Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αν δειτε λιγο τα στατιστικα, θα δειτε πως μπορει να ξεκολλησει απο σημερα μεχρι και σπανιως σε 5-6 μηνες ας πουμε. Δεν ειναι στανταρ.

Καποιοι παρελαβαν μετα απο 18+ μηνες , πχ

Αναφορά σε κείμενο

Για να μην αγχώνεστε τσάμπα, πριν μία εβδομάδα μου ήρθε σημαία που είχα παραγγείλει για την 28η Οκτώβρη του 2019.  Τουλάχιστον πρόλαβε την 25ηΜαρτίου του 2021.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, antchav είπε

Καλημέρα, ηρθε σε αυτην την κατασταση μετα απο δυο βδομαδες, ξερετε σε ποσο καιρο θα ξεκολλησει και θα το εχω στα χερια μου; και αν θα πληρωσω κατι;; έχω πληρώσει φπα οπως φαίνεται στην συναλλαγη στο ebay, θα πληρωσω και εγω  ετσι;

image.png.b4e0bc397209c16c9efc5480cf190311.png

image.png.fb61a9995bc410fae43a07e7562c766f.png

Λογικά όχι, και γι αυτό σου πέρασε κ τόσο γρήγορα σε σχέση με άλλους 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, antchav είπε

Καλημέρα, ηρθε σε αυτην την κατασταση μετα απο δυο βδομαδες, ξερετε σε ποσο καιρο θα ξεκολλησει και θα το εχω στα χερια μου; και αν θα πληρωσω κατι;; έχω πληρώσει φπα οπως φαίνεται στην συναλλαγη στο ebay, θα πληρωσω και εγω  ετσι;

image.png.b4e0bc397209c16c9efc5480cf190311.png

image.png.fb61a9995bc410fae43a07e7562c766f.png

Εγώ, πάλι, δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ό,τι μου πέρασε χωρίς διπλή χρέωση ΦΠΑ δεν πέρασε καν από Γ.Ε.Τ.Α. Μου έβγαλε κατευθείαν "κλείσιμο από ΚΑΤ". Ό,τι μπήκε στο ΓΕΤΑ (ακόμη κι αυτά για τα οποία είχα ήδη πληρώσει ΦΠΑ) μου ήρθε με χρέωση. Ελπίζω να αποτελεί εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Εγώ, πάλι, δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ό,τι μου πέρασε χωρίς διπλή χρέωση ΦΠΑ δεν πέρασε καν από Γ.Ε.Τ.Α. Μου έβγαλε κατευθείαν "κλείσιμο από ΚΑΤ". Ό,τι μπήκε στο ΓΕΤΑ (ακόμη κι αυτά για τα οποία είχα ήδη πληρώσει ΦΠΑ) μου ήρθε με χρέωση. Ελπίζω να αποτελεί εξαίρεση.

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? να το αποφύγω? εφόσον έχει πληρωθεί φπα και φαίνεται στην συναλλαγή του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, antchav είπε

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? να το αποφύγω? εφόσον έχει πληρωθεί φπα και φαίνεται στην συναλλαγή του ebay.

Εγώ για τα δύο που είδα ότι μπήκαν άδικα ΓΕΤΑ έστειλα μέιλ με όλα τα αποδεικτικά ότι είχα πληρώσει ΦΠΑ. Δεν έλαβα ποτέ απάντηση και δεν ξέρω αν το είδαν. Το ένα τελικά ήρθε χωρίς χρέωση ΦΠΑ ΑΛΛΑ με χρέωση εκτελωνισμού τα κλασικά €2,5! Γιατί χρεώθηκα αυτά ενώ δε χρειάστηκε να μου επιβάλουν ΦΠΑ, δεν έχω ιδέα! Το δεύτερο δεν έχει έρθει ακόμα.


Αν σε χρεώσουν πάντως μπορείς να ζητήσεις το ΦΠΑ πίσω από το ebay, απ’ ότι ακούω. Δεν ξέρω αν σου επιστρέφουν και τα χρέη εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελια απο /www.gadgetshieldz.com 4 skin λωριδες για τα πλαγια του κινητου ( ενα αυτοκολλητο σε καθε μερια)

 

Subtotal: $4.75
Shipping cost: $2.98

Order discount: $0.48
Coupon: protect10
Total: 

$7.25

μου ερχεται σημερα SMS απο ΕΛΤΑ 18,50 Ευρω !!

