Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Και αυτή η διαδικασία τους παίρνει έναν ολόκληρο μήνα και; Αν τους συγκρίνεις με τις ταχύτητες (και τη διαφάνεια) του τελωνείου οποιασδήποτε άλλης ευρωπαϊκής χώρας, είναι να βάλεις τα γέλια και τα κλάματα μαζί. Κι εγώ τους είχα στείλει μέιλ προ πολλού με όλα τα στοιχεία, αποδείξεις κλπ που αποδεικνύουν ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο αλλά με αγνοούν. Ένα άλλο δέμα που ήταν σε παρόμοια κατάσταση και τους είχα στείλει τα αποδεικτικά στο ίδιο μέιλ, το έστειλαν στο ταχυδρομείο πριν μια βδομάδα - με εξτρά τέλη, φυσικά. Ό,τι να 'ναι.

Εμένα είναι κάτι μικρής αξίας. Φαντάζομαι δεν θα πληρώσω τελωνείο. Ωστόσο αν χρεώσουν τα 2.5 ευρώ - Τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό που δεν υφίσταται, πως μπορώ να κάνω κάποιο claim ή κάποιο παράπονο. Δεν είναι το θέμα τα 2.5 ευρώ προσωπικά, αλλά είναι η όλη κατάσταση που με έχει νευριάσει… και επειδή παραγγέλνω συχνά θα ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασια….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kavroulis είπε

Εμένα είναι κάτι μικρής αξίας. Φαντάζομαι δεν θα πληρώσω τελωνείο. Ωστόσο αν χρεώσουν τα 2.5 ευρώ - Τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό που δεν υφίσταται, πως μπορώ να κάνω κάποιο claim ή κάποιο παράπονο. Δεν είναι το θέμα τα 2.5 ευρώ προσωπικά, αλλά είναι η όλη κατάσταση που με έχει νευριάσει… και επειδή παραγγέλνω συχνά θα ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασια….

Κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία έχω, φίλε μου. Κι εμένα μικρής αξίας ήταν, μέχρι €10, και τελικά μου ζήτησαν να πληρώσω τα €2,50 ευρώ επειδή, λέει, παρότι είχα πληρώσει ήδη ΦΠΑ (και δε μου τον ξαναχρέωσαν! Άρα επιβεβαίωσαν ότι είχε πληρωθεί) έγινε η διαδικασία εκτελωνισμού όπως και να είχε - λες και φταίω εγώ γι' αυτό! Τι λογική είναι αυτή; Και φυσικά δεν είναι τα €2,50, αν και όταν χρειάζεται να κάνεις πολλές τέτοιες μικρές παραγγελίες, τα €2,50 δεν αργούν να γίνουν €25 (εγώ έχω ήδη πληρώσει σε τέλη τον περασμένο μήνυμα τουλάχιστον €30 για δέματα αξίας λιγότερο από €3 του καθένα). Είναι για το γαμώτο! Από αυτούς, δυστυχώς, είναι σχεδόν αδύνατον να τα πάρεις πίσω. Θα επιχειρήσω να τα διεκδικήσω από το AliExpress, επειδή ήταν εν μέρει και δικό τους λάθος που δεν καταχώρησαν τον IOSS σωστά, αλλά δεν τρέφω και πολλές ελπίδες, γιατί απ' όσο ακούω επιστρέφουν μόνο το ΦΠΑ, αν τον ξαναπλήρωσες, και όχι τέλη εκτελωνισμού! Θα φανεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Και αυτή η διαδικασία τους παίρνει έναν ολόκληρο μήνα και; Αν τους συγκρίνεις με τις ταχύτητες (και τη διαφάνεια) του τελωνείου οποιασδήποτε άλλης ευρωπαϊκής χώρας, είναι να βάλεις τα γέλια και τα κλάματα μαζί. Κι εγώ τους είχα στείλει μέιλ προ πολλού με όλα τα στοιχεία, αποδείξεις κλπ που αποδεικνύουν ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο αλλά με αγνοούν. Ένα άλλο δέμα που ήταν σε παρόμοια κατάσταση και τους είχα στείλει τα αποδεικτικά στο ίδιο μέιλ, το έστειλαν στο ταχυδρομείο πριν μια βδομάδα - με εξτρά τέλη, φυσικά. Ό,τι να 'ναι.

Αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο, από τη μεριά του τελωνειακού, θα δεις πως αυτό με τα χαρτιά που στέλνεις, για την περίπτωση αυτή, δεν έχει νόημα.

Έχεις ένα χαρτί που λέει πως καταβλήθηκε ΦΠΑ. Φαντστηκά. Αν ο υπάλληλος στο τελωνείο δε μπορέσει να διασταυρώσει στο πληροφοριακό του σύστημα ότι ο Κινέζος πράγματι για αυτήν την αποστολή κατέβαλε το σωστό ΦΠΑ και επιπλέον, πως η αξία του αντικειμένου που βλέπει συνάδει με το ΦΠΑ που καταβλήθηκε, τότε ότι χαρτί και να του δείξεις, εκείνος θα επιβάλει τους φόρους και τέλη που νομίζει. Τέλος.

Αν θες μετά εσύ πάνε και βρες το δίκιο σου με εκείνον που σου έδωσε το χαρτί που δείχνεις.... και που δε φέρει και κάποια ιδιαίτερη σήμανση έτσι; Ένα χαρτί με ένα νούμερο είναι, μπορείς να εκτυπώσεις όσα αγαπάς. Δεν έχει κάποια αξία για κανένα πέρα από την επιχείρηση που το εξέδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, frap73 είπε

Αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο, από τη μεριά του τελωνειακού, θα δεις πως αυτό με τα χαρτιά που στέλνεις, για την περίπτωση αυτή, δεν έχει νόημα.

Έχεις ένα χαρτί που λέει πως καταβλήθηκε ΦΠΑ. Φαντστηκά. Αν ο υπάλληλος στο τελωνείο δε μπορέσει να διασταυρώσει στο πληροφοριακό του σύστημα ότι ο Κινέζος πράγματι για αυτήν την αποστολή κατέβαλε το σωστό ΦΠΑ και επιπλέον, πως η αξία του αντικειμένου που βλέπει συνάδει με το ΦΠΑ που καταβλήθηκε, τότε ότι χαρτί και να του δείξεις, εκείνος θα επιβάλει τους φόρους και τέλη που νομίζει. Τέλος.

Αν θες μετά εσύ πάνε και βρες το δίκιο σου με εκείνον που σου έδωσε το χαρτί που δείχνεις.... και που δε φέρει και κάποια ιδιαίτερη σήμανση έτσι; Ένα χαρτί με ένα νούμερο είναι, μπορείς να εκτυπώσεις όσα αγαπάς. Δεν έχει κάποια αξία για κανένα πέρα από την επιχείρηση που το εξέδωσε.

Κατανοητό, αλλά ο καταναλωτής, λοιπόν, πώς αλλιώς μπορεί να βρει το δίκιο του αν το επίσημο παραστατικό της απόδειξης της αγοράς του δεν έχει καμία αξία; Γιατί το τελωνείο δεν αναζητά τον μη σωστά καταβεβλημένο φόρο από την εταιρεία που ενδεχομένως τον τσέπωσε, αντί να επιβαρύνει διπλά τον κάθε επιμέρους καταναλωτή που από την πλευρά του έχει ήδη εκπληρώσει όλες τις νόμιμες υποχρεώσεις του προς το κράτος και δεν έχει κανέναν τρόπο να ελέγξει αν το κατάστημα απέδωσε τον φόρο σωστά ή όχι; Ρητορικά ερωτήματα είναι αυτά βέβαια, κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

[...]Γιατί το τελωνείο δεν αναζητά τον μη σωστά καταβεβλημένο φόρο από την εταιρεία που ενδεχομένως τον τσέπωσε, αντί να επιβαρύνει διπλά [...]

