτες,και επειδη δε μου αρεσε ο τροπος που μιλουσε,την ακυρωσα,οποτε δε θα μαθουμε ποτε αν ελεγε αληθεια.

 

Τελος,φιλε Νικο,γω δεν ειμαι απολυτος,κραταω μια πισινη οτι μπορει σε εσενα να ετυχε στραβη,αλλα καλο θα ηταν οταν σου λενε 10 ατομα το ιδιο,να μην επιμενεις στο δικο σου. Επισης,αν γινεται συχνα στις συναλλαγες σου,καλο θα ηταν να μιλησεις με την τραπεζα σου. 

Να τονισω οτι κανω μεταφορες εβδομαδιαιως και στις 4 τραπεζες.

 

34 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

ελεος,ακομα το λιβανιζουμε;;;

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Macosj είπε

Λυπάμαι για αυτό το γεγονός. Η τράπεζα δεν έχει ευθύνη? Πως είναι δυνατόν να στάλθηκαν χρήματα χωρίς επιβεβαίωση με SMS? Εγώ ξέρω ακόμα και έμβασμα να κάνεις σου έρχεται SMS στο κινητό για επιβεβαίωση. Εκτός αν σου είχαν πάρει και το κινητό 

Οταν έχεις δωσει όλους τους κωδικούς σου κλπ η τράπεζα τι άλλο να κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οταν έχεις δωσει όλους τους κωδικούς σου κλπ η τράπεζα τι άλλο να κάνει;

Σε κάθε συναλλαγή πρέπει να στέλνει SMS, αυτό να κάνει. Από ότι είδα σε παλιότερα μηνύματα, λέει η eurobank δίνει τη δυνατότητα απενεργοποίησης των SMS επιβεβαιώσεις από το ebanking και αυτό γίνεται μάλιστα χωρίς επιβεβαίωση. Σαν να λέει στους απατεώνες βρείτε τους κωδικούς ebanking και πάρτε τα όλα. Αυτό έχει νομικές συνέπειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Macosj είπε

Σε κάθε συναλλαγή πρέπει να στέλνει SMS, αυτό να κάνει. Από ότι είδα σε παλιότερα μηνύματα, λέει η eurobank δίνει τη δυνατότητα απενεργοποίησης των SMS επιβεβαιώσεις από το ebanking και αυτό γίνεται μάλιστα χωρίς επιβεβαίωση. Σαν να λέει στους απατεώνες βρείτε τους κωδικούς ebanking και πάρτε τα όλα. Αυτό έχει νομικές συνέπειες 

Μαλλον δεν τα διάβασες καλά.Τα έδωσε όλα απο μονη της.ΟΤΡ κλπ έρχονταν κανονικά ,αφου έδωσε τους κωδικούς μονη της οι απατεώνες τα άλλαξαν,αν δεν έδινε κωδικους γιατι πανικοβλήθηκε τίποτα δεν θα γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...