Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς γιατί κάποια δέματα έρχονται με πρώτα track 

 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ 

Ενώ άλλα πακέτα ξεκινάνε από εδω 

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Ποιά η διαφορά στην διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/8/2021 στις 1:34 ΠΜ, teo010 είπε

Τελικά οι χρόνοι από aliexpress έχουν μειωθεί; Συγκεκριμένα τα δέματα βγαίνουν πιο γρήγορα από το τελωνείο;

Δυστυχως όχι. Παραγγελία μέσα Ιουλίου με πληρωμένο ΦΠΑ έχει κολλήσει 10 μέρες τώρα στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει το ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ, από την στιγμή που το αντικείμενο μπήκε προς εκτελωνισμό; Πρέπει να ανησυχώ ή συμβαίνει συχνά; Έστειλα και στη ΓΕΤΑ, αλλά καμία απάντηση, οπότε στράφηκα σε εσάς. Δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ ξανά, είτε σε αντικείμενα που είχα αγοράσει είτε από δέματα μη εμπορικά. 

A819AA5A-79F8-4634-B2A4-539A11B25490.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maerou είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει το ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ, από την στιγμή που το αντικείμενο μπήκε προς εκτελωνισμό; Πρέπει να ανησυχώ ή συμβαίνει συχνά; Έστειλα και στη ΓΕΤΑ, αλλά καμία απάντηση, οπότε στράφηκα σε εσάς. Δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ ξανά, είτε σε αντικείμενα που είχα αγοράσει είτε από δέματα μη εμπορικά. 

A819AA5A-79F8-4634-B2A4-539A11B25490.jpeg

σημαίνει ότι στο τελωνείο ξύνουν τον πίθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο Aliexpress 22/7/21 κατι led μπάρες για tv. Τιμή 11,01 δολάρια + 2,27 φόρος σύνολο 13,28 δολάρια. Στης 5/8 το τρακ μου έβγαλε ότι ξεκίνησε ο εκτελωνισμός, την ιδια ημέρα κι ολας μετά από ώρα έβγαλε (επιτυχής εκτελωνισμός) 7/8 έλαβα συστημένο, πάω στα τοπικό ΕΛΤΑ το παραλαμβάνω χωρείς να πληρώσω τίποτα επιπλέον. Παντως το δέμα πάνω του δεν είχε κανένα πράσινο αυτοκόλλητο που έβαζαν παλιά που έγγραφε (ελεύθερο τελωνείου) κάτι τετοιο τέλος πάντων.

Δεν εχω καταλάβει ακόμα, αυτές της εξτρα χρεώσεις όποτε θέλουν της εφαρμόζουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Το δέμα μου είναι εδώ και μια εβδομάδα στο ΜΔ Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να πάω από εκεί να το παραλάβω; 

Ρίξε ένα τηλέφωνο.

Το έχω είχα πάρει από μδ σε επαρχιακή πόλη όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ εκει που κατεβαίνεις πιλοτη να παρει το αμάξι για σουπερ μαρκετ βλέπεις κάτι μέσα στο κουτί αλληλογραφίας. Φακελάκι από Κίνα με tracking Ουγγαρίας (χαλιεξπρεςς), φαινόταν απο 18.08.21 να είναι σε εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο κ σημερα απλά εμφανίστηκε στο κουτί αλληλογραφίας. Εν τω μεταξυ το αυτοκόλλητο με τις αξίες αποστολής δεν έλεγε τίποτα για ΦΠΑ πληρωθεν, αξία συναλλαγής 4.45usd κ δε ζητήθηκε να πληρωσω ουτε ΦΠΑ ουτε εκτελωνισμο μ το έφερε κ ο ταχυδρόμος. Ελα Παναγια μ Κανάλα! 

Επεξ/σία από ravencord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω βοηθεια.
Υπαρχει τροπος να καταλαβουν οι τελωνιακοι υπαλληλοι εαν εγω εχω πληρωσει η οχι εξτρα φορο;
Στα ελτα μια νεαρη μου ελεγε οτι ηθελε, οτι ακομη και να πληρωσω φορο θα πληρωσω και τελωνειο, τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον σωστα μου τα ελεγε "ειναι τοσο χυμα η κατασταση που οτι θελουμε κανουμε και δεν μας ελεγχει κανεις, οποτε και φορο θα πληρωσεις και εκτελωνισμο με ξανα τον ιδιο φορο"

Εχω τα 3 παρακατω screenshot, καταλαβαινει κανεις κατι; Τα στοιχεια του τιμολογιου οπως φαινονται απο την παραγγελια του aliexpress ειναι απολυτα ακριβη, το παρελαβα σε ενα μηνα.

IMG20210827101404_00.jpg.6e4b7a1478c27e581acdcfa1c9e64362.jpginvoice.JPG.86c7ed141ddbb693f696d7396ce041c8.JPG

track.JPG.29cc41751b10a55d8e16f48b86feac42.JPG

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, safridia είπε

Θελω βοηθεια.
Υπαρχει τροπος να καταλαβουν οι τελωνιακοι υπαλληλοι εαν εγω εχω πληρωσει η οχι εξτρα φορο;
Στα ελτα μια νεαρη μου ελεγε οτι ηθελε, οτι ακομη και να πληρωσω φορο θα πληρωσω και τελωνειο, τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον σωστα μου τα ελεγε "ειναι τοσο χυμα η κατασταση που οτι θελουμε κανουμε και δεν μας ελεγχει κανεις, οποτε και φορο θα πληρωσεις και εκτελωνισμο με ξανα τον ιδιο φορο"

Εχω τα 3 παρακατω screenshot, καταλαβαινει κανεις κατι; Τα στοιχεια του τιμολογιου οπως φαινονται απο την παραγγελια του aliexpress ειναι απολυτα ακριβη, το παρελαβα σε ενα μηνα.

