Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Αν σκεφτεις οτι πριν 10 χρονια που αλλαζαμε λαδια φιλτρα καθε 5 -7κ χλμ και διναμε 90 ευρω δεν θα το ελεγα. Φυσικα τωρα αν πας βαση εγγυησης το πας στις 20000 χλμ  Καθε δυο χρονια περιπου αν κανεις νορμαλ χρηση.  Εμεις οι πιο παλιοι που εχουμε κολλημα η χλμ η 1 ετος. Ενας νεος θα ελεγε αστο να παει 20000 χλμ. Δεν ειναι πολλα το σερβις λαδια ,φιλτρα λαδιου και καμπινας αν το πας βαση κατασκευαστη. Φυσικα μιλαμε κσι για bmw σφακιανακη. Μια χαρα ειναι οι τιμες. Εδω στο σουιφτ εδωσα δυο φορες 180. Οκ 80 ευρω παραπανω αλλα αλλο σουιφτ αλλο μινι. Μια χαρα ειναι με τα σημερινα δεδομενα.

Υ.γ 260 ειναι. Τα 35 ειναι το ντελιβερι γιατι δεν ξερει να το παει στον Κηφισό. Το αμαξι παει μονο σε τεσσερα πεντε μερη μονο οταν λειπω. Ασε σου λεω. Εχω θεμα. 

Καλα κανεις και τα αλλαζεις καθε χρονο, τα 20κ ειναι πολλα

Στο κοστος τωρα, και για το swift και για το μινι πολλα ειναι.

Οταν τα υλικα εχουν με το ζορι 100 , να βαλω και αλλα 20 εργατικα για το 20λεπτο(μαξ) που θα το ελεγξουν ολα τα υπολοιπα ειναι καθαρη αισχροκερδια. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, imr είπε

Καλα κανεις και τα αλλαζεις καθε χρονο, τα 20κ ειναι πολλα

Στο κοστος τωρα, και για το swift και για το μινι πολλα ειναι.

Οταν τα υλικα εχουν με το ζορι 100 , να βαλω και αλλα 20 εργατικα για το 20λεπτο(μαξ) που θα το ελεγξουν ολα τα υπολοιπα ειναι καθαρη αισχροκερδια. 

 

Συμφωνώ τι να κάνουμε που παίζει στη μέση η εγγύηση και είμαστε σε αυτή τη χώρα ( τα έχουμε ξαναπεί)

Για μίνι όντως μία χαρά, σιγά την διαφορά από seat Citroen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mp123 είπε

Ετσι πληροφοριακα παραθετω τιμες σερβις του μινι. Το αμαξι ειχε 9500 σε ενα χρονο. Πηρα τηλ για σερβις κσι μου λενε φερτο στις 20000χλμ. Δλδ με την χρηση που του κανουμε βγενει σε δυο χρονια. Εγω ειμαο τις παλιας σχολης θελω καθε χρονο. Επειδη λειπω και η γυναικα δεν ξερει να το παει κανονισαμε delivery.  

Με λιγα λογια λαδια ,φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας ελεγχος 260 ευρω συν 35 ευρω το delivery. Οκ 260 καλα ειναι. Για το σουιφτ ειχα δωσει 180 για τα ιδια . Οταν κανανε τον ελεγχο στειλανε βιντεο και μια λιστα που κανουν τσεκ αν θελει αλλαγη.  Το αμαξι ηταν αψογο ουτε γρατσουνια.  Ασ λενε οτι θελουν εγω ευχαριστημενος ειμαι απο το σερβις  στον σφακιανακη  αναλυτικοτατοι , μεχρι κσι βιντεο στειλανε. 260 πολυ κσλα ειναι  . 

Screenshot_20220608-152809_Messenger.jpg

Σφακιανακη service στον 1 χρόνο του focus έδωσα για λαδια ,φιλτρο λαδιου ,ενδιαμεσο έλεγχο και καρτα καυσαερίων 136 ευρω 09/21,Βέβαια δεν έδωσε βίντεο όπως κάνουν αρκετοί.

68 ευρω τα 4.5 lit ?😬 ή εχουν  ανέβει πολύ οι τιμές ή βαράει ο Σφακ γιατί είναι mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Σφακιανακη service στον 1 χρόνο του focus έδωσα για λαδια ,φιλτρο λαδιου ,ενδιαμεσο έλεγχο και καρτα καυσαερίων 136 ευρω 09/21,Βέβαια δεν έδωσε βίντεο όπως κάνουν αρκετοί.

68 ευρω τα 4.5 lit ?😬 ή εχουν  ανέβει πολύ οι τιμές ή βαράει ο Σφακ γιατί είναι mini.

