Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, safridia είπε

Αυτο το IOSS ειναι κατι που εγω το βλεπω στην ετικετα; Το βλεπει ο τελωνης; Εχεις παραδειγμα να μου δειξεις πως ειναι;

 

ΥΓ Εχω δεμα που ηρθε απο ΕΕ και μου ζητησαν να πληρωσω κατι λιγοτερο απο 3ευρω, για εξαρτημα αξιας πανω κατω 2-3ευρω. Θα το ψαξω οταν θα ειμαι σπιτι να σου δειξω

Όχι, δεν αναγράφεται πουθενά στο πακέτο. Ηλεκτρονικά καταχωρείται. Τα δικά μου που πέρασαν χωρίς πρόβλημα από το τελωνείο δεν έγραφαν πουθενά στο πακέτο το IOSS. Από την άλλη, διάβασα περίπτωση σ’ αυτό το φόρουμ κάποιου που το δέμα του κόλλησε στο τελωνείο και χρειάστηκε να πληρώσει τέλη και ξανά φόρο, ενώ το IOSS ήταν γραμμένο και πάνω στο δέμα, επειδή προφανώς ο πωλητής ή η μεταφορική δεν είχε καταχωρήσει ηλεκτρονικά την πληρωμή του ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το IOSS ειναι κατι που καταχωρει το AliExpress η ο καθε πωλητης με το μικρομαγαζακι του; Εαν ειναι δουλεια του AliExpress, το κανει;

ΥΓ Τελικα το δεμα που περιμενα και πληρωσα "Τελη ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο 2,5 και ΦΠΑ 0,37" ηρθε με αριθμο που τελειωνει σε CN, οντως δεν ειχα πληρωσει φορο γιατι ηταν αγορα πριν μαθουμε για αυτο το νεο μετρο.

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koslol8 είπε

Αν παραγγειλω κατι απο Αμερική πχ και κανονισω με τον πωλητη να μου το στειλει ως δωρο, θα φαινεται οτι ειναι αποστολη απο ιδιωτη σε ιδιωτη σε αυτην την περίπτωση δλδ,  παλι θα περασει τελωνειο;

Εχω γυναικα φιλου που ειναι γιαπωνέζα.
Της στέλνει η μάνα της ή φέρνει και η ίδια ρύζι απο Ιαπωνία στην Ελλάδα, Ισπανία, Φιλανδία, Γερμανία. (εχει ζησει σε ολες αυτες τις χώρες)
Παντού πληρώνει δασμούς, με όποιον τρόπο και να το φέρει.
Μιλάω για μια μικρή βαλιτσούλα γεμάτη με σακουλάκια γιαπωνέζικου ρυζιού.
Δεν υπάρχει κανόνας στα τελωνεία. Ότι θέλουν κάνουν, όποτε θέλουν και γιατί έτσι γουστάρουν.
Αυτός είναι ο σκοπός τους. Να σου κάνουν την ζωή δύσκολη και ακριβή, έτσι ώστε να μην διώξεις τα λεφτά σου έξω, αλλά να τα φας στην εγχώρια αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 9:04 ΠΜ, maerou είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει το ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ, από την στιγμή που το αντικείμενο μπήκε προς εκτελωνισμό; Πρέπει να ανησυχώ ή συμβαίνει συχνά; Έστειλα και στη ΓΕΤΑ, αλλά καμία απάντηση, οπότε στράφηκα σε εσάς. Δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ ξανά, είτε σε αντικείμενα που είχα αγοράσει είτε από δέματα μη εμπορικά. 

A819AA5A-79F8-4634-B2A4-539A11B25490.jpeg

Παλιοτερα δεν εγραφαν τιποτα τωρα γραφουν το δεν αφιχθη για να βγαλουν τους πισινους τους απ'εξω.