IMG20210827101404_00.jpg.6e4b7a1478c27e581acdcfa1c9e64362.jpginvoice.JPG.86c7ed141ddbb693f696d7396ce041c8.JPG

track.JPG.29cc41751b10a55d8e16f48b86feac42.JPG

αυτό γράφει ότι το έχεις παραλάβει

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiotv είπε

αυτό γράφει ότι το έχεις παραλάβει

Ναι φυσικα το εχω παραλαβει, η πρωτη φωτογραφια ειναι η ετικετα που ειχε το δεμα επανω.
Η ερωτηση δεν ειναι εαν το εχω παραλαβει η οχι, η ερωτηση ειναι εαν με τα στοιχεια που εχει το δεμα επανω του ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ Η ΟΧΙ;
Το γραφει καπου κωδικοποιημενα;

Γιατι αυτο το πηρα χωρις εξτρα χρεωση, και καλως το πηρα ετσι γαιτι πληρωσα ηδη φορο, αλλα φοβαμαι οτι απο τυχη δεν περασε για εκτελωνισμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, safridia είπε

Ναι φυσικα το εχω παραλαβει, η πρωτη φωτογραφια ειναι η ετικετα που ειχε το δεμα επανω.
Η ερωτηση δεν ειναι εαν το εχω παραλαβει η οχι, η ερωτηση ειναι εαν με τα στοιχεια που εχει το δεμα επανω του ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ Η ΟΧΙ;
Το γραφει καπου κωδικοποιημενα;

Γιατι αυτο το πηρα χωρις εξτρα χρεωση, και καλως το πηρα ετσι γαιτι πληρωσα ηδη φορο, αλλα φοβαμαι οτι απο τυχη δεν περασε για εκτελωνισμο.

 

Τα δικά μου, πάντως, δεν έγραφαν τίποτα. Ούτε αυτά που πέρασαν χωρίς χρέωση από το τελωνείο, ούτε αυτά που κόλλησαν εκεί και μου χρέωσαν έξτρα φόρο και τέλη. Μια φορά μόνο έτυχε και πάνω στο δέμα υπήρχε στάμπα από ολλανδία που έλεγε ότι το δέμα δεν πληροί τον νέο κανονισμό της ΕΕ ή κάτι τέτοιο (που βλακείες έλεγε γιατί είχε φτάσει ολλανδία ιούνιο αλλά τέλος πάντων). 
Απ’ ότι καταλαβαίνω, τα barcodes σκανάρουν και βλέπουν αν ο πωλητής/η εταιρεία μεταφορικής έχει καταχωρήσει ότι το φπα πληρώθηκε ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2021 στις 3:41 ΠΜ, safridia είπε

Θελω βοηθεια.
Υπαρχει τροπος να καταλαβουν οι τελωνιακοι υπαλληλοι εαν εγω εχω πληρωσει η οχι εξτρα φορο;
Στα ελτα μια νεαρη μου ελεγε οτι ηθελε, οτι ακομη και να πληρωσω φορο θα πληρωσω και τελωνειο, τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον σωστα μου τα ελεγε "ειναι τοσο χυμα η κατασταση που οτι θελουμε κανουμε και δεν μας ελεγχει κανεις, οποτε και φορο θα πληρωσεις και εκτελωνισμο με ξανα τον ιδιο φορο"

Εχω τα 3 παρακατω screenshot, καταλαβαινει κανεις κατι; Τα στοιχεια του τιμολογιου οπως φαινονται απο την παραγγελια του aliexpress ειναι απολυτα ακριβη, το παρελαβα σε ενα μηνα.

IMG20210827101404_00.jpg.6e4b7a1478c27e581acdcfa1c9e64362.jpginvoice.JPG.86c7ed141ddbb693f696d7396ce041c8.JPG

track.JPG.29cc41751b10a55d8e16f48b86feac42.JPG

Αυτό που έχει πάρει το μάτι μου τώρα τελευταία, είναι το εξής:

Στο 'Aliexpress standard/saver shipping' method, τα δέματα μάλλον ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΟΝΤΑΙ στην Ολλανδία (όταν χρησιμοποιείται το PostNL) ή στην Ουγγαρία (όταν χρησιμοποιείται το MAGYAR POSTA, όπως στην δικιά σου περίπτωση), οπότε πάντα βλέπεις ξερό 'ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.' όταν δίνονται στην διανομή. Επίσης, στο σύστημα της BSC (που τυπώνει και αυτό PostNL tracking number), βλέπω και εκεί ότι εκτελωνίζοντα ΠΡΩΤΑ τα δέματα στην Ολλανδία, πριν έρθουν στην Ελλάδα. Το σίγουρο είναι ότι όταν περάσει κανονικά το IOSS number ο πωλητής, δεν υπάρχει πρόβλημα, και δεν ξαναχρεώνεται ο ΦΠΑ

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το IOSS ειναι κατι που εγω το βλεπω στην ετικετα; Το βλεπει ο τελωνης; Εχεις παραδειγμα να μου δειξεις πως ειναι;

 

ΥΓ Εχω δεμα που ηρθε απο ΕΕ και μου ζητησαν να πληρωσω κατι λιγοτερο απο 3ευρω, για εξαρτημα αξιας πανω κατω 2-3ευρω. Θα το ψαξω οταν θα ειμαι σπιτι να σου δειξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγειλω κατι απο Αμερική πχ και κανονισω με τον πωλητη να μου το στειλει ως δωρο, θα φαινεται οτι ειναι αποστολη απο ιδιωτη σε ιδιωτη σε αυτην την περίπτωση δλδ,  παλι θα περασει τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...