Προς το περιεχόμενο

MediaMarkt απελπισία


ryu_hadouken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, anexadlitipigizotikotitas είπε

παρομοίως

σκ'εφτηκα  δε μπορεί,υπερβάλει,ακου 615 αρνητικές

αλλά να που όντως έτσι είναι

https://www.skroutz.gr/m/1389/Media-Markt

 

 

πως διαολο ειναι ακόμα ανοικτό ωρέ

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.Η συμπεριφορά και η εικόνα τους μου θυμίζουν εταιρία φάντασμα - απάτη στο facebook.Δεν υπάρχει η εικόνα της εταιρίας για να επικοινωνήσεις με έναν άνθρωπο να σου λένε καταχωρήσαμε το αίτημα σας...απαράδεκτοι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Σε παρακαλώ μην σχολιάζεις στο θέμα.

Αν δεν ήθελες να μην σχολιάζει κάποιος αρνητικά το θέμα, ας μην πόσταρες εξ αρχής. Αντικειμενικά μιλώντας, αν έχεις βρει τον φούρνο που θες και έχεις τα λεφτά και περιμένεις για 30 ευρώ, ειδικά από την στιγμή που οι προσφορές που έπαιξαν στο ενδιάμεσο σου κέρδιζαν παραπάνω από τα 30 ευρώ που περιμένεις τώρα, είναι μεγάλη πατάτα να μην τον πάρεις σε ότι κατάσταση και να βρίσκεσαι οικονομικά. Εκτός αν ο φούρνος έκανε 100 ευρώ και γλιτώνεις 30%, σε κάθε άλλη περίπτωση, οι προσφορές που έπαιξαν σου κερδίζουν παραπάνω λεφτά. 

Δεν λέω ότι το MediaMarkt δεν είναι τραγικό, φυσικά και είναι, απλά δεν θα είχες αυτό το πρόβλημα αν δεν περίμενες για ένα τόσο μικρό ποσό. Οι αλυσίδες τύπου MediaMarkt και Κωτσόβολος ζουν για το 90% των πελατών τους. Όταν υπάρξει αυτό το 10% με πρόβλημα, άκρη δεν βγαίνει ποτέ και δεν τους ενδιαφέρει γιατί το ποσοστό είναι μικρό. Ούτως ή άλλως, η λιανική δεν είναι η κύρια πηγή εσόδων τους.

Επεξ/σία από Dinos_12345
typo
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Αν δεν ήθελες να μην σχολιάζει κάποιος αρνητικά το θέμα, ας μην πόσταρες εξ αρχής. Αντικειμενικά μιλώντας, αν έχεις βρει τον φούρνο που θες και έχεις τα λεφτά και περιμένεις για 30 ευρώ, ειδικά από την στιγμή που οι προσφορές που έπαιξαν στο ενδιάμεσο σου κέρδιζαν παραπάνω από τα 30 ευρώ που περιμένεις τώρα, είναι μεγάλη πατάτα να μην τον πάρεις σε ότι κατάσταση και να βρίσκεσαι οικονομικά. Εκτός αν ο φούρνος έκανε 100 ευρώ και γλιτώνεις 30%, σε κάθε άλλη περίπτωση, η προσφορές που έπαιξαν σου κερδίζουν παραπάνω λεφτά. 

Δεν λέω ότι το MediaMarkt δεν είναι τραγικό, φυσικά και είναι, απλά δεν θα είχες αυτό το πρόβλημα αν δεν περίμενες για ένα τόσο μικρό ποσό. Οι αλυσίδες τύπου MediaMarkt και Κωτσόβολος ζουν για το 90% των πελατών τους. Όταν υπάρξει αυτό το 10% με πρόβλημα, άκρη δεν βγαίνει ποτέ και δεν τους ενδιαφέρει γιατί το ποσοστό είναι μικρό. Ούτως ή άλλως, η λιανική δεν είναι η κύρια πηγή εσόδων τους.

Πόσταρα για να βρω μία λύση / ιδέα / συμβουλή.Ξέρω να διακρίνω τους τοξικούς ανθρώπους , τους εξυπνάκιδες και αυτούς που μιλάνε μόνο για να είναι καυστικοί.Στο καλό ο συγκεκριμένος.

