Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, PD73 είπε

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει, η αποστολή που περίμενα από Κίνα μέσω Βελγιου τελικά ξεκόλλησε στο Βενιζέλος που ήταν καμμία 25αρια μέρες, θα παραλάβω μέσω Ελτα courier η απλό Ελτα ;  το πακετάκι φαίνεται και στα δυο tracking 

ΕΛΤΑ απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, grip είπε

Ερώτηση :Το Γ. Ε. Τ. Α. Αθηνων (Αεροδρομίου) , βρίσκεται μέσα στο αεροδρόμιο; κάπου εκεί δίπλα, ή άλλου; 

Κρίνοντας από τη διεύθυνση εδώ, μάλλον εκεί θα βρίσκεται. https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΠΙΝΑΚΑΣ Γ.Ε.Τ.Α..pdf
 

Να σημειώσω, βέβαια, ότι όταν είχα πάρει εκεί τηλέφωνο για ένα δέμα που είχε κολλήσει για ενάμιση μήνα στο «αντικείμενο προς εκτελωνισμό», η υπάλληλος μου είχε πει ότι στο ίδιο το τελωνείο δεν κολλάει τίποτα. Ότι αυτοί δεν κρατάνε δέματα αλλά τα παραδίδουν στα ΕΛΤΑ του αεροδρομίου και τα εκτελωνίζουν αυτοί. Όταν πήρα στα ΕΛΤΑ αεροδρομίου βέβαια δεν απάντησε ποτέ κανείς. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν με δούλευε/δεν ήταν σωστά ενημερωμένη (γιατί γίνονται κι αυτά), αλλά ίσως να αξίζει να τηλεφωνήσεις ή να επισκεπτείς (αν αυτό σχεδιάζεις) τα ελτα παρά το τελωνείο στο αεροδρομιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Κρίνοντας από τη διεύθυνση εδώ, μάλλον εκεί θα βρίσκεται. https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΠΙΝΑΚΑΣ Γ.Ε.Τ.Α..pdf
 

Να σημειώσω, βέβαια, ότι όταν είχα πάρει εκεί τηλέφωνο για ένα δέμα που είχε κολλήσει για ενάμιση μήνα στο «αντικείμενο προς εκτελωνισμό», η υπάλληλος μου είχε πει ότι στο ίδιο το τελωνείο δεν κολλάει τίποτα. Ότι αυτοί δεν κρατάνε δέματα αλλά τα παραδίδουν στα ΕΛΤΑ του αεροδρομίου και τα εκτελωνίζουν αυτοί. Όταν πήρα στα ΕΛΤΑ αεροδρομίου βέβαια δεν απάντησε ποτέ κανείς. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν με δούλευε/δεν ήταν σωστά ενημερωμένη (γιατί γίνονται κι αυτά), αλλά ίσως να αξίζει να τηλεφωνήσεις ή να επισκεπτείς (αν αυτό σχεδιάζεις) τα ελτα παρά το τελωνείο στο αεροδρομιο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κατέβω αύριο πρωί από Τρίκαλα Αθήνα για να αφήσω κάτι συγγενείς που πετανε για εξωτερικό. Να το κάνω και αυτό πρώτα. Τα ΕΛΤΑ είναι μέσα στο αεροδρόμιο ή κάπου αλλού παρέκει κοντά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, grip είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κατέβω αύριο πρωί από Τρίκαλα Αθήνα για να αφήσω κάτι συγγενείς που πετανε για εξωτερικό. Να το κάνω και αυτό πρώτα. Τα ΕΛΤΑ είναι μέσα στο αεροδρόμιο ή κάπου αλλού παρέκει κοντά; 

Παρακαλώ! Ναι, κι αυτό εκεί δείχνει να είναι, στις αφίξεις.17ADFAA6-1626-40CE-A00C-C640C537A4A8.jpeg.38ca8628e6431d9660e11c976981c3f0.jpeg Δεν έχω πάει προσωπικά βέβαια, οπότε αν ξέρει κανείς λεπτομέρειες, ας μας πει. Πάντως, αν έχεις χρόνο, πήγαινε και στο Γ.Ε.Τ.Α. Δεν ξέρω αν ισχύουν τα όσα μου είπε η κοπέλα ή αν απλά ήθελε να με ξεφορτωθεί! Να μη σε πάρω και στον λαιμό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παράξενο βέβαια να πάω σε ένα κατάστημα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο, - το οποίο η αλήθεια είναι δεν ξέρω ποιους εξυπηρετεί εκεί πέρα - και να βγάλω άκρη με το δέμα. Λογικά πρέπει να μπω σε υπηρεσία των ΕΛΤΑ μη προσβάσιμη στο ευρύ κοινό, και να δω-ρωτήσω τι γίνεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Φίλη μου έστειλε από ΗΒ 7 Σεπτεμβρίου ένα μικρό πακέτο με κάτι αντάπτορες. 9 Σεπτεμβρίου δείχνει 

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Σήμερα 4 Οκτωβρίου δείχνει αυτό