ειναι δυνατον ?  😁

 

   
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tulipbaek είπε

Εγώ για τα δύο που είδα ότι μπήκαν άδικα ΓΕΤΑ έστειλα μέιλ με όλα τα αποδεικτικά ότι είχα πληρώσει ΦΠΑ. Δεν έλαβα ποτέ απάντηση και δεν ξέρω αν το είδαν. Το ένα τελικά ήρθε χωρίς χρέωση ΦΠΑ ΑΛΛΑ με χρέωση εκτελωνισμού τα κλασικά €2,5! Γιατί χρεώθηκα αυτά ενώ δε χρειάστηκε να μου επιβάλουν ΦΠΑ, δεν έχω ιδέα! Το δεύτερο δεν έχει έρθει ακόμα.


Αν σε χρεώσουν πάντως μπορείς να ζητήσεις το ΦΠΑ πίσω από το ebay, απ’ ότι ακούω. Δεν ξέρω αν σου επιστρέφουν και τα χρέη εκτελωνισμού.

mail που μπορω να στειλω? εδω? [email protected] επισης τι θα μπορουσα να επισυναψω? εχω μονο την αγορα απο το ebay αυτο που σου εστειλα δεν εχω κατι αλλο. Επίσης αν τους παρω τηλεφωνο ξερεις αν θα απαντησουν??

Επεξ/σία από antchav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kekos123 είπε

παραγγελια απο /www.gadgetshieldz.com 4 skin λωριδες για τα πλαγια του κινητου ( ενα αυτοκολλητο σε καθε μερια)

 

Subtotal: $4.75
Shipping cost: $2.98

Order discount: $0.48
Coupon: protect10
Total: 

$7.25

μου ερχεται σημερα SMS απο ΕΛΤΑ 18,50 Ευρω !!

ειναι δυνατον ?  😁

 

   

μαλλον χρεωσαν το 15ευρο για τελος εκτελωνισμου?

Προφανως δε θα θα πληρωσω τετοιο ποσο...τωρα αυτο θα γυρισει στον αποστολεα? ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί εκεί στο ΓΕΤΑ απαντούν στα email τους ; Τους έχω στείλει και βλέπω γράψιμο κανονικό

πραγματικά έχει εξελιχθεί σε τραγική η κατάσταση, ψωνίζω από Ίντερνετ μαγαζιά, eBay κλπ από το μακρινό 2003, οι αποστολές έρχονταν σε εύλογο διάστημα και φτάσαμε στο σήμερα που σκέφτηκαν να φορολογήσουν μέχρι και την πιο φτηνή κινεζια να κάνουμε 2-3 μήνες να παραλάβουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ξεφτιλιστει το θεμα με τα ελτα, ακομα και θυριδα που νοικιαζω τοσα χρονια, πλεον δε μπαινουν στο κοπο ουτε να τα βαζουν μεσα. Πρεπει να στηθω στην ουρα απο τα αξημερωτα για να ψαξουν να το βρουν στα ντουλαπια. τι σκατα πληρωνουμε !&%$#$%^&@

καμια εναλλακτικη για ταχυδρομικη θυριδα απο αλλο παροχο παιζει? κατι ειχα διαβασει οτι θα εβαζε η acs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανείς λόγο που θα μπορούσε να αλλάξει το tracking number σε δέμα που περνάει τελωνείο; περιμένω κάτι από ιδιώτη και σίγουρα δεν έχω δηλώσει e Mail, και ο αποστολεας δεν θυμάται αν έχει βάλει κινητό τηλέφωνο. Βλέπω ότι σε κάποιους συχνά αλλάζουν τα tracking number με ενημέρωση στο κινητό τους τηλέφωνο και έχω μια ανησυχία τώρα που ξεμπλοκαρε, μην τυχόν άλλαξε tracking και δεν βλέπω την πρόοδο που έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ebay Yanwen πληρωμένο vat. Περνάει τελωνείο δεν χρεώνουν φόρο, αλλά μου ζητάνε στα ΕΛΤΑ τέλος εκτελωνισμου, ότι δλδ απασχολήθηκαν. 

Νταβατζιλικι 

Από την άλλη, σε άλλο δέμα, με UBI Smart Parcel / Bpost BE, μάλλον όχι;

Νομίζω θα βοηθούσε ένα sticky με τις logistics που έχουν πρόβλημα ή οχι ώστε να ξέρουμε. 

Έλεος έχουμε γίνει οικονομολόγοι, λογιστές, εφοριακοι, τελωνειακοί κ ταχυδρόμοι

IMG_20210930_095641.jpg

IMG_20210930_102036.jpg

Επεξ/σία από sarakinos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει, η αποστολή που περίμενα από Κίνα μέσω Βελγιου τελικά ξεκόλλησε στο Βενιζέλος που ήταν καμμία 25αρια μέρες, θα παραλάβω μέσω Ελτα courier η απλό Ελτα ;  το πακετάκι φαίνεται και στα δυο tracking 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...