Προσφορές έχασα.Προσφορές παίζουν κάθε μέρα.Εκπτώσεις το ίδιο.Απλά τα έγραψα για να είμαι αναλυτικός.Θα μπορούσαν να λείπουν οι πληροφορίες.Μείνετε στην ουσία.

Αδυνατείς να καταλάβεις όπως και ο προηγούμενος ότι περίμενα το κουπόνι από μέρα σε μέρα και από εβδομάδα σε εβδομάδα.

Αν ήξερα εξ αρχής αυτό το πράγμα αφενός δε θα είχα επιλέξει MediaMarkt αφετέρου εάν μου το λέγανε έστω μετά την παραλαβή θα είχα προχωρήσει σε αγορά χωρίς το κουπόνι.

Και σου ξαναγράφω....στο Πλαίσιο ίδια διαδικασία 2 φορές και η δωροεπιταγή ήτανε στο mail μου σε 3-4 μέρες.

Τέσπα αν κάνετε μία βόλτα στις κριτικές του skroutz θα δείτε περί τίνος πρόκειται και πόσο κόσμο ταλαιπωρούν.

Επεξ/σία από ryu_hadouken
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bitbit είπε

δεν ειχα παρε δώσε με το συγκεκριμένο κατάστημα (αν και πριν χρόνια κάτι είχα πάρει) αλλά από περιέργια μπήκα στο skroutz να το τσεκάρω.

Καλά είναι δυνατόν τόσες αρνητικές; 8 στις 10; θέλει ταλέντο να το πετύχεις αυτό

Δες και τον Κωτσόβολο, τα πηγαίνει εξίσου καλά: https://www.skroutz.gr/m/452/Kotsovolos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι από Θεσσαλονίκη και πριν χρόνια πήγα να αγοράσω μια τηλεόραση από το mediamarkt.Πρέπει να ήταν το 2014.

Βρήκα μια samsung 1080 38"μου άρεσε και την έκλεισα.Πλήρωσα αν θυμάμαι καλά περίπου 530 € και μου είπαν ότι υπήρχε ετοιμοπαράδοτη σε ένα κατάστημα.δυτικά της πόλης.Την επόμενη πήγα να την παραλάβω.Πήγα στις παραλαβές και περίμενα.Περίμενα περίπου 35 λεπτά για μια έτοιμη τηλεόραση η οποία υποτίθεται την είχαν έτοιμη στις παραλαβές.Μου φάνηκε πολύ περίεργη αυτή η καθυστέρηση.Κάποια στιγμή μου την έφεραν και παρατήρησα ότι η τηλεόραση κουνιόταν μέσα κάποιο οφελιζόλ δηλαδή δεν υπήρχε.

Πάω σπίτι την ανοίγω και τι να δω!Μου είχαν δώσει ανοιγμένη τηλεόραση παιγμένη από βιτρίνα με ελλειμματικά οφελιζόλ που προφανώς τα έψαξαν αλλά δεν τα βρήκαν (35 Λεπτά αναμονή) χωρίς να υπάρχουν οι ζελατίνες και στο πάνελ γεμάτο από σταγονίδια σάλια δεν ξέρω.Την πακέταρα και την πήγα φυσικά πίσω.Φωνάζω τον διευθυντή και πατάω ένα καυγά δεν σου λέω τίποτα..

Πήρα τα λεφτά μου και εξαφανίστηκα..

Άθλιοι καμιά εμπιστοσύνη..

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση με την δικιά σου , πήρα την δωροεπιταγή μόνο όταν τους απείλησα ότι θα κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή. Βέβαια πολλά στοιχεία υπέρ μου γιατί όλη η επικοινωνία γινόταν μέσω mail και messenger στο FB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ανακύκλωση είναι από τις μεγαλύτερες απάτες που σκαρφίστηκαν.Ξεκίνησε αν θυμάστε με τα κινητά όπου τους πήγαινες το παλιό σου και σου έκαναν μια εκτίμηση , εννοείται στο 1/10 της αξίας τους αν το πούλαγες μόνο σου ως μεταχειρισμένο, και στο αφαιρούσαν από την τελική τιμή της αγοράς που θα έκανες.