3/10/2021, 11:36 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
3/10/2021, 11:33 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Έχει κανένας καμία εικόνα/άποψη για το πόσα θα πληρώσω και πότε θα παραλάβω? Χίλια ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eleni89 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Φίλη μου έστειλε από ΗΒ 7 Σεπτεμβρίου ένα μικρό πακέτο με κάτι αντάπτορες. 9 Σεπτεμβρίου δείχνει 

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Σήμερα 4 Οκτωβρίου δείχνει αυτό

3/10/2021, 11:36 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
3/10/2021, 11:33 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Έχει κανένας καμία εικόνα/άποψη για το πόσα θα πληρώσω και πότε θα παραλάβω? Χίλια ευχαριστώ

Άλλοι έχουν από 17/9 σε αυτήν την κατάσταση, και εγώ προσωπικά έχω δέμα από 29/09. Συνεπώς και αν πάει με την σειρά, σίγουρα κάνα 20ημερο. Τώρα το πόσο θα πληρώσεις, εξαρτάται τα γούστα του εκτελωνιστη. Αν θα σου ζητήσει παραστατικά - που δεν έχεις-και τα κοστολογησει αυθαίρετα όπως θέλει αυτός. 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάστημα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο δεν έχει σχέση με εκτελωνισμό. Για τα δέματα σας πάτε στο τελωνείο η στα cargo που βρίσκονται πριν φτάσετε στο αεροδρόμιο, στην έξοδο που λέει εμπορεύματα και υπηρεσίες. Είναι απέναντι από ΙΚΕΑ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShadowGame είπε

Το κατάστημα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο δεν έχει σχέση με εκτελωνισμό. Για τα δέματα σας πάτε στο τελωνείο η στα cargo που βρίσκονται πριν φτάσετε στο αεροδρόμιο, στην έξοδο που λέει εμπορεύματα και υπηρεσίες. Είναι απέναντι από ΙΚΕΑ. 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Μόλις επέστρεψα από τα Γ. Ε. Τ. Α. Αεροδρομίου. Το τι πανικός γίνεται εκεί μέσα από μπαλετες με δέματα και φακελους δεν περιγράφεται. Ήταν πάντως ευγενικοί οι υπάλληλοι και η security ως προς το ερώτημα για το πότε προβλέπετε να ξεκολλήσει το πακέτο μου που από 29/9 γράφει εισαγωγή για εκτελωνισμό. Το κοίταξαν και μου είπαν περί τις 2 εβδομάδες ακόμη. Για τηλέφωνα δεν ρώτησα γιατί δεν απαντάνε.... 

IMG_20211005_104225.jpg

Επεξ/σία από grip
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία 12/7/2021 από Aliexpress και παραλαβή σήμερα 5/10/2021 ένα μεταλικό μπρασελέ ρολογιού (€7,75 κόστος + €1,27 μεταφορικά + €2,16 φόρος)
Μέθοδος αποστολής: Aliexpress Standard Shipping Cainiao

Κ εγώ ενώ είχα πληρώσει τον φόρο στο Aliexpress, πέρασε βόλτα από τελωνείο εδώ αλλά τελικά δεν βάλανε επιπλέον φόρο. Πλήρωσα όμως τέλη εκτελωνισμού €2,5. Θα στείλω στο ali να τους το πω αλλά απ΄ ότι διάβασα δεν τα επιστρέφουν τα τέλη. Μικρό το κακό απλά μάλλον περιμένα τσάμπα 1,5 μήνα επειδή δεν είχε δηλωθεί.

Τελικά όντως το aliexpress φταίει γιατί δεν αναγράφει πουθενά πως έχει πληρωθεί φόρος.

Screenshot 2021-10-05 195309.jpg

20211005_140955.jpg

Επεξ/σία από dinosz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dinosz750 είπε

Παραγγελία 12/7/2021 από Aliexpress και παραλαβή σήμερα 5/10/2021 ένα μεταλικό μπρασελέ ρολογιού (€7,75 κόστος + €1,27 μεταφορικά + €2,16 φόρος)
Μέθοδος αποστολής: Aliexpress Standard Shipping

Κ εγώ ενώ είχα πληρώσει τον φόρο στο Aliexpress, πέρασε βόλτα από τελωνείο εδώ αλλά τελικά δεν βάλανε επιπλέον φόρο. Πλήρωσα όμως τέλη εκτελωνισμού €2,5. Θα στείλω στο ali να τους το πω αλλά απ΄ ότι διάβασα δεν τα επιστρέφουν τα τέλη. Μικρό το κακό απλά μάλλον περιμένα τσάμπα 1,5 μήνα επειδή δεν είχε δηλωθεί.

Τελικά όντως το aliexpress φταίει γιατί δεν αναγράφει πουθενά πως έχει πληρωθεί φόρος.

Screenshot 2021-10-05 195309.jpg

20211005_140955.jpg

Συνήθης χρόνος αποστολής και αναμονής τελωνείου θα έλεγα. 

Επεξ/σία από grip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...