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα σχετικά με το τι θα έπρεπε, όμως η κατάσταση έχει ώς εξής: Στην τελική, υπόλογος για την καταβολή φόρων και τελών είναι ο εισαγωγέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελαβα σημερα απλο πακετακι (ελτα Βολου, υπο διαλυση το μαγαζι) που ειχα παραγγειλει απο ebay. Νοεμβριο του 2020.

Who can beat that?

241254669_377703600629464_1656150193937150945_n.jpg

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, CptBill είπε

Ελαβα σημερα απλο πακετακι (ελτα Βολου, υπο διαλυση το μαγαζι) που ειχα παραγγειλει απο ebay. Νοεμβριο του 2020.

Who can beat that?

241254669_377703600629464_1656150193937150945_n.jpg

Ιδιες ημερομηνιες ακριβως αλλα αντι να "το λαβεις", να πας να περιμενεις και στην ουρα σε καταστημα στην πρωτευουσα με το χαρτακι για να το παραλαβεις και να χασεις 2 ωρες απο την ζωη σου; Για ενα πακετακι που ειναι μικροτερο απο το χαρτακι της ειδοποιησης και δεν στο εφεραν καν να στο παραδωσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CptBill είπε

Ελαβα σημερα απλο πακετακι (ελτα Βολου, υπο διαλυση το μαγαζι) που ειχα παραγγειλει απο ebay. Νοεμβριο του 2020.

Who can beat that?

241254669_377703600629464_1656150193937150945_n.jpg

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια περίπτωση, πρέπει να είναι νέο ρεκόρ Γκίνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, radiotv είπε

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια περίπτωση, πρέπει να είναι νέο ρεκόρ Γκίνες

Οχι δεν ειναι, περα απο το οτι αυτες τις μερες οπως ειπα και στην Αθηνα εχει συμβει το ιδιο τουλαχιστον αλλη μια φορα, εχουμε αναφορα πριν κατι μηνες απο φιλο που παρελαβε σημαιακι αν θυμαμαι καλα,  1.5 χρονο (καπου τοσο ηταν) μετα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 7/9/2021 στις 2:22 ΜΜ, matrixxx είπε

Οχι δεν ειναι, περα απο το οτι αυτες τις μερες οπως ειπα και στην Αθηνα εχει συμβει το ιδιο τουλαχιστον αλλη μια φορα, εχουμε αναφορα πριν κατι μηνες απο φιλο που παρελαβε σημαιακι αν θυμαμαι καλα,  1.5 χρονο (καπου τοσο ηταν) μετα.

Ναι, καλα τα θυμομουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά στις 29/08 από Γερμανία, παρέλαβα σήμερα. Γύρω στη μια εβδομάδα, μια χαρά χρόνος καθώς τη τελευταία φορά από Γερμανία έκανε γύρω στις 3 βδομάδες να έρθει. Αποστολή με Deutche Post, παραλαβή εδώ με συστημένο ΕΛΤΑ

Επεξ/σία από dompred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, dompred είπε

Αγορά στις 29/08 από Γερμανία, παρέλαβα σήμερα. Γύρω στη μια εβδομάδα, μια χαρά χρόνος καθώς τη τελευταία φορά από Γερμανία έκανε γύρω στις 3 βδομάδες να έρθει

Μεταφορικη απο εκει; Και στο παρεδωσε εδω ποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα, περίμενα δέμα Αυγούστου (αγορασμένο με φόρο) από αλίεξπρες, έβλεπα κατάσταση παραγγελίας μέχρι που έφτασε Αθήνα. Μου έδωσε και νούμερο ο Κινέζος και έβλεπα κατάσταση στα ΕΛΤΑ. Η παραγγελία φαινόταν δύο μέρες Αθήνα μέχρι που τη Δευτέρα έβγαλε το εξής μήνυμα :

Your request could not be completed due to a technical problem.
Please try again later or contact Hellenic Post Office’s customer service

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο και να το παρέλαβε ή να το κλαίω το δέμα από τώρα; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...