Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, antchav είπε

Γνωρίζει κανείς ποσο καιρό θα κάνει να ξεκολλήσει απο αυτο το στάδιο;;

Έχει κολλησει εδω και μια εβδομαδα και αρχιζω να ανησυχω.

 

image.png.89ce6166200df478437fb392199d3a8a.png

Εμένα έμεινε σ αυτή τη φάση από 15 Αυγούστου έως και σήμερα (37 μέρες) όπου ξεμπλόκαρε και είπαν να το εκτελωνίσουν για να πληρώσω 2η φορά τον φόρο. Ελλαδιστάν πραγματικά... 

Screenshot 2021-09-21 201801.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, dinosz750 είπε

Εμένα έμεινε σ αυτή τη φάση από 15 Αυγούστου έως και σήμερα (37 μέρες) όπου ξεμπλόκαρε και είπαν να το εκτελωνίσουν για να πληρώσω 2η φορά τον φόρο. Ελλαδιστάν πραγματικά... 

Screenshot 2021-09-21 201801.jpg

Φτάσαμε να εκτελωνιζουν από 15 Αύγουστο αντικείμενα ή τυχαίο θα είναι; άλλοι περιμένουν από τέλη Ιουλίου ή κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, grip είπε

Φτάσαμε να εκτελωνιζουν από 15 Αύγουστο αντικείμενα ή τυχαίο θα είναι; άλλοι περιμένουν από τέλη Ιουλίου ή κάνω λάθος; 

Πιστεύω όποιο σάκο με δέματα βρουν μπροστά τους ανοίγουν. Σιγά μην κάτσουν να τα πηγαίνουν με προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινεται τωρα .. θα πληρωνουμε 2 φορες φορο? Πηρα μια μαλακιουλα απο aliexpress με πληρωμενο tax 3 ευρω συνολο και τωρα βλεπω εχει μπει στα ΕΛΤΑ σε θυριδα που προφανως σημαινει θα πληρωσω παλι ! Τι φαση; Σε αλλα δεματα με πληρωμενο φορο δεν τα εχουν φορολογησει παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ενδεχόμενο να μην ευθύνονται τα ΕΛΤΑ αλλά να μην έχει κάνει σωστά τις δηλώσεις ο αποστολέας υφίσταται??? Παίζει ρόλο ο κάθε ένας έμπορος ξεχωριστά ή είναι θέμα συνολικά του ali πχ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chrisk είπε

To ενδεχόμενο να μην ευθύνονται τα ΕΛΤΑ αλλά να μην έχει κάνει σωστά τις δηλώσεις ο αποστολέας υφίσταται??? 

Εγω πιστευω πως κατι τετοιο φταιει ,παρα οτι το κανουν επιτηδες εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω ένα δέμα που έχει σταλεί με DHL geekbuyng, συνήθως από Γερμανία με DHL πόσες μέρες κάνει για να φτάσει Ελλάδα? Από ποια χώρα περνάει ακόμα πριν φτάσει γιατί το στάτους δεν άλλαξε εδώ και 30 ώρες

 

IMG_20210922_161456.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, visualizer είπε

Τι θα γινεται τωρα .. θα πληρωνουμε 2 φορες φορο? Πηρα μια μαλακιουλα απο aliexpress με πληρωμενο tax 3 ευρω συνολο και τωρα βλεπω εχει μπει στα ΕΛΤΑ σε θυριδα που προφανως σημαινει θα πληρωσω παλι ! Τι φαση; Σε αλλα δεματα με πληρωμενο φορο δεν τα εχουν φορολογησει παλι.

με ποια μέθοδο το έστειλαν; το πρόβλημα εντοπίζεται στις Cainiao και Yanwen ενώ AliExpress standard και Saver shipping δεν έχουν συνήθως προβλήματα

39 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Έχω ένα δέμα που έχει σταλεί με DHL geekbuyng, συνήθως από Γερμανία με DHL πόσες μέρες κάνει για να φτάσει Ελλάδα? Από ποια χώρα περνάει ακόμα πριν φτάσει γιατί το στάτους δεν άλλαξε εδώ και 30 ώρες

 

IMG_20210922_161456.jpg

όταν φτάσει Ελλάδα αλλάζει το τρακινγκ και το βλέπεις στην σελίδα dhl.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελευταία το Aliexpress μου κάνει τα εξής νούμερα...

Έχουν ένα δικό τους tracking σύστημα το οποίο είναι το ίδιο και του CAINIAO το οποίο δείχνει ότι και καλά το πακέτο έχει φτάσει στο ταχυδρομείο μου και να πάω να το πάρω.

image.png.d4321280279b26335cdfc0ff39e7b156.pngτο σύστημα όμως των ΕΛΤΑ δε λέει το αντίστοιχο

image.png.75a7c2fec372f9057953e7fa8e30386e.png

Σε παλιότερη αποστολή που δεν ήρθε ποτε και ενώ το δικό τους έλεγε ότι ήρθε αλλά τα ΕΛΤΑ ελεγαν ότι είναι ακόμα ΟΥΓΓΑΡΙΑ, την έφαγα γιατί λένε αφού το tracking λέει ότι έχει έρθει τι ζητάς refund. Τους είχα πει ότι το tracking ΕΛΤΑ δε το λέει αλλά δε μάσησαν. Θεώρησαν ότι πάω να πάρω refund και μετά θα πάω να πάρω και το δεμα. Γενικά πατάνε πάνω στο δικό τους tracking για να αποφασίσουν αν έχεις δίκιο ή όχι και απορώ από που παίρνει τα στοιχεία το δικό τους tracking.

