Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, ppetros είπε

Παρελαβα πριν λιγες μερες παραγγελια απο Ali που εκανα "δοκιμαστικα" 5 Ιουλιου.. Αξια 8,03€ συν 1,69€ που πληρωσα εξτρα για φπα. Συνολο 9,72€

20 Ιουλιου εφτασε Ελλαδα.

26 Αυγουστου βγηκε απο Τελωνιο

Οπως θα δειτε και απο τη φωτο πληρωσα μονο 2.5€ για τον "κοπο" των τελωνιακων να το ελεγξουν, να κολλησουν το αυτοκολλητο και για τη "φυλαξη"του δεματος για ενα μηνα και κατι .. 😀

 

 

 

     

20210901_202847.jpg

Αυτό μου έχει συμβεί κι εμένα και αυτή ήταν η απορία μου, χωρίς να είμαι ειδικός στη διαδικασία βέβαια. Ότι εφόσον έχεις πληρώσει ΦΠΑ δε θα έπρεπε ΚΑΝ να περάσει από ΓΕΤΑ και άρα να σου μπουν χρέη εκτελωνισμού. Και αυτό το αναγνωρίζουν και αυτοί εφόσον δεν πρόσθεσαν φπα στο αυτοκόλλητο. Επομένως γιατί χρεώνουν εκτελωνισμό για μια διαδικασία που δεν έγινε ή δε θα έπρεπε να είχε γίνει; Γιατί αν ήταν έτσι δε θα άφηναν κανένα απολύτως δέμα να ξεφύγει από το ΓΕΤΑ και θα επιβαρύνονταν όλα τα δέματα ανεξαιρέτως με αυτά τα €2,50 είχες δεν είχες πληρώσει ΦΠΑ και είχε δεν είχε περαστεί το IOSS ηλεκτρονικά (κάτι που και δεν ισχύει αλλά είναι και αντίθετο προς τα όσα προβλέπει η ευρωπαϊκή εγκύκλιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Αυτό μου έχει συμβεί κι εμένα και αυτή ήταν η απορία μου, χωρίς να είμαι ειδικός στη διαδικασία βέβαια. Ότι εφόσον έχεις πληρώσει ΦΠΑ δε θα έπρεπε ΚΑΝ να περάσει από ΓΕΤΑ και άρα να σου μπουν χρέη εκτελωνισμού. Και αυτό το αναγνωρίζουν και αυτοί εφόσον δεν πρόσθεσαν φπα στο αυτοκόλλητο. Επομένως γιατί χρεώνουν εκτελωνισμό για μια διαδικασία που δεν έγινε ή δε θα έπρεπε να είχε γίνει; Γιατί αν ήταν έτσι δε θα άφηναν κανένα απολύτως δέμα να ξεφύγει από το ΓΕΤΑ και θα επιβαρύνονταν όλα τα δέματα ανεξαιρέτως με αυτά τα €2,50 είχες δεν είχες πληρώσει ΦΠΑ και είχε δεν είχε περαστεί το IOSS ηλεκτρονικά (κάτι που και δεν ισχύει αλλά είναι και αντίθετο προς τα όσα προβλέπει η ευρωπαϊκή εγκύκλιος).

Κι εγω θεωρω οτι αυτη η διαδικασια δεν ειναι η σωστη, βαση της κοινοτικης συμφωνιας και προφανως καποιοι υπαλληλοι κανουν οτι τους ερθει εκεινη τη στιγμη..

Ειναι αρχη ακομα και καποιοι απο μας θα την "πληρωσουν" μεταφορικα και κυριολεκτικα μεχρι να μαθουν αυτοι τη δουλεια τους κι εμεις τι μας περιμενει αφου κανουμε μια παραγγελια...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πλήρωνα άνετα ό,τι ζητούσαν εάν δεν καθόταν τα πακέτα για μήνες εκεί μέσα. 

Το να μου φέρνεις πακέτα, που έχω ξεχάσει πως αγόρασα, μετά από μήνες και να θες να σε πληρώσω κιόλας αυτό είναι αδιανόητο. 

Δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα προς το καλύτερο ειδικά μετά από αυτή την αλλαγή στα τελωνεία και προβλέπω πως την εορταστική περιόδο απλά θα σκάσουν οι αποθήκες και θα τα πετάνε έξω όπως ξαναέγινε. 

Δεν γνωρίζω πως μπορεί να διορθωθεί αυτή η κατάσταση αλλά πρέπει να βρουν τον τρόπο σύντομα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην κλαιγεστε! τα ρομποτ φταινε! υπομονη θα μαθουν τις διευθυνσεις μας

https://www.tovima.gr/2021/09/02/society/rompot-analamvanoun-tis-diadikasies-dialogis-sta-elta/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πακετακι 3€ με πληρωμένο τον ΦΠΑ από 16/7 μου δείχνει αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης,αν βάλουν ξανά ΦΠΑ και τέλη 2,50€ θα τους δώσω τρία άλλα όχι Ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiotv είπε

πακετακι 3€ με πληρωμένο τον ΦΠΑ από 16/7 μου δείχνει αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης,αν βάλουν ξανά ΦΠΑ και τέλη 2,50€ θα τους δώσω τρία άλλα όχι Ευρώ

Έχω και εγώ κολλημένα εκεί ακριβώς. Περιμένω να πάρω refund και τελείωσε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Έχω και εγώ κολλημένα εκεί ακριβώς. Περιμένω να πάρω refund και τελείωσε το θέμα.

φανταστείτε τι θα γίνει το τελευταίο τρίμηνο του έτους, εξάμηνη αναμονή και βαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, radiotv είπε

φανταστείτε τι θα γίνει το τελευταίο τρίμηνο του έτους, εξάμηνη αναμονή και βαλε.

Αυτό ακριβώς είπα πιο πάνω. Αμα δε, γίνει και κανένα lockdown; Άστο. 

Εγώ αγόρασα κάτι από Αμερική, μεγάλης αξίας, πλήρωσα vat imports μαλακίες και μου ρθε σε λιγότερο από μια εβδομάδα από san diego - αθήνα και από τότε είναι εκεί. Να το βάλουν εκεί που ξέρουν - να το ψιρισουν δηλαδή όπως ξέρουν να κάνουν γενικότερα. 

Πήγα να το πάρω για πιο φτηνά από εκεί αλλά το βιάζομαι και δε περίμενα να κάνει μισό έτος να μου έρθει  ΣΙΓΟΥΡΑ πατημένο μετά από τόσο καιρό. Ελληνική αντιπροσωπεία λοιπόν με διπλάσια τιμή -γιατί έτσι- και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Αυτό ακριβώς είπα πιο πάνω. Αμα δε, γίνει και κανένα lockdown; Άστο. 

Εγώ αγόρασα κάτι από Αμερική, μεγάλης αξίας, πλήρωσα vat imports μαλακίες και μου ρθε σε λιγότερο από μια εβδομάδα από san diego - αθήνα και από τότε είναι εκεί. Να το βάλουν εκεί που ξέρουν - να το ψιρισουν δηλαδή όπως ξέρουν να κάνουν γενικότερα. 

Πήγα να το πάρω για πιο φτηνά από εκεί αλλά το βιάζομαι και δε περίμενα να κάνει μισό έτος να μου έρθει  ΣΙΓΟΥΡΑ πατημένο μετά από τόσο καιρό. Ελληνική αντιπροσωπεία λοιπόν με διπλάσια τιμή -γιατί έτσι- και τέλος.