Χίλιες φορές να έβαζες το φούρνο σε μια αγγελία εδώ μέσα στο φόρουμ και να το έδινες σε κάποιον που το είχε ανάγκη , παρά σε μια απρόσωπη και όπως φαίνεται απαράδεκτη εταιρία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

αδερφέ σοβαρά τώρα ? αυτό βρήκες να γράψεις ? 

Για να σου απαντήσω σοβαρά δεν γνωρίζεις την οικονομική κατάσταση του καθενός ούτε εάν έχουν προηγηθεί αγορές για το σπίτι και είναι το τελευταίο που μένει.Προφανώς εάν είχα να πάρω κάτι άλλο θα το έπαιρνα και θα περίμενα την δωροεπιταγή για άλλη αγορά.Αλλά έχουν προηγηθεί αγορές άνω των 2k και από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Τώρα σοβαρά ρε φίλε.Αυτό το σκέφτηκες πολύ να το γράψεις ? 

Άσε που η κοροιδία είναι ότι σε πάνε από μέρα σε μέρα και σε βάζου να περιμένεις άντε και σήμερα , άντε να περιμένουμε και αύριο , άντε και από Δευτέρα.

 

Αν καίγεσαι για 30€ γιατί δεν αγοράζεις ένα φούρνο μέσα στον προϋπολογισμό σου; Καλά σου λέει ο φίλος. Διάλεξες και μαγαζί για ακριβές αγορές. Να παρακαλάς να μην χρειαστείς ποτέ το σέρβις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αυτό με την ανακύκλωση είναι από τις μεγαλύτερες απάτες που σκαρφίστηκαν.Ξεκίνησε αν θυμάστε με τα κινητά όπου τους πήγαινες το παλιό σου και σου έκαναν μια εκτίμηση , εννοείται στο 1/10 της αξίας τους αν το πούλαγες μόνο σου ως μεταχειρισμένο, και στο αφαιρούσαν από την τελική τιμή της αγοράς που θα έκανες.

Χίλιες φορές να έβαζες το φούρνο σε μια αγγελία εδώ μέσα στο φόρουμ και να το έδινες σε κάποιον που το είχε ανάγκη , παρά σε μια απρόσωπη και όπως φαίνεται απαράδεκτη εταιρία.

Δεν είναι για όλους αυτή η ταλαίπα πάντως. Μπορεί να μη θέλει - να μη μπορεί να κουβαλάει και να ψάχνεται με το θέμα. Για πολλούς από εμάς, οι ώρες και η κούραση αυτής της διαδικασίας δεν αξίζει τα έξτρα 50-70 ευρώ από τα 30 της ανακύκλωσης. Εκεί πατάνε και οι εταιρείες αυτές (καθώς και στην άγνοια ή την ντε φάκτο ανημπορία, πχ ηλικιωμένοι).

Από την άλλη, αν ο TS άνηκε στην κατηγορία των ανθρώπων που αναφέρω, δε θα έκανε αυτή τη φασαρία για 30 ευρώ. Κάποιος έγραψε Cutting off the nose to spite the face? Ε, αυτός έχει μάλλον δίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά για 30 ευρώ; Πρέπει να έχεις συγγενική σχέση με τον Σκρουτζ σίγουρα! Ο χρόνος που έχεις μείνει χωρίς φούρνο και έχει σπαταλήσει να κλαίγεσαι άξιζε πολύ περισσότερο από 30 ευρώ! Ήμαρτον!

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Fuzzy είπε

Όλα αυτά για 30 ευρώ; Πρέπει να έχεις συγγενική σχέση με τον Σκρουτζ σίγουρα! Ο χρόνος που έχεις μείνει χωρίς φούρνο και έχει σπαταλήσει να κλαίγεσαι άξιζε πολύ περισσότερο από 30 ευρώ! Ήμαρτον!