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dchatz είπε

τελευταία το Aliexpress μου κάνει τα εξής νούμερα...

Έχουν ένα δικό τους tracking σύστημα το οποίο είναι το ίδιο και του CAINIAO το οποίο δείχνει ότι και καλά το πακέτο έχει φτάσει στο ταχυδρομείο μου και να πάω να το πάρω.

image.png.d4321280279b26335cdfc0ff39e7b156.pngτο σύστημα όμως των ΕΛΤΑ δε λέει το αντίστοιχο

image.png.75a7c2fec372f9057953e7fa8e30386e.png

Σε παλιότερη αποστολή που δεν ήρθε ποτε και ενώ το δικό τους έλεγε ότι ήρθε αλλά τα ΕΛΤΑ ελεγαν ότι είναι ακόμα ΟΥΓΓΑΡΙΑ, την έφαγα γιατί λένε αφού το tracking λέει ότι έχει έρθει τι ζητάς refund. Τους είχα πει ότι το tracking ΕΛΤΑ δε το λέει αλλά δε μάσησαν. Θεώρησαν ότι πάω να πάρω refund και μετά θα πάω να πάρω και το δεμα. Γενικά πατάνε πάνω στο δικό τους tracking για να αποφασίσουν αν έχεις δίκιο ή όχι και απορώ από που παίρνει τα στοιχεία το δικό τους tracking.

 πες στον πωλητή του Ali να σου δώσει παράταση στον χρόνο παράδοσης (extend buyer protection)

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, το δέμα μου ειναι στα Μ.Δ Θεσσαλονίκης, το επόμενο στάδιο ειναι η άφιξη στην περιοχή μου. Έχει κολλήσει εδώ και 3 μέρες στο Μ.Δ που συνήθως κανονικά την επόμενη μέρα πρέπει να είναι στην περιοχή μου. Σήμερα Παρασκευή και για να μην περιμένω Σαββατοκύριακο γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το παραλάβω απ' τα Μ.Δ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dchatz είπε

τελευταία το Aliexpress μου κάνει τα εξής νούμερα...

Έχουν ένα δικό τους tracking σύστημα το οποίο είναι το ίδιο και του CAINIAO το οποίο δείχνει ότι και καλά το πακέτο έχει φτάσει στο ταχυδρομείο μου και να πάω να το πάρω.

image.png.d4321280279b26335cdfc0ff39e7b156.pngτο σύστημα όμως των ΕΛΤΑ δε λέει το αντίστοιχο

image.png.75a7c2fec372f9057953e7fa8e30386e.png

Σε παλιότερη αποστολή που δεν ήρθε ποτε και ενώ το δικό τους έλεγε ότι ήρθε αλλά τα ΕΛΤΑ ελεγαν ότι είναι ακόμα ΟΥΓΓΑΡΙΑ, την έφαγα γιατί λένε αφού το tracking λέει ότι έχει έρθει τι ζητάς refund. Τους είχα πει ότι το tracking ΕΛΤΑ δε το λέει αλλά δε μάσησαν. Θεώρησαν ότι πάω να πάρω refund και μετά θα πάω να πάρω και το δεμα. Γενικά πατάνε πάνω στο δικό τους tracking για να αποφασίσουν αν έχεις δίκιο ή όχι και απορώ από που παίρνει τα στοιχεία το δικό τους tracking.

Κι εμένα αυτό ακριβώς μου έκαναν σήμερα! Είχα ζητήσει από τον πωλητή να δώσει παράταση στο buyer’s protection αλλά δεν το έκανε, και τώρα που έληξε ο χρόνος και πάω να πάρω refund για δέμα που είναι κολλημένο στο τελωνείο από ιούλιο (ενώ έχω πληρώσει ΦΠΑ και ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι θα καταχωρούνταν ο IOSS σωστά και δε θα συνέβαινε αυτό) μου λένε ότι στο δικό τους τράκινγκ δείχνει ότι έχει έρθει και να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Λες και δεν καλώ ήδη μάταια κάθε μέρα όλο τον μήνα. Δε βγάζω άκρη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποστολη απο το εξωτερικο:

1. 24/08/2021 ebay Ημερομηνια παραγγελιας ή αποστολης και καταστημα
2. Orange Connex / speedpak Ταχυδρομικη εταιρια εξωτερικου κατα την αποστολη
2. 02/09/2021 Ημερομηνια που εφτασε Ελλαδα 
3. 23/09/2021 Αποτυχημένη προσπάθεια παράδοσης λέει και το 17track και το parcels (αν και ήμουν στο χώρο)

Το tracking number που έχω ES10015989149090001010001E0N πως μπορώ να το αναζητήσω στο σύστημα των ΕΛΤΑ αφού είναι άλλου τύπου;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αποστολη απο το εξωτερικο:

1. 24/08/2021 ebay Ημερομηνια παραγγελιας ή αποστολης και καταστημα
2. Orange Connex / speedpak Ταχυδρομικη εταιρια εξωτερικου κατα την αποστολη
2. 02/09/2021 Ημερομηνια που εφτασε Ελλαδα 
3. 23/09/2021 Αποτυχημένη προσπάθεια παράδοσης λέει και το 17track και το parcels (αν και ήμουν στο χώρο)

Το tracking number που έχω ES10015989149090001010001E0N πως μπορώ να το αναζητήσω στο σύστημα των ΕΛΤΑ αφού είναι άλλου τύπου;

δεν είναι ΕΛΤΑ το δέμα σου, είναι Speedpak. Έχουν ήδη προσπαθήσει να στο δώσουν.

https://parcelsapp.com/en/tracking/ES10015989149090001010001E0N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...