Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, foler79 είπε

Ήρθε το δεματακι με την λυπητερή... Για πείτε τι διαδικασια πρέπει κάνω στο alliexpress? Εννοειται είχα προπληρώσει το extra Vat...

Screenshot_2021-09-15-11-43-45-734_com.miui.gallery.jpg

Το aliexpress προβλέπει αυτά: https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en Λένε και τι αποδεικτικά πρέπει να έχεις για να διεκδικήσεις τον διπλό φόρο πίσω. Το αν έχει αποτέλεσμα δεν το γνωρίζω. Δεν έχω επιχειρήσει ακόμα να πάρω refund για τα δικά μου διπλοπληρωμένα ΦΠΑ. Αν κάποιος το έχει καταφέρει ας μας πει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Γιατί παρέλαβες; Έπρεπε να αμφισβητήσεις τις χρεώσεις και να επισυνάψεις τις αποδείξεις.

βγαινει άκρη έτσι;

πόσο χρόνο περίπου παίρνει;

έχει συμβεί να πάρει κάποιος απάντηση, "αρνούμαστε τα στοιχεία που μας δίνετε, ο φόρος που σας επιβάλαμε παραμένει, επιπλέον κόστος 10?? ευρώ για τον επανέλεγχο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Γιατί παρέλαβες; Έπρεπε να αμφισβητήσεις τις χρεώσεις και να επισυνάψεις τις αποδείξεις.

Γιατι έχω ακούσει από άλλους ότι δεν βγάζεις άκρη με τον υπάλληλο του εκάστοτε ταχυδρομείου και διαλέγεις ή να μην παραλάβεις και να γυρίσει πίσω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα παρεις πίσω τα χρήματα σου ή να παραλάβεις και να διεκδικήσεις ότι μπορείς από το Alli?

Επέλεξα το δεύτερο.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, foler79 είπε

Γιατι έχω ακούσει από άλλους ότι δεν βγάζεις άκρη με τον υπάλληλο του εκάστοτε ταχυδρομείου και διαλέγεις ή να μην παραλάβεις και να γυρίσει πίσω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα παρεις πίσω τα χρήματα σου ή να παραλάβεις και να διεκδικήσεις ότι μπορείς από το Alli?

Επέλεξα το δεύτερο.

 

 

 

 

 

 

Κάλεσε τον διευθυντή του καταστήματος και εύκολα θα βγάλεις άκρη.

Αν είναι δυνατόν, να πληρώνετε τον ΦΠΑ και να το επανεκτελωνίζουν. Μην τους αφήνετε, είναι ταγάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, christakos07 είπε

 

Αν είναι δυνατόν, να πληρώνετε τον ΦΠΑ και να το επανεκτελωνίζουν. Μην τους αφήνετε, είναι ταγάρια.

 

Αν δεν υπάρξει μια σχετική αντίδραση, θα συνεχιστεί εσαεί το συγκεκριμένο φαινόμενο, θα διπλο-πληρώνουμε εκτελωνισμό και μονάχα θα αναρωτιόμαστε το γιατί.

Οι υπάλληλοι στα ταμεία δηλώνουν ΑΓΝΟΙΑ και τάχα βιασύνη του τύπου "θα το πληρώσετε όπως αναγράφεται ή δεν το παραλαμβανέτε" ΣΚΟΠΙΜΑ ώστε να μην ασχολούνται καν (πολλοί-ες εξ αυτών δεν γνωρίζουν ούτως ή άλλως την διαδικασία και δεν τους νοιάζει), οπότε οφείλουμε εμείς οι ίδιοι, που καλούμαστε να διπλο-πληρώσουμε άνευ λόγου και αιτίας, να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ζήτημα (μέχρι και στον διευθυντή όπως έγραψαν νωρίτερα κάποιοι φίλοι).

