Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Να δώσω και σε αυτό το forum το BSC δέμα που πήρα, και ήταν όλα ΟΚ, καθώς ο Κινέζος ανέβασε κανονικά το IOSS number όταν τύπωσε το tracking number (και εννοείτε ότι έχω πληρώσει ήδη τον ΦΠΑ κανονικότατα). Το Γ.Ε.Τ.Α. το έστειλε στο ΚΑΤ, και το δέμα το πήρε η διανομή των ΕΛΤΑ κανονικότατα, και εννοείτε δεν χρεώθηκα τίποτα. Το δέμα, δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο από το τελωνείο και δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Προφανώς, όταν το scanαραν στο Γ.Ε.Τ.Α., είδαν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε κανονικότατα, και για αυτό μετά το έστειλαν και 'έκλεισε' από το K.A.T.

BSC.png

 

Χωρίς τίτλο.png

 

Δεν ξερω κατα ποσο εχει να κανει οτι στην περιπτωση σου το εστειλε με Ολλανδικο ταχυδρομιο (NL).

Εμενα που ειναι με Κινεζικο ταχυδρομιο (CN) περιμενει απο τις 20/7 για "αναμονη τελωνιακης εκαθαρισης". Κι εγω εννοειται  εχω πληρωσει εξτρα φπα κατα την αγορα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ppetros είπε

 

Δεν ξερω κατα ποσο εχει να κανει οτι στην περιπτωση σου το εστειλε με Ολλανδικο ταχυδρομιο (NL).

Εμενα που ειναι με Κινεζικο ταχυδρομιο (CN) περιμενει απο τις 20/7 για "αναμονη τελωνιακης εκαθαρισης". Κι εγω εννοειται  εχω πληρωσει εξτρα φπα κατα την αγορα..

 

Δεν παίζει ρόλο αυτό. Απλά, θα δώσω ένα άλλο tip. Όταν ο Κινέζος τυπώνει από το σύστημα της BSC το tracking number και βάλει τον IOSS number, το σύστημα ΔΕΝ ΤΥΠΩΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ (customs declaration note). Ίσως και από αυτό καταλαβαίνουν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε. Αν δεν βάλει το IOSS number, το σύστημα τυπώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τελωνειακή δήλωση.

Στα China post δέματα (registered και unregistered), είναι λίγο δύσκολο ο πωλητής να συνεργάζεται με το τοπικό του China post office, οπότε σε αυτήν την περίπτωση να τυπώνει το tracking number ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από την πλατφόρμα του Aliexpress (και έτσι να βάζει το IOSS number). Οι περισσότεροι πωλητές, χρησιμοποιούν ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ συστήματα για να τυπώνουν τα China post tracking number (όπως της 4PX & της Yanwen), και προφανώς εκεί είναι το χοντρό πρόβλημα, μιας και δεν δέχονται το IOSS number (για το σύστημα της 4PX το έχω ξαναπεί ότι δεν δέχεται το IOSS number)

Θα κάνω ένα μικρό 'μάθημα' τώρα (αν και τα έχω ξαναπεί αυτά): Υπάρχουν 2 ΒΑΣΙΚΟΙ τρόποι που τυπώνονται τα tracking number: Ο ένας είναι ο ONLINE και ο άλλος ο OFFLINE. Στον ONLINE, το tracking number ΤΟ ΤΥΠΩΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΤΟΥ aliexpress. Στον OFFLINE, το ΤΥΠΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ. Δεν αναφέρω τώρα πως το 'ανεβάζει' στην πλατφόρμα, γιατί είναι άλλη ιστορία αυτό (έχουν πρόβλημα πολλές φορές να τα ανεβάσουν στην πλατφόρμα, για αυτό το λέω αυτό)

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερουσα η αναλυση σου απο καθε αποψη φιλε μου!

Ομως εμεις μπορουμε να κανουμε κατι, ισως καποια συνενεννοηση με τον εκαστοτε πωλητη ειδικα στο ali, ωστε γλυτωσουμε την ταλαιπωρια και τις διπλες χρεωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ppetros είπε

Πολυ ενδιαφερουσα η αναλυση σου απο καθε αποψη φιλε μου!

Ομως εμεις μπορουμε να κανουμε κατι, ισως καποια συνενεννοηση με τον εκαστοτε πωλητη ειδικα στο ali, ωστε γλυτωσουμε την ταλαιπωρια και τις διπλες χρεωσεις?