Επειδη μου εχει τυχει κατι αναλογο  , η απαντηση τους ηταν οτι πηραν το ηλεκτρονικο νουμερο αλλα το αντικειμενο δεν ηταν στον σακο και επειδη δεν μ'αρεσει να τρωω παπα και το εψαξα , ολα ηταν κανονικα απλα καποιος δικος μας ''κουρασμενος απο την πολυ δουλεια'' , του επεσε ή το εδωσε μια κλωτσια και δεν το εβρισκαν , δυστηχως αυτο συμβαινει στο ετος 2021 στο Ελλαδισταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εχω γυναικα φιλου που ειναι γιαπωνέζα.
Της στέλνει η μάνα της ή φέρνει και η ίδια ρύζι απο Ιαπωνία στην Ελλάδα, Ισπανία, Φιλανδία, Γερμανία. (εχει ζησει σε ολες αυτες τις χώρες)
Παντού πληρώνει δασμούς, με όποιον τρόπο και να το φέρει.
Μιλάω για μια μικρή βαλιτσούλα γεμάτη με σακουλάκια γιαπωνέζικου ρυζιού.
Δεν υπάρχει κανόνας στα τελωνεία. Ότι θέλουν κάνουν, όποτε θέλουν και γιατί έτσι γουστάρουν.
Αυτός είναι ο σκοπός τους. Να σου κάνουν την ζωή δύσκολη και ακριβή, έτσι ώστε να μην διώξεις τα λεφτά σου έξω, αλλά να τα φας στην εγχώρια αγορά.

Μήπως αυτη ειναι αλλη περίπτωση; Το λεω γιατι προφανως η βαλιτσουλα με το ρυζι εχει καποιο αξιοσημειωτο βαρος. Στην περιπτωση μου αναφερομαι για δεματα μικρά, τα οποια ισως να χωρανε και σε ενα απλο φακελο. (Για ρουχα ενδιαφερομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό, απέφευγα να κάνω παραγγελίες από εξωτερικό, μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση με τις αλλαγές.

Τώρα θέλω να παραγγείλω κάτι από Amazon.com, αλλά είδα κάτι στο τελικό στάδιο πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας και είπα να το ρωτήσω.

Σε προηγούμενες παραγγελίες εκεί στο τελικό στάδιο έγραφε τιμή + μεταφορικά + import duties, taxes and fees κτλ = το σύνολο. 

Τώρα που πήγα να παραγγείλω γράφει τιμή + μεταφορικά + Estimated tax to be collected = το σύνολο, αλλά έχει μια σημείωση από κάτω που με έβαλε σε σκέψεις. Γράφει " Please note that your country may charge import duties, taxes and fees that you may have to pay ahead of delivery ". Δηλαδή μπορεί να χρεωθώ έξτρα σε παραγγελία από Amazon και πλέον να μην μπορώ να τα ζητήσω από αυτούς, επειδή έχει αυτή τη προειδοποίηση ; 

Αν έχει σημασία, να πω ότι η παραγγελία είναι κάπου στα 70$ (όλα μέσα μεταφορικά, φόροι κτλ)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παραγγελία από Aliexpress  6 Αυγούστου έφτασε σήμερα.

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι πλήρωσα 14.50 € tax κατά την εκτέλεση της παραγγελίας + μεταφορικά.

Έρχεται το δέμα στο ΕΛΤΑ και μου ζητάνε άλλα 19 ευρώ ως φόρο!!!!!

Είναι δυνατόν????

Ας απαντήσει κάποιος γνώστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2021 στις 11:54 ΜΜ, triplex1 είπε

Παλιοτερα δεν εγραφαν τιποτα τωρα γραφουν το δεν αφιχθη για να βγαλουν τους πισινους τους απ'εξω.

Επειδη μου εχει τυχει κατι αναλογο  , η απαντηση τους ηταν οτι πηραν το ηλεκτρονικο νουμερο αλλα το αντικειμενο δεν ηταν στον σακο και επειδη δεν μ'αρεσει να τρωω παπα και το εψαξα , ολα ηταν κανονικα απλα καποιος δικος μας ''κουρασμενος απο την πολυ δουλεια'' , του επεσε ή το εδωσε μια κλωτσια και δεν το εβρισκαν , δυστηχως αυτο συμβαινει στο ετος 2021 στο Ελλαδισταν.