ε ναι ρε φίλε πές το. 50 μέρες χωρίς φούρνο και ταλαιπωρείται για 30 ευρώ. μιζέρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνετε, εύκολα φυσικά, εκ του αποτελέσματος μερικοί εδώ μέσα. Έχετε την εντύπωση ότι εάν ήξερε την ταλαιπωρία που θα τράβαγε θα έδινε την συσκευή του στην ανακύκλωση του καταστήματος που αναφέρει. Και όσο για τα "λίγα" 30 ευρώ που λέτε, έχω δει εδώ μέσα κάποιους να κλαίγονται για 2 ευρώ...φυσικά λέγοντας ότι είναι θέμα "αρχής" και όχι χρημάτων...ναι καλά.... :))

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοι που σχολιαζουν αρνητικα για το "μικρο ποσο των 30 ευρω" ηθελα να ρωτησω αν τους ελεγε καποιος θα σου παρεχω μια υπηρεσια για 30 ευρω, τα εδιναν και μετα ο αλλος εφευγε για Αργεντινη, θα ελεγαν "σιγα 30 ευρω ηταν, δεν εγινε και τιποτα" ή θα εψαχναν να βρουν τον απατεωνα να του καρφωσουν κανα κερατο στο δοξα πατρι;

Επεξ/σία από thouvou13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Κρίνετε, εύκολα φυσικά, εκ του αποτελέσματος μερικοί εδώ μέσα. Έχετε την εντύπωση ότι εάν ήξερε την ταλαιπωρία που θα τράβαγε θα έδινε την συσκευή του στην ανακύκλωση του καταστήματος που αναφέρει. Και όσο για τα "λίγα" 30 ευρώ που λέτε, έχω δει εδώ μέσα κάποιους να κλαίγονται για 2 ευρώ...φυσικά λέγοντας ότι είναι θέμα "αρχής" και όχι χρημάτων...ναι καλά.... :))

Για να είμαι ειλικρινής, πρώτη φορά βλέπω κάποιον να μένει χωρίς φούρνο για πόσες ημέρες για 30€.

2 λεπτά πριν, thouvou13 είπε

Αυτοι που σχολιαζουν αρνητικα για το "μικρο ποσο των 30 ευρω" ηθελα να ρωτησω αν τους ελεγε καποιος θα σου παρεχω μια υπηρεσια για 30 ευρω, τα εδιναν και μετα ο αλλος εφευγε για Αργεντινη, θα ελεγαν "σιγα 30 ευρω ηταν, δεν εγινε και τιποτα" ή θα εψαχναν να βρουν τον απατεωνα να του καρφωσουν κανα κερατο στο δοξα πατρι;

Θα έλεγα "σιγά 30 € ήταν, δεν έγινε απολύτως τίποτα" γιατί προτιμώ να κοιμηθώ ήσυχος το βράδυ παρά να σπαταλήσω εγκεφαλικά κύτταρα για ένα τόσο γελοίο ποσό, ακόμη και για ελληνικά δεδομένα. Και btw το παράδειγμα που έδωσες είναι λάθος γιατί ξεχνάς το πόσο σημαντικό πράγμα παραμέρησες. Το πιο καλό παράδειγμα θα ήταν το εξής:

Σου χάλασε η τουαλέτα και φωνάζεις έναν υδραυλικό και του δίνεις 30€ για να την πάρει και να πας να αγοράσεις καινούρια. Παίρνει τα 30€, φεύγει Αργεντινή όπως λες και μετά όμως εσύ αντί να πάρεις τουαλέτα μένεις με χαλασμένη χέστρα προσπαθώντας να τον βρεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, JohnGTA said:. Το πιο καλό παράδειγμα θα ήταν το εξής:

Σου χάλασε η τουαλέτα και φωνάζεις έναν υδραυλικό και του δίνεις 30€ για να την πάρει και να πας να αγοράσεις καινούρια. Παίρνει τα 30€, φεύγει Αργεντινή όπως λες και μετά όμως εσύ αντί να πάρεις τουαλέτα μένεις με χαλασμένη χέστρα προσπαθώντας να τον βρεις.

Respect!!! Θεός!!!😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...