Δεν μπορεί να γίνει αυτό το πράγμα κανόνας... Να διπλο-πληρώνω μια υπηρεσία επειδή συμφέρει βαριέται το σύστημα ολόκληρο να λειτουργήσει βάσει λογικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gulik είπε

 

Αν δεν υπάρξει μια σχετική αντίδραση, θα συνεχιστεί εσαεί το συγκεκριμένο φαινόμενο, θα διπλο-πληρώνουμε εκτελωνισμό και μονάχα θα αναρωτιόμαστε το γιατί.

Οι υπάλληλοι στα ταμεία δηλώνουν ΑΓΝΟΙΑ και τάχα βιασύνη του τύπου "θα το πληρώσετε όπως αναγράφεται ή δεν το παραλαμβανέτε" ΣΚΟΠΙΜΑ ώστε να μην ασχολούνται καν (πολλοί-ες εξ αυτών δεν γνωρίζουν ούτως ή άλλως την διαδικασία και δεν τους νοιάζει), οπότε οφείλουμε εμείς οι ίδιοι, που καλούμαστε να διπλο-πληρώσουμε άνευ λόγου και αιτίας, να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ζήτημα (μέχρι και στον διευθυντή όπως έγραψαν νωρίτερα κάποιοι φίλοι).

Δεν μπορεί να γίνει αυτό το πράγμα κανόνας... Να διπλο-πληρώνω μια υπηρεσία επειδή συμφέρει βαριέται το σύστημα ολόκληρο να λειτουργήσει βάσει λογικής;

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω! Δεν είναι το κόστος (που σιγά σιγά μαζεύεται βέβαια και γίνεται μεγάλο). Είναι η απαράδεκτη μη-εξυπηρέτηση (δεν απαντούν σε μέιλ με αποδεικτικά, δε σηκώνουν ποτέ τηλέφωνα μια βδομάδα τώρα που προσπαθώ, τραγικές καθυστερήσεις στον εκτελωνισμό, ΠΛΗΡΗΣ αγνοια για τη νέα νομοθεσία από τους υπαλλήλους), και η αυθαιρεσία των χρεώσεων. Εμένα σήμερα ενημερώθηκε ένα δέμα που έχει φτάσει Ελλάδα από 16/7 ότι ξεκουνήθηκε να πάει για εκτελωνισμό αλλά τελικά «δεν αφίχθη», με άλλα λόγια το έχασαν. 
 

Όπως έγραψα κι εδώ, σκέφτομαι να το ψάξω λίγο και να βρω τρόπο να κάνω έστω κάποιου είδους καταγγελία, ίσως στον συνήγορο του πολίτη. Ειδάλλως, τίποτα δε θα αλλάξει, και ούτε θα έχουμε δικαίωμα να παραπονιόμαστε που μας πιάνουν κορόιδα, εφόσον τους το επιτρέπουμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 ώρες πριν, Sneakerhead είπε

Ξέρει κανεις ποσο περίπου είναι ο χρόνος εκτίμησης για να ξεκολλήσει το δέμα από το τελωνείο του αεροδρομίου; (PostNL)

Eχει απαντηθει λιγο πολυ και απο προχθες:

Στις 13/9/2021 στις 2:10 ΜΜ, Sneakerhead είπε

Ναι πήγε πρωτα από Κίνα Ολλανδία και τώρα Ελλάδα.Ξέρεις πόσες μέρες περίπου κανει για να ξεκολλήσει από εκει που βρίσκεται;

 

Στις 13/9/2021 στις 2:26 ΜΜ, Tulipbaek είπε

Να φανταστεις ακόμα περιμένουμε να προχωρήσουν από τη φάση αυτή δέματα που μπήκαν στο στάδιο εκφόρτωσης από τις 16/7. Υπάρχει μέλλον ακόμα. Αν βέβαια καταχωρήθηκε σωστά ο IOSS (συνήθως, δηλαδή, αν στάλθηκε με Aliexpress standard shipping) τότε θα περάσει πιο γρήγορα, ίσως κάνει καμιά βδομάδα το πολύ.