Ετσι και σε μενα.Χαθηκε δεμα απο Δεκεμβρη 2020 ενω σκαναριστηκε εδω Ελλαδα και σε τηλεφωνο απαντησαν οτι ανοιξαν σακο και δεν ηταν μεσα.Μαλλον πηγε Ναρνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mr V είπε

Λοιπόν παραγγελία από Aliexpress  6 Αυγούστου έφτασε σήμερα.

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι πλήρωσα 14.50 € tax κατά την εκτέλεση της παραγγελίας + μεταφορικά.

Έρχεται το δέμα στο ΕΛΤΑ και μου ζητάνε άλλα 19 ευρώ ως φόρο!!!!!

Είναι δυνατόν????

Ας απαντήσει κάποιος γνώστης...

Σε τι κατεληγε το tracking number. Εμενα ενα πακετο που περιμενω απο Aliexpress καταληγει σε ...HU που και καλα εκτελωνιζονται Ουγγαρία. 

Να ζητήσεις αποζημίωση απο Aliexpress εννοείται. Ενημέρωσε με την απαντηση τους και το tracking σου.

Επεξ/σία από panagiotisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, panagiotisr είπε

Σε τι κατεληγε το tracking number. Εμενα ενα πακετο που περιμενω απο Aliexpress καταληγει σε ...HU που και καλα εκτελωνιζονται Ουγγαρία. 

Να ζητήσεις αποζημίωση απο Aliexpress εννοείται. Ενημέρωσε με την απαντηση τους και το tracking σου.

Το Tracking μου εληγε σε TR γιατί ερχόταν από τουρκία....

Θα ενημερώσω στο topic για την κατάληξη...

Πάντως κατά γενική εικόνα οι αγορές από τα γνωστά κινεζομάγαζα καθίστανται πλέον ασύμφορες....

(υπολογίζοντας στην καλύτερη έναν μήνα χρόνο παράδοσης, περίπτωση να χρεωθείς διπλό ΦΠΑ και ταλαιπωρία)

Εγώ προσωπικά δεν ξαναπαραγγέλνω κάτι που βρίσκεται εκτός ευρωπαϊκής αποθήκης!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 ευρω νταβατζιλικι σε μηδενικης δηλωμενης αξιας αντικειμενο απο Αμερικη..απλα το λεω. Να δω αυτα που θα ερθουν απο Αγγλια πως θα κοστολογηθουν.

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, visualizer είπε

Έχει λάβει κανείς δέμα τις τελευταίες 2 βδομάδες; 

Ναι, εγώ από Ali. Δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω, εκτός από το ΦΠΑ στο Ali.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα πριν λιγες μερες παραγγελια απο Ali που εκανα "δοκιμαστικα" 5 Ιουλιου.. Αξια 8,03€ συν 1,69€ που πληρωσα εξτρα για φπα. Συνολο 9,72€

20 Ιουλιου εφτασε Ελλαδα.

26 Αυγουστου βγηκε απο Τελωνιο

Οπως θα δειτε και απο τη φωτο πληρωσα μονο 2.5€ για τον "κοπο" των τελωνιακων να το ελεγξουν, να κολλησουν το αυτοκολλητο και για τη "φυλαξη"του δεματος για ενα μηνα και κατι .. 😀

 

 

 

     

20210901_202847.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ppetros είπε

Παρελαβα πριν λιγες μερες παραγγελια απο Ali που εκανα "δοκιμαστικα" 5 Ιουλιου.. Αξια 8,03€ συν 1,69€ που πληρωσα εξτρα για φπα. Συνολο 9,72€

20 Ιουλιου εφτασε Ελλαδα.

26 Αυγουστου βγηκε απο Τελωνιο

Οπως θα δειτε και απο τη φωτο πληρωσα μονο 2.5€ για τον "κοπο" των τελωνιακων να το ελεγξουν, να κολλησουν το αυτοκολλητο και για τη "φυλαξη"του δεματος για ενα μηνα και κατι .. 😀

20210901_202847.jpg

Καθαρό νταβατζιλίκι δηλαδή.

Η χώρα προοδεύει.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...