αυτός είναι ο σκοπός τους,μας σπάνε τα νεύρα για να τα αγοράζουμε από εδώ

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακετακι μικρου μεγεθους απο aliexpress αξιας περίπου 8 ευρω με πληρωμενο ΦΠΑ, έκατσε 4-5 μέρες αεροδρόμιο, αλλά δεν πέρασε τελωνειο και μου ήρθε περίπου στη βδομάδα από τοτε που μπήκε Ελλάδα. Ενδεχομένως δεν το έλεγξαν λόγω μικρου μεγέθους (περίπου σαν πακετο τσιγαρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2021 στις 2:54 ΜΜ, kavroulis είπε

Καλησπερα και απο εμενα,
Σε παρομοια φαση και εγω.
Στις αρχες του Ιουλίου παράγγειλα απo aliexpress κατι πλήκτρα για πληκτρολόγιο.


αξια αντικειμένου 8,99usd, shipping fees 7.76usd και tax 4.02usd. Συνολο 20.77 usd.


Το αντικείμενο γραφεί οτι ήρθε απο Ουγκαρια και οχι Κινα, και εχει καθυστερήσει αρκετα. Τώρα γραφει οτι είναι προς εκτελωνισμό.
Γνωρίζετε αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον για αυτο? Ευχαριστώ
 

image.png.9c2ba7630cb71dac5f8173e2b7d7c960.png

εδω η αποδειξη απο alieexpress δειχνει οτι εχουν βαλει 24% vat:

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

image.png.e574a0ec7e12a8de94744e478cd318cf.png

Ρε παιδια γιατι δεν ξεκολαει απο το τελωνειο? τι ακριβως γινετε?

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LA005591857HU

image.png.da66a93fa188320bffd776972a49369e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Ρε παιδια γιατι δεν ξεκολαει απο το τελωνειο? τι ακριβως γινετε?

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LA005591857HU

image.png.da66a93fa188320bffd776972a49369e.png

Κι εμένα ακριβώς έτσι, έχει κολλήσει στο τελωνείο από τις 11/8 (ενώ έχει πληρωθεί ήδη ΦΠΑ, παρεμπιπτόντως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Κι εμένα ακριβώς έτσι, έχει κολλήσει στο τελωνείο από τις 11/8 (ενώ έχει πληρωθεί ήδη ΦΠΑ, παρεμπιπτόντως).

Πήρα τηλ πριν λιγο στο 210 3538144 /45 και μ είπαν οτι πρέπει να διασταυρωθεί οτι έχει πληρωθεί το vat και οτι ο αποστολέας δεν είχε όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται και για αυτό δεν το έχουν καταχωρήσει ακόμα, και ότι να ναι μου έλεγε γενικά. Όταν την ρώτησα αν θα περιμένω άλλον ενα μηνά μου είπε όχι λογικά μέσα στην βδομάδα θα γίνει....

Έχω στείλει δυο email στο geta και δεν μου απαντάνε…

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Πήρα τηλ πριν λιγο στο 210 3538144 /45 και μ είπαν οτι πρέπει να διασταυρωθεί οτι έχει πληρωθεί το vat και οτι ο αποστολέας δεν είχε όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται και για αυτό δεν το έχουν καταχωρήσει ακόμα, και ότι να ναι μου έλεγε γενικά. Όταν την ρώτησα αν θα περιμένω άλλον εάν μηνά μου είπε όχι λογικά μέσα στην βδομάδα θα γίνει....

Έχω στείλει δυο email στο geta και δεν μου απαντάνε…

Και αυτή η διαδικασία τους παίρνει έναν ολόκληρο μήνα και; Αν τους συγκρίνεις με τις ταχύτητες (και τη διαφάνεια) του τελωνείου οποιασδήποτε άλλης ευρωπαϊκής χώρας, είναι να βάλεις τα γέλια και τα κλάματα μαζί. Κι εγώ τους είχα στείλει μέιλ προ πολλού με όλα τα στοιχεία, αποδείξεις κλπ που αποδεικνύουν ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο αλλά με αγνοούν. Ένα άλλο δέμα που ήταν σε παρόμοια κατάσταση και τους είχα στείλει τα αποδεικτικά στο ίδιο μέιλ, το έστειλαν στο ταχυδρομείο πριν μια βδομάδα - με εξτρά τέλη, φυσικά. Ό,τι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...