Μήπως βάζει 0w40 που είναι ακριβότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Σε φιμέ τι προτείνεται παίδες; Θέλω να υπάρχει μια καλή ισορροπία και με ορατότητα προς τα έξω, έχουμε και παιδιά βλέπετε.

Εδώ είσαι! 

 

Γενικά δεν χρειάζεσαι κατι φοβερά σκούρο ετσι κι αλλιώς, 35αρες νομίζω είναι ο καλύτερος συμβιβασμός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mp123 είπε

Ετσι πληροφοριακα παραθετω τιμες σερβις του μινι. Το αμαξι ειχε 9500 σε ενα χρονο. Πηρα τηλ για σερβις κσι μου λενε φερτο στις 20000χλμ. Δλδ με την χρηση που του κανουμε βγενει σε δυο χρονια. Εγω ειμαο τις παλιας σχολης θελω καθε χρονο. Επειδη λειπω και η γυναικα δεν ξερει να το παει κανονισαμε delivery.  

Με λιγα λογια λαδια ,φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας ελεγχος 260 ευρω συν 35 ευρω το delivery. Οκ 260 καλα ειναι. Για το σουιφτ ειχα δωσει 180 για τα ιδια . Οταν κανανε τον ελεγχο στειλανε βιντεο και μια λιστα που κανουν τσεκ αν θελει αλλαγη.  Το αμαξι ηταν αψογο ουτε γρατσουνια.  Ασ λενε οτι θελουν εγω ευχαριστημενος ειμαι απο το σερβις  στον σφακιανακη  αναλυτικοτατοι , μεχρι κσι βιντεο στειλανε. 260 πολυ κσλα ειναι  . 

Screenshot_20220608-152809_Messenger.jpg

Για BMW (γιατι το ιδιο πραγμα ειναι με το ΜΙΝΙ) ειναι σχετικά καλα... Τα ιδια θα ειναι πρακτικα και τα 116/118 μιας και μιλάμε ακριβως για το ιδιο μοτερ.

Ενδεχομένως αν ειχες ορεξη να το εριχνες κανενα πενηνταρικο αλλα πεντε πανω πεντε κατω δε σώνεσαι...

Θα δωσω κ εγω ακριβές Feedback σε 3 εβδομάδες που εχω το 2ο σερβις (που θα εχει και φιλτρο καμπινας και υγρα φρενων) - καπου 240-250 πρεπει να ειμαι ομως με την έκπτωση που εχω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πρώτο σερβις πες ότι τρώγεται ( αλλά για μένα δεν τρώγεται, με τέτοια λεφτά έκανα σέρβις με ιμάντες στην 147)

Αν σου κάτσει κάτι πιο σοβαρό να αλλάξεις, πάρε μαντήλι.

Ενώ το μίνι είναι φοβερό αμάξι, ακριβώς για αυτό το λόγο το απέφυγα. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν έχεις πρόβλημα βιοπορισμού οπότε καλά κάνεις και το ευχαριστιεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Καλά το πρώτο σερβις πες ότι τρώγεται ( αλλά για μένα δεν τρώγεται, με τέτοια λεφτά έκανα σέρβις με ιμάντες στην 147)

Αν σου κάτσει κάτι πιο σοβαρό να αλλάξεις, πάρε μαντήλι.

Ενώ το μίνι είναι φοβερό αμάξι, ακριβώς για αυτό το λόγο το απέφυγα. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν έχεις πρόβλημα βιοπορισμού οπότε καλά κάνεις και το ευχαριστιεσαι

Που έκανες το σέρβις με ιμάντες?  Στείλε μου ένα πμ αν θελεις

Πρόσφατα έκανα αναζήτηση για τον αδερφό μου και το καλύτερο που βρήκα ήταν στο 400ρι (λάδια ιμάντες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση πάντως και λόγω του ότι έχουν περάσει πάρα πολλά αμάξια και λόγω δουλειάς από τα χέρια μου το πιο οικονομικό στα service είναι μακράν το huyndai (i10). Στα 4 service που έχω κάνει τα 2 ήταν κάτω από 100 € με τα 2 μεγάλα να είναι στα 120 € και 140 €. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Στη δική μου περίπτωση πάντως και λόγω του ότι έχουν περάσει πάρα πολλά αμάξια και λόγω δουλειάς από τα χέρια μου το πιο οικονομικό στα service είναι μακράν το huyndai (i10). Στα 4 service που έχω κάνει τα 2 ήταν κάτω από 100 € με τα 2 μεγάλα να είναι στα 120 € και 140 €. 