Εχει αρκετες πληροφοριες νομιζω το θεμα πανω σε αυτο το ερωτημα, η αναγνωση ισως βοηθησει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσοβδόμαδα έλαβα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για αντικείμενο που εκτελωνίστηκε από Η. Βασίλειο και το κόστος 2,5 Ευρώ. Το αντικείμενο είναι διαφημιστικός κατάλογος προϊόντων από κατάστημα στην Βρετανία που εδώ και 10 χρόνια μου ερχόταν δωρεάν 4 φορές τον χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Μεσοβδόμαδα έλαβα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για αντικείμενο που εκτελωνίστηκε από Η. Βασίλειο και το κόστος 2,5 Ευρώ. Το αντικείμενο είναι διαφημιστικός κατάλογος προϊόντων από κατάστημα στην Βρετανία που εδώ και 10 χρόνια μου ερχόταν δωρεάν 4 φορές τον χρόνο...

Τωρα θα τον πληρώνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση για δέμα από Kίνα (Aliexress)

Παραγγελία αρχές Αυγούστου και παραλαβή αρχές Σεπτέμβρη.

Πληρωμένο ποσό ως vat tax στο aliexpress γύρω στα 14 ευρώ.

Έρχεται εδώ εκτελωνίζεται και μου έρχεται με χρέωση 17 ευρώ 9 φόρος. +  8 ΕΛΤΑ.

Μετά από άπειρη ταλαιπωρία με το aliexpress την 4η φορά απάντησαν θετικά στις φωτογραφίες που τους έστειλα και μ έδωσαν refund μόνο τα 9 ευρώ και για τα άλλα 8 μ έδωσαν ένα κουπόνι.

Προσωπικό συμπέρασμα...δεν συμφέρουν πλέον  οι αγορές εκτός ΕΕ στα περισσότερα πράγματα...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mr V είπε

Προσωπικό συμπέρασμα...δεν συμφέρουν πλέον  οι αγορές εκτός ΕΕ στα περισσότερα πράγματα...

Τελειωσαν οι αγορες εκτος ΕΕ. Και παλι καλά λέω. Δεν χωράμε στο σπίτι με όλες τα σκουπίδια που έχουμε φέρει απο την Κίνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antchav είπε

Γνωρίζει κανείς ποσο καιρό θα κάνει να ξεκολλήσει απο αυτο το στάδιο;;

Έχει κολλησει εδω και μια εβδομαδα και αρχιζω να ανησυχω.

 

image.png.89ce6166200df478437fb392199d3a8a.png

Οι περισσότεροι περιμένουμε να ξεκολλήσουν από αυτό το στάδιο δέματα που μπήκαν στην "εκφόρτωση" γύρω στις 16/7! Υποτίθεται ότι ανοίγουν τους σάκους με σχετική χρονολογική σειρά. Έχεις μέλλον ακόμα! Κάποια βέβαια, στα οποία καταχωρήθηκε σωστά ο IOSS κατάφεραν και πέρασαν γρηγορότερα από τη διαδικασία, οπότε μπορεί και να ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα. Πάντως η μία βδομάδα είναι απόλυτα φυσιολογική (ή μάλλον, πολύ μικρό διάστημα) για το στάδιο αυτό, μην ανησυχείς! Απλά υπομονή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antchav είπε

Γνωρίζει κανείς ποσο καιρό θα κάνει να ξεκολλήσει απο αυτο το στάδιο;;

Έχει κολλησει εδω και μια εβδομαδα και αρχιζω να ανησυχω.

 

image.png.89ce6166200df478437fb392199d3a8a.png

Τα ίδια και εγώ από Ρωσία. Αν έχω πρώτος νέα θα σε ενημερώσω. 

Screenshot_20210921_001226.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...