Του κάνεις την κλασική ερώτηση. Στο tracking number που θα τυπώσεις (το προϊόν που θέλω να σου παραγγείλω), μπορείς να βάλεις το IOSS number, μιας και θα πληρώσω το ΦΠΑ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο νομιζω θα ηταν να φτιαξουμε καπου μια λιστα απο τα μαγαζια του ali που βασει των εμπειριων μας ακολουθουν σωστα τη διαδικασια, ασχετως προιοντος

Επεξ/σία από duende
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, duende είπε

Καλο νομιζω θα ηταν να φτιαξουμε καπου μια λιστα απο τα μαγαζια του ali που βασει των εμπειριων μας ακολουθουν σωστα τη διαδικασια, ασχετως προιοντος

Πιστευω οτι αυτη η κινηση θα βοηθουσε αρκετο κοσμο (και ναι ας θεωρηθει και ως διαφημιση για αυτους που κανουν σωστα τη δουλεια τους)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω την αποψη σας για αυτο το δεμα που εχει κανει τον γυρο του κοσμου και ακομη ειναι στο τελωνειο.

Η αγορα εγινε τελη Φεβρουαριου , πηγε-ηρθε-ξαναπηγε-ξαναηρθε , καποιος παιζει με τα νευρα μας και καλα θα κανει να γνωριζει οτι δεν ειναι καθολου καλα.

835752068_Screenshot2021-08-04at18-20-45.png.091a2158ae1750ec77e1e9c2bed6f7f1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Θελω την αποψη σας για αυτο το δεμα που εχει κανει τον γυρο του κοσμου και ακομη ειναι στο τελωνειο.

Η αγορα εγινε τελη Φεβρουαριου , πηγε-ηρθε-ξαναπηγε-ξαναηρθε , καποιος παιζει με τα νευρα μας και καλα θα κανει να γνωριζει οτι δεν ειναι καθολου καλα.

835752068_Screenshot2021-08-04at18-20-45.png.091a2158ae1750ec77e1e9c2bed6f7f1.png

χαρά στην υπομονή σου, refund πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

χαρά στην υπομονή σου, refund πήρες;

εννοειται , αλλα εχω περιεργεια να δω που θα το φτασουν οι πουθεναδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξέλιξη στο πακέτο μου που είχα κάνει αίτηση για επανεξέταση δασμών, επιστρέφει στον παραλήπτη από ότι φαίνεται. Το άκυρο της υπόθεσης είναι ότι ποτέ δεν ενημερώθηκα για αυτό, ιδέα δεν είχα μέχρι που είδα το tracking σήμερα. Οπότε έχω πληρώσει 12Ε την αίτηση, δεν έχω ιδέα τι έγινε και γύρισαν το πακέτο μου πίσω χωρίς να το ζητήσω. Δεν κατάφερα να σηκώσουν τηλέφωνο και δεν έχουν απαντήσει σε email που τους έστειλα για να ρωτήσω γιατί γύρισε πίσω στην Αθήνα ενώ είχε φτάσει Θεσσαλονίκη

Screenshot 2021-08-04 at 23-15-06 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dompred είπε

Εξέλιξη στο πακέτο μου που είχα κάνει αίτηση για επανεξέταση δασμών, επιστρέφει στον παραλήπτη από ότι φαίνεται. Το άκυρο της υπόθεσης είναι ότι ποτέ δεν ενημερώθηκα για αυτό, ιδέα δεν είχα μέχρι που είδα το tracking σήμερα. Οπότε έχω πληρώσει 12Ε την αίτηση, δεν έχω ιδέα τι έγινε και γύρισαν το πακέτο μου πίσω χωρίς να το ζητήσω. Δεν κατάφερα να σηκώσουν τηλέφωνο και δεν έχουν απαντήσει σε email που τους έστειλα για να ρωτήσω γιατί γύρισε πίσω στην Αθήνα ενώ είχε φτάσει Θεσσαλονίκη

Screenshot 2021-08-04 at 23-15-06 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

Απλα φιλε , δεν τους ενδιαφερει τι κανεις εσυ αλλα τι κανουν αυτοι και το θεωρουν και ως την σωστοτερη λυση.

Εσυ γιατι δεν εβαλες κανεναν θειο να σε βολεψει στο δημοσιο;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ μίλησα με τον πωλητή, που είναι πολύ συνεννοήσιμος και πρόθυμος να βοηθήσει και μου λέει να ανοίξω case στο ali για να μου επιστρέψει τα χρήματα. Είχα ανοίξει case πριν μερικές μέρες επειδή είχε λήξει το buyer protection και ζήτησα να την επεκτείνουν, το ali την έκλεισε και είπε ότι εφόσον έφτασε στη χώρα είναι δική μου ευθύνη. Έστειλα ξανά email στα ελτα μήπως και απαντήσουν για το τι συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα απο Βολο και παράδοση  Ερετρια κοβει βολτες Βολο --> Λαρισα ---> Αθηνα --> Αλιβερι ---> Αθηνα και δεν ξερω που θα παει μετα ...
Απλα περιμενω .......... Πορτα Πορτα ειναι ........... χαλια μαυρα

 

dtIeLFJ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...