Καλα το μικρο σερβις (λαδια φιλτρο ελεγχος) και σε εμενα 140 κοστισε με μια μικρη εκπτωση (170 κανονικά) - με τα λαδια να ειναι πανακριβα (0-20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αντιπροσωπίες όσα τους λείπουν χρεώνουν , μιλάτε για αμάξια ενώ στο ταπεινό Panta-κι , ζήτησαν

copy-paste

Αναφορά σε κείμενο

 

ΛΑΔΙ SELENIA 4λτ 56,14 – ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ 23,57 – ΦΙΛΤΡΟ ΓΥΡΗΣ 25,14 – ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ 30,08 – 2 ΜΠΟΥΖΙ* 51,73 – ΥΓΡΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ 1,71 – ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΠΡΕΙ 2,64 – ΥΓΡΟ ΦΡΕΝΩΝ TUTELA 7

Για την εργασία ζητάνε 119. ΑΡΑ ΣΥΝΟΛΟ 317 € και εννοείται ΟΛΑ τα παραπάνω ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

αρα ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ: 393

 

*τα μπουζί είναι ιριδίου (για αέριο) και καάαααπως δικαιολογείται

(edit τα 51,73€ αναφέρομαι φυσικά όχι όλο το ποσό)

edit2 : Η "προσφορά" ήταν απο αντιπροσωπία στην Αθήνα και ρώτησε μια κοπέλα αν είναι φυσιολογικές οι τιμές στη δημόσια ομάδα cng στο fb

Επεξ/σία από korakios
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

Οι αντιπροσωπίες όσα τους λείπουν χρεώνουν , μιλάτε για αμάξια ενώ στο ταπεινό Panta-κι , ζήτησαν

copy-paste

*τα μπουζί είναι ιριδίου (για αέριο) και καάαααπως δικαιολογείται (edit τα 51,73€ αναφέρομαι φυσικά όχι όλο το ποσό)

Καλά τα 3 φίλτρα 80€ δεν υπάρχουν! Λες και μιλάς για καμια bentley 6λιτρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, and_64 είπε

Καλά τα 3 φίλτρα 80€ δεν υπάρχουν! Λες και μιλάς για καμια bentley 6λιτρη....

άσε την πάτησα και εγώ με τα φίλτρα , ~60€ χρέωσαν ,ευτυχώς κάνανε έκπτωση ~20€

και την πάτησα γιατί στο 1ο σέρβις το χρέωσαν το φίλτρο λαδιού ~6€ , άσε που μου βγήκε 80€ το σέρβις (φθηνότερα απο άλλο συνεργείο που ρώτησα) και λέω οκ νορμάλ τιμές θα έχει ,

στο 2ο σέρβις κανα 20ρικο το ίδιο φίλτρο στην αντιπροσωπία , έπαθα ενα σοκ με τις τιμές των φίλτρων (λάδια κομπλέ)

τώρα θα τα πάρω ο ίδιος λαδια/φίλτρα ,το καλοκαίρι που θα το πάω και θα ρωτήσω περαστικά αντιπροσωπία VS ένα άλλο συνεργείο

τουλάχιστον είναι αρκετά συνεννοήσιμοι στην συγκεκριμένη αντιπροσωπία , με είχαν ρωτήσει κιόλας πριν το πάρουν μέσα στο συνεργείο αν έχω πάρει ο ίδιος  ανταλλακτικά ή να φέρουν απο την αποθήκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

άσε την πάτησα και εγώ με τα φίλτρα , ~60€ χρέωσαν ,ευτυχώς κάνανε έκπτωση ~20€

και την πάτησα γιατί στο 1ο σέρβις το χρέωσαν το φίλτρο λαδιού ~6€ , άσε που μου βγήκε 80€ το σέρβις (φθηνότερα απο άλλο συνεργείο που ρώτησα) και λέω οκ νορμάλ τιμές θα έχει ,

στο 2ο σέρβις κανα 20ρικο το ίδιο φίλτρο στην αντιπροσωπία , έπαθα ενα σοκ με τις τιμές των φίλτρων (λάδια κομπλέ)

τώρα θα τα πάρω ο ίδιος λαδια/φίλτρα ,το καλοκαίρι που θα το πάω και θα ρωτήσω περαστικά αντιπροσωπία VS ένα άλλο συνεργείο

τουλάχιστον είναι αρκετά συνεννοήσιμοι στην συγκεκριμένη αντιπροσωπία , με είχαν ρωτήσει κιόλας πριν το πάρουν μέσα στο συνεργείο αν έχω πάρει ο ίδιος  ανταλλακτικά ή να φέρουν απο την αποθήκη

Λαδια κ μπουζια παιρνε απο εκει θα ελεγα, τα φιλτρα παρε απο αλλου...

 

Συγνωμη ομως, το παντακι το 2-cyl παιρνει 4 λιτρα λαδι; που; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...